Wybór szkoły, kierunku studiów - planowanie edukacyjnej przyszłości. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-02-28, 18:54   #1
Piiggy
Przyczajenie
 
Avatar Piiggy
 
Zarejestrowany: 2012-02
Lokalizacja: bdg
Wiadomości: 10
Unhappy

Wybór szkoły, kierunku studiów - planowanie edukacyjnej przyszłości.


Witam wszystkich.
W tym roku kończę szkołę gimnazjalną, w kwietniu czeka mnie egzamin.
Chodzę do szkoły w małym miasteczku, każdy tu praktycznie zna się co najmniej z widzenia. I to jest toksyczne, cholernie. Klasę mam do du*y, nie przeklinając, poziom jest po prostu zerowy, każdy na dwójkach (mimo iż szkoła jest dosyć wysokiego poziomu) i normalnie nie ma warunków do nauki, no ale nie o tym temat.
Oceny mam dobre - koło 4,5, mam zamiar wyciągnąć na czerwony pasek.
No i właśnie czeka mnie wybór liceum - pytanie w sumie pierwsze - liceum czy technikum? Raczej nie mam żadnego technikum na oku, jedynie dwa licea - nr 1 i nr 3 w Bydgoszczy. Szkoły jako tako dobre, ale kompletnie nie wiem jaki wybrać profil. Jestem bardzo dobra z polskiego (mam celujący) i ogólnie dobrze się w nim czuje, pisze artykuły i reportaże do gazety lokalnej, wygrywam konkursy literackie. No ale to jest bardzo niski pułap, raczej poszukuje się teraz wyuczonych w kierunkach ścisłych. Z chemii też dobrze mi idzie (mam bdb), z geografii i matmy to samo. No ale nie wiem, czy nie popełnię błędu.. Z angielskim radze sobie dobrze, na poziomie zaawansowanym i niemiecki to samo. Chciałbym być dziennikarką, robię wywiady publiczne które nagrywam, pisze dla siebie i każdy chętnie czyta moje prace. Ale bardzo sie boje, że nie znajde pracy w dziedzinie języka polskiego - powiedzmy sobie otwarcie, że to trudne i teraz modne jest co innego. Ale jednocześnie chce robić to co lubię, a i dobrze zarabiać. I dodatkowo - ciekawe uczelnie, kierunki studiów? Najlepiej dziennikarstwo, turystyki itd, albo wasze ciekawe propozycje. Oferty głównie Bydgoszcz, Gdańsk, Warszawa, Kraków. Z góry wielkie dzięki.
__________________
nauka, sport i dieta! go!
Piiggy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-28, 19:34   #2
69d5782cb96c44b77f6e0ec22c8f79bc60c635f6_65a5448a32992
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 9 276
Dot.: Wybór szkoły, kierunku studiów - planowanie edukacyjnej przyszłości.

wybór profilu w liceum jeszcze nie przesądza o tym, na jakie studia masz iść, także spokojnie w gimnazjum myślałam tak samo jak Ty, poszłam do humana, a skończyło się tak, że jestem na polibudzie i nie wyobrażam sobie studiowania czegoś innego. Podobnie niektórzy znajomi po profilu prawniczym poszli na medycynę, a ci po matfizach - na prawo.
69d5782cb96c44b77f6e0ec22c8f79bc60c635f6_65a5448a32992 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-28, 19:55   #3
ewincee
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 84
Dot.: Wybór szkoły, kierunku studiów - planowanie edukacyjnej przyszłości.

To, że masz dobre oceny, wcale nie znaczy, że w liceum/technikum będzie tak samo. Oceny nie zawsze świadczą o tym jaką ma się wiedzę - bez urazy.

ogólnie... technikum w dzisiejszych czasach wydaje się lepszym rozwiązaniem. zawsze oprócz matury masz jeszcze `technika` liceum to liceum, matura i koniecznie potem.. studia. tak jak wyżej, profil nie przesądza o tym co będzie dalej.
masz jeszcze trochę czasu, warto wszystko dokładnie przeanalizować i jeśli nie odpowiada Ci żaden inny profil - idź na humana, skoro to właśnie lubisz. ale licz się też z tym, że na profilu humanistycznym jest także historia, wos, wok czy co tam jeszcze (zależy od szkoły).
ewincee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-28, 20:55   #4
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Wybór szkoły, kierunku studiów - planowanie edukacyjnej przyszłości.

[1=69d5782cb96c44b77f6e0ec 22c8f79bc60c635f6_65a5448 a32992;32614517]wybór profilu w liceum jeszcze nie przesądza o tym, na jakie studia masz iść, także spokojnie w gimnazjum myślałam tak samo jak Ty, poszłam do humana, a skończyło się tak, że jestem na polibudzie i nie wyobrażam sobie studiowania czegoś innego. Podobnie niektórzy znajomi po profilu prawniczym poszli na medycynę, a ci po matfizach - na prawo.[/QUOTE]
ze mną było prawie tak samo
i zgadzam się co do pogrubionego, też zmieniłam diametralnie profil kształcenia na studiach teraz sądzę, że najlepszym profilem dla mnie w LO byłby jakiś ogólny lub mieszany typu: humanistyczno-matematyczny/geograficzny
Cytat:
Napisane przez Piiggy Pokaż wiadomość
No i właśnie czeka mnie wybór liceum - pytanie w sumie pierwsze - liceum czy technikum?
a jaki zawód w technikum? a chciałabyś później iść na studia? jeśli na pierwsze pyt. odpowiedziałaś NIE WIEM, a na drugie TAK, to chyba lepiej liceum
i po technikum można iść na studia, ale jeśli masz iść tam tylko po to żeby nie iść do liceum to nie ma sensu pamiętaj że technikum kończy się też egzaminem zawodowym, jak się będziesz uczyć czegoś 4 lat a potem nie będzie to związane ze studiami czy inną późniejszą ścieżką kształcenia to trochę szkoda
Cytat:
Napisane przez Piiggy Pokaż wiadomość
Chciałbym być dziennikarką, robię wywiady publiczne które nagrywam, pisze dla siebie i każdy chętnie czyta moje prace. Ale bardzo sie boje, że nie znajde pracy w dziedzinie języka polskiego - powiedzmy sobie otwarcie, że to trudne i teraz modne jest co innego. Ale jednocześnie chce robić to co lubię, a i dobrze zarabiać. I dodatkowo - ciekawe uczelnie, kierunki studiów? Najlepiej dziennikarstwo, turystyki itd, albo wasze ciekawe propozycje.
hmm, aż przypomniało mi się co sama myślałam kończąc gimnazjum też w tym okresie chciałam być dziennikarką, dlatego wybrałam profil humanistyczny w liceum. w 2kl stwierdziłam: "dziennikarstwo? nie, to jednak nie dla mnie" i tak żałowałam wyboru profilu, że aż założyłam wątek na Wizażu ( https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=536426 ). po prostu za mało w gimnazjum wiedziałam o studiach dziennikarskich, a jak zaczęłam zbierać informacje na ten temat to się rozmyśliłam.

choć widzę że ty robisz postępy w tej dziedzinie może tobie odpowiadałyby takie studia. i modne jest właśnie nie co innego tylko dziennikarstwo - wysokie progi punktowe, ponieważ chętnych co roku jest wielu. ale jak ktoś jest dobry w tym co robi, to i po filozofii zostanie milionerem wybierać kierunku na siłę: "nie interesuje mnie to ale kupę kasy można zarobić" też nie ma sensu.

nie wiem jakie kierunki by ci polecić pokrewne z dziennikarstwem i turystyką
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2012-02-28 o 20:56
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-28, 21:32   #5
JustShe
Rozeznanie
 
Avatar JustShe
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Honolulu
Wiadomości: 520
Dot.: Wybór szkoły, kierunku studiów - planowanie edukacyjnej przyszłości.

Ja żałuję, że poszłam do LO, bo będąc na studniach i szukając pracy nie miałam tak naprawdę nic jedynie na staż do handlu się teraz nadaję
JustShe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-28, 21:37   #6
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Wybór szkoły, kierunku studiów - planowanie edukacyjnej przyszłości.

niby tak, po LO nie ma się nic, ale znowu... moi znajomi po technikum i tak idą na studia zaoczne, bo odpowiedniej pracy za którą można samodzielnie wyżyć znaleźć po technikum nie mogą.

także jeśli wybiera się technikum tylko z powodu takiego że: "będę sobie dorabiać w zawodzie" to nie do końca może się to udać. pracę można znaleźć, ale nie pokrywa się z zawodem - kuzynka po ekonomiku pracowała w przedszkolu, kuzyn po gastronomii robi meble.

co innego jak ktoś ma bardziej określone plany i wie że będzie w to inwestował - to jak najbardziej technikum polecam
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2012-02-28 o 21:39
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:11.