Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - oJCIEC NIECHCE UTRZYMYWAC KONTAKTU Z DZIECKIEM -NAMAWIAC CZY NIE??
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2008-02-19, 12:24   #26
pkawecka
Zadomowienie
 
Avatar pkawecka
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 1 213
Dot.: oJCIEC NIECHCE UTRZYMYWAC KONTAKTU Z DZIECKIEM -NAMAWIAC CZY NIE??

Cytat:
Napisane przez mukaa Pokaż wiadomość
a ja tam jestem za tym żeby dziecku powiedzieć prawdę - czyli że tatusiek taki "czysty" nie jest...
czemu mam go bronić :/ jak dla mnie to jest właśnie oszukiwanie dziecka...
nie chodzi o to, żeby bronić tatuśków tylko o to żeby nie wrzucić dziecku na plecy garba, którego nie udźwignie, po to by poprawić sobie samopoczucie. nie należy dziecka okłamywać, ale mówienie prawdy za wszelką cenę nie jest w porządku. jeżeli ta prawda ma dziecku pomóc to trzeba ją ostrożnie dozować i podawać stoponiowo uwzględniając rozwój emocjonalny dziecka.
dziecku nie wolno mówić źle o jego rodzicach, bo dla niego rodzice są bogami. są jedynym punktem odniesienia do świata i samego siebie - patrzy na siebie przez pryzmat tego jacy jego rodzice są, jak sie zachowują, jak się odnoszą do niego.
aby chronić ten boski obraz dziecko w obliczu podłości wyrządzanych przez rodziców, weźmie na siebie każdą odpowiedzialność. to jest dla niego łatwiejsze do zniesienia niż pogodzić sie z tym, że tata jest niedobry.
jeżeli powiesz dziecku, że jego ojciec był draniem to ono może sobie pomyśleć "skoro mój wspaniały i cudowny tatuś postąpił tak podle to jaką mam gwarancję, że z czasem matka też taka się stanie albo on ja sam?" i traci poczucie bezpieczeństwa, wiarę w siebie, w ludzi, a to już tylko krok do zaburzeń osobowości.
Cytat:
Napisane przez aga15118 Pokaż wiadomość
twierdząc że dziecko samo wyrobi sobie zdanie o ojcu .. jest błędne .. z czasem coraz bardziej będzie tesknic i go kochac postaw sprawe jasne powiec mu o jego tatusiu (czas leczy rany) jestem w podobnej sytuacji , ojciec wyjechał zagranice i nie obchodzi go czy zyje czy nie . Musisz małemu zastąpić ojca wiem że to trudne ale wierze w Ciebie że się uda i wyrośnie na mądrego człowieka
anulciak85 ma rację mówiąc, że dziecko samo sobie wyrobi zdanie o ojcu. i na to trzeba mu pozwolić. jeżeli ty mu powiesz, co ma o nim myśleć prędzej czy później będzie chciało to zweryfikować i kto wie do jakich wniosków dojdzie wtedy?
a tęsknić i kochać będzie jeżeli będziemy te uczucia podsycać, pozostawiac nadzieję, że może kiedyś tatuś sie namyśli i wróci. jeżeli natomiast postawimy go przed faktem, że ojciec już przychodzić nie będzie to prędzej czy później dziecko z tym się pogodzi. oczywiście zapyta kiedyś "dlaczego tata mnie nie chce?" i co wtedy odpowiedzieć? trzeba zrozumieć, że świadomość, że ojciec cie nie chce strasznie boli. warto dziecku powiedzieć, że to czy nas ktoś chce czy nie, nie zawsze jest zależne od nas. nie warto natomiast zastanawiać sie nad tym "dlaczego?" bo na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi, a za to pomyśleć ile mamy dookoła osób kochających - mama, babcia, babcia, dziadek itp.
ps. a tak nawiasem mówiąc matka ojca dziecku zastąpić nie może. może co najwyżej spowodować, że dziecko nie odczuje tak bardzo jego braku.
__________________
Kto nie ryzykuje ten nic nie ma
pkawecka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując