Stek - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-06-18, 21:56   #1
flybadangel
Raczkowanie
 
Avatar flybadangel
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: Piekło
Wiadomości: 101

Stek


chciałabym poznać wasze sposoby na stek .Jak go przyrządzić. Nie mam zielonego pojęcia a moj TZ chętnie zjadł by sobie stek.. a chce mu zrobić niespodziankę;P Z czego stek jest najlepszy oraz z czym jest smacznie go zjeść ?



29.05.2010
flybadangel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-19, 09:55   #2
chwast
Zakorzenienie
 
Avatar chwast
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 24 370
Dot.: Stek

patelnia do steków, grillowana
osuszyć z wody
podgrzać nieco oleju na patelni, mocno
później wrzucasz i smażysz jedną stronę jakiś czas, drugą itd

nie wiem z czego masz ten stek więc może wpisz tę nazwę w google i tam poszukaj jak to się robi ;p

no i polecam stoper do tego smażenia ;p
chwast jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-19, 10:55   #3
suszarka
Buc
 
Avatar suszarka
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: z kropki.
Wiadomości: 9 915
Dot.: Stek

też polecam przepisy bo ile steków tyle szkół.
z mojego doświadczenia dodam - nigdy nie solić mięsa na steki przed, najlepsze są z polędwicy wołowej choć dla mnie z krzyżowej tez są niezłe. mięso kup koniecznie w jakimś lokalnym mięsnym sklepie a nie w supermarkecie.

po usmażeniu stek powinnien chwilę odpocząć przed podaniem.
do steku super pasują pieczone ćwiartki ziemniaków i sosy - serowy, pieprzowy albo masło ziołowe.
__________________
suszarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-19, 21:34   #4
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Stek

najlepsze mieso i najdrozsze zarazem to cielecina ogolnie im mlodze tym delikatniejsze. Jak chcesz na krwisto to mieso nie moze byc nigdy wczesniej zamrozone i od bardzo pewnego dostawcy. W kazdym innym przypadku musi byc dosmazone. Co do tluszczu ja preferuje na oliwie wtedy nie mozna bardzo nagrzewac i tylko na malym ogniu i niezbyt dlugo. Z tym ze mieso ogolnie jest smaczniejsze jak jest na mniejszym ogniu. Jak naprawde lubisz miekkie mozesz uformowac stek z mielonego (samo.mieso). ja uzywam zwyklej patelni teflonowej. Aha pasujace sosy to wlasny sos z miesa czyli to co sie zrobi na patelni np do ziemniakow, poza tym musztarda dijon, ale tez ketchup, sos tatarski, tzaziki, sos czosnkowy, grilowy to tyle na szybko. Podawac mozna z frytkami czy ziemniaczkami pieczonymi wersja malo dietetyczna zwlaszcza jak podasz majonez, ale tez z puree ziemniaczanym czy z sama salata i musztarda wersja dla dbajacych o.linie.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-20, 10:00   #5
malika33
Raczkowanie
 
Avatar malika33
 
Zarejestrowany: 2014-02
Lokalizacja: z leśnej doliny
Wiadomości: 88
Dot.: Stek

Patelnia grillowa to super pomysł na stek, ale warto pamiętać, ze trzeba go smażyć na rozgrzanej patelni po 2 minuty z każdej strony. Solimy przed samym smażeniem i nie dotykamy mięsa podczas smażenia.
malika33 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-20, 14:05   #6
suszarka
Buc
 
Avatar suszarka
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: z kropki.
Wiadomości: 9 915
Dot.: Stek

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
najlepsze mieso i najdrozsze zarazem to cielecina ogolnie im mlodze tym delikatniejsze. Jak chcesz na krwisto to mieso nie moze byc nigdy wczesniej zamrozone i od bardzo pewnego dostawcy. W kazdym innym przypadku musi byc dosmazone. Co do tluszczu ja preferuje na oliwie wtedy nie mozna bardzo nagrzewac i tylko na malym ogniu i niezbyt dlugo. Z tym ze mieso ogolnie jest smaczniejsze jak jest na mniejszym ogniu. Jak naprawde lubisz miekkie mozesz uformowac stek z mielonego (samo.mieso). ja uzywam zwyklej patelni teflonowej. Aha pasujace sosy to wlasny sos z miesa czyli to co sie zrobi na patelni np do ziemniakow, poza tym musztarda dijon, ale tez ketchup, sos tatarski, tzaziki, sos czosnkowy, grilowy to tyle na szybko. Podawac mozna z frytkami czy ziemniaczkami pieczonymi wersja malo dietetyczna zwlaszcza jak podasz majonez, ale tez z puree ziemniaczanym czy z sama salata i musztarda wersja dla dbajacych o.linie.
ale z cielęciny nie robi się "prawdziwych" steków.
__________________
suszarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-20, 15:42   #7
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Stek

Cytat:
Napisane przez suszarka Pokaż wiadomość
ale z cielęciny nie robi się "prawdziwych" steków.
prawdziwe to beef steak? wg wikipedii ang to stek moze byc i z ryby.

Envoyé depuis mon GT-S5839i avec Tapatalk

Edytowane przez Rena
Czas edycji: 2014-06-20 o 16:22
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-06-20, 18:24   #8
suszarka
Buc
 
Avatar suszarka
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: z kropki.
Wiadomości: 9 915
Dot.: Stek

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
prawdziwe to beef steak? wg wikipedii ang to stek moze byc i z ryby.

Envoyé depuis mon GT-S5839i avec Tapatalk
no prawdziwy to beef dla mnie.

ale prawda, że i z ryby można zrobić.
__________________
suszarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-21, 17:36   #9
marsi11
Zakorzenienie
 
Avatar marsi11
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 9 982
Dot.: Stek

jak mogę doradzić, bo kocham steki i robię naprawdę dobre


-wołowina musi być w temperaturze pokojowej
-przyprawiam jedynie tłuczonym pieprzem, solę dopiero po usmażeniu, chociaż ja steka wolę bez soli tylko TZ dosala
- nawet najlepsi francuscy kucharze smażą steki na dymiącym się maśle wiem wiem to rakotwórcze, ja używam klarowanego!
- dobrze sobie sprawić termomentr do mięsa można kupić w marketach, ja lubię steki medium rare i smażę ok 3 min z każdej strony
- po usmażeniu wstawiam steki do piekarnika rozgrzanego do tem 100 stopni aby się "rozluźnił" w tym czasie szykuje sos do steków ( z tego sosu co pozostał ze smażenia wlewam brandy i śmietankę , czasem robię też z gorgonzolą) lub ozdabiam talerze


do steka fajnie przygotować wcześniej masełko- pietruska,szalotka,czosne k zmiażdzyć,ugnieść lub zblendować, dodać masełko, uformować wałeczek i zawinąć w folię spożywczą, dobrze schłodzić i podawać w plasterkach na gorące mięso

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
najlepsze mieso i najdrozsze zarazem to cielecina ogolnie im mlodze tym delikatniejsze. Jak chcesz na krwisto to mieso nie moze byc nigdy wczesniej zamrozone i od bardzo pewnego dostawcy.
co do młodości to tylko troszkę się zgodzę
owszem cielęcinka jest super ale jak gadamy już o steku wołowym to najlepiej wybrać polędwicę lub rostbef odpowiednio dojrzały, zakłalda się,że wołowna dojrzwająca 21 dni jest idealna na steki

czasem zdarza mi się kupić taką "świerzynkę" prosto od rzeźnika, porcjuje i mrożę bo mrożona wołowina sprawia,że mięso kruszeje i jest naprawdę lepsza niż taka świeżo ubita

co do dostawców to w 100% się zgadzam, w Polsce jest taka firma Master Beef, chyba w lidlu też mają, to już odpowiednio dojrzała wołowina, robiłam z niej steki jak i burgery i naprawdę REWELACJA
teraz w lidlu jest brazylijska wołowina-dla mnie najlepsza jaką do tej pory jadlam


mam nadzieję,że pomogłam

Edytowane przez marsi11
Czas edycji: 2014-06-21 o 17:39
marsi11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-21, 23:01   #10
flybadangel
Raczkowanie
 
Avatar flybadangel
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: Piekło
Wiadomości: 101
Dot.: Stek

właśnie boję się zrobić z wołowiny , kiedyś jak smażyłam właśnie kawałki wołowiny to wyszły jakies twarde... nie soliłam wczesniej bo słyszałam ,że nie soli się krwistego mięsa bo się kurczy czy coś.. i nie wiem co się stało.. a cieleńcinka jest pewnie bardzo delikatna?
flybadangel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-22, 09:29   #11
marsi11
Zakorzenienie
 
Avatar marsi11
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 9 982
Dot.: Stek

Cytat:
Napisane przez flybadangel Pokaż wiadomość
właśnie boję się zrobić z wołowiny , kiedyś jak smażyłam właśnie kawałki wołowiny to wyszły jakies twarde... nie soliłam wczesniej bo słyszałam ,że nie soli się krwistego mięsa bo się kurczy czy coś.. i nie wiem co się stało.. a cieleńcinka jest pewnie bardzo delikatna?
znam takich co i z cielęciny potrafią zrobić podeszwę
to kwestia naprawdę wielu czynnikow- jakości mięsa, odpowiedniej temperatury( zarówno smażenia jak i tem mięsa w momencie kiedy chcemy ją smażyć) no i tak jak wspominałam mięso musi mieć czas żeby się rozluźnić
marsi11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-06-22, 18:01   #12
SyginLoki
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 1
Dot.: Stek

Ja próbowałam kilka razy zrobić, ale szczerze mówiąc wolę iść do restauracji (my fav: http://www.roadamerican.pl/ ), przy tych moich cienkich próbach więcej się narobiłam niż to warte było :/
SyginLoki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-23, 07:09   #13
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Stek

Bede polenizowac z Marsi. Jezeli medium rare to nie ma wkladania potem do piekarnika. Ogolnie stekow sie nie dopieka bo to nie pieczen. Jak ktos nie lubi krwistych stekow to niech robi wysmazone.

W Polsce ciezko kupic dobra wolowine ona z natury jest twarda, za to polska wieprzowina jest naprawde dobra. Ja steki zaczelam robic dopiero we Francji, tu po prostu mieso jest opisane ze jest na steki. Ale z kolei mozna zapomniec o dobrej karkowce czy gulaszu wieprzowym. Sekretem potrawy sa skladniki. Stad zaproponowalam cielecine.

A tak apropos potrawa jest angielska czy amerykanska? Ja akurat lubie angielska kuchnie mimo ze nie ma dobrych opinii to jednak znajduja sie w niej prawdziwe perelki.

Envoyé depuis mon GT-S5839i avec Tapatalk
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-23, 14:42   #14
marsi11
Zakorzenienie
 
Avatar marsi11
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 9 982
Dot.: Stek

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
Bede polenizowac z Marsi. Jezeli medium rare to nie ma wkladania potem do piekarnika. Ogolnie stekow sie nie dopieka bo to nie pieczen. Jak ktos nie lubi krwistych stekow to niech robi wysmazone.

W Polsce ciezko kupic dobra wolowine ona z natury jest twarda, za to polska wieprzowina jest naprawde dobra. Ja steki zaczelam robic dopiero we Francji, tu po prostu mieso jest opisane ze jest na steki. Ale z kolei mozna zapomniec o dobrej karkowce czy gulaszu wieprzowym. Sekretem potrawy sa skladniki. Stad zaproponowalam cielecine.

A tak apropos potrawa jest angielska czy amerykanska? Ja akurat lubie angielska kuchnie mimo ze nie ma dobrych opinii to jednak znajduja sie w niej prawdziwe perelki.

Envoyé depuis mon GT-S5839i avec Tapatalk
a gdzie ja napisałam o dopiekaniu? 100 st to nie pieczenie....
napisałam,że musi się rozluźnić,odpocząć a nie dopiec....


a swoją drogą to bardzo Ci zazdroszczę że masz taki dostęp do dobrej jakości żywności....
ja bardzo ubolewam,że w PL na to się nie zwraca uwagi i ludzie jedzą co taniej, no ale to jakby głębszy temat związany nie tylko z nawykam co z zarobkami
poza tym jakby iść dalej to u nas nie ma też takiej kultury jedzenia jak we Francji czy w innych krajach
w Austrii na każdej wiosce są świetne restauracje, ludzie celebrują jedzenie, w PL dostajemy shit a znalezienie dobrej knajpy to nielada wyczyn

Edytowane przez marsi11
Czas edycji: 2014-06-23 o 14:46
marsi11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-23, 15:53   #15
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Stek

Cytat:
Napisane przez marsi11 Pokaż wiadomość
a swoją drogą to bardzo Ci zazdroszczę że masz taki dostęp do dobrej jakości żywności....
ja bardzo ubolewam,że w PL na to się nie zwraca uwagi i ludzie jedzą co taniej, no ale to jakby głębszy temat związany nie tylko z nawykam co z zarobkami
poza tym jakby iść dalej to u nas nie ma też takiej kultury jedzenia jak we Francji czy w innych krajach
w Austrii na każdej wiosce są świetne restauracje, ludzie celebrują jedzenie, w PL dostajemy shit a znalezienie dobrej knajpy to nielada wyczyn
Zgadzam się w 100%. Wszyscy mi się dziwią, że zwracam taką uwagę na jedzenie i że czepiam się najdrobniejszych szczegółów, bo przecież równie dobrze można zjeść kanapkę z serem. Ja po prostu kocham jeść i nie wyobrażam sobie żywienia się kanapkami czy fast foodami.

A co do tematu steków, to ja swoich też nie wrzucam do piekarnika.
Też lubię medium rare i steki o grubości ok. 2 cm smażę po 1,5-2 minuty z każdej strony, a potem zawijam je w folię na 3-4 minuty.
Smażę na maśle klarowanym, a jak akurat nie mam masła, to na oleju rzepakowym. Na zwykłym maśle albo oliwie nie smażę, bo mają za niską temperaturę, w której zaczynają się palić.
Pieprzę steki z jednej strony jeszcze na patelni (posypuję pieprzem wierzch jak smażę je z drugiej strony), a solę dopiero na talerzu i to bardzo delikatnie, a czasami zamiast soli podaję z masłem z solą morską, pietruszką i czosnkiem.
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-23, 16:02   #16
marsi11
Zakorzenienie
 
Avatar marsi11
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 9 982
Dot.: Stek

Cytat:
Napisane przez kasztanka3 Pokaż wiadomość
Zgadzam się w 100%. Wszyscy mi się dziwią, że zwracam taką uwagę na jedzenie i że czepiam się najdrobniejszych szczegółów, bo przecież równie dobrze można zjeść kanapkę z serem. Ja po prostu kocham jeść i nie wyobrażam sobie żywienia się kanapkami czy fast foodami.

A co do tematu steków, to ja swoich też nie wrzucam do piekarnika.
Też lubię medium rare i steki o grubości ok. 2 cm smażę po 1,5-2 minuty z każdej strony, a potem zawijam je w folię na 3-4 minuty.
Smażę na maśle klarowanym, a jak akurat nie mam masła, to na oleju rzepakowym. Na zwykłym maśle albo oliwie nie smażę, bo mają za niską temperaturę, w której zaczynają się palić.
Pieprzę steki z jednej strony jeszcze na patelni (posypuję pieprzem wierzch jak smażę je z drugiej strony), a solę dopiero na talerzu i to bardzo delikatnie, a czasami zamiast soli podaję z masłem z solą morską, pietruszką i czosnkiem.
folię też czasem uzywam jak skumam,że za pozno piekarnik odpalilam

a co do żarcia to fakt, uważam,że to druga przyjemność zaraz po seksie
z moim TZ się śmiejemy że pieniądze ktore zarabiamy to w większości przez dupe przepuszczamy
marsi11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-24, 09:09   #17
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Stek

cudze chwalicie swego nie znacie. roznice w poziomie zycia sa glownie miedzy wsia i niskowykwalifikowanymi pracownikami. Ja osobiscie nie odczuwam duzej zmiany.

Co do solenia to ja tez nie sole na patelni bo moj Tz ogolnie nie soli i sole sobie na swoim talerzu. a daje sol morska bo tylko taka tu jest a smakuje dokladnie tak samo jak sol z Wieliczki.

Envoyé depuis mon GT-S5839i avec Tapatalk
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-24, 09:25   #18
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Stek

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
cudze chwalicie swego nie znacie. roznice w poziomie zycia sa glownie miedzy wsia i niskowykwalifikowanymi pracownikami. Ja osobiscie nie odczuwam duzej zmiany.

Co do solenia to ja tez nie sole na patelni bo moj Tz ogolnie nie soli i sole sobie na swoim talerzu. a daje sol morska bo tylko taka tu jest a smakuje dokladnie tak samo jak sol z Wieliczki.

Envoyé depuis mon GT-S5839i avec Tapatalk
No właśnie nie mogę się zgodzić. Mieszkam w dużym mieście i nie obracam się w gronie, o którym wspomniałaś, a nikt nie ma do jedzenia takiego podejścia jak ja. Jak to mój TŻ powiedział, "większość ludzi żyje, aby jeść, a ja mam na odwrót".
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-24, 10:04   #19
chwast
Zakorzenienie
 
Avatar chwast
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 24 370
Dot.: Stek

No bo u nas mleczne krowy sie je

Wysyłane z mojego SK17i za pomocą Tapatalk 2
chwast jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-06-24 11:04:58


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:29.