Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Domowy peeling kwasem salicylowym
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2012-02-04, 02:15   #1861
Lorri
Zakorzenienie
 
Avatar Lorri
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Silesia Inferior
Wiadomości: 2 946
Dot.: Domowy peeling kwasem salicylowym

Cytat:
Napisane przez hey Pokaż wiadomość
Lorri mogłabys napisac coś o używaniu salicyla i promieniowaniu UV? Chodzi mi pewną sprzeczność - na polskich stronach biochemicznych bardzo podkresla sie fototoksyczność salicyla i konieczność stosowania filtrów, natomiast w wielu anglojęzycznych publikacjach natknęłam sie inforamcje że salicyl nie tylko nie uwrażliwia na słońce, ale tez ma działanie ochronne.
Czy może ja coś zle zrozumiałam
W kilku badaniach stwierdzono fotoprotekcyjne działanie kwasu salicylowego zastosowanego zewnętrznie bezpośrednio przed wystawieniem skóry na promieniowanie, np. w badaniach związanych z fototerapią łuszczycy (kwas w wysokim stężeniu i w połączeniu z emolientem, który dodatkowo ogranicza przenikanie promieni UV): Topical salicylic acid interferes with UVB therapy for psoriasis (1991), Effects of topical petrolatum and salicylic acid on the erythemogenicity of UVB (2002), Effects of topical petrolatum and salicylic acid upon skin photoreaction to UVA (2005). Oczywiście nic nam to nie mówi na temat wpływu promieniowania na skórę traktowaną seryjnie wysokimi stężeniami BHA w roztworach alkoholowych. W opracowaniach na temat peelingów chemicznych zaleca się używanie filtrów po złuszczaniu kwasem salicylowym.

Dla osób stosujących regularnie kosmetyki z niskimi stężeniami BHA istotne mogą być wyniki tego badania: The effects of topically applied glycolic acid and salicylic acid on ultraviolet radiation-induced erythema, DNA damage and sunburn cell formation in human skin (2009). Porównano w nim działanie preparatów zawierających 2% kwasu salicylowego i 10% kwasu glikolowego, stosowanych codziennie przez 3,5 tygodnia. Kwas glikolowy znacząco zwiększał wrażliwość na promieniowanie imitujące światło słoneczne, kwas salicylowy nie zwiększał. Małe zastrzeżenie - oba preparaty miały pH 3.5, czyli niższe niż pKa kwasu glikolowego (bardziej efektywne złuszczanie) i wyższe niż pKa kwasu salicylowego (mniej efektywne złuszczanie). Polecam lekturę całego artykułu.

Cytat:
Napisane przez hey Pokaż wiadomość
A to czasem nie rekrystalizujacy salicyl po odparowaniu alkoholu?
Cytat:
Napisane przez lipss Pokaż wiadomość
Czyli to normalna reakcja, tak?
Bo ja się przestraszyłam i zmyłam kwas chyba po minucie żeby mi przypadkiem nie zaszkodziło.
Szybka rekrystalizacja kwasu salicylowego w miarę odparowania alkoholu to normalne zjawisko. Biały nalot (określany czasem jako pseudo-frosting) jest znakiem, że kwas już zrobił swoje i dłuższe trzymanie peelingu nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami, kwas praktycznie przestaje działać. Nie należy tego efektu mylić z prawdziwym frostingiem - zeszronieniem typowym dla peelingów TCA czy ze zbieleniem na skutek epidermolizy (oddzielania się naskórka od skóry właściwej) w przypadku peelingów kwasem glikolowym.

Cytat:
Napisane przez lipss Pokaż wiadomość
Mam problemy z przebarwieniami po trądziku na policzkach a po kwasie łuszczę się najbardziej w okolicy nosa i brody a na policzkach praktycznie wogóle.. co zrobić zeby kwas działał najmocniej na policzkach?
Możesz nakładać na policzki dodatkowe warstwy peelingu.

Edytowane przez Lorri
Czas edycji: 2012-02-04 o 02:24
Lorri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując