Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Jak usunąć pleśń z ubrania??? WSZYSTKIE PANIE PROSZE O POMOC
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2011-03-16, 00:02   #11
bkrbkrbkr
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Ostrołęka
Wiadomości: 47
GG do bkrbkrbkr
Dot.: Jak usunąć pleśń z ubrania??? WSZYSTKIE PANIE PROSZE O POMOC

tu mam coś

Małe, ciemne kropeczki pleśni pojawiają się często na bieliźnie niedoszuszonej, zbyt wcześnie schowanej lub przechowywanej w wilgotnej szafie czy pomieszczeniu.
Tkaniny bawełniane białe

Przygotować roztwór soli w wodzie (1 łyżeczka soli na 10 łyżek wody) i dodać 1 łyżkę amoniaku. Zrobić tampon z miękkiej szmatki, zmoczyć tym roztworem i zwilżyć plamy. Innym tamponem zwilżać plamy maślanką i ponownie � tym roztworem. Po 10�15 min. uprać w ciepłej wodzie z mydłem. Zwilżyć plamy z pleśni spirytusem denaturowanym, wypłukać w ciepłej wodzie, wysuszyć i uprać w wodzie z mydłem. Do 4 litrów zimnej wody dodać 1 łyżkę wybielacza i 1 łyżeczkę kwasu octowego. Zanurzać w tym splamione miejsca i obficie spłukiwać.
Bawełniana popelina
Zwilżyć plamy wodą i pocierać mieszaniną mydła w proszku i sproszkowanej kredy. Prać w gorącej wodzie z mydłem.
Usuwanie plam z pleśni z płótna
Pocierać wodą z dodatkiem amoniaku i zaraz spierać w wodzie z dodatkiem mydła.
Tkaniny kolorowe
Zwilżyć plamy 3%-wą wodą utlenioną lub wodą z dodatkiem amoniaku i spierać.
Tkaniny o nietrwałych barwnikach nie nadające się do gotowania
Stosować papkę złożoną z : 1/2 łyżki grubej soli kuchennej, 1 łyżki krochmalu w proszku, 1 łyżki płatków mydlanych i soku z jednej cytryny. Dokładnie wymieszać i kłaść na poplamione miejsce po lewej stronie tkaniny. Pozostawić do następnego dnia i obficie spłukać.
Tkaniny z włókien sztucznych
Plamy z pleśni na tych tkaninach trudno usunąć. Lepiej nie robić prób i oddać ubranie do pralni chemicznej.
Plamy z pleśni na namiocie turystycznym
Zmieszać 3g węglanu amonu, 7g soli kuchennej i 90g wody. Zanurzyć w tej mieszaninie splamione miejsce. Spłukać pod bieżącą wodą i rozwiesić w miejscu nasłonecznionym.

__________________

bkrbkrbkr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując