Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Odżywianie w ciąży - czyli jak jeść, żeby zanadto nie przytyć
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2010-06-19, 08:03   #1
Layla79
Zakorzenienie
 
Avatar Layla79
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 5 921

Odżywianie w ciąży - czyli jak jeść, żeby zanadto nie przytyć


Dziewczyny,

mam nadzieję, że ten wątek okaże się pomocny dla każdej z nas
Wiadomo, że zdarza się tak, że można w ciąży przytyć ponad 20 kg i potem bardzo trudno to zrzucić, bo pozostaje obwisły brzuch etc., dlatego założyłam wątek, w którym mogłybyśmy się podzielić swoimi doświadczeniami albo po już przebytych ciążach albo dobrymi radami uzyskanymi od rodziny, przyjaciół. Na lekarzach ja już za bardzo nie polegam, bo narazie nic ciekawego się nie dowiedziałam oprócz tego, żeby jeść co 3 godz. Ja i tak muszę jeść co 3 godz., bo inaczej mam mdłości i mogę zwymiotować żółcią z głodu. jednocześnie już teraz przytyłam 3 kg, inna sprawa, że to przez all inclusive na wyjeździe, ale jednak.

Chciałabym w ciąży odżywiać się zdrowo, żeby organizm trawił prawidłowo, żeby nie było za dużych wahań cukru (bo wszyscy mnie przed tym uprzedzają). ja już mam nadwagę, więc w ciąży mogę przytyć max 7-8 kg. poza tym nie chciałabym zanadto przytyć, bo ciężko chodzić z wielkim brzuchem i ciągłym parciem na pęcherz. Niektóre dziewczyny (moje koleżanki) w ciąży wyglądały cudownie, bo miały tylko brzuszek i resztę szczuplą, a inne wyglądały jak opuchnięte wieloryby. Ja nie chcę być wielorybem chcę byś zgrabna, czuć się dobrze i mieć tylko brzuszek, a nie zwały tłuszczu, napuchniętą twarz i obrzmiałe nogi.

Kto ma zatem pomysł na racjonalną dietę, albo choćby przepis na obiad, pomysł na śniadanie - niech pisze

z rad prababci: jeść dużo nabiału (wapń dla dziecka, bo inaczej czerpie z naszych kości) i cytryn (może chodzi o wit.C).

jak wygląda kwestia kawy i herbaty? ja piję jedną kawę dziennie (1 łyżeczka rozpuszczalnej). czy można pić czarną herbatę?

Dobre rady z poradnika:
  • Zjedz w łóżku przekąskę. Jeśli nie możesz „zamówić” małego śniadania do łóżka, przygotuj je sobie poprzedniego wieczoru, żebyś nie musiała wstawać. Mogą to być 2–3 sucharki czy herbatniki, mały banan albo garść suchych płatków kukurydzianych. Przekąskę popij ciepłą herbatą z termosu. Potem poleż jeszcze 10–15 minut i dopiero wtedy powoli wstań.
  • W ciągu dnia zjadaj 5–6 niewielkich posiłków. Nie powinnaś się ani przejadać, ani dopuszczać do wystąpienia silnego głodu. Jedz powoli i dokładnie żuj każdy kęs.
  • Noś w torebce małe przekąski – batonik muesli, kilka migdałów, orzechów czy krakersów. Gdy poczujesz ssanie w żołądku, a nie możesz zjeść normalnego posiłku, sięgnij po przekąskę. Dzięki temu zapobiegniesz większemu spadkowi cukru we krwi, co może być przyczyną wystąpienia nudności.
  • Zadbaj, by w codziennej diecie nie brakowało produktów bogatych w witaminę B6. Ma ona m.in. tę właściwość, że łagodzi mdłości i odruch wymiotny. Dobrymi jej źródłami są: ryby, chude mięso, banany, warzywa – zwłaszcza kapusta, groszek zielony, kalafior, marchew, szpinak, ziemniaki. W dużej ilości witamina B6 występuje też w zbożach (szczególnie kiełkach pszenicy), ziarnach soi, fasoli, orzeszkach ziemnych.
  • Unikaj potraw pikantnych i tłustych, które mogłyby podrażnić lub nadmiernie obciążyć żołądek.
  • Zorientuj się, które zapachy i smaki wywołują u ciebie nudności (mogą to być także te, które przed zajściem w ciążę bardzo lubiłaś) i starannie ich unikaj.
  • Nie objadaj się na noc, wieczorem staraj się nie przyrządzać potraw o intensywnym zapachu (np. kapusty). A przed snem dokładnie wywietrz mieszkanie.
  • Staraj się dużo pić (2,5–3 l dziennie), ale niewielkie porcje i małymi łykami – osłabisz odruchy wymiotne, a w razie torsji zapobiegniesz odwodnieniu. Unikaj napojów gazowanych i słodkich, pij zaś wodę mineralną, soki warzywne i owocowe. W łagodzeniu nudności bardzo pomocne są herbatki ziołowe (z miętą, melisą, rumiankiem), bo wspomagają trawienie, a ponadto działają uspokajająco, także na żołądek.
  • Pij herbatkę imbirową – jest znana z właściwości przeciwwymiotnych. Ważne jednak, by był to świeży imbir – możesz plasterek zalać filiżanką wrzątku albo wrzucić do zwykłej herbaty.
  • Staraj się być aktywna – spaceruj, spotykaj się ze znajomymi, gimnastykuj się. Bezczynność pogarsza trawienie i skłania do nadmiernego wsłuchiwania się w swój organizm.
Informacja zasięgnieta z www.poradnikzdrowie.pl
__________________

Edytowane przez Layla79
Czas edycji: 2010-06-19 o 08:25
Layla79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując