Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Aparatowe FAQ- przeczytaj zanim zapytasz na forum ortodontycznym!!
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2009-01-06, 21:03   #3
papryka85
Zakorzenienie
 
Avatar papryka85
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 5 539
Dot.: Aparatowe FAQ- przeczytaj zanim zapytasz na forum ortodontycznym!!

SOS-co robić?

1. Odkleił mi się zamek.

-Zdejmij i zachowaj. Jeśli jest przyczepiony gumką, zdejmij ją z haczyków, wtedy zamek zejdzie z drutu. Jeżeli jest przyczepiony metalową ligaturą(drucikiem)-odplącz drucik. Jeśli jest połączony z innym zamkiem dodatkowymi wiązaniami(np. metalowym łańcuszkiem) lepiej udaj się do ortodonty. Jeżeli wizytę masz za parę dni, a zamek nie rani-poczekaj do wizyty.

2. Odkleiła mi się rurka.

-Jeśli końce łuku nie są zakrzywione, to bez problemu ją zdejmiesz, zachowaj do wizyty. Jeżeli są zakrzywione-może się nie udać zdjąć. Wtedy albo poczekaj do wizyty lub jeśli masz ją nieprędko –zgłoś się do ortodonty wcześniej.

3. Odkleił mi się pierścień.

-Jak się da-zdejmij go z zęba i zgłoś się do orto. Długi wystający łuk początkowo może nie przeszkadzać, ale po kilku dniach może się okazać, że rani policzek i zaczyna się robić nieciekawie.

4. Przesunął mi się łuk i teraz rani mi buzię.

-Najpewniej zęby się przemieściły, albo łuk był za słabo przymocowany do zamków. Nakładaj na końcówkę drutu wosk ochronny i idź do orto na podcięcie lub podgięcie łuku. W razie bolących ran-smaruj maściami stomatologicznymi -sachol, solcoseryl, trascodent.

4. Ranią mnie zamki/metalowe ligatury.

-Nakładaj wosk, nakładaj wosk, nakładaj wosk z czasem się przyzwyczaisz.

5. Spadła mi ligatura.

-gumowa-możesz próbować założyć ją z powrotem za pomocą szpilki(ale musisz bardzo uważać, ze szpilkami nie ma żartów), lub jeśli spadła z jakiegoś zamka z tyłu gdzie nie widać jej braku-poczekaj do wizyty.
-metalowa-jej założenie jest trudniejsze, przyda Ci się jakieś narzędzie, np. pęseta, żeby opleść ją wokół zamka. Jednak nawet jeśli Ci się to uda, nie zdziw się, jak spadnie znowu-sam(a) nie jesteś w stanie założyć jej tak ściśle jak ortodonta

6. Jedzenie w zamku
-Wykałaczka i dłubiemy-wszystko da się wydostać

7. Jak wynitkować zęby?

-Pierwszy odruch może być taki-nie da się, ale nic bardziej błędnego wszystko się da i nie trzeba do tego specjalnych nici ortodontycznych. Przełóż nić pod łukiem i voila

8. Mam osad/kamień.

-Idź do dentysty na piaskowanie i/lub skaling(usuwanie kamienia). Podczas noszenia aparatu osad może się szybciej odkładać, warto od czasu do czasu zafundować sobie czyszczenie.

-osad-najczęściej brązowawy nalot, usuwa się go za pomocą specjalnego proszku(smak solny)zmieszanego z wodą, koszt-najczęściej ok. 100 zł
-kamień-chropowaty osad w kolorze żółtym lub czarnym, najczęściej odkłada się przy dziąsłach, usuwa się go za pomocą tzw skalera emitującego ultradźwięki, koszt ok. 50 zł.

9. Bardzo bolą mnie zęby.
-Jeśli już masz ochotę walić głową w mur, to sięgnij po środki przeciwbólowe(choć nie wszystkim i nie zawsze ona pomagają). Jednak staraj się ich unikać-ból towarzyszący prostowaniu zębów nie jest objawem choroby, stanu zapalnego itp. To normalna reakcja wywołana działaniem sił aparatu i oznaka, że zęby się przesuwają. Najgorsze są pierwsze dwie doby po wizycie, potem ból stopniowo zanika. Lepiej zaopatrzyć się w miękkie jedzenie, niż faszerować się tabletkami przeciwbólowymi.

10. Odbarwiły mi się gumki/łańcuszek.
-Na to nie ma rady. Jak już się odbarwiły, to pozamiatane-koloru nie przywrócisz. Jeżeli bardzo nieestetycznie to wygląda, możesz przejść się do ortodonty i poprosić o wymianę gumek na nowe.

11. Boli mnie język od łuku podniebiennego/hyraxa/Hassa, trudno mi przełykać, seplenię.

-Musisz przecierpieć pierwsze dni. Z czasem się przyzwyczaisz i nauczysz jeść i mówić z ustrojstwem.

12. Ratunku! Przerwa między jedynkami!

-Przerwy będą się robić w różnych miejscach i jest to zupełnie normalne. Ortodonta nie przesuwa wszystkich zębów na raz, najczęściej przesuwa kilka, gdy powstaną przerwy, przesuwa następne, stąd „wędrujące przerwy” mimo, że czasem może to wyglądać nieciekawie-tak musi być, by w efekcie końcowym wszystko stało jak należy-już bez szpar. Twoja buzia, to „plac budowy” -zanim będzie ładnie, musi zapanować chwilowy bałagan Jednak by wiedzieć na co się nastawiać po wizycie-proś swojego ortodontę, by tłumaczył Ci co i w jakim celu Ci zakłada, co i jak powinno się przemieścić. Niektórzy lekarze sami informują pacjenta, ale niestety nie wszyscy, a Ty jako pacjent wydający kupę kasy na leczenie, masz prawo wymagać, by udzielano Ci informacji.
__________________
Papryczki wróciły!!!

Edytowane przez papryka85
Czas edycji: 2009-09-20 o 18:14
papryka85 jest offline Zgłoś do moderatora