Jaki Smoczek Wybrac? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-04-18, 20:48   #1
Martus87
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Świętochłowice
Wiadomości: 220
Question

Jaki Smoczek Wybrac?


Witam mam nadzieje ze takiego watku nie bylo (przynajmniej ja nie umialam nic znalezc).Mam pytanie jaki smoczek najlepiej wybrac? Wiem, ze sa rozne rozmiary, w zaleznosci od wieku bobasa, ale mi chodzi o rodzaj smoczka. Zauwazylam ze jedne smoczki sa z lateksu (albo lateksu kauczukowego), a inne z silikonu. Ktore sa lepsze?I czy smoczek ma byc uspokajajacy, czy anatomiczny? A moze jeszcze inny?Pomozcie, bo kompletnie niewiem, jaki smoczek mam kupic i ktory bedzie najlepszy pozdrawiam i czekam na odpowiedzi
__________________
lubięęęę moją pracę
Martus87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-18, 20:56   #2
minisia
Zakorzenienie
 
Avatar minisia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z raju
Wiadomości: 4 236
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Ja zakupiłam smoczki firmy NUK. Oba rozmiar 1, anatomiczne smoczki uspokajające, silikonowe. Jeden kupiłam normalny z takich kółeczkiem to trzymania, a drugi bez tego kółeczka na noc. Wkleje stronke :

http://www.nuk.pl/wszystko.php?nuk=produkty
__________________
NAJSZCZĘŚLIWSZA ŻONA NAJSZCZĘŚLIWSZEGO MĘŻA
http://www.suwaczek.pl/cache/dcaff89e30.png

I NAJSZCZĘŚLIWSZA MAMA
http://suwaczki.maluchy.pl/li-19141.png
minisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-19, 08:16   #3
Martus87
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Świętochłowice
Wiadomości: 220
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

minisia dziekuje za szybka odpowiedz wlasnie zastanawialam sie na smoczkami NUK, tylko nie wiedzialam czy wziac silikonowy czy lateksowy ;/moze jeszcze ktoras z bardziej doswiadczonych wizazanek mi poradzi czekam na odpowiedzi
__________________
lubięęęę moją pracę
Martus87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-19, 21:34   #4
linijka
Rozeznanie
 
Avatar linijka
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 833
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Moje dziecko pomimo usilnych strań, nie nauczyło się ssać smoczka. Kupiłam w sumie siedem smoczków i silikonowe i lateksowe, anatomiczne i kołki aventu. Siedem różnych i żaden mu nie pasował, teraz gdy ma już siedem miesięcy to sie nimi bawi i gryzie, bo ząbki zaczęły wychodzić.
Myśle, że też będziesz musiała popróbować, jaki Twoje dziecko polubi smoczek.
Pozdrawiam.
linijka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-20, 07:23   #5
płatek1
Zakorzenienie
 
Avatar płatek1
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 3 202
GG do płatek1
Re: Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Cytat:
Napisane przez minisia Pokaż wiadomość
Ja zakupiłam smoczki firmy NUK. Oba rozmiar 1, anatomiczne smoczki uspokajające, silikonowe. Jeden kupiłam normalny z takich kółeczkiem to trzymania, a drugi bez tego kółeczka na noc. Wkleje stronke :

http://www.nuk.pl/wszystko.php?nuk=produkty

My tak samo kupujemy już ponad rok smoczki Nuka silikonowe o anatomicznym kształcie takie jak właśnie opisuje wyżej Minisia, ale nie każde dziecko chce smoczka ssać i może się okazać, że kształt tych co kupisz może nie pasować dziecku. My próbowaliśmy też dać Aventu, ale mały nie chciał . Kaczukowe mi nie odpowiadały ponieważ później są już tak wyciągnięte te gumy i dziecku ciężko przyzwyczaić się do nowego jak zmieniasz, ieim to po dzieciach mojej siostry .
płatek1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-20, 21:18   #6
AnitaSuska
Zadomowienie
 
Avatar AnitaSuska
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 1 263
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Witam
Ja podobnie ma kilka smoczkow i zaden nie zalapal!to nawet lepiej,bo jestem za tym zeby dzieiatko nie psulo sobie zgryzu smocziem,ani paluszkami..Ale szczere mowiac z dwojga zlego lepsze sa smoczki,latwiej sie z nimi rozstac niz z paluszkiem,ktory jest zawsze pod rekaMoj smyk jest smakoszem li tylko mojego cycusia i nic wiecej..Wie chlopina co dobre
__________________
Dziecko jest miłością, która stała się widzialna

http://b1.lilypie.com/Vk1Lp1.png
AnitaSuska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-20, 22:10   #7
AnitaSuska
Zadomowienie
 
Avatar AnitaSuska
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 1 263
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

sorry dubelek;/
__________________
Dziecko jest miłością, która stała się widzialna

http://b1.lilypie.com/Vk1Lp1.png
AnitaSuska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-04-23, 19:52   #8
M.S-K
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 10
Smile Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Ja osobiście polecam smoczki z Aventu silikonowe- sa super mój synek na początku tez nie umiał ssać smoczków, ale z czasem się nauczył. Zaleta smoczków Aven jest to ze imitują sutek co przy karmieniu piersią jest dużym plusem i to ze plastikowe część nie dotyka ust i części buzi dziecka dzięki czemu na buźce nie ma otarć ani zaczerwienień. Ja na początku tez miałam NUKA, ale mojemu maluchowi aż się dziurki odbijały na buźce i od niego robiły mu się i otarcia. Najlepiej spróbować smoczki z dwóch lub trzech firm i wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszemu maluchowi.
M.S-K jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-01, 17:14   #9
Wanda_27
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 1
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Ja też polecam Aventa, szczególnie model Sensitive. Ma dobrze dobraną tarczkę, bo z innymi były problemy.

Ostatnio znalazłam fajną stronę z smoczkami - www.esmoczek.pl - fajna alternatywa dla smoczków z gotową grafiką. Oferują smoczki z imieniem - podajesz im imię a oni umieszczą to na wybranym smoczku
Wanda_27 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-08, 10:46   #10
yesmi
Raczkowanie
 
Avatar yesmi
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 158
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Ja rowniez polecam smoczki avent
__________________
Traktuj innych tak jak sam chcesz byc traktowany
yesmi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-08, 11:30   #11
traicionera
Zakorzenienie
 
Avatar traicionera
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 10 917
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

ja mam silikonowe anatomiczne i uspokajające z aventu i nuka. Moja córcia je uwielbia. ogólnie warto mieć dużo smoczków, bo często wypadają z buzi czy niunia je wytraca łapką i lądują na podłodze, wtedy zanim się wyparzy, przydają się zapasowe.
__________________
przeczytane książki
2018 rok -100
2017 rok-100
2016 rok -100
2015 rok -105
2014 rok-61
2013 rok-58
2012 rok-35


Komu komu, czyli książki do oddania
traicionera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-09-21, 11:57   #12
omi3
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 4
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Cytat:
Napisane przez Martus87 Pokaż wiadomość
Witam mam nadzieje ze takiego watku nie bylo (przynajmniej ja nie umialam nic znalezc).Mam pytanie jaki smoczek najlepiej wybrac? Wiem, ze sa rozne rozmiary, w zaleznosci od wieku bobasa, ale mi chodzi o rodzaj smoczka. Zauwazylam ze jedne smoczki sa z lateksu (albo lateksu kauczukowego), a inne z silikonu. Ktore sa lepsze?I czy smoczek ma byc uspokajajacy, czy anatomiczny? A moze jeszcze inny?Pomozcie, bo kompletnie niewiem, jaki smoczek mam kupic i ktory bedzie najlepszy pozdrawiam i czekam na odpowiedzi
Cześć! Moim zdaniem silikonowe smoczki są najlepsze. Te kauczukowe szybko parcieją. Co do kształtu to moim zdaniem najlepsze są anatomiczne. Te okrągłe wcale nie przypominają brodawki po wyjęciu z buzi maluszka, a anatomiczne moim zdaniem najbardziej odzwierciedlają stan rzeczywisty My używamy Lipinipi, to jest nowa marka producentów ekoTuptusiów. Buciki mają super więc zaufałam im też w kwestii smoczków. Pozdrawiam!

---------- Dopisano o 11:57 ---------- Poprzedni post napisano o 11:54 ----------

Cytat:
Napisane przez traicionera Pokaż wiadomość
ja mam silikonowe anatomiczne i uspokajające z aventu i nuka. Moja córcia je uwielbia. ogólnie warto mieć dużo smoczków, bo często wypadają z buzi czy niunia je wytraca łapką i lądują na podłodze, wtedy zanim się wyparzy, przydają się zapasowe.
Zgadzam się w 100%. Dlatego nie warto kupować jakiejś drożyzny, zwłaszcza, że płaci się tylko za markę. My mamy silikonowe, anatomiczne od Lipinipi.
Pozdrawiam!
omi3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-21, 19:08   #13
Pam123
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-09
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 32
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

To czy dziecko polubi smoczek, to chyba zależy tylko od niego Ale patrząc na inne rzeczy, to już bym nigdy nie kupiła takich zwykłych smoczków, z plastikiem. Po tym jak mojej Nince wychodziły czerwone ślady, jakieś "liszaje" i cerwone plamki od różnych smoczków (od połączenia śliny i tego plastiku), to zaczęłam szukac, żeby silikonowy nie był sam smoczek, ale też ta otoczka. Trochę to potrwało, bo wybór jest mały, ale w końcu kupiłam Chicco PhysioSoft (albo jakos tak?). I po tym smoczku, nawet jak mała ząbkowała i się śliniła mega, to nic nie wychodziło. Teraz już jest odsmoczkowana, ale przy drugim dziecku (kiedyyyś:P) nawet nie będę próbować zwykłych smoczków.
Pam123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-23, 15:32   #14
Angelitta
Raczkowanie
 
Avatar Angelitta
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 64
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

BArdzo musze przychylić sie do opinii Pam co do smoczka Chicco Physio Soft - jest bezkonkurencyjny! Mięciutki, bardzo łatwo umyc go pod wodą i nie odparza buźki. Ma niestety jedna wadę - nei jest zbyt łądny :P Dlatego dotarcie do niego zajęło mi mnóstwo czasu a moja Tola zrobiła sobie smoczek z mojej piersi, poniewaz wszystki ładne, różkowe kolorowe wypluwała. Dziewczyny, nie patrzcie na urodę smoczka, dla dziecka to nie ma znaczenia, tylko zaspokaja naszą próżność
Angelitta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-28, 11:04   #15
switeziankamarta
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 65
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

mieliśmy silikonowy z nuka, ładny i pasował młodej
switeziankamarta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-28, 19:48   #16
Pam123
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-09
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 32
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Cytat:
Napisane przez Angelitta Pokaż wiadomość
Dziewczyny, nie patrzcie na urodę smoczka, dla dziecka to nie ma znaczenia, tylko zaspokaja naszą próżność
to nie jest takie łatwe :p niektóre smoczusie są tak słodkie, że chętnie nawet teraz bym kupiła, mimo że nie potrzebujemy
Pam123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-30, 13:14   #17
gosiak0512
Zakorzenienie
 
Avatar gosiak0512
 
Zarejestrowany: 2009-11
Lokalizacja: ..
Wiadomości: 8 428
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Ja wybrałam smoczek silikonowy o anatomicznym kształcie. Wybór padł na Canpol babies serię owocowa i nie żałuję mała bardzo polubiła ten smoczek i spokojnie z nim zasypia. Emblemat na tarczce jest kolorowy i córeczka bardzo lubi go oglądać. Smok łatwy w czyszczeniu.
Gorąco polecam!
__________________




gosiak0512 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-30, 16:48   #18
Aviskowa
Zadomowienie
 
Avatar Aviskowa
 
Zarejestrowany: 2014-11
Lokalizacja: Pabianice
Wiadomości: 1 499
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Moja lubi smoczki uspokajajace, silikonowe z Campol.

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________
Moje 2900 g i 49 cm szczęścia.
04.07.2015

http://fajnamama.pl/suwaczki/4qwdu63.png
Aviskowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-05, 20:24   #19
Caroline0887
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 2
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Ja polecam smoczek Canpol Babies silikonowy anatomiczny z serii "Maszyny".Dobry smoczek w dobrej cenie. Nie „śmierdzi” plastikiem. Ma fajny kształt. Rysunki na smoczku przyciągają wzrok malucha. Dobrze się u nas sprawdza. A mój mały urwis go bardzo polubił.
Caroline0887 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-10-13, 08:35   #20
FlightlessBird
Zakorzenienie
 
Avatar FlightlessBird
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 17 421
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Tatiana akceptuje jedynie kształt anatomiczny smoczka, więc u nas również wybór padł na smoczki Canpol
Córka łatwo się uspokaja, smoczki są ładne i solidnie wykonane, a do tego cena nie jest wygórowana
__________________
II krechy - 10.08.2014


FlightlessBird jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-14, 09:49   #21
karolina956
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 8
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Czuję się jakbym odkryła Amerykę, na święta kupiłam mojej malutkiej pod choinkę smoczek NUKa. I jest ogormna różnica, malutka nie płacze, widać że nic ja nie uwiera. Szkoda że nikt mi wcześniej tego nie podpowiedział, bo zupełnie inaczej moja niuńka by się zachowywała. Polecam naprawdę te smoczki uspakajające NUK.
karolina956 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-20, 12:37   #22
mamiagi
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-11
Wiadomości: 62
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Ja długo szukałam, ale koleżanki pokazały mi silikonowy smoczek z Chicco, bardzo mi się spodobał bo w tych plastikowych jak syn spał, to czasami go uwierały w buźkę, a tu nic, śpi jak kamień nawet jak leży bezpośrednio na nim. Jest miękki, do tego poszperałam trochę w necie i znalazłam, że sprzyja rozwojowi jamy ustnej, więc nie boję się o krzywe ząbki
mamiagi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-21, 08:19   #23
mamiagi
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-11
Wiadomości: 62
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Cytat:
Napisane przez RalphLauren Pokaż wiadomość
Z Nuka smoczki sa w porządku zresztą raktycznie z każdej firmy smoczki są dobre Ja akurat zamawiałam ostatnio smoczki do mojej małej chrześnicy smoczki na <ciach> , Jeszcze co do tego , które lepsze lateksowe czy silikonowe ? moim zdaniem silikonowe lepsze
Mojej kumpeli synek miał smoczka, aaaaale już nie pamiętam jakiej firmy to przegryzał każdego w ciągu kilku dni I sprawdziłam i ten smoczek chicco to Physio Soft )))

Edytowane przez teQiba
Czas edycji: 2016-01-21 o 14:17 Powód: edycja cytatu
mamiagi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-17, 14:29   #24
dorotastrojek85
Czytelniczka :)
 
Avatar dorotastrojek85
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 5
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

U nas na 1 miejscu są smoczki firmy nuk, mały nie daje rady ich zniszczyć, są łatwe w czyszczeniu. Zdecydowanie ten producent przewyższa jakością konkurencję, nigdy sie nie zawiodłam.
__________________
Buziaki dla wszystkich przyszłych mam!!!
dorotastrojek85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-20, 14:24   #25
im_catharsis
Raczkowanie
 
Avatar im_catharsis
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 325
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Ja dzieci jeszcze nie mam, ale mam przyjaciółkę która ma bobaska i bardzo zachwalał esska miałam jeden z nich w rękach, jak na smoczek wyglądał na naprawdę dobrze wykonany. Do tego mnie zaskoczyła, bo miała też taki fosforyzujący w ciemności, czego to ludzie nie wymyśląâ€Ś Tak czy siak, zawsze się nabijała ze mnie, żebym nie robiła głupoty i nie kupowała od chińczyków tylko właśnie z tego sklepu, bo w końcu dzieci zasługują na najlepsze. Nie śmiem nawet się z nią nie zgodzić, zerknij może będzie tam coś, czego akurat szukasz. Mam nadzieje, że moja wyczerpująca odpowiedź do czegoś się przyda komuś
__________________
"Nienawiść jest zemstą tchórzy na ludziach, wokół których czują się mali"

Edytowane przez Seona
Czas edycji: 2017-02-22 o 07:46
im_catharsis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-20, 13:35   #26
im_catharsis
Raczkowanie
 
Avatar im_catharsis
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 325
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Cytat:
Napisane przez Ondana Pokaż wiadomość
Wybór smoczka nie jest taki łatwy jaki może się wydawać, wiem to po "przygodach" z moim synkiem. Musiałam kupować 10 smoczków aż w końcu znalazłam taki, który mu pasował (smoczek Lovi) i którego nie przegryzał po paru godzinach . Znalazłam go w rankingu sprzedaży xxx , gdyby nie ten artykuł być może dalej bym nie mogła znaleźć.
jejku, to ja pierwszy raz chyba słyszę by dzieciak aż tak się zaparł, ze przegryzł smoczek... Dla mnie to trochę surrealistyczne? ale sie nie znam, wiec milknę
__________________
"Nienawiść jest zemstą tchórzy na ludziach, wokół których czują się mali"
im_catharsis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-21, 06:22   #27
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Przegryzienia smoczka się niestety zdarzają.
Teraz większość producentów stosuje silikon, ale podobno te kauczukowe (naturalny kauczuk) są zdrowsze.
Co do producenta to nikt nie zagwarantuje, że Twoje dziecko polubi ten sam smoczek co sąsiadki dziecko.
Nie ma co też szaleć z najdroższymi, bo smoczek to jedna z tych rzeczy, które dzieci gubią często.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg large_chicco-helstoebt-sut-natur%20(3).jpg (10,9 KB, 11 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg star-moon-all-sizes-2.jpg (19,4 KB, 11 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 894654002820.jpg (40,4 KB, 12 załadowań)
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-21, 14:51   #28
im_catharsis
Raczkowanie
 
Avatar im_catharsis
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 325
Dot.: Jaki Smoczek Wybrac?

Silikon?? To brzmi, jak smoczek z "chińczyka", sądziłam, że kauczuk to taki standard. Ale widać producenci i tu poszli na łatwiznę... szkoda gadać ;/ Szczerze, to bym silikonowego dziecku nie dała...
__________________
"Nienawiść jest zemstą tchórzy na ludziach, wokół których czują się mali"
im_catharsis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-06-21 15:51:36


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:52.