Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - łysienie androgenowe u kobiet
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2009-10-18, 10:28   #17
Robaczywka
Rozeznanie
 
Avatar Robaczywka
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: Wicie rozumicie
Wiadomości: 559
GG do Robaczywka
Dot.: łysienie androgenowe u kobiet

Lady, widzę że Ty siedzisz w tym temacie
Ja się kompletnie nie znam... Naczytałam się na ten temat tylko i wyłącznie w internecie. Niestety nie ma książek o łysieniu androgenowym, bo to jest w sumie traktowane jako jakaś nowinka
Jeszcze jakby tego było mało... Chciałam umówić się na wizytę do endokrynologa w państwowej poradni i... termin wyznaczono mi za 5 miesięcy Obdzwoniłam wszystkich endokrynologów w swoim mieście i... najwcześniej wizytę prywatną mogę odbyć za 3 miesiące 6 endokrynologów z którymi rozmawiałam zgodnie określiło, że na podstawie opisanych przeze mnie "objawów" na 90% mam łysienie androgenowe, ale mam nie rozpoczynać żadnego leczenia na własną rękę. Czyli mam czekać te kilka miesięcy nie robiąc kompletnie nic Szkoda tylko, że za 2 czy 4 miesiące, z przodu głowy będę miała jedno wielkie łyse koło Coś czuję, że nie doczekam się na te badania...

Asiu, skoro cierpimy na nierównowagę hormonalną, to nie ma innego sposobu na zaleczenie naszej przypadłości niż podawanie leków hormonalnych Endokrynolog powiedział mi przez telefon, że najpierw musimy mieć określone poziomy hormonów, później na podstawie wyników ustala się dawki hormonów, które musimy zażywać żeby doprowadzić do równowagi w naszym organizmie, a w trakcie tego procesu nasz problem będzie się stopniowo zmniejszał... Początkowo zmniejszy się liczba wypadających włosów Na odrost będziemy musiały poczekać nawet i pół roku... Ale chyba warto uzbroić się w cierpliwość zamiast poddawać się na początku drogi i chodzić z łysą głową

Loxon-u należy używać jeśli cierpi się na łysienie androgenowe. Jeśli tak jak ja, musicie dłuuugo czekać na wizytę u lekarza, poczytajcie o tym jak można rozmoznać ten typ łysienia... Endokrynolog powiedział mi, że Loxon kierowany jest tylko do osób z tym typem lysienia i u pozostałych chorych może przynieść więcej szkód niż pożytku... Czyli o ile w łysieniu androgenowym może zahamować utratę włosów, o tyle w łysieniu plackowatym może powodować jeszcze większy ubytek włosów

---------- Dopisano o 11:28 ---------- Poprzedni post napisano o 11:07 ----------

Informacje o łysieniu androgenowym, które znalazłam:
  • Większość kobiet cierpiących na łysienie androgenowe traci włosy na całej powierzchni skóry głowy. Z kolei mężczyźni rzadko łysieją równomiernie: włosy rzedną im przodu wszystkim u nasady czoła i na szczycie głowy. Najbardziej charakterystycznym objawem jest jednak przerzedzanie się włosów w kątach czołowych (tzw. zakola) u mężczyzn, a u kobiet na środku głowy.
  • Łysienie androgenowe typu żeńskiego wiąże się z działaniem androgenów, męskich hormonów płciowych, występujących u kobiet w śladowych ilościach. Ten typ łysienia warunkują rozmaite czynniki, związane z funkcjonowaniem układu hormonalnego, m.in. guzy hormonozależne, torbiele jajników, stosowanie pigułek antykoncepcyjnych z dużą zawartością androgenów, ciąża, menopauza, nierównowaga hormonalna (na przykład wskutek zaburzeń czynności tarczycy), a nawet nadwrażliwość organizmu na "normalne" stężenie hormonów we krwi.
  • Łysieniu androgenowemu u kobiet może towarzyszyć: trądzik, łojotok, nadmierne owłosienie skóry twarzy i reszty ciała, zaburzenia cyklu menstruacyjnego
  • Skłonność do łysienia wynika z uwarunkowań genetycznych, diety i sposobu życia.
  • U kobiet zmniejszenie grubości włosów ma miejsce w zaburzeniach hormonalnych, np. po menopauzie, po urodzeniu dziecka lub po odstawieniu doustnych środków antykoncepcyjnych
  • W przypadku stwierdzenia podwyższonych androgenów konieczna jest dalsza diagnostyka i leczenie endokrynologiczne.
  • Można stosować środki antykoncepcyjne o działaniu estrogenowym lub antyandrogenowym (np. Diane 35). Zewnętrznie zaleca się preparaty z dodatkiem estrogenów (np. Alpicort E) czy też Loxon lub Regaine (leczące łysienie u mężczyzn).
  • Innym winowajcą odpowiedzialnym za wypadanie włosów jest enzym, który jest produkowany między innymi w okresie przedłużającego się stresu. Powoduje on usztywnienie się włókien kolagenowych otaczających mieszek włosa. Przez co podobnie jak w przypadku nadczynności gruczołów łojowych, następuje niedożywienie mieszka włosa, łodyżka staje się coraz cieńsza, łamie się i wypada. Przy tego rodzaju problemach należy przeprowadzić kurację preparatami zawierającymi aminexil, czyli substancję, która blokuje czynność tego enzymu i powoduje rozluźnienie włókien kolagenowych.
  • Zanim będzie można zaobserwować efekty kuracji musi upłynąć 2-4 miesiące, jakkolwiek trwa to zazwyczaj znacznie dłużej. Większość osób obserwuje maksymalny efekt jaki przynosi dana kuracja w przeciągu 12-24 miesięcy. Ma to związek z dość długimi fazami cyklu wzrostu włosa i tym, że włosy na miesiąc rosną około 1,5 cm; w obszarach łysienia nawet wolniej.
  • W zwalczaniu dolegliwości jaką jest łysienie androgenowe pomocne są także szampony których substancje czynne działają na zasadzie normalizacji kondycji skóry głowy. Zostało np. udowodnione, że aktywna substancja w szamponie Nizoral (ketokonazol) ma ograniczone działanie antyandrogenowe - w testach wykazano, że szampon Nizoral 2% używany 2-4 razy w tygodniu "produkuje" nowe włosy w porównywalnej ilości do Minoxidilu 2% zażywanego raz dziennie. Istnieją także inne szampony, które również korzystnie wpływają na skórę głowy. Trzeba pamiętać jednak, że szampon może być traktowany jako uzupełnienie kuracji, a nie jako jedyny czy główny jej składnik.
  • Najpopularniejszym, obecnie istniejącym na polskim rynku preparatem, który jest z powodzeniem stosowany u osób cierpiących na łysienie androgenowe to Minoxidil. Jest on w postaci 2% oraz 5%, wciera się go w skórę głowy dwa razy dziennie. Jego stosowanie przynosi oczekiwane efekty u około 60% pacjentów - po kilku miesiącach stosowania dochodzi do odrostu włosów, ale trzeba go stosować ciągle bo po odstawieniu następuje bowiem powrót łysienia.
  • Drugim z najpopularniejszych preparatów jest Finasteryd - lek hamujący enzym przekształcający testosteron w jego aktywną formę w mieszkach włosowych. Lek ten zażywany jest w postaci tabletek. Należy go przyjmować codziennie, konieczne jest stałe leczenie, ponieważ po odstawieniu proces łysienia postępuje dalej. Według polskich badań klinicznych, wykazał on pożądane efekty u 80% pacjentów, natomiast zachodnie publikacje szacują, że zatrzymuje on łysienie w 90% przypadków, natomiast 65% pacjentów dochodzi do ponownego wzrostu włosów, obserwowanego średnio już po około trzech miesiącach kuracji.
  • Innym, mającym podobne działanie kosmetykiem, przeznaczonym dla osób z przerzedzonymi włosami jest Nanogen. Jest on odpowiedni dla kobiet i mężczyzn, bezpieczny dla skóry głowy i włosów. Jest to unikalna formuła mikrowłókien składających się z czystej keratyny, czyli białka budującego strukturę ludzkiego włosa. Po posypaniu Nanogenem przerzedzonych włosów, tysiące mikrowłókien wczepiają się we włosy bardzo mocno dając nieprawdopodobny efekt ich gęstości. Wygląda to tak , jak gdyby w ciągu pół minuty wszczepiono do głowy tysiące nowych włosów. Mikrowłókna Nanogenu wyglądają jak prawdziwe włosy i nie da się ich rozpoznać nawet z bardzo bliskiej odległości. Należy jednak pamiętać o tym, że Nanogen daje najlepsze efekty przy włosach średnio przerzedzonych i sprawdza się u osób po przeszczepie włosów.

Edytowane przez Robaczywka
Czas edycji: 2009-10-18 o 10:48
Robaczywka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując