Pomoc w wyborze uczelni - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-03-23, 17:48   #1
pineapple
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 210

Pomoc w wyborze uczelni


Jestem na profilu mat-fiz. Na maturze zamierzam zdawać rozszerzoną matmę, prawdopodobnie angielski. Reszta zależy od uczelni do której się przystawię. Myślę o uczelni ekonomicznej, dlatego też byłabym bardzo wdzięczna za opinie osób które tam studiowały bądź studiują szczególnie chodzi mi o Szkołą Główną Handlową (marzenie) w W-wie i Akademią Ekonomiczną w Krk. Kierunki jakie mnie interesują to finanse i rachunkowość (ekonomia, zarządzanie, informatyka i ekonometria) o specjalizacji na razie nie myślę. Nie mam z kim porozmawiać na ten temat, nie znam też ludzi którzy by się tam uczyli. Jakie możliwości pracy (jak dobrze płatnej) otwiera przede mną taki kierunek? Łatwo o taką pracę czy rynek jest raczej nasycony?
pineapple jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-23, 19:41   #2
ona2008
Rozeznanie
 
Avatar ona2008
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 543
Dot.: Pomoc w wyborze uczelni

czyste zarzadzanie i czysta ekonomie daruj sobie na wstepie. po 1 osoby ktore potrzebuja zarza dorabiaja je w 2 lata w podyplomowkach caly czas pracujac wiec po co siedziec nad nim 5 lat?i pare osob mam na roku ktore zaczely zarz i uceikly do nas(ciagna 2 kierunki bo szkoda im 2 lat no ale pracowac chca w moim).co do ekonomi byla modna pare lat temu modna i do tej pory jest nadwyzka absolwentow(a co roku nowi). nawet na wizaz wejdz w watek o absolwentkach bez pracy- pare tam jest po ekonomii wlasnie wiec widac kto teraz ma problem z praca.
o wawie nic nie wiem, do krakowa sie wybieralam, znam osobe ktore tam konczyla, ja jestem na innej ekonomicznej uczelni.

z finansow dobrze platna i mimo uplywu lat potrzebna jest rachunkowosc(poki istnieja podatki sie przyda;ptu sie nastaw na ksztalcenie PO studiach-egzamin na bieglego ksiegowego panstwowy, zarobki na poczatku srednie ale z roku na rok/z firmy na firme;p wyzsze wiec warto zrobic bieglego i otworzyc wlasne biuro rachunkowe)takze dobra jest bankowosc i skarbowosc ale tu ci wiecej danych dac nie mam jak.

co do kierunku informatyka i ekonometria to masz po tym dwie drogi, informatyka w ekonomi(nie konkurujesz z polibuda a uzupelniasz sie z nia-nie znasz sie na tych rzeczach co oni a tworzysz systemu w zarzadzaniu np itd)-jak wezmiesz dobra specjalnosc po tym z certyfikatami itd to zarobek jest baaaaaardzo zadowalajacy ALE do tego trzeba miec talent i duzo siedziec samemu.malo kobiet ma tyle samozaparcia zeby w infie siedziec poza zajeciami-taki len mam np ja;p.
druga droga po tym kierunku u mnie jest statystyka i ekonometria- wciaz szukani analitycy finasowi itd no ew GUS;p i tu zarobki nizsze niz na infie ale praca wzgledniejsza(wiecej matmy). i ja ta wybralam.

jak sie czujesz na silach z rozszerzonej maty to ang ci podstawowy wystarczy.gorzej jak ci braknie paru pkt przez slabsza mate.takze jak sie czujesz;p
__________________
"Jak na deszczu łza, cały ten świat nie znaczy nic.
Chwila która trwa, może być najlepszą z twoich chwil."

podczytuje: http://slawek34.blog.onet.pl/ i http://dwojako.blog.onet.pl/
od 15.02.09:bez chipsow,alkoholu(poza piwem),cwicze na stepie,dbam o cere, //bez kawy od 12.03.09
ona2008 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-23, 20:27   #3
pineapple
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 210
Dot.: Pomoc w wyborze uczelni

No właśnie z informatyki się w ogóle nie czuje na siłach, nawet w czasie lekcji. Co do matmy i angielskiego ogarnia mnie panika (mimo że to za rok) bo rozszerzone matury z tych przedmiotów są okropnie trudne. W informatorze z podanych kierunków w Krk zainteresowały mnie bankowość, doradztwo podatkowe, finanse przedsiębiorstw, rynki finansowe i doradztwo inwestycyjne (chociaż nie wiem czy mam do tego predyspozycje), no i rachunkowość i rewizja finansowa. Czyli podsumowując trzeba się przyłożyć do matmy i angielskiego bo sam się nie zda. Na SGH potrzeba by mi było drugi język obcy i rozszerzoną historię/geografię/wos - zdecydowałabym się na historię, może to dziwne ale największe prawdopodobieństwo przyzwoitego wyniku. Mój drugi język nie stoi na poziomie chociażby podstawowej matury więc nie wiem czy jest sens próbować bo przez to mogę zawalić to co na 100% jest mi potrzebne.
Czy będą jakieś zmiany w zasadach rekrutacji po wprowadzeniu obowiązkowej matmy?
pineapple jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-23, 21:12   #4
201607280909
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 2 014
Dot.: Pomoc w wyborze uczelni

ja też skończyłam klasę matematyczno-fizyczną i obecnie studiuję finanse i rachunkowość na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW. pisałaś, że marzysz o SGH- ja osobiście radziłabym Ci zastanowić się nad UW. napiszę Ci główne różnice i sama zdecydujesz

po 1. i najważniejsze: Państwowa Komisja Akredytacyjna przyznała WNE UW wyróżnienie, co podobno równa się uznaniu go za najlepszy wydział ekonomii w PL , SGH jest również świetną szkołą (zamierzam tam robić drugi kierunek za rok- międzynarodowe stosunki gospodarcze), ale niestety bardziej 'jedzie' na opinii. znam kilka osób, które uciekły stamtąd twierdząc, że się zawiodły niskim poziomem nauczania (a mój wujek, który studiował na PW, a drugi kierunek robił na SGH stwierdził, że już wyższy poziom miał w przedszkolu ). nie wiem ile w tym prawdy, dlatego zamierzam sama się przekonać.

no i dalej: na SGH potrzebujesz, aż 4 przedmioty by się dostać i jest strasznie duża konkurencja, ale za to potem studia są bardzo łatwe i znam osoby, która kończą je w 3,5 roku. na WNE liczona jest tylko matematyka i angielski, ale później jest dosyć ciężko. na moim wydziale główny nacisk kładzie się właśnie na matematykę. mamy jej sporo i na wysokim poziomi, na sgh matma schodzi na dalszy tor, a skupiają się tam na nauce języków. na WNE z językami jest niestety kiepsko (uczymy się tylko jednego języka). [dodam tylko, że Milton Friedman- noblista z ekonomii powiedział, że ekonomista bez dobrej znajomości matematyki jest kiepskim ekonomistą ]

z kolei na SGH masz duży wybór kierunków (na WNE tylko 3 rodzaje ekonomii, finanse i rachunkowość, a także informatykę i ekonometrię) i w zasadzie to na jaką uczelnię iść uzależniałabym od tego o jakim kierunku myślisz. jeśli o infie z ekonometrią lub finansach bezapelacyjnie wybrałabym się na UW- tam najważniejsza jest matematyka, a niestety na SGH Cię jej nie nauczą. jeśli myślisz o zarządzaniu to z kolei polecałabym SGH. na UW jest niski poziom tego kierunku.

ze wszystkich kierunków polecam Ci informatykę i ekonometrię- to naprawdę przyszłościowy kierunek, po którym tak naprawdę najlepiej się zarabia, ale mało osób go wybiera w obawie przed zbyt ciężkim studiowaniem. sama chciałam na niego iść, ale stchórzyłam

a teraz rynek pracy. będę mówić tylko o finansach i rachunkowości, bo to studiuję i w tym się orientuję jak na razie jest dobrze (i tylko o Warszawie, bo tu przebywam i wiem tylko jak to tu wygląda). co prawda w związku z kryzysem płace poszły w dół, ale są całkiem przyzwoite, bo niektóre firmy zwykłym praktykantom płacą 2000-5000zł- oczywiście pracownicy zarabiają lepiej niż praktykanci. miejsc pracy też jest sporo, ale raczej dla absolwentów tych lepszych uczelni. kończąc ten kierunek można pracować w centrali banków, na giełdzie, w działach finansowych wielu przedsiębiorstw, w księgowości i rachunkowości, audycie, ubezpieczeniach, controllingu itp., więc jak widzisz wybór jest spory...

z innych miast niestety nie orientuję się za bardzo. wiem tylko, że warte uwagi są akademie ekonomiczne w poznaniu i krakowie, z czego chyba poznań cieszy się lepszą opinią.

mam nadzieję, że nieco pomogłam (choć nie wiem czy nie namąciłam Ci jeszcze bardziej namawiając na WNE, o którym wcześniej nie myślałaś). w każdym bądź razie teraz mamy o tyle dobrze, że studia są dwustopniowe i po licencjacie możesz zrobić magistra na innej uczelni jeśli Twoja Ci nie podpasuje, lub robić kilka magistrów na jeden dyplom licencjacki (ja właśnie tak zamierzam).

pozdrawiam,
vilandre.

p.s. jak będziesz miała jeszcze jakieś pytania to pisz śmiało na priv. najwięcej wiem o WNE, ale mam też znajomych na SGH, więc mogę postarać się odpowiedzieć na pytania dotyczące tej szkoły

---------- Dopisano o 22:12 ---------- Poprzedni post napisano o 22:09 ----------

Cytat:
Napisane przez pineapple Pokaż wiadomość
Co do matmy i angielskiego ogarnia mnie panika (mimo że to za rok) bo rozszerzone matury z tych przedmiotów są okropnie trudne.
jeśli tak myślisz to jednak nie wiem czy polecać Ci WNE . chyba się wycofam, bo tam zwykłe kolokwium z analizy lub rachunku prawdopodobieństwa jest cięższe niż matura z matematyki.

ale pamiętaj też, że na SGH przycisną Cię z językami. od początku będziesz miała 2 języki na wysokim poziomie.
201607280909 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-23, 21:36   #5
pineapple
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 210
Dot.: Pomoc w wyborze uczelni

Cytat:
Napisane przez vilandre Pokaż wiadomość
jeśli tak myślisz to jednak nie wiem czy polecać Ci WNE . chyba się wycofam, bo tam zwykłe kolokwium z analizy lub rachunku prawdopodobieństwa jest cięższe niż matura z matematyki.
Hm, wyzwanie^^
Nie czuję się jakoś specjalnie utalentowana. Po prostu matma od zawsze przychodziła mi z łatwością. Pewnie gdybym do niej porządnie dosiadła było by lepiej.
pineapple jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-05, 09:24   #6
Justink
Raczkowanie
 
Avatar Justink
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 143
Dot.: Pomoc w wyborze uczelni

a że tak zapytam.... czy duże parcie jest na INFORMATYCE I EKONOMETRII na język angielski?
Justink jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-05, 14:36   #7
201607280909
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 2 014
Dot.: Pomoc w wyborze uczelni

Justink, to chyba zależy od uczelni na jaką się wybierasz
201607280909 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:51.