Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2012-02-03, 21:44   #220
hey
Wtajemniczenie
 
Avatar hey
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 2 097
Dot.: Co dziś ukręciłaś Wizażanko? Nasze zmagania z recepturami kosmetyków

Cytat:
Napisane przez MysiaJadwisia Pokaż wiadomość
Zamierzam ukręcić serum wg receptury Lorri :

Składniki dla porcji 50 ml
Faza A - olejowa

10% olej z róży 2.0 g - 2.2 ml
10% olej z pachnotki 2.0 g - 2.2 ml
1.5% emulgator SLP 0.3 g - 0.3 ml

Faza B - wodna

52.5% hydrolat różany 10.5 g - 10.5 ml
10% wyciąg z aloesu 2.0 g - 2.0 ml
10% glukonolakton 2.0 g - 2.5 ml
4% D-pantenol 75% 0.8 g - 0.7 ml
1.5% niacynamid 0.3 g - 0.5 ml

faza C - Dodatki
0.3 - 0.5% guma ksantanowa 0.1 - 0.2 ml
Olejek eteryczny do 10 kropli

i mam pytania o pogrubione składniki
Czy olej i hydrolat można zastąpić innymi? Zauważyłam, że w wielu recepturach powtarza się hydrolat różany - z czego to wynika? Chodzi o ph? Jakie powinno być ph w przypadku tej receptury?

Czy guma jest konieczna? Pytam, ponieważ jej nie posiadam Pomyślałam, że gdyby konsystencja serum była wybitnie przeciekająca przez palce, używałabym do jego aplikacji atomizera...(ma to sens?)
I na koniec: czy ww. serum można stosować codziennie rano? (Pytam, ponieważ robiłam tonik z 10% glukonolaktonu - przepis z Mazideł i było tam zalecenie, by nie stosować go codziennie i tylko na noc).
Możesz uzyć innego hydrolatu tylko bedziesz musiała regulować pH. Do ilu, nie wiem - muszisz zapytać Lorri, ale podejrzewam ze skoro jest emulgator SLP to koło pH powinno byc koło 5-5,5.
Guma nie tylko zageszcza ale tez stabilzuje taką emulsje z SLP, przynajmniej teoretycznie. Możesz spróbować zrobić małą porcje bez niej. To serum wbrew temu co jest napisane powinno mieć ok. 20 ml. Mozesz podzielić wszystkio przez 2 i dostaniesz ok. 10 ml.
Na początku watku było coś o gumie i tego typu serum
__________________
Szukam i wymienię

Kadzidła (z paczulami, skórami, przyprawami, drzewami w tym oudami)
hey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując