Zasiłek macierzyński - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem > Poczekalnia - będę mamą

Notka

Poczekalnia - będę mamą Forum dla przyszłych rodziców. Poczekalnia - będę mamą to miejsce, w którym podzielisz się tematami związanymi z oczekiwaniem na potomstwo.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-04-23, 10:34   #1
Biejatka
Rozeznanie
 
Avatar Biejatka
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 966

Zasiłek macierzyński


Ktoś się orientuje jak jest w zasiłkiem macieżyńskim? Sprawa wygląda tak.
Obecnie pracuje bez ubezpieczenia, chcę się zatrudnić w firmie znajomego żeby móc dostawać zasiłek macierzyński i wychowawczy.
Jaki okres muszę u niego pracować żeby móc się starać o zasiłek, po jakim czasie mogę iść na l4. Kto i jakie koszty ponosi.
Biejatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-23, 11:17   #2
jastinada
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Bochnia
Wiadomości: 2 279
GG do jastinada
Dot.: Zasiłek macierzyński

teoretycznie możesz pracować u niego bardzo krótko,bo pewnie miesiąc starczy,żeby ZUS musiał wypłacać chorobowe i macierzyński.ale...jest haczyk,ZUS mocno kontroluje takie historię i ja proponuję Ci zatrudnić się jak najszybciej i "pracować" jak najdłużej...ZUS nie ułatwia takich spraw,często wietrzy podstęp i wysyła takie sprawy do sądu.Z racji tego,że takie postępowanie jest dość powszechne,rzadko kiedy sąd staje po Twojej stronie.Wtedy płacisz za koszty postępowania oraz zwracasz wszystkie otrzymane środki od ZUS. Sprawa dość ryzykowana,myślę,że jak po ok 5 m-cach zatrudnienia pójdziesz na L4 to moze się nie przyczepią...

---------- Dopisano o 11:17 ---------- Poprzedni post napisano o 11:15 ----------

a jeśli chodzi o koszty,to pracodawca musi zapłacic za Ciebie ZUS w zależności od tego na jaki etat jesteś zatrudniona.Najlepiej przedyskutowac sprawę z księgowa znajomego.
__________________


moje maleństwo
jastinada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-23, 13:19   #3
kotek81
Zakorzenienie
 
Avatar kotek81
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 4 690
Dot.: Zasiłek macierzyński

Zgadza się wystarczy niby miesiąc aby iść na L4 ale ZUS bardzo kontroluje takie przypadki, wiec zatrudnij się jak najszybciej tak abyś jak najdłużej "pracowała" i L4 weź dopiero pod koniec ciąży albo dopiero zasiłek macierzyński. A wysokość składki uzależniona jest od tego czy cały etat czy np. pół etatu no i od zarobków bo dochodzi jeszcze podatek.
kotek81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-23, 16:20   #4
azakowana
Zakorzenienie
 
Avatar azakowana
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 9 030
Dot.: Zasiłek macierzyński

Jeżeli już jesteś w ciąży to możesz mieć problemy z ZUSEM ponieważ oni zawsze zakładają, że zatrudniłaś się właśnie tylko po to, żeby uzyskać świadczenie. I rzeczywiście tak jak dziewczyny mówią ZUS sprawdza to dość rygorystycznie.
__________________
nie ma mnie
azakowana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-23, 16:23   #5
irsin
Zakorzenienie
 
Avatar irsin
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: Wwa
Wiadomości: 7 119
GG do irsin
Dot.: Zasiłek macierzyński

Wszystko sie zgadza, ale z drugiej strony wszedzie mowia,ze nie powinno sie dyskryminowac kobiet w ciaży i zatrudniac je
irsin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-23, 19:00   #6
dudipopka
kobieta za ladą
 
Avatar dudipopka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: z czarnej..dziury
Wiadomości: 11 697
Dot.: Zasiłek macierzyński

jak dobrze pamiętam u danego pracodawcy trzeba byc zatrudnionym przynajmniej 6 miesiecy żeby ci sie cokolwiek nalezało radze to sprawdzić
więc np jak jesteś już w 3 miesiącu a zatrudnienie dopiero od przyszłego miesiąca możesz sie nie załapać tzn urlop macierzyński tak ale niepłatny...
__________________
9 lipca 2014 godzina 2 .00 -------- 20.04 2015---świat się zatrzymał




trzeba dzisiaj nie mieć czasu
żeby jutro mieć czas
````kękę
dudipopka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-23, 19:34   #7
Biejatka
Rozeznanie
 
Avatar Biejatka
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 966
Dot.: Zasiłek macierzyński

Dzięki, ale chyba się na to jednak nie zdecyduje. Jestem w 8 tygodniu
Biejatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-04-23, 21:02   #8
kotek81
Zakorzenienie
 
Avatar kotek81
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 4 690
Dot.: Zasiłek macierzyński

Cytat:
Napisane przez irsin Pokaż wiadomość
Wszystko sie zgadza, ale z drugiej strony wszedzie mowia,ze nie powinno sie dyskryminowac kobiet w ciaży i zatrudniac je
No i to jest paranoja, niby nie dyskryminować, ale sprawdzają tak szczegółowo jakby nie wiadomo o jakie grube miliony chodziło. Niby płaczą, ze dzieci mało i nie będzie miał kto potem pracować na nasze emerytury i składek odprowadzać, ale dać dla dziecka parę złotych przez kilka miesięcy to już wielki problem
kotek81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-24, 13:23   #9
bratkab
Zadomowienie
 
Avatar bratkab
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 1 064
Dot.: Zasiłek macierzyński

Cytat:
Napisane przez kotek81 Pokaż wiadomość
No i to jest paranoja, niby nie dyskryminować, ale sprawdzają tak szczegółowo jakby nie wiadomo o jakie grube miliony chodziło. Niby płaczą, ze dzieci mało i nie będzie miał kto potem pracować na nasze emerytury i składek odprowadzać, ale dać dla dziecka parę złotych przez kilka miesięcy to już wielki problem
No a ja myślę, że dobrze że sprawdzają. Są osoby co uczciwie pracują, a kokosów nie mają a są takie co tylko na zasiłkach jadą i z pomocy państwa żyją. A powinno to się zmienić... Jak byśmy system pomocy zmienili to od razu było by lepiej...
__________________
BOGUŚ
Moje ząbki
bratkab jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-24, 19:24   #10
irsin
Zakorzenienie
 
Avatar irsin
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: Wwa
Wiadomości: 7 119
GG do irsin
Dot.: Zasiłek macierzyński

Cytat:
Napisane przez bratkab Pokaż wiadomość
No a ja myślę, że dobrze że sprawdzają. Są osoby co uczciwie pracują, a kokosów nie mają a są takie co tylko na zasiłkach jadą i z pomocy państwa żyją. A powinno to się zmienić... Jak byśmy system pomocy zmienili to od razu było by lepiej...
a co w tej sytuacji ma jedno do drugiego?

Ci, co zyja z zasilkow itp raczej i tak nie pojda do pracy bo jej nie potrzebuja - zyja za minimum i tak jest im wygodnie.
irsin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-25, 12:32   #11
jastinada
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Bochnia
Wiadomości: 2 279
GG do jastinada
Dot.: Zasiłek macierzyński

kwestia L4 w ciąży nie do końca uczciwego to widzę temat poruszany już wielokrotnie na wizażu...każdy ma swoje zdanie.Ja uważam,że każda ciężarna ma prawo iśc na L4 nawet jak jej się nic stasznego nie dzieje.Ciąża to nie choroba,ale stan , w którym warto poświęcic sobie więcej uwagi.

Bjeatka-ja na Twoim miejscu zatrudniłabym się na 1/2 lub 3/4 etatu,koszty nie są wtedy takie wysokie,"popracowałabym" jakieś5-6m-cy i L4,wtedy ZUS się na pewno nie przychrzani,a Ty będziesz miec macierzyński i wychowawczy.A z tymi pieniążkami zawsze będzie Ci łatwiej.Ale musisz się zatrudnic wcześniej na te klika m-cy.
__________________


moje maleństwo
jastinada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-04-26, 15:28   #12
MadCat
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 428
Dot.: Zasiłek macierzyński

Cytat:
Napisane przez dudipopka Pokaż wiadomość
jak dobrze pamiętam u danego pracodawcy trzeba byc zatrudnionym przynajmniej 6 miesiecy żeby ci sie cokolwiek nalezało radze to sprawdzić
więc np jak jesteś już w 3 miesiącu a zatrudnienie dopiero od przyszłego miesiąca możesz sie nie załapać tzn urlop macierzyński tak ale niepłatny...
Żeby iść na WYCHOWAWCZY trzeba mieć OGÓŁEM 6 miesięcy stażu pracy. Nie koniecznie u tego samego pracodawcy nawet.
Na macierzyński nie trzeba bo teoretycznie każdy pracodawca ma prawo zatrudnić kobietę choćby w 9 miesiącu ciąży.

Cytat:
Napisane przez jastinada Pokaż wiadomość
Bjeatka-ja na Twoim miejscu zatrudniłabym się na 1/2 lub 3/4 etatu,koszty nie są wtedy takie wysokie,"popracowałabym" jakieś5-6m-cy i L4,wtedy ZUS się na pewno nie przychrzani,a Ty będziesz miec macierzyński i wychowawczy.A z tymi pieniążkami zawsze będzie Ci łatwiej.Ale musisz się zatrudnic wcześniej na te klika m-cy.
ZUS się przychrzani i tak bo jest akcja "brzuszek", zależy tylko od Ciebie jak dobrze wszystko "spreparujesz". Poza tym pracodawcy trzeba w takim przypadku "dogadania się" zwrócić kasę za ZUS, podatek i coś tam jeszcze a czym dłużej się "pracuje" tym więcej tej kasy trzeba zwrócić. Na L4 można iść po 33 dniach (roboczych) ale wtedy ZUS się na pewno przyczepi no chyba, że masz jakąś ciążę zagrożoną i masz na to papier to mogą uwierzyć że szczerze chciałaś pracować ale nie mogłaś.
Żeby się w takie coś bawić to trzeba sobie koszty skalkulować i starannie przygotować "podkładki" bo czasem ZUS wie że to lipa ale musi to puścić z braku dowodów.
__________________
Matylda
21.04.2010

MadCat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-26, 15:46   #13
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Zasiłek macierzyński

Cytat:
Napisane przez dudipopka Pokaż wiadomość
jak dobrze pamiętam u danego pracodawcy trzeba byc zatrudnionym przynajmniej 6 miesiecy żeby ci sie cokolwiek nalezało radze to sprawdzić
więc np jak jesteś już w 3 miesiącu a zatrudnienie dopiero od przyszłego miesiąca możesz sie nie załapać tzn urlop macierzyński tak ale niepłatny...
Skąd te wieści?

---------- Dopisano o 15:41 ---------- Poprzedni post napisano o 15:39 ----------

Cytat:
Napisane przez kotek81 Pokaż wiadomość
No i to jest paranoja, niby nie dyskryminować, ale sprawdzają tak szczegółowo jakby nie wiadomo o jakie grube miliony chodziło. Niby płaczą, ze dzieci mało i nie będzie miał kto potem pracować na nasze emerytury i składek odprowadzać, ale dać dla dziecka parę złotych przez kilka miesięcy to już wielki problem
Tu chodzi o miliony. Policz sobie ile kobiet w ciągu roku bierze L4 w ciąży i ile idzie macierzyńskich.

Dać dla dziecka to może mama albo teściowa, albo dobra ciocia... Wypłaty państwowe reguluje prawo.

---------- Dopisano o 15:42 ---------- Poprzedni post napisano o 15:41 ----------

Cytat:
Napisane przez MadCat Pokaż wiadomość
Na L4 można iść po 33 dniach (roboczych) ...
A to co znowu za nowości?

---------- Dopisano o 15:43 ---------- Poprzedni post napisano o 15:42 ----------

Cytat:
Napisane przez irsin Pokaż wiadomość
Wszystko sie zgadza, ale z drugiej strony wszedzie mowia,ze nie powinno sie dyskryminowac kobiet w ciaży i zatrudniac je
No i racja.

Ale nikt nie zatrudnia ciężarnej po to, żeby po paru dniach poszła na L4.

---------- Dopisano o 15:46 ---------- Poprzedni post napisano o 15:43 ----------

Cytat:
Napisane przez kotek81 Pokaż wiadomość
A wysokość składki uzależniona jest od tego czy cały etat czy np. pół etatu no i od zarobków bo dochodzi jeszcze podatek.
Wysokość składki zależy tylko od wysokości przychodu. To procent od brutta. Etat nie ma nic do tego.

Przy części etatu (z jednoczesną stawką mniejszą od minimalnej) nie ma tylko Funduszu Pracy. Ale to tylko 2,45% z brutta. I koszt pracodawcy, nie pracownika.
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-26, 15:48   #14
dudipopka
kobieta za ladą
 
Avatar dudipopka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: z czarnej..dziury
Wiadomości: 11 697
Dot.: Zasiłek macierzyński

no właśnie miałam na myśli wychowawczy--przy nim musi być 6 miesięczny okres pracy(wydawało mi sie ze u jednego pracodawcy,bo w mojej pracy wszystkie kobitki tak mowiły,po zaciągnięciu info w kadrach)
no a jeśli jej kolega zatruni ja np na pół roku do porodu to wychowawczy i tak nie będzie jej sie należał....
__________________
9 lipca 2014 godzina 2 .00 -------- 20.04 2015---świat się zatrzymał




trzeba dzisiaj nie mieć czasu
żeby jutro mieć czas
````kękę
dudipopka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-26, 19:10   #15
kotek81
Zakorzenienie
 
Avatar kotek81
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 4 690
Dot.: Zasiłek macierzyński

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość

Przy części etatu (z jednoczesną stawką mniejszą od minimalnej) nie ma tylko Funduszu Pracy. Ale to tylko 2,45% z brutta. I koszt pracodawcy, nie pracownika.
akurat w tej sytuacji byłby to koszt pracownika, bo jeśli chciałaby się dogadać ze znajomym to przecież jest oczywiste, że zwróciłaby mu wszystkie koszty...
kotek81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-26, 20:20   #16
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Zasiłek macierzyński

Cytat:
Napisane przez dudipopka Pokaż wiadomość
no właśnie miałam na myśli wychowawczy--przy nim musi być 6 miesięczny okres pracy(wydawało mi sie ze u jednego pracodawcy,bo w mojej pracy wszystkie kobitki tak mowiły,po zaciągnięciu info w kadrach)
no a jeśli jej kolega zatruni ja np na pół roku do porodu to wychowawczy i tak nie będzie jej sie należał....
Owszem, tu racja, wychowawczy urlop się wtedy nie należy.

____________

Inna rzecz to tzw. zasiłek wychowawczy. Który notabene nie istnieje. Mamy tylko dodatek do zasiłku rodzinnego przysługujący na urlopie wychowawczym. Ale ten nie zależy od stażu, a od dochodu na członka rodziny i to w roku poprzednim. O tym jednak autorka wątku nic nie pisze...

---------- Dopisano o 20:20 ---------- Poprzedni post napisano o 20:18 ----------

Cytat:
Napisane przez kotek81 Pokaż wiadomość
akurat w tej sytuacji byłby to koszt pracownika, bo jeśli chciałaby się dogadać ze znajomym to przecież jest oczywiste, że zwróciłaby mu wszystkie koszty...
W tej sytuacji to nie ma pracodawcy ani pracownika. Jest dwoje ludzi robiących przekręcik.

Ale tak, jak nie będzie pracować i wszystko mu odda, to jej koszt.
__________________

"Masz świra to go hoduj."




Edytowane przez kropka75
Czas edycji: 2010-04-26 o 20:19
kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-27, 07:55   #17
MadCat
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 428
Dot.: Zasiłek macierzyński

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość


A to co znowu za nowości?

Racja. Źle mi się napisało. Chodziło mi o to, że w przypadku takiego "zatrudnienia" (lipnego).
__________________
Matylda
21.04.2010

MadCat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-28, 06:09   #18
Biejatka
Rozeznanie
 
Avatar Biejatka
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 966
Dot.: Zasiłek macierzyński

Dzięki za odzew
Jak już wcześniej pisałam, nie zdecyduje się chyba.
Biejatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-30, 11:19   #19
Gusiasiusia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 119
Dot.: Zasiłek macierzyński

Ja też mam pytanie odnośnie zasiłku macierzyńskiego. 3 miesiące temu urodziłam dziecko, oczywiście zgłosiłam to u pracodawcy no i otrzymuję świadczenie. Nie dostałam jednak żadnej informacji pisemnej do kiedy mam naliczony ten urlop. Dostałam tylko informację ustną jak sama poszłam do biura i się zapytałam o to. Moje pytanie: Czy pracodawca ma obowiązek pisemnie powiadomić pracownika o długości urlopu? Jest to gdzieś zapisane? Ja wiem do kiedy mam ten urlop, ale pokłóciłam się prawie że z sekretarką i chce się przekonać czy mam rację.
Gusiasiusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-02-21, 15:30   #20
malamyga
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 42
Dot.: Zasiłek macierzyński

Mam pytanie skoro byłaś na macieżyńskim Ja obecnie jestem wiem że przysługuje mi 20 tyg + 2 tyg. dodatkowe ale nie wiem z jaką datą napisać pismo o te+2 ponieważ nie wiem jak to się liczy pełne tygodnie z weekendami?ile dokładnie byłaś na macieżyńskim mnie też nikt nie poinformował a szefowa bezczelnie odrzuca mnie jak dzwonię.
malamyga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-22, 20:05   #21
Gusiasiusia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 119
Dot.: Zasiłek macierzyński

Ja właściwie nie wiem, jak to jest liczone, ja w końcu sama zadzwoniłam do kadrowej i się jej zapytałam o konkretną datę. Pamiętam tylko, że w moim przypadku powiedziała, że łatwo się liczy-bo wszystkie święta wypadają w weekend. Może zapytaj jakąż znajomą kadrową lub żeby jakaś koleżanka poprosiła swoją kadrową o wyliczenie. Moim zdaniem pracodawca powinien mieć taki obowiązek, aby wyliczyć i poinformować pracodawcę.
Gusiasiusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-23, 13:11   #22
malamyga
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 42
Dot.: Zasiłek macierzyński

Dzięki za odp.porosiłam siostrę żeby zapytała swojej kadrowej.Wyliczyła mi ale w czasie mojego urlopu były święta mam nadzieję że to uwzględniła chociaż nie wiem czy to ma znaczenie wygląda na to że nie ponieważ policzyła pełne tyg. z weekendami. Na kalkulatorze który znalazłam na internecie też tak wyszło.
malamyga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-14, 14:38   #23
Martha82
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 120
Dot.: Zasiłek macierzyński

Do otrzymania kasy za zwolnienie w czasie ciąży musisz być ubezpieczona minimum 3 miesiące, a do otrzymania zasiłku już po porodzie - miesiąc.

Jednak jak szybko pójdziesz na zwolnienie to może Cię czekać kontrola z ZUS. Poza tym czytałam o przypadkach kobiet w ciąży na własnej działalności, które dość mocno kombinowały aby otrzymać jak najwyższy zasiłek. Jednak w tych sprawach jest sporo niewiadomych i w jednym przypadku okazało się, że kobieta podniosła sobie podstawę ubezpieczenia do kilku tys., ale ponieważ poszła na zwolnienie zbyt szybko, dostała zasiłek taki jak przy zwykłym ZUSie.

A znowu koleżanka, która pracuje na etacie, też nie została 100% niby za to, że zmieniła pracę i u nowego pracodawcy była jakieś pół roku, a do wyliczenia wysokości zasiłku bierze się ostatnie 12 miesięcy w przypadku pracy w tej samej firmie, więc w jej przypadku musieli coś potrącić.
__________________
Przebieg ciąży i porodu - dla ciężarnych i młodych mamusiek
Parentingowo - a to już dla rodziców małych dzieci
Martha82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-15, 08:25   #24
pupi19
Raczkowanie
 
Avatar pupi19
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: lubuskie
Wiadomości: 75
GG do pupi19
Dot.: Zasiłek macierzyński

Cześć wszystkim,
od czwartku wiem że będę mamusią
Mam pytanie dotyczące tematu.
Jak urlop macierzyński ma się do osób prowadzących własną działalność ? Czy w takim przypadku mogę wziąć urlop macierzyński i czy będzie on płatny? Od czego zależy ile pieniędzy się dostaje ? Kiedy można iść na urlop macierzyński ?

Nic nie wiem na tematu urlopu a czytając na stronie ZUS-u na ten temat nic nie zrozumiałam. Będę wdzięczna za odpowiedzi. Pozdrawiam
pupi19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 08:37   #25
Martha82
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 120
Dot.: Zasiłek macierzyński

To witaj w klubie ;-)
Cytat:
Jak urlop macierzyński ma się do osób prowadzących własną działalność ? Czy w takim przypadku mogę wziąć urlop macierzyński i czy będzie on płatny? Od czego zależy ile pieniędzy się dostaje ? Kiedy można iść na urlop macierzyński ?
Urlop macierzyński Ci przysługuje tylko wychowawczy nie. Co do kwoty to powiem Ci tylko, że kwota zależy od wysokości podstawy składek (płacisz ok. 850 zł ZUSu czy więcej?), jednak jest dużo haczyków i tak naprawdę ja sama nie wiem, ile pieniążków dostanę.

A ile czasu prowadzisz działalność? Ja dopiero od 1 stycznia, więc w momencie rozwiązania (o ile będzie terminowe) to będzie zaledwie pół roku. Nie wiem więc, czy czegoś nie utną z podobnego powodu co koleżance, która zmieniła pracodawcę i u nowego pracowała też ok. pół roku. Daj znać ile dostaniesz.
__________________
Przebieg ciąży i porodu - dla ciężarnych i młodych mamusiek
Parentingowo - a to już dla rodziców małych dzieci
Martha82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-25, 00:36   #26
Radek_C
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 1
Dot.: Zasiłek macierzyński

Witam,

Mam na imię Radek i chciałbym włączyć się do tematu o zasiłku macierzyńskim dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Możliwości uzyskania zgodnie z przepisami podwyższonego zasiłku macierzyńskiego nie są tak skomplikowane. Przyznam się Wam, drogie Panie, że ten temat mnie zaciekawił mocno.

Z mojej wiedzy i zebranego materiału podwyższony zasiłek macierzyński mogą uzyskać kobiety w trzech wariantach. Jednym z nich jest prowadzenie DG i rozsądna polityka opłacania chorobowego dobrowolnego.

To najistotniejszy element tej układanki. Prowadząc Dg można nie opłacać chorobowego dobrowolnego w okresie 12 miesięcy od porodu wstecz. Jest też inna opcja o której możecie dowiedzieć się z mojego darmowego biuletynu, który powstał w wyniku analizy przepisów prawnych dwóch ustaw oraz wyroków sądów.

Więcej informacji można dowiedzieć się pod linkiem
<a href="http://www.zasilekmac.2ap.pl">ww w.zasilekmac.2ap.pl</a>

Ważną kwestią jest to aby spokojnie przeliczyć opłacalność danego działania. W moich analizach doszedłem do wniosku, że podwyższenie do maksimum składek na emerytalne i rentowe w tym chorobowe dobrowolne we właściwym czasie jest bardzo opłacalne. Co najważniejsze daje przez 5 miesięcy 7327,77 zł/miesięcznie tego świadczenia.

Jeszcze raz zapraszam na mój darmowy biuletyn. Nie chciałbym dużo się rozpisywać na forum, gdyż sporo materiału zebrałem i już zredagowałem.

http://www.zasilekmac.2ap.pl
Pozdrawiam
Radek
Radek_C jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Poczekalnia - będę mamą


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:04.