Sianie nowalijek jesienią - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-09-13, 13:35   #1
Efkakam
Zadomowienie
 
Avatar Efkakam
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 288

Sianie nowalijek jesienią


Cześć Dziewczyny

Mam takie pytanie, czy któraś z Was sadziła nowalijki we wrześniu?
Najbardziej chciałabym posiać w ogródku sałatę (dla moich świnek morskich i dla mnie ) tylko nie wiem czy to się uda. Czy są jakieś "uprawowe triki"?
Czy ktoś ma jakieś swoje sposoby na wiosenne warzywka jesienią? A może da się coś wyhodować w domu?

Pozdrawiam i czekam na podpowiedzi
Efkakam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-13, 17:02   #2
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Sianie nowalijek jesienią

A jakie masz możliwości przykrycia tych nowalijek? Jakiś tunel, szklarnia, inspekt?
Sałata czy rzodkiewka spokojnie udają się jesienią, podobnie jak wiosną, tyle, że wymagają ochrony przed przymrozkami. Dobrze byłoby zrobić im tunel przykrywany białą agrowłókniną lub folią, taką jakiej używa się do budowy foliaków. Trochę spóźniłaś się z wysiewem jesiennym, bo robi się to zwykle w sierpniu. Możesz jednak spróbować wysiać sałatę do doniczki, trzymać ją w domu na słonecznym parapecie, żeby szybciej podrosła i taką dopiero wysadzić do gruntu. Podobnie możesz zrobić ze szpinakiem zimowym lub matadorem, roszponką. Rzodkiewkę musisz posiać wprost do gruntu. Powinna urosnąć zanim nadejdą przymrozki. Jeśli jesień będzie ciepła, to masz szansę na małe zbiory
U mnie z jesiennych siewów wszystko już rośnie, chociaż rzodkiewka czy sałata są jeszcze maleńkie. Dorodniejsza jest kapusta pekińska, która ma już po parę liści, oraz kapusta pak choi.
Jeśli masz choćby maleńką szklarenkę, to możesz posiać wkrótce sałatę, szpinak czy roszponkę na wczesne wiosenne zbiory. Sypnij też koperkiem. Wiosną pięknie wzejdzie, jak tylko odpuszczą mrozy. Możesz też przezimować trochę pietruszek na natkę. Będziesz miała zieleninę nawet zimą, a na wiosnę piękną zieloną kępkę świeżych listków.
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-13, 21:11   #3
Efkakam
Zadomowienie
 
Avatar Efkakam
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 288
Dot.: Sianie nowalijek jesienią

O kurczę! Hmm, widzę, że mam sporo możliwości Mogę przykrywać roślinki agrowłókniną, tunelu niestety nie posiadam :/

Ok, to mam już plan na jesień A próbowałaś może hodować coś w zimie na parapecie?
Efkakam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-13, 21:47   #4
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Sianie nowalijek jesienią

Obawiam się, że dzień jest za krótki i światła za mało, by cokolwiek urosło. Chyba, że interesuje cię rachityczna, wyciągająca się do słońca sałata. Ewentualnie posiana teraz bazylia dałaby radę rosnąć na parapecie całą jesień, ale pewnie przed końcem roku padnie.
Rośliny generalnie potrzebują ciepła i dużo światła dziennego, a wiele z nich bez słońca nie da rady urosnąć. Są rośliny tzw. krótkiego dnia, które możesz siać wiosną lub w końcu lata. Delikatne przymrozki i krótki dzień im nie szkodzą, ale generalnie trudno cokolwiek wyhodować jesienią czy zimą na parapecie bez doświetlania specjalną lampą.
Spróbuj zrobić w ogrodzie amatorski mini tunel dla roślin. Coś takiego jak tutaj, czyli rurki lub długie gałęzie (idealna jest leszczyna) plus folia lub agrowłóknina zdejmowane na dzień. Tutaj masz przykłady:
http://img28.olx.pl/images_tablicapl...liowy-6m2-.jpg
Albo mini inspekt, czyli drewniana konstrukcja przykryta starym oknem:
http://cdn15.ogrod.smcloud.net/t/pho...tandardowy.jpg
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:A...mx_iUiO1Iwuhh6

Jeśli nie w tym roku, to w kolejnym od wiosny przyda ci się jakaś konstrukcja chroniąca nowalijki przed zimnem.

Edytowane przez Elfia4
Czas edycji: 2014-09-13 o 21:53
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-14, 10:56   #5
dorka1980
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Nowa Alexandria
Wiadomości: 2 627
GG do dorka1980
Dot.: Sianie nowalijek jesienią

2lata temu miałam 2 doniczki bazylii przez zimę i tak rosla, że musiałam robić zbiory co kilka dni i mrozić. Teraz ze 2tyg wysiałam bazylię, oregano i kolendrę...rosną jak szalone na wschodnim oknie kuchennym. Skuszę się jeszcze na szczypiorek, bo wywalam 1/3pęczka jak kupię a w moim domu rodzinnym Tata zawsze sadzi w pojemniki cebulkę i ma las szczypioru To ja tez sobie posadzę 2 cebulki co kilka dni i będzie rosło na bieżąco. Mój wujek miał szklarnię a w niej kozę w której palił i z tego co pamiętam to rosły tam pomidory, ale jakoś pory roku nie umiem zdefiniować, chyba to wczesna wiosna była...
dorka1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-14, 13:59   #6
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Sianie nowalijek jesienią

Podgrzewana szklarnia to full wypas Można mieć w niej pomidory czy ogórki od wczesnej wiosny do późnej jesieni, nie wspominając o zieleninie.
O, przypomniałaś mi o szczypiorku. Można go mieć cały rok z normalnej cebuli, szczególnie jeśli w środku niej tworzy się pęd.

Z całorocznej zieleniny, która nie boi się zimy polecam jeszcze jarmuż. Trzeba go posiać wczesnym latem, później wysadzić do gruntu i od końca lata można obrywać liście. Jarmuż spokojnie zimuje w naszym klimacie i można z niego korzystać również zimą. Na wiosnę znowu zacznie rosnąć, więc w kolejnym roku całą wiosnę znowu można się nim zajadać.
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-14, 14:05   #7
Efkakam
Zadomowienie
 
Avatar Efkakam
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 288
Dot.: Sianie nowalijek jesienią

Ok, dzięki za info Posieję sałatę i przykryję folią! Bazylię też chętnie wysieję do doniczek, zobaczymy co z tego wyjdzie Szczypiorek też się przyda.

Generalnie nie mam ambicji, żeby z sałaty wyrosły dorodne główki. Chciałabym mieć listki do położenia na kanapce i na przekąskę dla moich zwierząt

Edytowane przez Efkakam
Czas edycji: 2014-09-14 o 14:08
Efkakam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-09-14, 19:31   #8
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Sianie nowalijek jesienią

Na parapet ciekawą opcją są sałaty baby leaf, czyli na małe listki. Obrywasz wówczas małe listki, a sałaty dalej sobie rosną i wypuszczają kolejne. Z założenia nie dajesz im szansy na to, by urosły większe.
Tyle, że o tej porze roku trudno ci będzie kupić jakiekolwiek nasiona w sklepach ogrodniczych. Łatwiej będzie kupić coś przez internet, bo stacjonarne sklepy w lipcu porobiły zwroty nasion.
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-14, 20:24   #9
Efkakam
Zadomowienie
 
Avatar Efkakam
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 288
Dot.: Sianie nowalijek jesienią

O kurcze, nie słyszałam o czymś takim! Będę polować, albo poszukam na necie ^^
Efkakam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-09-14 21:24:08


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:16.