Konflikt serologiczny - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-07-15, 16:43   #1
LuCiAAA
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 11
GG do LuCiAAA

Konflikt serologiczny


witam. jestem w 3 miesiącu ciązy. jest to pierwsza ciaza i ja mam 0 Rh- a moj mąz ma A Rh+ mamy konflikt serologiczny. Mozecie mi powiedziec czym to grozi boje sie troche o malca .porsze pisac kto miał taki problem jak ja z gory dzieki.
LuCiAAA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-15, 19:30   #2
jaga_2001
Zakorzenienie
 
Avatar jaga_2001
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: ★ zakrzywiona czasoprzestrzeń ★
Wiadomości: 8 574
Dot.: Konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez LuCiAAA Pokaż wiadomość
witam. jestem w 3 miesiącu ciązy. jest to pierwsza ciaza i ja mam 0 Rh- a moj mąz ma A Rh+ mamy konflikt serologiczny. Mozecie mi powiedziec czym to grozi boje sie troche o malca .porsze pisac kto miał taki problem jak ja z gory dzieki.
a po co sie dodatkowo stresowac? Stres oddzialywuje negatywnie na dziecko i moze bardziej zaszkodzic niz sam konflikt. A po co to Wam? Jesli bedziesz miala odpowiednio prowadzona ciaze (sprawdzanie miana przeciwcial, a jesli bedzie za wysokie to podanie p/cial), to wtedy o jakimkolwiek ryzyku nie moze byc mowy i dziecko urodzi sie zdrowe.
__________________
Każdy z Nas jest "białym krukiem"! Współżyjesz = jesteś gotowy na potomstwo! A.A.B.-P.

AV by jaga_2001
jaga_2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-15, 19:35   #3
postrzelona20
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 208
Dot.: Konflikt serologiczny

a moja wiedza mi mówi,ze przeciwciała ZAWSZE podaje si epo porodzie mamie....
z pierwsza ciążą może nie być jakichkolwiek problemów,ale z duga tak...z donoszeniem,czy nawet z jej utrzymaniem...po to własnie matka dostaje przeciwciała
postrzelona20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-15, 19:47   #4
jaga_2001
Zakorzenienie
 
Avatar jaga_2001
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: ★ zakrzywiona czasoprzestrzeń ★
Wiadomości: 8 574
Dot.: Konflikt serologiczny

tak, p/ciala podaje sie po porodzie matce. W ciazy jednak oznacza sie antygeny i p/ciala u ukladzie ABO u matki i ojca, ocenia sie p/ciala termostabilne IgG i eliminuje sie termolabilne IgM, oraz oznacza sie miano allop/pcial, ktore nie moze przekrazac 1:16. Po porodzie natomiast robi sie test PTA, BTA i oznacza sie antygeny u noworodka. Oprocz tego sprawdza sie ile noworodek ma hemoglobiny i bilirubiny (z krwi pepowinowej). I ocenia sie zoltaczke, ktora prawie zawsze wystepuje u noworodkow.
__________________
Każdy z Nas jest "białym krukiem"! Współżyjesz = jesteś gotowy na potomstwo! A.A.B.-P.

AV by jaga_2001
jaga_2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-15, 20:12   #5
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez LuCiAAA Pokaż wiadomość
witam. jestem w 3 miesiącu ciązy. jest to pierwsza ciaza i ja mam 0 Rh- a moj mąz ma A Rh+ mamy konflikt serologiczny. Mozecie mi powiedziec czym to grozi boje sie troche o malca .porsze pisac kto miał taki problem jak ja z gory dzieki.
Zaraz, zaraz, 3-ci miesiąc ciąży masz. Czy Ty byłaś już w ogóle u lekarza? Bo jeśli tak to wszystko powinien Ci wyjaśnić. Pytanie brzmi jakbyś nie wiedziała zupełnie nic...
Byłaś??
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-16, 07:52   #6
kagatka
Raczkowanie
 
Avatar kagatka
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 56
Dot.: Konflikt serologiczny

na moja głowe najbardziej niebezpieczne jest gdy spodkają sie dwa minusy wtedy mówimy o powaznym konflikcie, grozi to zespołem downa U ciebie nie ma dwóch minusów, jedyne to co chyba mozesz miec ( ale nie muszisz) konlfikt z dzieckiem ale prawidłowo prowadzona ciąza i bedzie ok.
kagatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-16, 08:05   #7
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez kagatka Pokaż wiadomość
na moja głowe najbardziej niebezpieczne jest gdy spodkają sie dwa minusy wtedy mówimy o powaznym konflikcie, grozi to zespołem downa U ciebie nie ma dwóch minusów, jedyne to co chyba mozesz miec ( ale nie muszisz) konlfikt z dzieckiem ale prawidłowo prowadzona ciąza i bedzie ok.
A skąd Ty masz takie informacje??

I jak ma wyglądać ten konflikt, skoro żadne z rodziców nie ma antygenu D, więc i dziecko go nie ma??
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-07-16, 08:19   #8
Paolka87
Przyczajenie
 
Avatar Paolka87
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 24
Exclamation Dot.: Konflikt serologiczny

lepiej idz do lekarza!on ci wytlumaczy,tez mam ten konflikt.przy 1-wszym dziecku najczesciej nic nie grozi.niebezpieczne sa kolejne ciaze
Paolka87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-16, 11:20   #9
*Niki*
Zakorzenienie
 
Avatar *Niki*
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: KrK
Wiadomości: 4 767
Dot.: Konflikt serologiczny

Luciaa Ty konfliktu nie masz! Ja mam krew ujemną, mąż dodatnią i mój ginekolog powiedział tak, że o konflikcie serologicznym można mówić wtedy gdy już urodzisz i dziecko ma krew ojca, czyli dodatnią (inną niż Ty), wtedy się wytwarza konflikt dla kolejnej drugiej ciązy.

Teraz macie niezgodnośc krwi, czy jest konflikt okaze się po porodzie
Jeżeli dzidziuś bedzie miał Twoja krew, to konfliktu nie ma i jest wszystko ok, natomiast jeżeli będzie miał krew ojca, to podadzą Ci po porodzie zastrzyk, aby zapobiec konfliktowi w przyszłej drugiej ciązy.

Spokojnie, dzisiaj lekarze radzą sobie z niezgodnościa krwi, to nie są starodawne czasy gdzie nie umieli zapobiec konfliktowi

Tak jak pisałam ja mam minus mąż plus i dzieci mam zdrowiutkie (pierwsze dziecko ma krew moją, drugie taty, dlatego po drugim porodzie dostałam zastrzyk).
Jak dzidziuś urodzi się z krwią ojca, to dopilnuj po porodzie do 72 godz. podali Ci immunoglobulinę
__________________
Nie rzucaj słów na wiatr, jeśli nie wiesz, dokąd je zaniesie...
*Niki* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-16, 12:03   #10
-agniesia-
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 2 083
Dot.: Konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez kagatka Pokaż wiadomość
na moja głowe najbardziej niebezpieczne jest gdy spodkają sie dwa minusy wtedy mówimy o powaznym konflikcie, grozi to zespołem downa U ciebie nie ma dwóch minusów, jedyne to co chyba mozesz miec ( ale nie muszisz) konlfikt z dzieckiem ale prawidłowo prowadzona ciąza i bedzie ok.
Absolutnie! Żadne dwa minusy konfliktu nie dadzą! Nie wiem skąd masz takie informacje, ale lepiej już z tego źródła nic nie czytaj, bo bzdury tam piszą.

Cytat:
Napisane przez *Niki* Pokaż wiadomość
Luciaa Ty konfliktu nie masz! Ja mam krew ujemną, mąż dodatnią i mój ginekolog powiedział tak, że o konflikcie serologicznym można mówić wtedy gdy już urodzisz i dziecko ma krew ojca, czyli dodatnią (inną niż Ty), wtedy się wytwarza konflikt dla kolejnej drugiej ciązy.

Teraz macie niezgodnośc krwi, czy jest konflikt okaze się po porodzie
Jeżeli dzidziuś bedzie miał Twoja krew, to konfliktu nie ma i jest wszystko ok, natomiast jeżeli będzie miał krew ojca, to podadzą Ci po porodzie zastrzyk, aby zapobiec konfliktowi w przyszłej drugiej ciązy.

Spokojnie, dzisiaj lekarze radzą sobie z niezgodnościa krwi, to nie są starodawne czasy gdzie nie umieli zapobiec konfliktowi

Tak jak pisałam ja mam minus mąż plus i dzieci mam zdrowiutkie (pierwsze dziecko ma krew moją, drugie taty, dlatego po drugim porodzie dostałam zastrzyk).
Jak dzidziuś urodzi się z krwią ojca, to dopilnuj po porodzie do 72 godz. podali Ci immunoglobulinę
Dokładnie. Nie stresuj się, żadnego konfliktu nie musisz się obawiać. Może on dotyczyć drugiego dziecka, ale tylko jeśli pierwsze jest Rh+. No i jemu też się da zapobiec przez podanie immunoglobulin po pierwszym porodzie.
-agniesia- jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-16, 14:40   #11
jaga_2001
Zakorzenienie
 
Avatar jaga_2001
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: ★ zakrzywiona czasoprzestrzeń ★
Wiadomości: 8 574
Dot.: Konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez kagatka Pokaż wiadomość
na moja głowe najbardziej niebezpieczne jest gdy spodkają sie dwa minusy wtedy mówimy o powaznym konflikcie, grozi to zespołem downa U ciebie nie ma dwóch minusów, jedyne to co chyba mozesz miec ( ale nie muszisz) konlfikt z dzieckiem ale prawidłowo prowadzona ciąza i bedzie ok.
Przykrro mi, ale to wierutna bzdura. Zespol Downa to zespol Downa, ktory bierze sie z anomalii genetycznych, a nie z konfliktu krwi...


Jesli kobieta w czasie ciazy jest odpowiednio prowadzona i diagnozowana, to tak na prawde nie ma w sumie mowy w dzisiejszych czasach o konflikcie serologicznym. Pojawia sie on, gdy kobieta przychodzi w ciaze (dwie) bez kontaktu z ginekologiem Dzis bardzo zadko spotyka sie choroby wywolane konfliktem serologicznym (o ile kobieta jest pod kontrola), wiec nie ma sie czym przejmowac.
__________________
Każdy z Nas jest "białym krukiem"! Współżyjesz = jesteś gotowy na potomstwo! A.A.B.-P.

AV by jaga_2001
jaga_2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-07-16, 18:42   #12
kitosa
Zadomowienie
 
Avatar kitosa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 1 296
Dot.: Konflikt serologiczny

A to ciekawe... A jeśli kobieta ma Rh dodatnie? Wtedy nie ma mowy o żadnym konflikcie i partner może mieć obojętnie jaką grupę?
__________________
Miłość...wziąć ją w dłonie i przenieść przez całe życie...
W radości i w smutku mój dom jest w Twoich ramionach
kitosa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-16, 18:51   #13
LuCiAAA
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 11
GG do LuCiAAA
Dot.: Konflikt serologiczny

dziekuje wam za wszystkie odpowiedzi chciałam abyscie tylko swojim relacjami sie podzieliły chodzi mi o kobiety ktore to przezyły juz troche mi lzej na duchu tez własnie czytałam o tym ze przy drugim dziecku moze nawet dojsc do przetaczania krwi w łonie matki .
LuCiAAA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-16, 19:03   #14
jaga_2001
Zakorzenienie
 
Avatar jaga_2001
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: ★ zakrzywiona czasoprzestrzeń ★
Wiadomości: 8 574
Dot.: Konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez kitosa Pokaż wiadomość
A to ciekawe... A jeśli kobieta ma Rh dodatnie? Wtedy nie ma mowy o żadnym konflikcie i partner może mieć obojętnie jaką grupę?
Np. jesli kobieta bedzie miala grupe krwi A (obojetnie jakie rh) a partner B, to tez bedzie konflikt. Konflikt nie tylko ma miejsce w zakresie rh ale i w grupach tez.
__________________
Każdy z Nas jest "białym krukiem"! Współżyjesz = jesteś gotowy na potomstwo! A.A.B.-P.

AV by jaga_2001
jaga_2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-16, 19:39   #15
kitosa
Zadomowienie
 
Avatar kitosa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 1 296
Dot.: Konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez jaga_2001 Pokaż wiadomość
Np. jesli kobieta bedzie miala grupe krwi A (obojetnie jakie rh) a partner B, to tez bedzie konflikt. Konflikt nie tylko ma miejsce w zakresie rh ale i w grupach tez.
Dzięki serdeczne! Czyli medycyna musi sobie z tym radzic, bo takich par jest pewnie mnóstwo!
__________________
Miłość...wziąć ją w dłonie i przenieść przez całe życie...
W radości i w smutku mój dom jest w Twoich ramionach
kitosa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-16, 19:48   #16
jaga_2001
Zakorzenienie
 
Avatar jaga_2001
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: ★ zakrzywiona czasoprzestrzeń ★
Wiadomości: 8 574
Dot.: Konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez kitosa Pokaż wiadomość
Dzięki serdeczne! Czyli medycyna musi sobie z tym radzic, bo takich par jest pewnie mnóstwo!
tak, ale teraz mamy tak dalece posunieta medycyne, ze naewt moja babka, z ktora mialam serologie, mowila, ze obecnie natrafic na dziecko po konflikcie to jak ze swieca szukac. No chybaze kobieta nie chodzila do lekarza.
__________________
Każdy z Nas jest "białym krukiem"! Współżyjesz = jesteś gotowy na potomstwo! A.A.B.-P.

AV by jaga_2001
jaga_2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-16, 20:48   #17
-agniesia-
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 2 083
Dot.: Konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez jaga_2001 Pokaż wiadomość
tak, ale teraz mamy tak dalece posunieta medycyne, ze naewt moja babka, z ktora mialam serologie, mowila, ze obecnie natrafic na dziecko po konflikcie to jak ze swieca szukac. No chybaze kobieta nie chodzila do lekarza.
Mi dane było zobaczyć takie dziecko, mimo, że matka do lekarza chodziła...ale to było w specjalistycznym ośrodku na hematologii.

Jeśli kobieta jest Rh+, a dziecko Rh- to konfliktu nie będzie.
-agniesia- jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-16, 21:05   #18
*Niki*
Zakorzenienie
 
Avatar *Niki*
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: KrK
Wiadomości: 4 767
Dot.: Konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez LuCiAAA Pokaż wiadomość
dziekuje wam za wszystkie odpowiedzi chciałam abyscie tylko swojim relacjami sie podzieliły chodzi mi o kobiety ktore to przezyły juz troche mi lzej na duchu tez własnie czytałam o tym ze przy drugim dziecku moze nawet dojsc do przetaczania krwi w łonie matki .
nie martw się, naprawdę dziś medycyna sobie z tym radzi, tylko tak jak pisałam dopilnuj sobie po porodzie (jak dzidziuś urodzi się z krwią taty), żeby podali Ci ten zastrzyk i bedzie wszystko dobrze
__________________
Nie rzucaj słów na wiatr, jeśli nie wiesz, dokąd je zaniesie...
*Niki* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-17, 08:36   #19
LuCiAAA
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 11
GG do LuCiAAA
Dot.: Konflikt serologiczny

dobrze
LuCiAAA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-07-17, 15:55   #20
jaga_2001
Zakorzenienie
 
Avatar jaga_2001
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: ★ zakrzywiona czasoprzestrzeń ★
Wiadomości: 8 574
Dot.: Konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez -agniesia- Pokaż wiadomość
Mi dane było zobaczyć takie dziecko, mimo, że matka do lekarza chodziła...ale to było w specjalistycznym ośrodku na hematologii.

Jeśli kobieta jest Rh+, a dziecko Rh- to konfliktu nie będzie.
No to sie trafil przypadek na milion. Nikt przeciez nie powiedzial, ze w medycynie nic nie moze sie zdarzyc...
__________________
Każdy z Nas jest "białym krukiem"! Współżyjesz = jesteś gotowy na potomstwo! A.A.B.-P.

AV by jaga_2001
jaga_2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-02, 23:41   #21
sandrunia83
Raczkowanie
 
Avatar sandrunia83
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 322
Dot.: Konflikt serologiczny

witam,
moze to bedzie głupie pytanie... ale jestem dzieckiem z konfliktu, dodam drugim dzieckiem. Niestety nie moge znalezc potrzebnych mi inormacji w necie na ten temat, tzn czy konflikt seroligiczny, a w zasadzie jego objawy moga wyjsc u dziecka po latach? Nie wiem czy o moze miec jakis znaczenie... ale rok temu wykryto u mnie małopłytkowośc, napewno mialam ja wczesniej, moze cale zycie? Tego nie wiem... nie mam badan. Mama ostatnio mi powiedziała ze byl taki konflikt.. wiem ze powinnam zapytac lekarza, ale wizyta dopiero za miesiąc... Czy to moze miec jakies znaczenie? szukamy przyczyny maloplytkowosci mojej, lekarze nic nie moga znalezc, moze powinnam ich o tym poinformowac? A moze sami by zapytali... jezeli to takie powszechne? Prosze o rady jezeli tylko potraficie mi odpowiedziec, dziękuje
pS w mojej ksiazeczce pisze ze mama chyba mama bo jakos tak niewyraznie... miala wlasnie podawane immunoblobuliny, wiec moj brat urodzony po mnie jak i siostra tarsza sa zdrowi, tylko mi nic chyba nie podano... nie wiem sama...

Musze jeszcze dodac, mma ma grupę 0RH- a ja 0 RH+
__________________
"Najpierw czynsz, potem buty" złota myśl glamour
sandrunia83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-03, 08:44   #22
dygotka8
Zakorzenienie
 
Avatar dygotka8
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: xxxxxx
Wiadomości: 7 692
Dot.: Konflikt serologiczny

ja też jestem z konfliktu serologicznego i to trzecim dzieckiem z kolei i to z czasów gdy żadnych szczepionek jeszcze nie robili.nie pamiętam które z mojego rodzeństwa ma grupe po tacie 0 Rh+,ja w każdym bądź razie mam 0 Rh-.pytałam się jak to jest teraz z tym konfliktem i usłyszałam właśnie to co dziewczyny już pisały...Na szczęście cała nasza trójka jest zdrowa o tyle o ile,ale żadnych ciężkich chorób chyba żadne z nas nie ma...trzeba by chodzić do lekarza,żeby wiedzieć,a ja rzadko baaardzo chodzę ..
i tak jak która z dziewczyn pytała:czy Ty LuCiAAA byłaś u lekarza?bo powinien już dawno uspokoić Twoje obawy...
__________________

dygotka8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-18, 11:00   #23
Mediane
Raczkowanie
 
Avatar Mediane
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Górny Sląsk
Wiadomości: 305
Dot.: Konflikt serologiczny

Pozwalam sobie wyciągnąć ten temat, mam bowiem pytanie. Czy któraś z Was może mi wytłumaczyć, jaki jest sens robienia badania na obecność przeciwciał anty Rh u ciężarnej, która ma Rh dodatnie? Wyczytałam, że to badanie zalecane jest bez względu na Rh matki, ale dlaczego? Przecież konflikt może wystąpić tylko, jeśli matka ma Rh (-) a dziecko (+). Skąd zatem to badanie u matek z Rh (+)???
__________________
MOJE DECOU :
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=267327
Mediane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-18, 11:48   #24
*Niki*
Zakorzenienie
 
Avatar *Niki*
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: KrK
Wiadomości: 4 767
Dot.: Konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez Mediane Pokaż wiadomość
Pozwalam sobie wyciągnąć ten temat, mam bowiem pytanie. Czy któraś z Was może mi wytłumaczyć, jaki jest sens robienia badania na obecność przeciwciał anty Rh u ciężarnej, która ma Rh dodatnie? Wyczytałam, że to badanie zalecane jest bez względu na Rh matki, ale dlaczego? Przecież konflikt może wystąpić tylko, jeśli matka ma Rh (-) a dziecko (+). Skąd zatem to badanie u matek z Rh (+)???
ja niesłyszałam żeby kobiecie ciężarnej z rh dodatnim kazali robic takie badanie
__________________
Nie rzucaj słów na wiatr, jeśli nie wiesz, dokąd je zaniesie...
*Niki* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-18, 12:30   #25
Wiedziemka
Raczkowanie
 
Avatar Wiedziemka
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Warmia
Wiadomości: 314
Dot.: Konflikt serologiczny

wszystkim chyba każą, bo ja miałam, a mam Rh +
moi rodzice mają konflikt i mojej matce niczego nie podano po urodzeniu mnie, drugiego dziecka nie donosiła - przedwczesny poród w 6 miesiącu, maluch zmarł; tyle, że teraz ciężko dociec czy było to spowodowane konfliktem, czy wysiłkiem fizycznym (mieszkaliśmy lat kilka na głuchej wsi), trzecia w kolejności ciąża donoszona, siostra zdrowa i po wielu wielu latach ciąża czwarta donoszona, siostra zdrowa
ale właśnie mojej matce te dzieści lat temu, kiedy była w ciąży ze mną lekarz powiedział, że raz - w pierwszej ciąży i ciąży po sporo kilkuletniej przerwie problemów raczej nie ma, a dwa, że jakiej płci będzie pierwszy maluch, takiej najprawdopodobniej będą kolejne (cztery ciąże - cztery dziewczyny) - głowy za te rewelacje nawet moja matka nie da, ale powtarzam com zasłyszała
Wiedziemka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-18, 12:46   #26
Mediane
Raczkowanie
 
Avatar Mediane
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Górny Sląsk
Wiadomości: 305
Dot.: Konflikt serologiczny

No właśnie mi też kazał, a mam 0 Rh(+) a TŻ B Rh(+)...
__________________
MOJE DECOU :
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=267327
Mediane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-16, 19:38   #27
non-usual
Raczkowanie
 
Avatar non-usual
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Takie duże i miało Smoka
Wiadomości: 80
GG do non-usual
Dot.: Konflikt serologiczny

Witam Wizażanki!
Widzę że wokół konfliktu narosło już dość dużo legend i mitów, a niektóre z nich (typu jedna pani drugiej pani) po prostu walą z nóg. Pomimo że jestem facetem pozwolę sobie zabrać głos w tej dyskusji.... Dlaczego? Po prostu jestem diagnostą laboratorjnym i pracuję w Pracowni Serologii Transfuzjologcznej (zajmujemy się właśnie oznaczeniami grup krwi, dobieraniem krwi dla biorców i diagnostyką konfliktu serologicznego). Więc może na początek - konflikt w układzie Rh jest można powiedzieć najczęstszy i najgroźniejszy dla noworodka. Częstotliwość wynika z proporcji Rh + do Rh- (80% populacji jest Rh-). Jeżeli mówimy o konflikcie to trzeba sobie wytłumaczyć dwa terminy: zestawienie konfliktowe i konflikt zrealizowany. To pierwsze ma miejsce gdy jedno z rodziców ma inne antygeny grupowe niż drugi rodzic, o zrealizowanym koflikcie mówimy gdy dziecko odziedziczy o ojcu antygen, którego nie ma matka - i dodatkowo dojdzie do "przeciekania" krwinek płodu do krążenia matki. Taka sytuacja ma najczęściej miejce podczas porodu - łożysko się odkleja i wtedy może pojawić się nieszczelność i troszkę krwi dziecka trafia do krążenia matki. W przypadku konfliktu matka Rh- a dziecko Rh+ podaje się matce 150-300 ug immunoglobuliny anty D w celu "wyłapania" czyli neutralizacji krwinek dziecka aby nie mogło dojśc do produkcji przeciwciał u mamy. Jednakże nie tylko podczas porodu może dojść do krwawienia z łożyska - urazy mechaniczne, zagrażajacy poród przedwczesny, jakiekolwiek krwawienia w czasie ciąży oraz badania typu amniopunkcji genetycznej powodują konieczność badania PTA (dawniej tzw. Cooombs) i podania zapobiegawczo dawki immunoglobuliny dla matki (50 ug do 12 tyg ciąży potem 150 ug). Czy matka Rh+ może mieć konflikt - oczywiście że tak ale nie dotyczy antygenu D tylko innych antygenów z układu Rh (C,c,E,e). Wtedy można mówić o tzw konflikcie odwróconym. To samo dotyczy innych układów grupowych czyli AB0, i mniej znanych przeciętnym ludziom np. Kell, Duffy, Kidd, MNSs itp. NIestety tylko dla układu Rh a dokładnie dla antygenu D mamy immunoglobulinę anty D, dla innych układów takich leków nie ma.... Na szczęście konflikty zrealizowane występujące w innych układach grupowych są duuuużo rzadsze i na szczęście przebiegają łagodniej...
Do JAGA 2001 - troszkę namieszałaś z tymi badaniami - owszem u matki po porodzie wykonuje się PTA, natomiast u dziecka BTA, a poszukiwanie p/ciał termostabilnych (czyli właśnie IgG, które mogą przenikać przez łożysko) wykonuje się w diagnostyce konfliktu w układzie AB0.
Dodam jeszcze tylko że profilaktyka konfliktu Rh w Polsce jest troszkę słabiej rozwinięta niz w niektórych krajach Europy (np. w Wielkiej Brytanii podaje się profilaktycznie immunoglobulinę anty D matkom już w czasie ciąży - o ile ojciec dziecka jest Rh+ a matka Rh-) .
I jeszcze jedno - w miejscu w ktorym pracuję konflikt Rh może nie jest na porządku dziennym ale jednak występuje.. i to wcale nie tak rzadko jak się powszechnie sądzi...
To może tyle na ten moment - jeśli będą jakieś wątpilwości to postaram się je rozwinąć. Pozdrawiam P.
Ps. Badania w kierunku obecności p/ciał powinno się wykonywać u wszystkich kobiet przynajmniej dwukrotnie - w 12-14 tyg ciaży i potem 28-30 tydzień ciąży.
non-usual jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-16, 19:53   #28
-agniesia-
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 2 083
Dot.: Konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez non-usual Pokaż wiadomość
Ps. Badania w kierunku obecności p/ciał powinno się wykonywać u wszystkich kobiet przynajmniej dwukrotnie - w 12-14 tyg ciaży i potem 28-30 tydzień ciąży.
U wszystkich ciężarnych?? U kobiet Rh+ na pciwciała przeciwko innym antygenom niż D też?
-agniesia- jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-16, 20:20   #29
non-usual
Raczkowanie
 
Avatar non-usual
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Takie duże i miało Smoka
Wiadomości: 80
GG do non-usual
Dot.: Konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez -agniesia- Pokaż wiadomość
U wszystkich ciężarnych?? U kobiet Rh+ na pciwciała przeciwko innym antygenom niż D też?
Oczywiście!
Badanie PTA (Pośredni Test Antyglobulinowy) czyli dawniej nazywany odczynem Coombsa (od nazwiska wynalazcy) nie mówi jakie są to przeciwciała tylko stwierdza czy są czy nie. Wykonuje się go na panelu 3 krwinek wzorcowych i doświadczony serolog już po rekcji tych krwinek może określić jakie to mogą być p/ciała ale potwiedza się to troszkę inaczej (tzn PTA ale na szerokim panelu - najczęściej 11 krwinkowym). Dlatego że ten test jest ogólny dla wszystkich antygenów, a małżeństwa/pary nie dobierają się grupami krwi to powinien byc wykonywany u każdej ciężarnej kobiety. Takie są zalecenia IHiT (Instytutu Hematologii i Transfuzjologii) w Warszawie i bodajże PTG (Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego) - co do tego ostatniego pewności nie mam ale przepisy IHiT mówią to dość jasno i preczyjnie. Zresztą, przecież robione są inne badania równocześnie w czasie tej wizyty u ginekologa więc pobranie dodatkowo 2 ml krwi aż takim obciażeniem nie jest - biorąc pod uwagę korzyści z wyniku...
non-usual jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-16, 20:33   #30
-agniesia-
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 2 083
Dot.: Konflikt serologiczny

Cytat:
Napisane przez non-usual Pokaż wiadomość
Oczywiście!
Badanie PTA (Pośredni Test Antyglobulinowy) czyli dawniej nazywany odczynem Coombsa (od nazwiska wynalazcy) nie mówi jakie są to przeciwciała tylko stwierdza czy są czy nie. Wykonuje się go na panelu 3 krwinek wzorcowych i doświadczony serolog już po rekcji tych krwinek może określić jakie to mogą być p/ciała ale potwiedza się to troszkę inaczej (tzn PTA ale na szerokim panelu - najczęściej 11 krwinkowym). Dlatego że ten test jest ogólny dla wszystkich antygenów, a małżeństwa/pary nie dobierają się grupami krwi to powinien byc wykonywany u każdej ciężarnej kobiety. Takie są zalecenia IHiT (Instytutu Hematologii i Transfuzjologii) w Warszawie i bodajże PTG (Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego) - co do tego ostatniego pewności nie mam ale przepisy IHiT mówią to dość jasno i preczyjnie. Zresztą, przecież robione są inne badania równocześnie w czasie tej wizyty u ginekologa więc pobranie dodatkowo 2 ml krwi aż takim obciażeniem nie jest - biorąc pod uwagę korzyści z wyniku...
Czy to jest takie samo badanie jakie się robi przy okazji oznaczania grupy krwi? (zawsze jest dopisek, że pciwciał przeciwkrwinkowych nie stwierdzono).
-agniesia- jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:23.