Ile potrzeba czasu na naukę języka? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy Nauka języków obcych - kącik językowy, to miejsce wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych. Dołącz.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-12-13, 20:15   #1
if_devon
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 116

Ile potrzeba czasu na naukę języka?


Jestem gdzieś na poziome B1. Czy pół roku wystarczy aby mój angielski był na poziomie B2? Przez pół roku będę chodził na korepetycje 3 razy w tygodniu po jednej godzinie dziennie i w miarę możliwość będę się starał mówić, pisać i słuchać po angielsku. Co o tym myślicie?
if_devon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 18:20   #2
201702092106
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 610
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka.

Nie lubię podcinać skrzydeł i pisać, że się nie uda, zresztą nie mam prawa robić z siebie wyroczni. Kiedyś też potrzebowałam w krótkim czasie podciągnąć się z języka obcego i to co mogę Ci doradzić to całkowite otoczenie się tym językiem, oprócz korepetycji dużo słuchaj, czytaj, zapisuj postępy i podsumowania dla samej siebie ile czasu danego dnia tak naprawdę spędziłaś na nauce, mnie to pomagało.
201702092106 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 21:44   #3
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka.

Tu zerknij:
http://jezykowaoaza.pl/2014/07/pozio...sci-jezykowej/
Potrzebujesz 500-600 godzin nauki. W jakim czasie je zrealizujesz to Twoja sprawa. Na ogół różnicę między tymi poziomami szacuje się na 2 lata nauki.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-15, 22:11   #4
201702092106
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 610
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka.

A ja radzę podchodzić bardzo sceptycznie do wszelkich blogowych wpisów typu
do B2 - x godzin nauki
do C1- x+n godzin nauki ect.
201702092106 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-26, 15:40   #5
MdM
in love with life
 
Avatar MdM
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Leśna Kraina
Wiadomości: 24 990
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka.

Wszystko zalezy od ciebie, ile czasu i checi poswiecisz na nauke.

Edytowane przez MdM
Czas edycji: 2017-03-31 o 12:23
MdM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-26, 15:55   #6
letitiah
art at its finest.
 
Avatar letitiah
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 3 673
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka.

Moim zadaniem 3 godziny w tygodniu to zdecydowanie za mało. To jeszcze zależy od Twoich predyspozycji językowych – jeśli przyswajasz obce języki szybko, to być może 3 godziny nauki i jak najwięcej otaczania się językiem wystarczy. Jeśli jednak nie masz talentu językowego, to – nie chcę Cię zasmucać – ale moim zdaniem zdecydowanie za mało. Sama nauczyłam się hiszpańskiego na B2 w prawie 3 miesiące, ale spędzając co najmniej 2 godziny dziennie przy gramatyce i czytaniu tekstów. Obkleiłam sobie cały dom nazwami przedmiotów po hiszpańsku, tłumaczyłam listę zakupów, maile, wiadomości, dosłownie wszystko, na hiszpański. I w niecałe 3 miesiące się udało. A to z tym, że ja mam talent do języków.
Tak więc zorientuj się, czy nie dałbyś rady mieć częściej tych zajęć. Dodatkowo otaczaj się językiem, jak tylko możesz, na każdy sposób. No i przede wszystkim sam do tego usiądź – jeśli na zajęciach przerobisz jeden czas, to ćwicz go w domu, nie polegaj tylko na tej szkole czy korepetycjach Powodzenia
__________________
मेरे भारत में, सब कुछ सुन्दर है
þú ert engillinn efst á trénu mínu
letitiah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-12-27, 16:04   #7
if_devon
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 116
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Te 3 godziny to są takie oficjalne w szkole językowej. Dodatkowo w pracy używam języka obcego. Trochę piszę i rozmawiam, ale jak często to nie zależy zbytnio ode mnie. Mam zamiar też się uczyć słownictwa TOEFL, słuchać dużo na YT i może jeszcze na skype z Native speakerem rozmawiać godzinkę tygodniowo bo ceny są dość wysokie. Jak myślicie uda mi się?
if_devon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-12-31, 17:48   #8
201702092106
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 610
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Cytat:
Napisane przez if_devon Pokaż wiadomość
Te 3 godziny to są takie oficjalne w szkole językowej. Dodatkowo w pracy używam języka obcego. Trochę piszę i rozmawiam, ale jak często to nie zależy zbytnio ode mnie. Mam zamiar też się uczyć słownictwa TOEFL, słuchać dużo na YT i może jeszcze na skype z Native speakerem rozmawiać godzinkę tygodniowo bo ceny są dość wysokie. Jak myślicie uda mi się?
Co do rozmów, jeżeli mieszkasz w dużym mieście zawsze możesz skoczyć na tandem językowy, nic nie płacisz i czasem nawet kogoś ciekawego poznasz.
201702092106 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-05, 12:30   #9
aalicia88
Przyczajenie
 
Avatar aalicia88
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 8
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Trzy godziny w tygodniu to może być rzeczywiście mało. Sama uczęszczałam na dwie godziny w tygodniu z przedłużeniem do czterech godzin i niewiele się nauczyłam przez pół roku. Większość trzeba robić samodzielnie, więc lepiej jak będziesz np. sama wyznaczała sobie czas nauki np. godzinę - dwie dziennie, gdzie jeszcze w między czasie będziesz obcowała z językiem np. w komunikacji miejskiej włącz sobie na słuchawkach kurs albo zagraniczne radio.
aalicia88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-05, 16:11   #10
lovebird
Zakorzenienie
 
Avatar lovebird
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 6 375
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Jeśli te zajęcia nie będą Twoją główną nauką, a samodzielna nauka dodatkiem, tylko przeciwnie - zajęcia 3x w tygodniu jako dodatek do ciężkiem pracy, to jest to możliwe. Nawet, jeśli nie będzie to B2, to będziesz bardzo blisko. Bierz się do roboty i powodzenia
__________________

Przyszłość zaczyna się dzisiaj. Nie jutro.
Wymianki
lovebird jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-19, 19:56   #11
EwelinaNorweski
Przyczajenie
 
Avatar EwelinaNorweski
 
Zarejestrowany: 2018-10
Lokalizacja: Oslo
Wiadomości: 9
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

najlepiej wyjechać na wakacje do danego kraju. Znam takie osoby które nauczyły się tak języka włoskiego będąc w dwa tygodnie za granicą
EwelinaNorweski jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-10-21, 12:43   #12
neliza
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiadomości: 16
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Cytat:
Napisane przez lovebird Pokaż wiadomość
Jeśli te zajęcia nie będą Twoją główną nauką, a samodzielna nauka dodatkiem, tylko przeciwnie - zajęcia 3x w tygodniu jako dodatek do ciężkiem pracy, to jest to możliwe. Nawet, jeśli nie będzie to B2, to będziesz bardzo blisko. Bierz się do roboty i powodzenia

Zgadzam się z lovebird. Przeskoczenie o jeden poziom językowy w pół roku jest realne przy takim systemie pracy, jak powyżej. Trzymam kciuki


Cytat:
Napisane przez EwelinaNorweski Pokaż wiadomość
najlepiej wyjechać na wakacje do danego kraju. Znam takie osoby które nauczyły się tak języka włoskiego będąc w dwa tygodnie za granicą
Jakoś ciężko mi uwierzyć w to, że można nauczyć się jakiegokolwiek języka obcego w 2 tygodnie.

Edytowane przez neliza
Czas edycji: 2018-10-21 o 12:46
neliza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-23, 00:14   #13
EwelinaNorweski
Przyczajenie
 
Avatar EwelinaNorweski
 
Zarejestrowany: 2018-10
Lokalizacja: Oslo
Wiadomości: 9
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Cytat:
Napisane przez neliza Pokaż wiadomość
Zgadzam się z lovebird. Przeskoczenie o jeden poziom językowy w pół roku jest realne przy takim systemie pracy, jak powyżej. Trzymam kciuki




Jakoś ciężko mi uwierzyć w to, że można nauczyć się jakiegokolwiek języka obcego w 2 tygodnie.
Spokojnie dziewczyny, nie miałam na myśli nauki języka w 2 tygodnie płynnie, tylko komunikatywnie. Przepraszam mój błąd - nie dopowiedziałam. Dziękuję za zwrócenie uwagi
EwelinaNorweski jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-23, 11:48   #14
culdi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 20
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Cytat:
Napisane przez EwelinaNorweski Pokaż wiadomość
Spokojnie dziewczyny, nie miałam na myśli nauki języka w 2 tygodnie płynnie, tylko komunikatywnie. Przepraszam mój błąd - nie dopowiedziałam. Dziękuję za zwrócenie uwagi
Zależy kto co rozumie przez komunikatywnie, dla mnie to poziom przynajmniej B2, ale wiadomo każdy ma inne priorytety.
culdi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-23, 13:03   #15
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Cytat:
Napisane przez culdi Pokaż wiadomość
Zależy kto co rozumie przez komunikatywnie, dla mnie to poziom przynajmniej B2, ale wiadomo każdy ma inne priorytety.
Wiele klasyfikacji uznaje za poziom komunikatywny B1.
B2 to już swobodne użytkowanie- independent learner.
Do A2 jest poziom podstawowy, początkujący.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-23, 16:21   #16
Misteell
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 17
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

To zależy od Ciebie. Nikt nie zna tej odpowiedzi, tylko Ty, od Twoich możliwości czasowych, predyspozycji językowych i jeszcze wielu innych czynników.
Misteell jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-24, 06:27   #17
neliza
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiadomości: 16
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Cytat:
Napisane przez EwelinaNorweski Pokaż wiadomość
Spokojnie dziewczyny, nie miałam na myśli nauki języka w 2 tygodnie płynnie, tylko komunikatywnie. Przepraszam mój błąd - nie dopowiedziałam. Dziękuję za zwrócenie uwagi
Nie ma problemu Ewelina. Ja chyba jestem trochę wyczulona na te ekstra oferty zalewające rynek w stylu 'mów po angielsku w 2 tygodnie' i tym podobne.
Wszystko zależy od tego, kto co rozumie pod pojęciem płynnie/komunikatywnie. W 2 tygodnie wg mnie można nabyć niezłe podstawy, zakładając, że ktoś uczy się od rana do wieczora. Jakieś proste zdania będzie w stanie taka osoba budować, ale do rozmawiania z innymi osobami w tym języku będzie jej jeszcze wiele brakować. Minusem takich bardzo intensywnych kursów jest to, że ta wiedza dość szybko wyparowuje, jeśli się nie powtarza i nie kontynuuje nauki dalej.

Cytat:
Napisane przez MissChievousTess Pokaż wiadomość
Wiele klasyfikacji uznaje za poziom komunikatywny B1.
B2 to już swobodne użytkowanie- independent learner.
Do A2 jest poziom podstawowy, początkujący.
Zgadzam się z MissChievousTess, że poziom komunikatywny to takie solidne B1 jest.
neliza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-24, 10:28   #18
Arova
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 20
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Ja pamiętam, że w liceum miałam książki na poziomie B1, a mówić nie mówiłam w ogóle Nie wiem dlaczego nauczyciele nie skupiają się na komunikacji, a przerabianiu po raz kolejny zasad gramatycznych.
Arova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-24, 12:41   #19
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Cytat:
Napisane przez Arova Pokaż wiadomość
Ja pamiętam, że w liceum miałam książki na poziomie B1, a mówić nie mówiłam w ogóle Nie wiem dlaczego nauczyciele nie skupiają się na komunikacji, a przerabianiu po raz kolejny zasad gramatycznych.
Bez zasad gramatycznych nie da się swobodnie formułować wypowiedzi. Z badań neuroscience wiadomo też, że bez zasad nie zapamiętujemy wielu poszczególnych przypadków zastosowania różnych rzeczy, w tym języka. Nie pamiętamy w szczegółach, ale odtwarzamy szczegóły na podstawie znajomości rządzących nimi zasad. Dlatego nauka gramatyki jest ważna. Poza tym gramatyka jak wynika z najnowszych badań native speakerom przychodzi do głowy najszybciej gdy próbują się wypowiadać,zanim w ich mózgu pojawią się zasoby związane ze słownictwem, nazwami rzeczy, czyli elementy, którymi się wypełnia struktury gramatyczne.Oczywiście nauka gramatyki nie zastąpi nam prób rozmawiania. I tych faktycznie w polskiej szkole jest za mało,a przyczyną są zbyt liczne klasy. Nawet do pracy w małych grupach potrzebna jest nieco mniejsza ilość ludzi niż w dużych, polskich klasach. To się będzie zmieniać z uwagi na demografię bo dzieci mamy coraz mniej.
Inna sprawa, że są kraje, w których nauka języków obcych idzie łatwiej.W tych krajach w telewizji nie stosuje się dubbingu produkcji obcojęzycznych, a jedynie wyświetla napisy w języku takiego kraju pod danym filmem. I dzieci oraz nastolatki szybko łapią języki obce z telewizji.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-10-24, 21:41   #20
neliza
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wiadomości: 16
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Cytat:
Napisane przez MissChievousTess Pokaż wiadomość
Poza tym gramatyka jak wynika z najnowszych badań native speakerom przychodzi do głowy najszybciej gdy próbują się wypowiadać,zanim w ich mózgu pojawią się zasoby związane ze słownictwem, nazwami rzeczy, czyli elementy, którymi się wypełnia struktury gramatyczne.
Bardzo ciekawe wyniki badań. Nigdy nie pomyślałabym, że to właśnie ta 'zła, niepotrzebna i znienawidzona' gramatyka przychodzi do głowy jako pierwsza u native speakerów.

Cytat:
Napisane przez MissChievousTess Pokaż wiadomość
Inna sprawa, że są kraje, w których nauka języków obcych idzie łatwiej.W tych krajach w telewizji nie stosuje się dubbingu produkcji obcojęzycznych, a jedynie wyświetla napisy w języku takiego kraju pod danym filmem. I dzieci oraz nastolatki szybko łapią języki obce z telewizji.
Dobrym przykładem tego jest Holandia i faktycznie Holendrzy radzą sobie bardzo ładnie z językiem angielskim.

Cytat:
Napisane przez Arova Pokaż wiadomość
Ja pamiętam, że w liceum miałam książki na poziomie B1, a mówić nie mówiłam w ogóle Nie wiem dlaczego nauczyciele nie skupiają się na komunikacji, a przerabianiu po raz kolejny zasad gramatycznych.
Faktycznie w szkołach zazwyczaj nie ćwiczy się umiejętności komunikacyjnych. Bardzo mało czasu poświęca się na konwersacje i dyskusje. Gramatyki jest dużo, tylko jeszcze jakby była ona dobrze tłumaczona i porządnie przerabiana, to byłoby super. Byłby z niej duży pożytek, a najczęściej wygląda to tak, że przerabia się w kółko te same zagadnienia przez cały okres edukacji.
neliza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-25, 00:17   #21
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Tak, wyniki badań są bardzo ciekawe dla samych neurolingwistów, ale nie tylko dla nich. Wygląda na to,że tak naprawdę zdolność myślenia gramatycznego jest unikalną cechą ludzkiego mózgu i tym co odróżnia nas od zwierząt,w tym od innych naczelnych nawet bardziej niż np. myślenie etyczne czy altruizm ponieważ nawet zwierzęta mają tzw. altruizm krewniaczy. Co więcej zdolność uczenia się czy myślenie matematyczne nie są unikalnie ludzkie, natomiast myślenie gramatyczne i przetwarzanie gramatyki ludzkich języków naturalnych, także migowych na chwilę obecną jest czymś co neuronauka odnotowała tylko w przypadku ludzkiego mózgu. Możliwe, że więcej naszych zdolności poznawczych jest na tak wysokim stopniu wyrafinowania właśnie dlatego, że nasz mózg ma ośrodki i mechanizmy trenowane we wczesnym dzieciństwie na przetwarzaniu i przyswajaniu gramatyki.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-25, 09:54   #22
Halry
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 25
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Wow, ciekawe to, co piszesz. Często się mówi, że dzieci nie uczą się gramatyki, ale może coś w tym jest. No właśnie, co możesz powiedzieć o tym w jaki sposób uczą się dzieci?
Halry jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-25, 17:06   #23
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Mózg bardzo małego dziecka słyszy i rozróżnia pełen zakres dźwięków, czyli częstotliwości fal dźwiękowych jaki człowiek w ludzkich językach naturalnych może wyprodukować. Każdy ludzki mózg uczy się tego około 1 roku, ale mózg małego dziecka ma w tym zakresie pełną swobodę do końca 1 roku życia. To okres kiedy mózg uczy się jakie dźwięki mają jakiekolwiek istotne znaczenie. Czyli tego,że dany język dane dźwięki posiada, które występują jak często i co najważniejsze, które dźwięki to początek i koniec wyrazu i które to początek i koniec zdania. Po 7 roku życia ludzki mózg na niektóre charakterystyki tego typu w językach naturalnych "głuchnie". Można mu pomóc odzyskać takie zdolności w pewnym zakresie dzięki edukacji muzycznej od najmłodszych lat i dzięki słuchaniu w dużej ilości języka, którego chcemy się nauczyć. Poza tym mózg dziecka jest inny bo do 16 roku życia nie usuwa żadnych nowo tworzonych połączeń nerwowych. Dopiero 16-18 lat to okres tzw. neural prunning czyli usuwania nadmiarowych, mniej używanych połączeń. Dlatego nauka języków obcych u ludzi dorosłych jest trudniejsza, wolniej utrwalamy wiedzę. Musimy często używać nowych szlaków neuronalnych by informacje utrwalić i by w pełni sprawny już system usuwania nadmiarowych i sporadycznie używanych połączeń nie wymazał nam efektów naszej nauki. Nie możemy np. jak dziecko ucząc się nowej rzeczy robiąc inne rzeczy w trakcie bo wtedy mózg nie wyróżni np.. danego szlaku neuronalnego jako informację o nowym słówku, ale usunie jako nadmiarowy szlak neuronalny posiadający taki sam wzorzec jak słuchanie muzyki. Tylko dzieci do 16 roku życia mogą uczyć się w hałasie i to skutecznie albo podczas oglądania jednocześnie telewizji.
Każdy z nas do nauki języka trenuje niezależnie 5 różnych rejonów mózgu, wiec by opanować język obcy musimy każdy z tych ośrodków trenować. Np. mówieniem i czytaniem rządzą różne ośrodki dlatego czytając nie nauczymy się swobodnie mówić. Dzieci nie uczą się szybciej niż dorośli i są na to badania. Dzieci tylko wolniej zapominają. Ale uczą się wolniej niż dorosły bo nie potrafią syntetyzować informacji. Dziecko roczne dziennie słyszy co najmniej 100 razy, że źle wymówiło dane słowo. Robi postępy bo nie ma innych zajęć, a uwaga dorosłych koncentruje się na korekcie jego każdego błędu w języku rodzimym. Dorosłym jest trudniej bo nie mają tyle wolnego czasu co dziecko, a poza tym jest dość osobliwy trend wśród pedagogów by ludzi dorosłych nie poprawiać. Neuroscience mówi jasno, że nie tedy droga. Należy poprawiać i to często bo mózg dorosłego łatwo te błędy syntetyzuje i to przyśpiesza naukę. Jeśli źródłem błędu jest jakiś zły wzór myślenia dorosły mózg szybko to wyłapie i skoryguje.

---------- Dopisano o 18:06 ---------- Poprzedni post napisano o 17:45 ----------

Co do małych dzieci i uczenia się gramatyki- dziecko uczy się najpierw, że gramatyka jest właściwością języka jakim mówi do niego konkretna osoba. Najistotniejsze językowo osoby to matka i babcia (ze względów kulturowych). W kulturach, w których zwyczajowo mężczyźni mówią do brzucha by rozmawiać z dzieckiem jak w Japonii (tam okres ciąży uznaje się za 1 rok życia dziecka) dziecko przed przyjściem na świat zna i głos matki i głos ojca i instynktownie na nim koncentruje uwagę analizując dźwięki języka, który go otacza. Jeśli do dziecka mówi osoba dwujęzyczna dziecko może pomieszać te języki używać jednej gramatyki albo połączyć gramatyki obu języków w jeden duży wzorzec neuronalny komunikacji z tą osobą. Takie dziecko może potem uważać np. dwa języki babci za swój jeden język rodzimy. Tu łatwiej jest dziewczynkom. Chłopcy mają inną specyfikę komunikacji półkul mózgowych i częściej tworzą swój własny język.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-26, 12:19   #24
Silea
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 22
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

No właśnie, ale jak to jest do końca z tymi dziećmi dwujęzycznymi? Da się to połączyć? Czy dzieci, które łączą dwa języki w dzieciństwie są naturalnie uzdolnieni? Jak to zrobić dobrze (jako rodzic, który chce mówić do dziecka w dwóch językach)?
Silea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-26, 14:36   #25
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Cytat:
Napisane przez Silea Pokaż wiadomość
No właśnie, ale jak to jest do końca z tymi dziećmi dwujęzycznymi? Da się to połączyć? Czy dzieci, które łączą dwa języki w dzieciństwie są naturalnie uzdolnieni? Jak to zrobić dobrze (jako rodzic, który chce mówić do dziecka w dwóch językach)?
Z doświadczeń mojej rodziny- dobrze trzymać się zasady jedna osoba= jeden język. To szczególnie ważne w przypadku chłopców. Najważniejsze jest trzymać się tej zasady dopóki dziecko nie opanuje pisania i czytania przynajmniej w jednym języku.
Bo na tym etapie jedynym źródłem informacji o języku, które pozwala dany język wyodrębnić są rozmowy z bliskimi i ważnymi dla dziecka osobami.
U nas dziewczynki łatwo przyswajały trójjęzyczność, ale mieliśmy przypadki chłopców, którzy języki mieszali albo przestawali mówić. U nich nauka dwujęzyczności musiała poczekać do 12 i 16 roku życia (w przypadku pomieszania 2 języków fleksyjnych). Zawsze lepiej uczyć dziecko języka, który jest naszym językiem rodzimym albo który znamy na poziomie near native speaker. często matki próbują uczyć dziecko języka obcego ojca dziecka. Neuroscience pokazuje, ze to niezbyt dobry pomysł. Lepiej by osoba w takim przypadku ojciec mówił do dziecka sam w swoim języku. Wtedy dziecko lepiej i łatwiej przyswaja wzorce fonetyczne i gramatyczne tego języka.

---------- Dopisano o 15:36 ---------- Poprzedni post napisano o 15:28 ----------

Co do uzdolnień- na chwilę obecną szacuje się, że mogą odpowiadać za jakieś 15% sukcesu w nauce języków. U niektórych wybitnych osób faktycznie jest gęstsze upakowanie neuronów zapewniających szybszą komunikację obu półkul czy dziedziczna większa ilość istoty białej w mózgu.
Dużo ważniejsze jest ograniczenie telewizji do 4 roku życia na rzecz rozmów z dzieckiem, nauki czytania liter i czytania dziecku. Co do czytania- lepiej unikać nauki przez literowanie i uczyć czytania i rozpoznawani całych wyrazów. Mózg nie literuje, mózg rozpoznaje wzorce zapisu graficznego, który jest odpowiednikiem słowa o określonym znaczeniu.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894

Edytowane przez MissChievousTess
Czas edycji: 2018-10-26 o 14:31
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-29, 08:58   #26
Mandlal
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 20
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

"Co do uzdolnień- na chwilę obecną szacuje się, że mogą odpowiadać za jakieś 15% sukcesu w nauce języków."

To wcale nie tak dużo, myślałam, że ta wartość będzie większa
Trójjęzyczność? Naprawdę? O Boże Takie dziecko nie czuje się zagubione?
Mandlal jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-29, 19:14   #27
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Cytat:
Napisane przez Mandlal Pokaż wiadomość
"Co do uzdolnień- na chwilę obecną szacuje się, że mogą odpowiadać za jakieś 15% sukcesu w nauce języków."

To wcale nie tak dużo, myślałam, że ta wartość będzie większa
Trójjęzyczność? Naprawdę? O Boże Takie dziecko nie czuje się zagubione?
Na początku taki stan jest naturalny jeśli jest zastany i dla dziecka to albo język danej osoby bliskiej albo jeden mega-język/ jedna struktura gramatyczna. A słowa i tak są w biograficzno-kontekstowych sieciach znaczeń, które nawet u osób jednojęzycznych są mocno rozbudowane. Przełomem jest na pewno początek edukacji formalnej, nauka pisania, nauka uporządkowana gramatyki. Taki wiek 6-8 lat to faktycznie jest lekki zamęt dla takiego dziecka. Wczesna nauka czytania, przed podjęciem nauki szkolnej pozwala to ułożyć na spokojnie, dlatego jest ważna. Statystycznie osób dwu i trójjęzycznych jest na świecie więcej niż monojęzycznych. Są też całe trójjęzyczne państwa np. Singapur. Ma to bardzo dobry wpływ na ludzkie zdolności poznawcze co pokazują m.in. bardzo wysokie wyniki dzieci z Singapuru w testach PISA. Języki i gramatyka to świetny trening ludzkiej pamięci roboczej, myślenia, analizowana, klasyfikowania, wykrywania i rozpoznawania wzorów itd. Już wiemy np. że język naturalny jest dużo lepszy treningiem dla mózgu niż nauka bo to matematyki bo to system bardziej kompleksowy.
Problematyczna na pewno może być nauka alfabetu. Mnie się też alfabety na pewnym etapie pomieszały. Ale ogarnęłam tow jakieś pół roku. Pisałam i czytałam na długo przed pójściem do szkoły.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-05, 12:35   #28
Voaltie
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 20
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

"Już wiemy np. że język naturalny jest dużo lepszy treningiem dla mózgu niż nauka bo to matematyki bo to system bardziej kompleksowy."

Czyli nauka języka obcego wpływa bardziej na mózg niż nauka matematyki? To bardzo ciekawe.
Co z osobami, które znają więcej języków (3+)? Jak wygląda ich mózg? Jak można pomieścić taką wiedzę?
Voaltie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-05, 13:52   #29
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Cytat:
Napisane przez Voaltie Pokaż wiadomość
"Już wiemy np. że język naturalny jest dużo lepszy treningiem dla mózgu niż nauka bo to matematyki bo to system bardziej kompleksowy."

Czyli nauka języka obcego wpływa bardziej na mózg niż nauka matematyki? To bardzo ciekawe.
Co z osobami, które znają więcej języków (3+)? Jak wygląda ich mózg? Jak można pomieścić taką wiedzę?
Raczej jak funkcjonuje niż jak wygląda. Najważniejsze różnice między mózgami ludzkimi to te wynikające z określonego sposobu funkcjonowania, a niekoniecznie z budowy. Zdarzają się różnice w budowie, ale często tak jak pisałam ich znaczenie stanowi niewielki procent niezwykłych zdolności. Z budowy mózgu Alberta Einsteina wiemy np. że był to mózg mniejszy niż przeciętnie, ale miał pewną osobliwość- bardzo gęsto upakowane neurony wspomagające komunikację obu półkul mózgowych. Taką budowę mózgu mają raczej kobiety, a nie mężczyźni i to dlatego kobieta może analizować kilka rzeczy na raz, choć może bardziej pobieżnie niż mężczyzna, a mężczyzna tak naprawdę ma mózg dostosowany do tego by bardzo analitycznie myśleć tylko o jednej rzeczy na raz. Pewnie dlatego np. wybitny matematyk może zostawić z zamyślenia nad problemem matematycznym dzieci w tramwaju, ale jego żona może z powodzeniem oddawać się rozkoszom w alkowie, a jednocześnie sporządzać listę zakupów.
O mózgach używających matematyki wiemy tyle, że starzeją się i degenerują w takim samym tempie jak większość mózgów osób monojęzycznych, które nie robią nic szczególnego by zachować dobrą kondycję mózgu czy pamięci. Mózg osoby biegłej w matematyce podczas wykonywania zadań matematycznych obserwowany na żywo był tak samo bierny jak mózg osoby oglądającej film w telewizji- takie dane dały nam takie zdobycze cywilizacji jak neuroobrazowanie.
Natomiast wiemy już, że osoby wielojęzyczne wykonują solidną pracę przełączając się pomiędzy językami. I co ciekawe wystarczy do tego słuchanie różnych języków ze zrozumieniem. Wiemy, że rośnie od tego ilość czynnika wzrostu neuronów w ludzkiej krwi (rośnie też od innych rzeczy- głodówki, bieganie, trening siłowy). Wiemy, że język jest bardzo rozległą siecią informacji i że przechowujemy różne języki raczej w strukturach przypominających rozbudowane sieci pajęcze w różnych ośrodkach w mózgu niż w jednym miejscu w mózgu dla danego języka. Wiemy, że dołączamy informacje nowe do już posiadanych i inaczej za bardzo się nie da. Wiemy, że jeśli ktoś od dziecka do pewnego wieku ie opanował żadnego języka ludzkiego, który posiada gramatykę, może to być nawet język migowy, to w pewnym wieku już żadnego języka naturalnego ludzkiego nie opanuje- to wiemy z przypadków tzw. dzikich dzieci (niektóre z nich to po prostu ofiary maltretowania jak pewna znana Brytyjka. Ona była dość wybitna bo czegoś z języka się jednak nauczyła jako nastolatka, ale nigdy nie zrozumiała czasów gramatycznych i zaimków osobowych. Jedynie opanowała pojedyncze czasowniki i rzeczowniki. Maltretowano ją jeśli dobrze pamiętam jakieś 11 lat- była trzymana w jednym pokoju, praktycznie przywiązana do krzesła). Jak pomieścić dużo wiedzy w mózgu? Wiemy już, że zdrowy mózg to taki, który sprawnie zapomina informacje nadmiarowe. Wiemy to z przypadków ludzi z wadą genetyczną, która sprawia, że pamiętają niemal wszystko. Mają problemy natury i emocjonalnej- często przewlekła depresja i umysłowej-problemy decyzyjne, analityczne, problemy z brakiem kreatywności itd. Także możemy dużo pomieścić jak mózg sprawnie usuwa nadmiar,a zostawia i dobrze magazynuje to, co mu faktycznie do życia potrzebne. W przypadku języków naturalnych zostają nam te faktycznie używane w praktyce. I też ta wiedza z ich zakresu, z której korzystamy najczęściej.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-06, 09:33   #30
Voaltie
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 20
Dot.: Ile potrzeba czasu na naukę języka?

Wow, skąd masz tę wiedzę? Interesuje Cię tak ten temat, czy zajmujesz się tym zawodowo?
Voaltie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-08-15 00:03:40


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:10.