Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Matka chrzestna - problem
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2014-02-17, 14:38   #2
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: Matka chrzestna - problem

Cytat:
Napisane przez Misio1849 Pokaż wiadomość
Witam, szwagier mnie poprosil o zostanie matką chrzestną. Mieszka koło mnie i chodzimy do tego samego kosciola. Wczesniej mieszkalam gdzie indziej i nalezalam do innej parafii. Moje pytanie jest takie czy pomimo tego ze teraz chodzimy do tego samego kosciola to nie musze zadnych zaswiadczen brac od swojej dawnej parafii? Moj slub byl w mojej parafii, nie w meza. Jeszcze mam jedno pytanie czy krzyzmo podczas chrztu przykrywa sie glowe? bede poraz pierwszy chrzestna i nie wiem jak i co, a nie chce sie zblaznic.
Potrzebne dokumenty to jest świadectwo chrztu i bierzmowania musisz wziąć w kancelarii parafialnej tam gdzie to się odbyło czyli pewnie w starym miejscu zamieszkania.
Ale są też księża, którzy nie oczekują tych dokumentów i wierzą na słowo jeśli rodziców dziecka dobrze znają, ci rodzice są praktykujący . Ksiądz ma zaufanie do takich ludzi i wie , że na rodziców chrzestnych wybiorą osoby również wierzące i praktykujące i posiadające wyżej wymienione sakramenty. O to musisz brata zapytać czego ich ksiądz oczekuje.
Potrzebna pewnie będzie też kartka z udokumentowaną spowiedzią tuż przed chrztem.

Krzyżmo nie kladzie się nikomu na głowę.
Obecnie krzyżmo jest w kształcie albo ozdobnej, białej chusteczki z napisem "pamiątka chrztu świętego" albo białej szatki jakby bolerka z takim samym napisem lub bez.
Ma się to w trakcie chrztu złożone i leży na dziecku, na brzuszku jeśli jest maleńkie i jest w beciku czy rożku lub trzyma się blisko dziecka gdy się ma je na rękach.
Te rzeczy kupuje się w sklepach z dewocjonaliami lub tam gdzie ubiory do chrztu.
Kiedyś chrzestna kupowała 2 metry białego płótna i w trakcie chrztu nakrywano tym dziecko a potem jak chłopak urósł to mu koszulę z tego szyli a dziewczynce bluzkę.

Potrzebna jest jeszcze świeca do chrztu najlepiej biała, specjalnie ozdobiona.
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując