Human czy biolchem? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-06-20, 21:00   #1
SweatFoxieGirl
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 2

Human czy biolchem?


Hej. Mam bardzo poważny dylemat związany z wyborem profilu w liceum.:confuse d: A mianowicie waham się pomiędzy dwoma kompletnie od siebie różnymi: humanistycznym z rozszerzeniem polskiego, historii i angielskiego oraz z dodatkowymi zajęciami z podstaw dziennikarstwa bądź profilem biologiczno-chemicznym. Oba bardzo mi się podobają, zarówno rozszerzenia jak i kierunki studiów po nich. Choć nie ukrywam, że sama czuję, że po biol chemie możliwości są znacznie większe poczynając od medycyny, po weterynarię czy analitykę kryminalną. Z kolei po humanie najbardziej podoba mi się tylko prawo, ale słyszałam, że nie jest po nim zbyt kolorowo. Ciekawią mnie też filologię jakichś rzadkich języków obcych czy też dziennikarstwo lub psychologia (ale wiadomo, że akurat psychologia jest też możliwa po biol chemie). Mam więc bardzo ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ zawsze uwielbiałam takie przedmioty, jak polski, historia, wos, języki obce i biologię. Jeśli chodzi o chemię, mam do niej mieszane uczucia, ale wydaje mi się najciekawsza ze wszystkich przedmiotów ścisłych. Z kolei, jeśli chodzi o kwestię ocen to zarówno z polskiego, historii, wosu, biologii jak i języków obcych (angielskiego i niemieckiego w moim przypadku) mam szóstki. Też np. z polskiego i historii udało mi się dość wysoko zajść w różnych konkursach. Z chemii i innych przedmiotów ścisłych (matma, fizyka, informatyka) mam piątki, więc je rozumiem, ale np. fizyki i informatyki nie lubię więc nie chcę ich rozszerzać. Na biol chemie boję się, że będzie mi brakowało dużej ilości godzin angielskiego (i tak zamierzam go sama rozszerzyć). Nie ukrywam też, że wiem iż np. po medycynie czy weterynarii ukończonej w Polsce mogłabym spokojnie (oczywiście po przetłumaczeniu dyplomu) pracować w innych krajach Europy i nie tylko, a po prawie już nie, ponieważ musiałabym studiować od nowa w tym kraju, w którym chciałabym pracować. Dużo osób też mówi mi, że polski i historię można spokojnie samemu sobie rozszerzyć. Czy ktoś kto był na biol chemie czy humanie może wyrazić swoją opinię w tym temacie? Też spotkałam się ze zdaniem, iż za parę lat braknie pracy dla tych co idą na biol chema, bo idzie za dużo osób, a zacznie przybywać ofert pracy dla humanistów bo jest ich teraz mało, co wydaje mi się ciut absurdalne, ale może.... W każdym bądź razie czy ktoś mogłyby mi doradzić co byłoby lepszym wyborem: biol-chem czy human?
PS: W szkole, którą mam na 2 miejscu są też takie profile jak: pol-biol-ang, biol-chem-ang czy human z zajęciami znajomości prawa oraz filozofii jednakże mimo, że nie ma ich w szkole mojego 1 wyboru to i tak nadal wolę do niej iść.
SweatFoxieGirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-21, 08:09   #2
KatinS
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 10
Dot.: Human czy biolchem?

U mnie w liceum było tak, że na biol-chem szły osoby, które chciały iść na medycynę, więc one myślały TYLKO o biologii, chemii oraz matematyce.


Profile humanistyczne są najbardziej neutralne.



Pamiętaj też, że zawsze możesz zmienić profil.
KatinS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-21, 09:25   #3
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Human czy biolchem?

Nie bierz do siebie zbyt poważnie rad internetowych mędrców, że za parę lat praca będzie po tym, a za parę lat po tym, a to to już pewne bezrobocie. Niedawno był tu o tym wątek, co robią po studiach ludzie, którzy wg różnych prognoz powinni być bezrobotni: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1241056

Zastanów się, w jakiej pracy Ty się widzisz. Pracę trzeba lubić, bo spędza się w niej dużo czasu. Jeśli widzisz się jako lekarza, pielęgniarkę, weterynarza, osobę pracującą w laboratorium -- składaj na biochem. Po humanie można robić wiele różnych rzeczy, kierunków humanistycznych i społecznych też jest sporo. To tylko kwestia tego, czy bardziej widziałabyś się w sądzie jako adwokat czy w szkole jako lektor. Ale wachlarz jest znacznie szerszy, o wielu zawodach pewnie nawet nie słyszałaś, bo jak człowiek jest w szkole, to zna ich tak naprawdę kilka na krzyż. Większość moich znajomych jest dziś managerami albo specjalistami ds. czegoś tam w dużych firmach. To różne przetwarzanie danych, szkolenia, zarządzanie projektami, marketing...
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-21, 10:22   #4
Martynamam
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 86
Dot.: Human czy biolchem?

Nie ma lepszego, czy gorszego profilu. Twój wybór powinien zależeć od tego, co chcesz robić w zyciu, czym się interesujesz, jakie przedmioty dobrze Ci idą.
Jeśli pójdziesz na biolchem to będziesz mieć dużo matematyki, biologii i chemii, więc jeśli źle się czujesz w tej tematyce to 3 lata liceum będą istną katorgą.
Zastanów się co chcesz robić po liceum i na tej podstawie podejmij decyzję
Martynamam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-21, 10:54   #5
theali
Zakorzenienie
 
Avatar theali
 
Zarejestrowany: 2016-11
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 6 604
Dot.: Human czy biolchem?

Brałabym biol-chem-ang, ale mówisz, że jednak zależy Ci na szkole pierwszego wyboru.
Jeśli bardziej ciągnie Cię do kierunków ścisłych, to mimo wszystko polecę biol-chem - bo chemia z przedmiotów, które wymieniasz (języki, polski, historia, biologia, chemia) jest najtrudniejsza do samodzielnego nadrobienia. Ale i tak, czegokolwiek nie wybierzesz - profil w liceum nie definiuje w stu procentach Twojej przyszłej ścieżki zawodowej, więc spokojnie.
theali jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-22, 11:42   #6
Ladrie
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 10
Dot.: Human czy biolchem?

Dokładnie. Nawet jeśli wybierzesz biol-chem i potem zdecydujesz się zdawać polski rozszerzony bądź historię rozszerzoną, to uwierz mi łatwiej będzie Ci samemu przyswoić ten materiał.
Ladrie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-06-22, 12:15   #7
cordeelia
Przyczajenie
 
Avatar cordeelia
 
Zarejestrowany: 2018-06
Lokalizacja: Olsztyn
Wiadomości: 4
Dot.: Human czy biolchem?

Dziewczyny dobrze radzą. Po pierwsze - patrz na Twoje zainteresowania - nie ma nic gorszego, niż się męczyć kilka lat - po 2 zawsze możesz maturę zdawać z czegoś innego, gdy Ci się coś odwidzi
Zależy, czy w życu chcesz się spełniać zawodowo, czy zależy Ci na trzepaniu kasy - wtedy musisz myśleć bardziej praktycznie.
__________________
Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym. - Albert Einstein
cordeelia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-06-26, 16:32   #8
SweatFoxieGirl
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 2
Dot.: Human czy biolchem?

Dziękuje Wam wszystkim ogromnie za rady😘😘😘 Podjęłam decyzję i przeniosłam się na biol chema ponieważ stwierdziłam, że bardziej odpowiadają mi te przedmioty, które będę rozszerzać, jak i kierunki studiów po tym kierunku.
SweatFoxieGirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-06-26 17:32:50


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:17.