filologia - która? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-07-10, 09:27   #1
chansone
Raczkowanie
 
Avatar chansone
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: zapewne z komputera ^^
Wiadomości: 185

filologia - która?


Hej!

Zastanawiam się nad którąś z tych filologii:

a) niderlandzka
b) norweska
c) skandynawska (tutaj fajna sprawa, bo 2 języki od podstaw - do wyboru duński, szwedzki, norweski - tylko nie wiem czy dałabym radę z jeszcze jednymi studiami?)
d) szwedzka
e) włoska
ew. inne filologie ...

Czy, obiektywnie myśląc po filologii mam realne szanse na dostanie pracy w zawodzie? Mogłabym pracować jako nauczyciel, tłumacz (choć wiem, że tu sytuacja jest nieco zagmatwana). Chciałabym zrobić dodatkowo kurs na przewodnika i zostać przewodnikiem albo np. założyć mały hotelik i dorabiać jako nauczyciel Czy moje szanse na rynku pracy poprawiłby fakt, gdybym np. zrobiła licencjata z lingwistyki stosowanej (+ oczywiście mgr z filologii i kurs na przewodnika)? Czy to nie ma sensu? Nie chcę, żeby np. materiał się powtarzał ...


Mam 17 lat i muszę o tym zaczynać myśleć ...
A, zależałoby mi na studiach we Francji, po jakich studiach znajdę tam pracę? Znam angielski (b2/c1), niemeicki i francuski na b1 Języki, których się uczę, a uczę się ich z przypadku są chyba dobrym wyborem - dzięki niemieckiemu, który jest ponoć dośc podocbny do jezyków skandynawskich/niderlandzkich byłoby może relatywnie choćby trochę łatwiej z podstawami

Edytowane przez chansone
Czas edycji: 2012-07-11 o 11:56
chansone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-10, 10:04   #2
kam1111
Raczkowanie
 
Avatar kam1111
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 48
Dot.: filologia - która?

hm, no ja bym wybrała włoski, ale to dlatego, że mi się podoba mam koleżankę włoszkę i ona chce studiować w Polsce właśnie ten język i też być tłumaczem
a co do studiów, kursów, dobry pomysł na siebie ja bym też tak chciała
__________________
prawko 14.02
matura 2012 --> Kraków!

`uwieść mojego przyszłego mężczyznę
... i udało się
kam1111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-10, 10:17   #3
khloe
Strzelaj lub emigruj!
 
Avatar khloe
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Medellin!
Wiadomości: 27 440
Dot.: filologia - która?

Cytat:
Napisane przez chansone Pokaż wiadomość
Hej!

Zastanawiam się nad którąś z tych filologii:

a) niderlandzka
b) norweska
c) skandynawska (tutaj fajna sprawa, bo 2 języki od podstaw - do wyboru duński, szwedzki, norweski - tylko nie wiem czy dałabym radę z jeszcze jednymi studiami?)
d) szwedzka
e) włoska

Czy, obiektywnie myśląc po filologii mam realne szanse na dostanie pracy w zawodzie? Mogłabym pracować jako nauczyciel, tłumacz (choć wiem, że tu sytuacja jest nieco zagmatwana). Chciałabym zrobić dodatkowo kurs na przewodnika i zostać przewodnikiem albo np. założyć mały hotelik i dorabiać jako nauczyciel Czy moje szanse na rynku pracy poprawiłby fakt, gdybym np. zrobiła licencjata z lingwistyki stosowanej (+ oczywiście mgr z filologii i kurs na przewodnika)? Czy to nie ma sensu? Nie chcę, żeby np. materiał się powtarzał ...


Mam 17 lat i muszę o tym zaczynać myśleć ...
A, zależałoby mi na studiach we Francji, po jakich studiach znajdę tam pracę? Znam angielski (b2/c1), niemeicki i francuski na b1 Języki, których się uczę, a uczę się ich z przypadku są chyba dobrym wyborem - dzięki niemieckiemu, który jest ponoć dośc podocbny do jezyków skandynawskich/niderlandzkich byłoby może relatywnie choćby trochę łatwiej z podstawami

dobrze że pytasz już teraz, pozwól, że Cię oświęcę nieco w temacie

najpierw to ty się dziewczyno zastanów co ty chcesz robić. Dokładnie.
Czy chcesz być tłumaczem/nauczycielem, czy przewodnikiem wycieczek/właścicielem hotelu.

Różnica jest ogromna.
Jeżeli to pierwsze, to idź jak najbardziej na filologię.
Jeżeli to drugie, to filologia jest najgorszym z możliwych wyjściem. Czemu? ano na filologiii będziesz się uczyć mnóstwa niepotrzebnych rzeczy jak gramatyka opisowa, literatura danego kraju bla, bla, bla. Będziesz nad tym ślęczeć godzinami a pożytku zero. Lepiej weź idź na kurs, który nauczy Cię tylko potrzebnych rzeczy i fachowego słownictwa branżowego.

I wiem co mówię, bo sama studiowałam filologię
__________________

Przejechane na rowerze w 2019: 2 762
km



mój INSTA
(napisz pw kim jesteś wizażanko
khloe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-10, 10:42   #4
chansone
Raczkowanie
 
Avatar chansone
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: zapewne z komputera ^^
Wiadomości: 185
Dot.: filologia - która?

dziękuję za rady

To znaczy, mam tyle pomysłów, bo wiem, że obecnie po filologii ciężko, a mimo to uparcie chce na nią iść. I dlatego pojawia się tyle różnych planów - jak jeden nie wypali, nie znajdę pracy, mogę szukać drugiego. Hotel/przewodnik to moze rzeczywiście nie czysto filolgoiczne zajęcie, ale z drugiej strony moim zdaniem dające szersze perspetywy niż TiR po którym nie ma nawet kursu na przewodnika Mimo wszystko dziękuję, pomyślę nad tym_
chansone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-10, 12:10   #5
kam1111
Raczkowanie
 
Avatar kam1111
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 48
Dot.: filologia - która?

masz jeszcze rok więc popytaj, poczytaj, idź do doradcy zawodowego
__________________
prawko 14.02
matura 2012 --> Kraków!

`uwieść mojego przyszłego mężczyznę
... i udało się
kam1111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-10, 17:08   #6
chansone
Raczkowanie
 
Avatar chansone
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: zapewne z komputera ^^
Wiadomości: 185
Dot.: filologia - która?

up, up

jest tu jakaś wizażanka-filolożka, która znalazłaby chwilkę na pogadankę na privach?
chansone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-10, 17:48   #7
khloe
Strzelaj lub emigruj!
 
Avatar khloe
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Medellin!
Wiadomości: 27 440
Dot.: filologia - która?

Cytat:
Napisane przez kam1111 Pokaż wiadomość
masz jeszcze rok więc popytaj, poczytaj, idź do doradcy zawodowego

to jest wg mnie najgorszy z możliwych pomysłów

w przeciągu ostatniego półrocza miałam doczynienia z 3 doradcami zawodowymi- na co dzień siedzą w Urzędach Pracy i jedyne co mogą zaproponować to oferty pracy, które są wywieszonew PUP-ach.. też mi doradztwo

i ich wieczne gadanie:" wysyłajcie c, wysyłajcie cv, na pewno się gdzieś załapiecie"
__________________

Przejechane na rowerze w 2019: 2 762
km



mój INSTA
(napisz pw kim jesteś wizażanko
khloe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-07-10, 19:22   #8
WhySoSerious
multitasking ninja
 
Avatar WhySoSerious
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Arrakis
Wiadomości: 1 405
Dot.: filologia - która?

Cytat:
Napisane przez chansone Pokaż wiadomość
up, up

jest tu jakaś wizażanka-filolożka, która znalazłaby chwilkę na pogadankę na privach?
Jestem studentką filologii niderlandzkiej, właśnie skończyłam I rok - jeśli masz jakieś pytania i chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego kierunku, śmiało pisz do mnie na priv, postaram się jak najlepiej odpowiedzieć
__________________
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite.
WhySoSerious jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-10, 23:40   #9
nomeolvidess
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 402
Dot.: filologia - która?

Ja studiuje 2 filologie więc jakbyś miała jakieś pytania również zapraszam na priv.
nomeolvidess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-11, 00:09   #10
kiiisiel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 433
Dot.: filologia - która?

ja bym radziła filologię włoską, jeśli już filologię, według mnie włoski i kraje śródziemnomorskie i bałkańskie to przyszłość
kiiisiel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-11, 09:19   #11
aljenka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wro
Wiadomości: 390
Dot.: filologia - która?

Cytat:
Napisane przez kiiisiel Pokaż wiadomość
ja bym radziła filologię włoską, jeśli już filologię, według mnie włoski i kraje śródziemnomorskie i bałkańskie to przyszłość
taaa, upadające gospodarki krajów śródziemnomorskich to faktycznie przyszłość.... malowana czarnymi barwami :P

szwedzka, niderlandzka jak najbardziej!
aljenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-07-11, 11:55   #12
chansone
Raczkowanie
 
Avatar chansone
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: zapewne z komputera ^^
Wiadomości: 185
Dot.: filologia - która?

A co myślicie o połączeniu, o którym wcześniej wspomniałam - mgr z filologii + lic. z lingwistyki stosowanej? Może lepiej mgr z filologii Y i lic. z filologii X?
chansone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-12, 07:13   #13
chansone
Raczkowanie
 
Avatar chansone
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: zapewne z komputera ^^
Wiadomości: 185
Dot.: filologia - która?

up, up - potrzbuję pomocy!
chansone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-14, 20:14   #14
5e39f43c776cd63a5691dbeeeb4c12a7b21f7a21_63e19482c3766
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 726
Dot.: filologia - która?

Łącząc licencjat z lingwistyki z magistrem filologii raczej nie zmienisz swojej sytuacji na rynku pracy, bo to mimo wszystko niewielka różnica dla potencjalnego pracodawcy. Czemu nie możesz zrobić i licencjatu i magistra z lingwistyki stosowanej?

Studiuję filologię, za rok planuję zacząć drugą, ale żadna z nich nie znajduje się na Twojej liście Jeśli planujesz pracę w branży turystycznej - najlepiej skupić się na niemieckim i hiszpańskim / włoskim (Niemcy podróżują po całej Europie - pełno ich w Hiszpanii czy na Bałkanach). Filologie tych języków również pozwalają na znalezienie pracy w nauczaniu. Dużo mniej osób chce się uczyć rzadkich języków, a moda na języki włoski i hiszpański ciągle rośnie.

Jeśli myślisz o pracy tłumacza, to każda wymieniona przez Ciebie filologia jest dobra
5e39f43c776cd63a5691dbeeeb4c12a7b21f7a21_63e19482c3766 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-15, 10:24   #15
AshleyPeace
Raczkowanie
 
Avatar AshleyPeace
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 425
Dot.: filologia - która?

teraz zauważyłam, że wątki są zdublowane, a ja odpisałam Ci na poprzednim, więc kopiuję moją odpowiedź z tamtego wątku.

trudno przewidzieć jaki język będzie w cenie za kilka lat, kiedy skończysz studia. interesuję się językami obcymi, ale nie jestem na tyle "kompetentna", żeby Ci doradzać. mogę jedynie napisać swoje przemyślenia.

po pierwsze - nie ważne jaką decyzję podejmiesz, musisz na prawdę dobrze zdać maturę z rozszerzonego angielskiego i polskiego. na te filologie trudno się dostać, trzeba mieć wysokie wyniki.

raczej na pewno nie wybrałabym włoskiego.

bardziej wybrałabym filologię szwedzką lub norweską.

tylko te filologie bierzesz po uwagę? najlepiej wg mnie iść na filologię rosyjską, arabistykę, sinologię. coś bardziej "egzotycznego".

jeśli chcesz uczyć tego języka, idź na filologię. jeśli chcesz go znać tylko do pracy, nie ma sensu uczyć się zawiłości gramatycznych, nieprzydatnych słów. lepiej iść na kurs językowy. i pamiętaj, że najlepszym sposobem na naukę obcego języka jest wyjazd za granicę do kraju, gdzie ten język jest używany.

może warto iść na drugi kierunek na studia zaoczne? jeśli chcesz być przewodnikiem lub mieć mały hotel zastanów się nad turystyką lub zarządzaniem.

to są tylko moje przemyślenia, jeszcze rok temu sama miałam taki sam dylemat jak Ty teraz. powodzenia!
__________________
Ubrania

Książki na wymianę i nie tylko:


rolki 37-39 z ochraniaczami


buty górskie, trekkingowe 39
AshleyPeace jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-15, 11:11   #16
5e39f43c776cd63a5691dbeeeb4c12a7b21f7a21_63e19482c3766
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 726
Dot.: filologia - która?

Cytat:
Napisane przez AshleyPeace Pokaż wiadomość
to są tylko moje przemyślenia, jeszcze rok temu sama miałam taki sam dylemat jak Ty teraz. powodzenia!
A zdradź proszę, jaką filologię studiujesz? Z ciekawości pytam
5e39f43c776cd63a5691dbeeeb4c12a7b21f7a21_63e19482c3766 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-15, 18:22   #17
AshleyPeace
Raczkowanie
 
Avatar AshleyPeace
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 425
Dot.: filologia - która?

zaczynam studia bliskowschodnie na UJocie i tam mam język arabski
__________________
Ubrania

Książki na wymianę i nie tylko:


rolki 37-39 z ochraniaczami


buty górskie, trekkingowe 39
AshleyPeace jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-28, 09:17   #18
lioele
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 592
Dot.: filologia - która?

A co myślicie o filologii bałkańskiej albo serbskiej i chorwackiej?
lioele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:50.