Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Interesujesz się biochemią kosmetyczną? Chcesz poznać działanie poszczególnych składników zawartych w kosmetykach oraz ich wpływ na zdrowie. Dołącz do nas.

Pokaż wyniki sondy: Czy jesteś za usunięciem glikolu propylenowego i gliceryny ze składu kosmetyków?
TAK 25 54,35%
NIE 21 45,65%
Głosujący: 46. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-12-20, 16:03   #31
teintpale
Raczkowanie
 
Avatar teintpale
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Usedom
Wiadomości: 45
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Offtopic ? Proponuję przeniesienie się na inny wątek.
teintpale jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-20, 16:03   #32
agnieska
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 6 827
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Cytat:
Napisane przez teintpale Pokaż wiadomość
Jeśli mnie nie poprą, co najwyżej stracę wiarę w ludzi

PS. agnieska: wybacz, ale po przeczytaniu wątku dowiesz się, że to nie ankieta, a element małej petycji jaką opracowuję na prośbę koleżanek

Jeśli zgłębiłabyś się w forum, szukając wątków dot. np. zakodowanych dat ważności - dowiedziałabyś się, że firmy zwyczajnie mają to w głębokim poważaniu
Zabawnie wyglądają trzy sondy, trzy obietnice wysyłania maili i takie dość... mało obiektywne odpowiedzi. Wierz mi, jestem blada jak ściana, ale odpowiedzi w wątku o podkładach mnie rozłożyły na łopatki polecam lekturę bladolicych wątków na wizażystce
agnieska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-20, 16:06   #33
teintpale
Raczkowanie
 
Avatar teintpale
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Usedom
Wiadomości: 45
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

agnieska: Cóż, marazm i bierność na pewno nie pomogą w żadnych zmianach. A ankieta byłaby całkiem interesującym argumentem.

PS. Z odpowiedzi na wątku dla bladawic wynika, że takie zapotrzebowanie jednak istnieje . Ale to nie ten temat...
teintpale jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-20, 16:44   #34
goldfish3000
Wtajemniczenie
 
Avatar goldfish3000
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 2 543
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Cytat:
Napisane przez Erato Pokaż wiadomość
ech, ja nie jestem ani jasnoróżową latawicą, ani osobą z CERĄ NADWRAŻLIWĄ, ZE SKŁONNOŚCIĄ DO PODRAŻNIEŃ, RUMIENIA, Z PROBLEMAMI NACZYNKOWYMI, i mój głos jest nieważny
Nie smuć się Erato, napewno znajdzie się jakaś sonda w której będziesz mogła oddać głos i zostanie on uznany Co do argumentów,hmm... sonda,którą stworzyłaś nie spełnia jednego,podstawowego warunku. Jest nieobiektywna. Zadałaś pytanie i dodałaś do niego szereg tez,które przemiawiają wyłącznie przeciwko rzeczonym substancjom. Wyłącznie. Respondentki nie mają obowiązku orientować się we właściwościach danych substancji. Jesli więc przedstawiłaś tylko negatywne strony ich działania musisz się liczyć z tym,że osoby biorące udział w sondzie zasugerują się tym,nie mając przy tym możliwości zapoznania się z pozytywnymi aspektami stosowania tych substancji w kosmetykach. Nosi to znamiona tendencyjności. Więc jeśli sonda ma być jakimś argumentem, nie może być jednostronna. Na przyszłość,albo powstrzymaj się od stawiania tez i zadaj pytanie,bądź obiektywnie przedstaw wszystkie za i przeciw. To tak jakby w procesie karnym wypowiadał sie wyłącznie prokurator.Skazanie murowane.
goldfish3000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-20, 16:49   #35
teintpale
Raczkowanie
 
Avatar teintpale
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Usedom
Wiadomości: 45
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Ta ankieta (podobnie jak moje pozostałe) ma charakter bardziej petycji niż ulicznego sondażu . Nie każdego te dwa G (swoją drogą znaczący skrót ) podrażnią, ale z całą pewnością nie wpłyną pozytywnie na właściwości tych specyficznych kosmetyków, jakie mam na myśli. Nie apeluję o usunięcie dwóch G () np. ze wspomnianych zwyczajnych kremów do rąk, mam na myśli baaardzo specyficzne produkty.
teintpale jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-20, 16:51   #36
teintpale
Raczkowanie
 
Avatar teintpale
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Usedom
Wiadomości: 45
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Swoją drogą odpowiedź NIE sugeruje, że uważacie glicerynę i glikol za potrzebne w preparatach ratunkowych, hm... To dla mnie nowość, że posiadają tak znaczne właściwości przeciwzapalne, antyhistaminowe, kojące
teintpale jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-20, 17:38   #37
justa79
Zakorzenienie
 
Avatar justa79
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Gdańsk/Sopot
Wiadomości: 4 023
GG do justa79
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

to zbyt daleko posunięty wniosek. jest jeszcze coś takiego, jak działanie obojętne dla danego problemu. nie da się zrobić kremu z samych substancji łagodzących - krem musi mieć jakąś bazę. może ona mieć działanie obojętne. nie musi od razu szkodzić.
__________________
Justa

Klikaj codziennie:
http://www.zmilosciserc.pl/donate.php
http://www.pajacyk.pl
http://www.polskieserce.pl

Nie udzielam indywidualnych porad poza forum!
justa79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-12-20, 17:40   #38
teintpale
Raczkowanie
 
Avatar teintpale
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Usedom
Wiadomości: 45
Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Ile istnieje preparatów bez glikolu i gliceryny, które się doskonale trzymają? Z powodzeniem można te substancje zastępowań innymi w zależności od oczekiwanej konsystencji i działania...

Swoją drogą gliceryna i glikol nie szkodzą zawsze, ale cera podrażniona rządzi się własnymi prawami, dlatego należy stosować jak najbardziej obojętne substancje pomocnicze, zarówno "nawilżacze" jak i "nośniki", "wypełniacze" (a jest to możliwe).

Edytowane przez justa79
Czas edycji: 2006-12-20 o 17:49 Powód: post pod postem
teintpale jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-20, 19:21   #39
goldfish3000
Wtajemniczenie
 
Avatar goldfish3000
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 2 543
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Co w dalszym ciągu nie wyjaśnia tej krucjaty. Istnieją preparaty z tymi,wg ciebie szkodliwymi substancjami i znajdują ogromne rzesze nabywców i to własnie z tej grupy "ryzyka". A jeśli nadwrażliwcom one szkodzą, to wybierają te preparaty bez nich. Proste? Niektórym nadwrażliwcom one szkodzą,niektórym nie,więc po co wypowiadać się za całą grupe i apelować nie wiadomo o co? Sama napisałaś "Ile istnieje preparatów bez glikolu i gliceryny, które się doskonale trzymają?". Czyli wybór jest? Czy go nie ma? Rynek sam się reguluje i jeśli dany preparat szkodzi,to klient go nie kupi,a jeśli nie kupi,to się go nie produkuje,bo po co? Chyba też nie bierzesz pod uwagę innego aspektu sprawy, która być może dla ciebie jest nieistotna ale dla innych ma zasadnicze znaczenie. Są to kwestie ekonomiczne. Zastąpienie tak popularnej i taniej gliceryny i glikolu propylenowego,innymi substancjami (które jak sama powiedziałaś "nie szkodzą zawsze") innymi, o podobnych własciwościach,moze nieść za sobą wzrost cen. Jestes przekonana,że z twojego apelu ucieszyły by sie posiadaczki z CERĄ NADWRAŻLIWĄ, ZE SKŁONNOŚCIĄ DO PODRAŻNIEŃ, RUMIENIA, Z PROBLEMAMI NACZYNKOWYMI,którym ani gliceryna ani glikol propylenowy nie szkodzą ale ich wycofanie i zastapienie czymś innym narazilo by na szwank ich portfele? To super, że znalazłaś sobie misję,ale czy jest ona społecznie potrzebna i uzasadniona?
goldfish3000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-20, 19:55   #40
teintpale
Raczkowanie
 
Avatar teintpale
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Usedom
Wiadomości: 45
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Oczywiście, że na produkty z G znajdują się nabywcy. Wspomniałam już, że spora ilość osób stosuje środki specjalistyczne niejako "hobbystycznie" (bądź zapobiegawczo). W indeksie KWC wciąż pojawiają się jednak komentarze prawdziwych wrażliwców (czyli właściwych odbiorców tych kosmetyków) o pogorszeniu stanu zapalnego po zastosowaniu któregoś z tych środków. Kto wie, czy przyczyną tego nie są tego typu substancje pomocnicze? Środek dla osób ze szczególną wrażliwością powinien być dostosowany do tej szczególnej wrażliwości, czego często nie widać.

Wspomniane przeze mnie preparaty bez dwójki G mają inne wady (kompozycje zapachowe, rozmaite substancje drażniące). Zresztą są to często specyfiki na zupełnie inne problemy skórne.

Usunięcie dwójki G bynajmniej nie musiałoby zakończyć się znaczną podwyżką cen (bo o takiej wynoszącej 1-3zł nie ma co mówić), bierzemy bowiem pod uwagę koszt przypadający na jedno wyprodukowane opakowanie. Jak już wspomniałam, możliwe byłoby zastosowanie obojętnych substancji pomocniczych znanych z wcale nie drogich leków, zresztą zamienników można szukać właśnie w składzie kosmetyków niezawierających dwójki G. Nie wspominając już o tym, że zamiennikami dla dwójki G mogą być konkretne substancje aktywne znane z bynajmniej nie kosztownych specyfików.
teintpale jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-21, 12:40   #41
mewcia
Raczkowanie
 
Avatar mewcia
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 268
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

a ja mam pytanie
skad czerpiesz swoja wiedze na temat "dwojki G"? czy masz jakies podparcie w literaturze specjalistycznej? albo chociaz jakies wyniki wiarygodnych badan? i skoro jestes za wylkuczeniem tych skladnikow z kosmetykow dla osob z wyzej opisana charakterystyka cery co zamierzasz zaproponowac w zamian? w koncu sa to od lat stosowane nawilzacze czy promotory przejscia przezskornego jak to jest w przypadku glikolu propylenowego.

wydaje mi sie ze sa to podstawowe pytania ktore powinnas sobie zadac przed rozpoczeciem jakiejkolwiek krucjaty przeciw wymienionym skladnikom. Inaczej Twoje roszczenia sa niewiarygodne i zadna firma nie uzna ich jako godne zainteresowania nawet mimo ankiety.
__________________
mewcia
mewcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-12-21, 13:04   #42
marianna
Rozeznanie
 
Avatar marianna
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Wlkp.
Wiadomości: 933
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Cytat:
Napisane przez teintpale Pokaż wiadomość
Jak już wspomniałam, możliwe byłoby zastosowanie obojętnych substancji pomocniczych znanych z wcale nie drogich leków, zresztą zamienników można szukać właśnie w składzie kosmetyków niezawierających dwójki G. Nie wspominając już o tym, że zamiennikami dla dwójki G mogą być konkretne substancje aktywne znane z bynajmniej nie kosztownych specyfików.
na przykład jakie?

GP nie jest wsadzony do kosmetyka przez jakieś "widzimisię" bo jest to rozpuszczalnik wielu substancji aktywnych, a przede wszystkim ułatwia ich przenikanie wgłąb skóry

co jest równie tanie i skuteczne jak GP - bardzo chętnie skorzystam przy moich samoróbkach
__________________
<= <= <= to jest kot davinci'ego
marianna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-21, 13:21   #43
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Jako ze spelniam kryterium , bo moja cera i ma rumien i naczynka i nawet ostatnio byla bardzo podrazniona, chcialam sie wypowiedziec i zaglosowac. U mnie gliceryna sie sprawdzila, pomogla gdy mialam podraznienie, a takze wczesniej wspomniany mocznik. g.p. jesli juz uzywam to tylko w gotowych preparatach, bo te wczesniejsze skladniki dodaje takze do moich wlasnych ukreconych preparatow jak i sie znajduja w gotowcach. Mnie one jak do tej pory nie podraznily i przyznam sie szczerze, ze czytalam same dobre opinie o uzywaniu tych skladnikow, ale jak ktos wczesnieuj napisac w odpowiednim stezeniu. Ostatnio wspomoglam moj HA o gliceryne roslinna, mocznik i panthenol i nareszcie mnie HA nie wysusza, a podraznienie szybciej ustapila, rumien zniknal, a takze naczynka sie obkurczyly, cera wrocila do normy.
Ja u siebie nie zauwazylam pogorszenia cery, wrecz przeciwnie, jak zaczelam uzywac te skladniki takze w samorobkach , to cera wrocila do stanu pierwotnego. Glosuje na nie.
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-21, 15:06   #44
Rayne
Wtajemniczenie
 
Avatar Rayne
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Gdańsk/Warszawa
Wiadomości: 2 927
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Cytat:
Napisane przez Erato Pokaż wiadomość
To znaczy chodziło Ci o skórę ze wszystkimi tymi cechami naraz?
Wiesz, Twoja ankieta jest obwarowana tak skomplikowanymi warunkami, że moze wydaj jakiś regulamin, ordynację wyborczą czy ja wiem co... Bo już nie wiem, kto ma prawo głosu w tej ankiecie, a kto nie...
Chyba założę ankietę pod tytułem "czy brunetki o niebieskich oczach, wzroście 167 cm, rozmiarze butac 38, zamieszkałe w Warszawie są za czy przeciw napojom gazowanym o smaku cytrynowym w butelkach o pojemności 0,5 l". Moze się znajdzie ktoś, czyja odpowiedź się nadaje.
No przepraszam, muszę:

A właściwie... jakbyś nie szukała brunetek, tylko blondynek, to wszystkie inne warunki spełniam; jeden co prawda tylko obecnie Wiem, że to permanentny off-topic, możecie mnie zbić
A co do gliceryny i glikolu, no cóż - nie wiem, czy wolno mi się wypowiadać, skoro autorka wątku pisze o osobach mających problemy ze skórą wrażliwą, że część z nich stosuje preparaty ratunkowe hobbystycznie Owszem, kojące stosuję wtedy, gdy mnie coś podrażni, ale nie stale, więc już sama nie wiem, może tylko mi się wydaje, żem wrażliwiec?
Wstrzymam się od głosu.
__________________
Signature deleted.
Rayne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-30, 13:06   #45
lisek urwisek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 1
Wink Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

czysta gliceryna w żelu to mój zdecydowany faworyt
ratuję nią atopową skórę od wielu lat, po kąpieli nakładam na mokrą skórę dzieciarni, której nie pomagały żadne apteczne emolienty po wygórowanych cenach (zacnych, reklamowanych firm), wg moich własnych obserwacji większość z nich 'zaklejała' wysuszony naskórek, który po glicerynie właśnie robi się gładki i elastyczny, bez pozatykanych porów więc skóra może odetchnąć
w pewnym sensie przypadkowo się zaprzyjaźniłam z wrogiem, lucky me
lisek urwisek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-10, 09:18   #46
justina1985
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 336
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Cytat:
Napisane przez goldfish3000 Pokaż wiadomość
Hmm.....coś mi tu nie pasuje. Taka krucjata przeciwko glicerynie jest wg mnie niezasadna. To dobra substancja dla skóry. Niemal każdy krem do rąk ma ją w składzie,mnóstwo kremów,itp. Smarowałaś sobie kiedyś rączki takim kremem? Napewno. Coś się złego działo? Oczywiście że nic.

Dokładnie, ja nawet staram się wybierać kremy do twarzy co zawierają glicerynę,wtedy mam pewnosc że dobrze nawilżą.

O wiele gorszym szajsem jest parafina, która zapycha, utrudnia wnikanie substancji aktywnych!!!!!
justina1985 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-10, 20:49   #47
helga 8
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 3
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Ja mam uczulenie na GP...doszłam do tego drogą eliminacji kosmetyków. Glikol propylenowy jest w przeważającej ilości kremów, płynów micelarnych, płynów do demakijażu...
helga 8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-11, 08:04   #48
prettysimple
Zadomowienie
 
Avatar prettysimple
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: tam gdzie nie sięga wzrok;)
Wiadomości: 1 818
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Mnie również nie służy GP, a widzę go w większości ser do pielęgnacji cery z Biochemii Urody. Osławione serum flavo-C spowodowało u mnie zapchanie porów i obwiniam niestety właśnie GP. Teraz używam serum-olejku z witaminą C z tejże firmy i ten mnie właśnie nie zapycha (ale też nie służy jakoś nadzwyczajnie, ale to już inna sprawa).
__________________
Młodość to...
prettysimple jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-11, 09:16   #49
hey
Wtajemniczenie
 
Avatar hey
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 2 097
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Cytat:
Napisane przez prettysimple Pokaż wiadomość
Mnie również nie służy GP, a widzę go w większości ser do pielęgnacji cery z Biochemii Urody. Osławione serum flavo-C spowodowało u mnie zapchanie porów i obwiniam niestety właśnie GP. Teraz używam serum-olejku z witaminą C z tejże firmy i ten mnie właśnie nie zapycha (ale też nie służy jakoś nadzwyczajnie, ale to już inna sprawa).
Często obwinia sie GP o różne problemy skórne bo nie jest naturalny, wiec automatycznie musi być zły.
We flavo-C to równie dobrze mogla byc wit. E, bo o ile PG faktycznie może spowodowac jakąś reakcje alergiczną czy podrażnić, to o zapychanie porów nie podejrzewałaby go na pierwszym miejscu (a szczególnie innych humektantów) tylko zaczęłabym od składników lipidowych, które mogą "wchodzić" do mieszka (pora). Co do witaminy E to były przypadki takiego "zapchania" tylko zalezało to raz - od stęzenia, dwa - świezości, tzn. wit. była utleniona.
__________________
Szukam i wymienię

Kadzidła (z paczulami, skórami, przyprawami, drzewami w tym oudami)
hey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-03-11, 09:47   #50
prettysimple
Zadomowienie
 
Avatar prettysimple
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: tam gdzie nie sięga wzrok;)
Wiadomości: 1 818
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Nie, to na pewno GP (przynajmniej w moim wypadku). Używałam innych ser z różnymi składnikami lipidowymi, w tym z witaminą E w różnym stężeniu procentowym i nie zauważyłam po nich takich nieprawidłowości jak po produktach z zawartością GP. A szkoda, bo ten składnik jest niestety wszędzie .
__________________
Młodość to...
prettysimple jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-12, 13:26   #51
201705042038
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 5 868
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie cery (nad)wrażli

Mam cerę raczej suchą, skłonną do podrażnień, jakieś dwa naczynka też się znajdą.
Wierzę, że nawilżony, natłuszczony naskórek to moja najlepsza obrona, wysuszona skóra podrażnia się jeszcze łatwiej. Z tego powodu nie oczekuję jakiegoś specjalnego kolenia i składników aktywnych, ale od kremu oczekuję tego, że będzie chronił skórę.
Co do nawilżania przez humektanty (którymi są m.in. gliceryna i glikol propylenowy) to są dwie wersje - jedna mówi, że one pakują w naskórek wodę z kremu, druga twierdzi, że woda z kremu w większości odparowuje, a humektanty rzeczywiście przyciągają wodę z głębszych warstw skóry.

http://pieknaizdrowa.com/jak-dzialaj...kosmetycznych/
http://www.perfectyou.pl/pl/a/ciekaw...-pielegnacja/0

Z tego powodu użycie samych humektantów jest ryzykowne i efekt wysuszenia, a za nim podrażnienia, jest możliwy. Dlatego do kremów dodaje się emolienty, które mają tę wodę zatrzymać i nie pozwolić jej odparować. Nie wydaje mi się, żeby "wyciąganie" wody z głębszych warstw samo w sobie było takie złe, w końcu taki mechanizm nawilżania ma nasza skóra, tylko dodatkowo produkuje sebum, która zatrzymuje tę wilgoć w naskórku.
To tak w skrócie, jak ja to sobie wyobrażam. Żaden ze składników, o których tutaj mowa, mnie nie podrażnia, tak samo, jak bardzo sobie chwalę olej parafinowy i petrolatum, ale to inna bajka.
201705042038 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-20, 21:56   #52
cle
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 30
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie cery (nad)wrażli

to wszystko zależy od stężenia gliceryny w produkcie kosmetycznym. Jeśli jest jej za dużo to wyciaga wodę z głębszych warst skóry i to wcale nie jest dla nas dobre. Oczywiście cały czas część wody z głębszych warstw skóry ucieka i nazywa się to transepidermalna ucieczka wody TEWL - 200g/dobę - taka ilość jest wymagana do przebiegu wszystkich reakcji biochemicznych zachodzących w skórze. Jeśli TEWL jest wyższe to niestety stan nawilżenia naszej skóry jest zakłócony i mamy przesuszenie
cle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-21, 12:31   #53
hey
Wtajemniczenie
 
Avatar hey
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 2 097
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie cery (nad)wrażli

Cytat:
Napisane przez cle Pokaż wiadomość
to wszystko zależy od stężenia gliceryny w produkcie kosmetycznym. Jeśli jest jej za dużo to wyciaga wodę z głębszych warst skóry i to wcale nie jest dla nas dobre.
Raczej nie, optymalne stężenie gliceryny (o ile dobrze pamiętam) jest między 10 a nawet 20% zaleznie od wilgotności powietrza, w kremach nikt takich stężen nie ładuje (nieliczac paru kremów do rąk, jak skoncentrowana Neutrogena) ze względu na nieprzyjemne uczucie lepkosci. Z kolei przy wyższych stężeniach gliceryna zaczyna działać równiez okluzyjnie, ale właściwie te rozważanie o glicerynie wyciągające wode i wyszuszającej skóre nie mają sensu, bo nikt gliceryny czy innego humektanta nie stosuje solo w roztworze wodnym.
Badania pokazują, ze najlepsze rezultaty w leczeniu suchej skóry daje połaczenie gliceryny z lipidami (lecytyna, cholesterol, kwas tłuszczowy w stos 1:2:1). Na dodatek potrafi ona utrzymywać lipidy w korzystnym dla funkcji ochronnych stanie ciekłokrystalicznym oraz ułatwia degradacje desmosomów co jest zaburzone w stanie suchej skóry czy łuszczycy.

http://www.springerlink.com/content/w13521656p213433/
http://journal.scconline.org/pdf/cc1...027-p00039.pdf
http://www.innovia.pl/artykuly/pokaz...awilzajace.htm
http://www.pum.edu.pl/__data/assets/...6/54-03-08.pdf
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...0.00001.x/full
Dry Skin and Moisturizers: Chemistry and Function rozdział 20
__________________
Szukam i wymienię

Kadzidła (z paczulami, skórami, przyprawami, drzewami w tym oudami)
hey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-22, 22:52   #54
cle
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 30
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie cery (nad)wrażli

super linki a pamiętasz takie kremy glicerynowe, gdzie im częściej je stosowałam tym bardziej miałam suche dłonie - tam właśnie był efekt zbyt wysokiego stężenia gliceryny. Jako wielowodorotlenowy alkohol - gliceryna "wiąże" wodę, ale jak to zwązek chemiczny nie jest na tyle inteligentna aby wiedzieć skąd ja wyłapuje czy z otoczenie czy ze skóry. Jest to próba bardzo jasnego wytłumaczenia zasady działania gliceryny, może nizbyt naukowo
cle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-23, 10:21   #55
hey
Wtajemniczenie
 
Avatar hey
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 2 097
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Ja własnie stosuje wysokoglicerynowe kremy - gł. skoncentrowaną neutrogene i coś na jej kształt własnej produkcji (z 20% glicerolu 88%) i uważam że nie ma nic lepszego. Po za tym nie wydaje mi sie żeby gliceryna w kremie szczególnie O/W wnikała głębiej niż do w-wy rogowej, wydaje mi sie prędzej zwiąże tą wode w kremie (cześc wyparuje, ale cześć zostanie dzięki pewnej okluzji), albo z atmosfery mimo okluzji, niż wyciągnie z glebszych warstw skóry.
Nie jestem przekonana czy potrafimy odróżnic suchość glębszych w-w skóry z suchością w-wy rogowej czy zwykłe kremy do rąk, bez żadnych wypasionych składników są w stanie ingerować w to co jest pod w-wą rogową. I co faktycznie jest przyczyna suchości, może zbyt nędzna okluzja?
__________________
Szukam i wymienię

Kadzidła (z paczulami, skórami, przyprawami, drzewami w tym oudami)

Edytowane przez hey
Czas edycji: 2012-03-23 o 10:23
hey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-23, 11:24   #56
201705042038
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 5 868
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

"I co faktycznie jest przyczyna suchości, może zbyt nędzna okluzja? "

Jeśli dobrze zrozumiałam te linki, które wkleiłam, to cały proces nawilżania bierze się od wewnątrz, humektanty go tylko trochę "usprawniają", ale bez emolientów i tak wszystko odparuje. W naturze zapobiega temu nasze sebum, ale my je codziennie zmywamy, więc musimy odbudowywać tę warstwę przy użyciu kremów. Tutaj pewnie dużo też zależy od konkretnej skóry. Emolientami mogą być np. oleje, wazelina (chyba najsilniejszy) , olej mineralny, silikony...
Wydaje mi się, że od biedy można się w ogóle bez humektantów obyć, ja tak czasami postępuję, pielęgnując skórę tylko olejami roślinnymi - zwykle z nie najgorszym efektem, ale to wszystko zależy od stanu cery, pogody.
201705042038 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-23, 12:24   #57
hey
Wtajemniczenie
 
Avatar hey
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 2 097
Dot.: Gliceryna i glikol propylenowy - nie przyjaciele lecz wrogowie

Prawidiłowo funkcjonująca skóra może sei obyć IMHO nie tylko bez humektantów ale i okluzji, nie tyko sebum zmywamy ale i rozpuszczalne w wodzie, obecne w w-wie rogowej składniki NMF czyli humektanty, detergenty anionowe mają do tego najwiekszy potencjał szczególnie mydło sodowe oparte na kwasie laurynowym (tu jeszcze dochodzi wysokie pH, które może zaburzyć rozkład desmosomów- oddzielaniu sie koreocytów, czyli złuszczanie) i SLS, ale skora sucha lub "zaburzona" albo po prostu starzejąca sei nie produkuje w wystarczajacej ilości sebum lub/i NMF wiec i jedne i drugie sa ważne.
__________________
Szukam i wymienię

Kadzidła (z paczulami, skórami, przyprawami, drzewami w tym oudami)
hey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:15.