Książki Pratchetta - pomoc w maturze :) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-01-18, 18:28   #1
ashandie
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 168

Książki Pratchetta - pomoc w maturze :)


Hey.
W tym roku matura i moim tematem maturalnym jest "kreowanie świata przedstawionego przez twórców literatury fantasy". Mam zamiar użyć opowiadań o Wiedźminie i coś z Pratchetta.
Mam prośbę do czytelniczek Patchetta czy mogłyby mi wymienić książki, które warto przeczytać, aby wykorzystać je do pracy maturalnej?

Osobiście czytałam "Potworny regiment" i "Piekło pocztowe".
ashandie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-18, 20:52   #2
Meell
Zadomowienie
 
Avatar Meell
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: lubelskie
Wiadomości: 1 137
Dot.: Książki Pratchetta - pomoc w maturze :)

Jedyne, co przychodzi mi do głowy pod ten temat to "Wiedźmikołaj", w którym wszystko jest personifikowane, co można fajnie podłożyć pod to kreowanie świata. Szkoda, że znasz tylko dwie książki Pratchetta, łatwiej byłoby Ci to ogarnąć, gdybyś znała chociaż po jednej z każdego cyklu - o straży miejskiej, wiedźmach, wolnych ciutludziach i Śmierci. Z pojedynczych książek, które wpasowują się w temat moim zdaniem tylko "Wiedźmikołaj".
Meell jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-18, 23:56   #3
Kasza Manna
Zakorzenienie
 
Avatar Kasza Manna
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 11 395
Dot.: Książki Pratchetta - pomoc w maturze :)

Bo ja wiem, czy tylko Wiedźmikołaj? Temat jest zbyt ogólnikowy jak dla mnie, zresztą, jak już Wikipedia wróci do normy będziesz mogła, autorko wątku, przeczytać więcej o tym, o czym wspomniała Meell, czyli o seriach tematycznych, o wiedźmach, o straży miejskiej (czyli ogólnie bardziej "miejskie"), o magach, o Śmierci itd. Wybierz to, co Ci najbardziej pasuje. Sporo książek Pratchetta ma nawiązania do literatury, np. Szekspira.

Powiedz lepiej, z której strony chcesz temat ugryźć i dlaczego tak późno się za to bierzesz? Ja radziłabym Ci przeczytanie wszystkich części, bo to świetna zabawa A jeśli szybko czytasz, spokojnie w 2mce ogarniesz wszystkie książki
__________________
"Wy macie tą Waszą solidarność Wizażanek, że dwadzieścia lat temu to WY byście obaliły komunizm"
złota męska myśl
Kasza Manna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-19, 15:34   #4
Meell
Zadomowienie
 
Avatar Meell
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: lubelskie
Wiadomości: 1 137
Dot.: Książki Pratchetta - pomoc w maturze :)

Tzn. ja polecam wszystkie książki Pratchetta. Ale jeśli czytać tylko jedną i tylko na jej podstawie omawiać temat względem Pratchetta, to "Wiedźmikołaj" mi pasuje najbardziej.
Meell jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-19, 16:34   #5
ashandie
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 168
Dot.: Książki Pratchetta - pomoc w maturze :)

Tak to jest już z moim lenistwem i dlatego "tak szybko" się za to zabieram :P Generalnie, myślę, żeby porównywać różne światy i pokazać, że nawet jeśli są podobne(stwory itp) to można to przedstawić w różny sposób, stąd Pratchett.
Generalnie mam dużo jego książek w domu (brata i moje, ale tak to różnie ze mną bywa, że kupie książkę i jej nie czytam XD). Może wymienię co dokładnie mam:
Kolor magii (myślałam o tym, bo w końcu pierwsza książka :P )
Równoumagicznienie
Świat finansjery
Muzyka duszy
Zbrojni
W północ się odzieję
Piekło pocztowe i
Straż nocną.


W takim razie zdobędę Wiedźmomikołaja i zabieram się za czytanie

Edytowane przez ashandie
Czas edycji: 2012-01-19 o 16:36
ashandie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-29, 17:17   #6
Ailanna
Rozeznanie
 
Avatar Ailanna
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Wolsztyn
Wiadomości: 873
Dot.: Książki Pratchetta - pomoc w maturze :)

Moim zdaniem calutki Terry się nadaje! Zwłaszcza "Nauka Świata Dysku" i "Sztuka Świata Dysku".
Jeśli musi być na szybko, to polecam Trzy Wiedźmy, jest też film animowany, tam jest dużo doniesień do Makbeta na przykład

Poza tym, jeśli chodzi o kreacje świata w fantasy to polecam również Niekończącą się opowieść (koniecznie książkę, film nie odzwierciedla dobrze całości), książki Petera S. Beagle'a (tylko nie tę o jednorożcach, najlepiej to z kośćmi z tytule), ciekawie jest też w książkach Catherine Webb (świat zbudowany ze snów), ale to takie mało ambitne, słaby warsztat z tego co pamiętam.


A jako książkę "teoretyczną" do literatury przedmiotu możesz wziąć Rękopis znaleziony w smoczej jaskini Sapkowskiego
__________________
Osoby używające więcej niż trzech wykrzykników lub pytajników, to osoby z zaburzeniami własnej osobowości.
- Terry Pratchett -
Ailanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-30, 11:21   #7
hihicz
Raczkowanie
 
Avatar hihicz
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: ~Łdz
Wiadomości: 480
Dot.: Książki Pratchetta - pomoc w maturze :)

Proponuję "Kosiarza", w którym dochodzi podobnie jak w Rozmowie Mistrza Polikarpa ze Śmiercią do personifikacji Śmierci Przy okazji możesz się odwołać do tego dzieła, mówiąc, że Pratchett zastosował podobny zabieg czyli ożywił Śmierć.

Ja też korzystałam z Pratchetta przy maturze
hihicz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-02-07, 00:21   #8
Ailanna
Rozeznanie
 
Avatar Ailanna
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Wolsztyn
Wiadomości: 873
Dot.: Książki Pratchetta - pomoc w maturze :)

Cytat:
Napisane przez hihicz Pokaż wiadomość
Proponuję "Kosiarza", w którym dochodzi podobnie jak w Rozmowie Mistrza Polikarpa ze Śmiercią do personifikacji Śmierci Przy okazji możesz się odwołać do tego dzieła, mówiąc, że Pratchett zastosował podobny zabieg czyli ożywił Śmierć.

Ja też korzystałam z Pratchetta przy maturze
Jest cały cykl o Śmierci. W "Morcie" więcej filozoficzno-bytowych aspektów moim zdaniem
__________________
Osoby używające więcej niż trzech wykrzykników lub pytajników, to osoby z zaburzeniami własnej osobowości.
- Terry Pratchett -
Ailanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-05-17, 11:21   #9
ashandie
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 168
Dot.: Książki Pratchetta - pomoc w maturze :)

Hey. W końcu wybrałam "Piekło pocztowe" i mam problem co z samej książki wyłapać, oprócz tego, że jest to "wyśmiewanie" urzędów czy przedstawienie ich w krzywym zwierciadle. Nie wiem co moge z tego wyłapać o świecie przedstawionym czy co zawrzeć :/

Jeśli macie jakieś pomysły to poprosiłabym Was o pomoc Jakieś sugestie, zdania czy coś takiego. Linki już znalazłam na różnych stronach więc prosiłabym o nie wstawianie odnośników, bo naprawdę próbowałam coś z nich wykrzesać, ale szczerze ciężko mi to idzie.

Już prawie całą pracę mam zrobioną tylko włąsnie o Prattchecie mi zostało, a muszę napisać o tym tak z pół strony.

Z tego co wiem to napisze o:
- tym, że Prattchet przedstawia świat w krzywym zwierciadle,
- satyra w jego dziełach
- przedstawienie świata PRattcheta(że jest płaski itd)

i właśnie o samym Piekle pocztowym coś musiałabym jeszcze.
ashandie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:50.