Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Antydepresanty a ciąża i inne wątpliwości...
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2008-11-26, 19:12   #11
memi
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 775
Ciaza a TSH a depresja.

Kazda osoba leczona z powodu depresji powinna miec zbadane TSH(tak sie robi w szpitalu na oddz. psychiatrycznym, nie wiem jak w poradni), jesli jest nieprawidlowe nalezy zbadac THS I FT4. Samo nieprawidlowe TSH nie swiadczy o niedoczynnosci tarczycy, poniewaz ten hormon produkowany jest przez przysadke, a nie tarczyce. Takze trzeba powtorzyc TSH I FT4 dopiero na podstawie tego ocenac funkcje tarczycy.

Ja mialam w mlodosci problemy z tarczyca, a ze tarczyca w ciazy wazna to fundnelam sobie TSH juz w 4 tygodniu ciazy. Wyszlo ponizej normy- zrobilalam sobie TSH I FT4. TSH za niskie fT4 w normie. To znaczy, ze tarczyca pracuje prawidlowo. i Uwaga! TSH DO 18 TYGODNIA CIAZY MOZE BYC PONIZEJ NORMY!!! (fizjologicznie).

Wyjasnienie jest takie, ze tsh jest podobne do bHCG i to podwyzszone bHCG w ciazy pobudza nieswoiscie receptory dla TSH w tarczycy, powodujac w efekcie hamowanie przysadki (czyli spadek TSH) na zasadzie sprzezenia zwrotnego ujemnego.

Dlatego jesli do 18 tygodnia ciazy (ukonczonego) macie obnizone TSH, nalezy kontrolowac co miesiac rownoczesnie TSH i fT4. Prawidlowe fT4 swiadczy o tym, ze tarczyca pracuje dobrze.

Teraz sobie juz nie badam, poniewaz nie mam zadnych konkretnych objawow zaburzen funkcji tarczycy, a nawet jesli to dzidzius juz swoja wlasna tarczyczke ma i niczego mu nie brakuje.

Wszystkie te informacje zostaly potwierdzone przez endokrynologa, interniste i ginekologa-endokrynologa
__________________
Antoś 4.03.2009
Grześ 22.10.2010
Czekamy na Córeczkę TP 4.07.2014





memi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując