szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-04-28, 14:24   #1
zadziorne
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 29

szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny


Witam,
Mam konflikt serologiczny - ja RH minusowa mąż RH plusowy. Dziś mój ginekolog prosił abym zastanowiła się nad szczepieniem. Dodam, że to moja pierwsza ciąża i raczej ostatnia ( chociaż tego nigdy nie można być pewnym ) Wszystko byłoby dobrze gdyby nie koszt szczepionki od 350 do 400 zł uważam że to spory wydatek. Proszę mamusie o radę czy warto się zaszczepić słyszałam, że przy pierwszym dziecku nie trzeba się szczepić. Ponadto słyszałam również, że po porodzie w szpitalu powinni mi podać preparat jeśli dziecko urodzi się z rh +.

Pozdrawiam
zadziorne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-28, 16:16   #2
Ingrid80
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 8 729
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Pierwsze słyszę o takiej szczepionce. Jakieś szczegóły?
Wg mnie sprawę rozwiązuje podanie po porodzie immunoglobuliny anty-D. Obecnie to jest standard.
Ingrid80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-28, 17:37   #3
Devon_rose
Zakorzenienie
 
Avatar Devon_rose
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 4 710
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Internet podpowiada, że tą immunoglobulinę powinny dostać wszystkie kobiety z rh- ok. 28 tc.
A 2 dawkę po porodzie.

Ale to koszty.
Moja znajoma jej nawet po porodzie nie dostała.
__________________

Zwierzak to nie rzecz, nie kupuj go na prezent !
Devon_rose jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-28, 17:37   #4
Madzionella
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Gród Króla Kraka
Wiadomości: 774
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez Ingrid80 Pokaż wiadomość
Pierwsze słyszę o takiej szczepionce. Jakieś szczegóły?
Wg mnie sprawę rozwiązuje podanie po porodzie immunoglobuliny anty-D. Obecnie to jest standard.
Też pierwsze słyszę. Powinnaś sobie zrobić badanie na odczyn Coombsa w pierwszej kolejności. Jeżei jest jakiś problem z przeciwciałami anty-Rh, to wtedy podaje się immunoglobuliny anty-D jak napisała przedmówczyni.

Devon - też mam konflikt serologiczny z Mężem. I immunoglobuliny mi teraz nie podadzą... ale - dostałam odpowiednią dawkę po tym jak straciłam pierwszą ciążę, to jest rutynowa procedura w szpitalu. Więc u mnie nie ma potrzeby już. Natomiast najlepiej byłoby, gdyby autorka wątku po prostu porozmawiała ze swoim lekarzem i wyjaśniła wszystkie wątpliwości.
__________________
Pani mecenas z niebieskim żabotem - mission completed



21 lipca 2012 godz. 16

16 marca 2015 "nie widzę akcji serca" 10 tc

1 sierpnia 2016 godz. 18. Nasza Asieńka

Edytowane przez Madzionella
Czas edycji: 2016-04-28 o 17:43
Madzionella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-28, 17:42   #5
kotek81
Zakorzenienie
 
Avatar kotek81
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 4 690
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Pewnie chodzi o pierwszą - odpłatną w Polsce dawkę immunoglobuliny anty- D
Cytat:
Badania prowadzone w czterech krajach na świecie wykazały, że najlepsze efekty profilaktyczne przynosi podanie immunoglobuliny anty- D w 28 tygodniu ciąży i po porodzie. Pozwala to całkowicie wyeliminować konflikt. W Polsce przyszłe mamy nie otrzymują rutynowo szczepionki podczas trwania pierwszej ciąży. Koszt preparatu jest dość wysoki, około 350 zł jedna dawka szczepionki. Immunoglobulinę mamy dostają nieodpłatnie tylko raz, tj. po porodzie.

Podanie immunoglobuliny anty-D nie jest niebezpieczne dla dziecka w łonie matki. Jedyne ryzyko może być takie, że szczepionka podana podczas ciąży okaże się zbędna. Prawdopodobieństwo konfliktu serologicznego w pierwszej, niepowikłanej ciąży, jest bardzo niskie.
szczerze to ja bym się chyba nie zdecydowała na taki wydatek - nie znam żadnego przypadku gdzie konflikt serologiczny miałby znaczenie w pierwszej ciąży a podanie jednej dawki po porodzie w zupełności wystarczyło dla zabezpieczenia kolejnych ciąż

Edytowane przez kotek81
Czas edycji: 2016-04-28 o 17:44
kotek81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-01, 11:34   #6
201607211724
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 4 109
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

też nie słyszałam o szczepionce, choć ja w ogóle mało zorientowana byłam, bo dopiero w wieku >30lat dowiedziałam się, że mam ujemną grupę krwi (rodzice wciskali mi kit, że dodatnią, sami byli w szoku). U mnie lekarz też twierdził, że w pierwszej ciąży to nie ma znaczenia, ale potem jak miałam różne niefajne zabiegi w ciąży, to za każdym razem dostawałam zastrzyk z immunoglobliny więc sama do końca nie wiem.

Napisz coś więcej
201607211724 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-01, 12:15   #7
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Podaje się immunoglobulinę, a nie szczepionkę. Ze szczepionką to ma tyle wspólnego, że jest igła i jakiś płyn. Podanie immunoglobuliny chroni przed konfliktem w drugiej ciąży i jest ona podawana po porodzie. Jedynie co musisz mieć robione to badanie krwi tzw odczyn Coombsa, żeby sprawdzić czy produkujesz już przeciwciała czy nie.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-05-02, 21:18   #8
dorris23
Pyskatka
 
Avatar dorris23
 
Zarejestrowany: 2015-04
Lokalizacja: Daleko w świecie
Wiadomości: 2 832
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez zadziorne Pokaż wiadomość
Witam,
Mam konflikt serologiczny - ja RH minusowa mąż RH plusowy. Dziś mój ginekolog prosił abym zastanowiła się nad szczepieniem. Dodam, że to moja pierwsza ciąża i raczej ostatnia ( chociaż tego nigdy nie można być pewnym ) Wszystko byłoby dobrze gdyby nie koszt szczepionki od 350 do 400 zł uważam że to spory wydatek. Proszę mamusie o radę czy warto się zaszczepić słyszałam, że przy pierwszym dziecku nie trzeba się szczepić. Ponadto słyszałam również, że po porodzie w szpitalu powinni mi podać preparat jeśli dziecko urodzi się z rh +.

Pozdrawiam
Mialam ta samo sytuacje, ja rh- a maz plus. Nie robilam zadnej szczepionki. W szpitalu po porodzie dostajesz zastrzyk.
Mialam w ciazy tylko w kazdym trymestrze robione wyniki przeciwciał czy jakos tak.
__________________
Najważniejsza na świecie jest rodzina.
Najpierw ta, w której się urodziłeś.
Później ta, którą sam stworzyłeś.
dorris23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-04, 20:26   #9
zadziorne
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 29
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Szczepionką określił to mój lekarz :/, faktycznie otrzymałam skierowanie na odczyn Coombosa, dopiero po zrobieniu badania będzie można stwierdzić czy może zostać mi podana immunoglobulina ok 28 tygodnia, jeśli wynik jest ujemny to nie ma potrzeby podawać immunoglobuliny. Tak jak pisze Devon-Rose chyba faktycznie podaje się dwie dawki przed porodem i po jeśli wykryto przeciwciała.

Czy orientujecie się czy wszystkie szpitale faktycznie praktykują podanie immunoglobuliny 72h po porodzie i czy jest to refundowane?
zadziorne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-04, 20:38   #10
dorris23
Pyskatka
 
Avatar dorris23
 
Zarejestrowany: 2015-04
Lokalizacja: Daleko w świecie
Wiadomości: 2 832
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez zadziorne Pokaż wiadomość
Szczepionką określił to mój lekarz :/, faktycznie otrzymałam skierowanie na odczyn Coombosa, dopiero po zrobieniu badania będzie można stwierdzić czy może zostać mi podana immunoglobulina ok 28 tygodnia, jeśli wynik jest ujemny to nie ma potrzeby podawać immunoglobuliny. Tak jak pisze Devon-Rose chyba faktycznie podaje się dwie dawki przed porodem i po jeśli wykryto przeciwciała.

Czy orientujecie się czy wszystkie szpitale faktycznie praktykują podanie immunoglobuliny 72h po porodzie i czy jest to refundowane?
Każdy szpital musi podać Ci jesli jest konflikt, zreszta chyba podają każdej kobiecie z grupą krwi -. Tak oczywiście jest to refundowane.
__________________
Najważniejsza na świecie jest rodzina.
Najpierw ta, w której się urodziłeś.
Później ta, którą sam stworzyłeś.
dorris23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-18, 17:22   #11
Takajakaya
Wtajemniczenie
 
Avatar Takajakaya
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 2 883
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Podają w szpitalu kobietom które miały Rh - a ich dziecko urodziło się Rh +. Moje dziecko miało Rh- tak jak ja i szczepionki nie dostałam. Wtedy nie mają się jak wytworzyć przeciwciała.
__________________

Takajakaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-05-18, 21:27   #12
dorris23
Pyskatka
 
Avatar dorris23
 
Zarejestrowany: 2015-04
Lokalizacja: Daleko w świecie
Wiadomości: 2 832
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez Takajakaya Pokaż wiadomość
Podają w szpitalu kobietom które miały Rh - a ich dziecko urodziło się Rh +. Moje dziecko miało Rh- tak jak ja i szczepionki nie dostałam. Wtedy nie mają się jak wytworzyć przeciwciała.
Całkiem możliwe, więc skoro autorka ma Rh- a dziecko bedzie miało + to napewno dostaniesz ten zastrzyk, w kazdym szpitalu, on jest obowiazkowy w tej sytuacji.
Ja mam Rh-, córka + i taki zastrzyk dostałam.
__________________
Najważniejsza na świecie jest rodzina.
Najpierw ta, w której się urodziłeś.
Później ta, którą sam stworzyłeś.
dorris23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-18, 22:15   #13
Ingrid80
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 8 729
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Dokładnie. A w ciąży chyba dwukrotnie oznacza się przeciwciała.
Ingrid80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-18, 23:09   #14
dorris23
Pyskatka
 
Avatar dorris23
 
Zarejestrowany: 2015-04
Lokalizacja: Daleko w świecie
Wiadomości: 2 832
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez Ingrid80 Pokaż wiadomość
Dokładnie. A w ciąży chyba dwukrotnie oznacza się przeciwciała.
Ja mialam 3 razy.
__________________
Najważniejsza na świecie jest rodzina.
Najpierw ta, w której się urodziłeś.
Później ta, którą sam stworzyłeś.
dorris23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-15, 15:26   #15
ab_daria
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-04
Wiadomości: 42
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Nie pisz, że masz konflikt serologiczny, bo jeszcze go nie masz i zdecydowanie Ci go nie życzę. Że Ci grozi to inna sprawa. Generalnie ryzyko konfliktu w pierwszej ciąży jest znikome ale nie jest też tak, że nie ma go wcale. Ta immunoglobulina podana w 28 tc ogólnie rzecz biorąc ma sens, szczególnie przy drugiej ciąży. No ale jeżeli chcesz mieć pewność, że Twojemu dziecku nic nie grozi, możesz ją sobie wykupić, szczególnie że Ci tak lekarz
ab_daria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-06, 10:26   #16
rafaellcia
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 35
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

ale standardowo się chyba tej imminoglobuliny nie podaje w 28 tc? W sensie nie każdy lekarz to w ogóle proponuje no i ona chyba nie jest refundowana. No chyba że można się jakoś na nią załapać?
rafaellcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-08, 06:27   #17
TinaTatina
Raczkowanie
 
Avatar TinaTatina
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 274
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Mi moja lekarka już zapowiedziała, że trzeba będzie o zastrzyku właśnie w 28 tc pomyśleć, bo tak się teraz profilaktycznie działa. Dodam że miałam kilka razy badane przeciwciała i nigdy ich nie miałam, a dodatkowo miałam podany zastrzyk w szpitalu po zabiegu łyżeczkowania (w I ciąży puste jajo płodowe). Natomiast zanim się zdecyduję na zastrzyk to Tż musi zgadać grupę krwi, bo może się okazać że nie ma konieczności po prostu.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
TinaTatina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-09, 15:21   #18
Matylda888
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 32
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Jak lekarz nie proponuje zawsze możesz się upomnieć. To nie jest standard bo tego się nie refunduje w sumie w żadnym przypadku. Standardem jest podanie immunoglobuliny po porodzie
Matylda888 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-09, 18:08   #19
agnyska81
Zakorzenienie
 
Avatar agnyska81
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 13 037
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez Takajakaya Pokaż wiadomość
Podają w szpitalu kobietom które miały Rh - a ich dziecko urodziło się Rh +. Moje dziecko miało Rh- tak jak ja i szczepionki nie dostałam. Wtedy nie mają się jak wytworzyć przeciwciała.
Tak samo mi lekarz mówił Kiedyś myślałam, że podają każdej kobiecie z Rh- (jakoś mi tak wyszło, bo po poronieniu dostałam immunoglobulinę, ale to przypadek kiedy nie można zbadać krwi dziecka, więc chyba podają każdej kobiecie z Rh-).

Cytat:
Napisane przez rafaellcia Pokaż wiadomość
ale standardowo się chyba tej imminoglobuliny nie podaje w 28 tc? W sensie nie każdy lekarz to w ogóle proponuje no i ona chyba nie jest refundowana. No chyba że można się jakoś na nią załapać?
Nie jest refundowana i nie podaje jej się standardowo. W pierwszej ciąży nie wiem czy możliwe jest wytworzenie przeciwciał jeśli nie ma żadnych zabiegów inwazyjnych itp.
Gin mówił, że bardzo rzadkie są przypadki, że po podaniu immunoglobuliny po porodzie/poronieniu w kolejnej ciąży wytwarzają się przeciwciała. No ale zdarza się. Stąd badania na odczyn Coombsa.

Jak dla mnie z tą immunoglobuliną podawaną w ciąży to przypadek podobny do szczepień dzieci nieobowiązkowych, płatnych - lekkie naciąganie na kasę
__________________

Joga z rana jak śmietana.

Edytowane przez agnyska81
Czas edycji: 2017-03-09 o 18:10
agnyska81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-03-09, 21:06   #20
Ingrid80
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 8 729
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Zgadzam się

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ingrid80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-10, 21:19   #21
mogg
Zakorzenienie
 
Avatar mogg
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 5 084
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

koleżanka na tą szczepionkę idzie na nfz do szpitala ..
mogg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-15, 08:54   #22
maJolie
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 206
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Ja też się musiałam upominać ale jak powiedziałam że chcę miec podaną tą immunoglobulinę w 28 tc to lekarz nie robił probleów. Dostałam receptę, zamówiłam sobie szczepionkę w aptece i tyle. Koszt to jakieś 400zł
maJolie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-10, 11:39   #23
anielwis
Raczkowanie
 
Avatar anielwis
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 48
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Myślę, że warto odświeżyć ten wątek, bo z początkiem roku sytuacja trochę się zmieniła. Zastrzyki stosowane w 28 tc. są obecnie refundowane, tyle że w placówkach NFZ (w aptekach recepty wciąż są realizowane odpłatnie). Ale to jednak krok naprzód
anielwis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-29, 20:34   #24
orion_lady
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 841
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez anielwis Pokaż wiadomość
Myślę, że warto odświeżyć ten wątek, bo z początkiem roku sytuacja trochę się zmieniła. Zastrzyki stosowane w 28 tc. są obecnie refundowane, tyle że w placówkach NFZ (w aptekach recepty wciąż są realizowane odpłatnie). Ale to jednak krok naprzód
Warto też dodać że w internecie można sobie sprawdzić chpl (charakterystyka produktu leczniczego) immunoglobuliny anty D i poczytać co pisze producent, że działanie to z tego co pamietam 98 lub 99% i jakie są procedury po podaniu, że nie bada się już przeciwciał, bo wynik będzie zafałszowany, więc istnieje minimalna szansa, że szczepionka nie zadziała i dojdzie do konfliktu, a wy nie będziecie wiedzieć. Ponadto producent pisze, że u dziecka też nie ma sensu badać przeciwciał ponieważ immunoglobulina przenika przez łożysko, jednak nigdzie nie znalazłam informacji jak to działa na dziecko.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
orion_lady jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-30, 21:02   #25
freya_ka
Zadomowienie
 
Avatar freya_ka
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 1 995
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

Ja miałam podaną tę szczepionkę teraz bodajże w 8 czy 9 tc. Miałam plamienie i krwawienie i lekarka zdecydowała, żeby podać. Ale musiałam się położyć w szpitalu. Nic nie płaciłam. Na papierku, który dostałam napisane jest, żeby podawać ją w przypadku poronienia, terminacji czy inwazyjnych zabiegów profilaktycznie.
W poprzedniej ciąży (8 lat temu) nie miałam jej podawanej, po porodzie zbadali Młodej krew, wyszło rh -.

Z tego co wiem, badając wolne dna płodowe można stwierdzić, jaką dziecko ma grupę krwi.
__________________
2018 - 4 (2017 - 39)
Wizażowe Wyzwanie Czytelnicze 3/21




Agata
freya_ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-09, 14:15   #26
anielwis
Raczkowanie
 
Avatar anielwis
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 48
Dot.: szczepionka w ciąży na konflikt serologiczny

98-99% to skuteczność immunoglobuliny podawanej po porodzie. W przypadku profilaktyki śródciążowej skuteczność sięga niemalże 100%. Odsyłam do źródła. ( AOTM podaje, że rocznie 51 000 kobiet wymaga podania immunoglobuliny anty-D, profilaktyka poporodowa redukuje ryzyko immunizacji w 98%/Dębski R. Profilaktyka konfliktu serologicznego a€“ co jeszcze można poprawić? Analiza Przypadków w Ginekologii i Położnictwie2015; 8: 27-31)

Edytowane przez anielwis
Czas edycji: 2018-05-09 o 14:17 Powód: literówka
anielwis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-05-09 15:15:44


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:37.