Basen czy staw w przydomowym ogrodzie ? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-10-17, 00:59   #1
Amargura
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 66
Question

Basen czy staw w przydomowym ogrodzie ?


Witam,

w przyszłym roku rozpoczynam budowę domu i planuję mieć w ogrodzie duży akwen, służący do rekreacyjnej kąpieli. Chciałabym połączyć w czasie budowę domu oraz akwenu, dlatego już teraz potrzebuję zrobić "wywiad" , bo nie jestem obeznana w temacie.

Pomysł nr 1:

Na działce znajduje się już staw, który aktualnie jest oczyszczany koparką - ok. 5 lat nikt go nie doglądał i jest/był w fatalnym stanie. Staw jest na wodach gruntowych. Pomysł polega na oczyszczeniu, pogłębieniu i powiększeniu stawu, wyłożeniu go geowłokniną, zamontowanie jakiś systemów czyszczących, może "zasadzić" jakieś roślinki oczyszczające wodę, usunięciu wszystkich ochydnych, parszywych istot żyjących w nim, czyli ryb oraz żab !!! Dodatkowo do jednej strony stawu podpiełabym dreny, a drugiej stronie uruchomiłabym (jakaś rura już istnieje) odwodnienie/odpływ do rowu melioracyjnego - dzięki temu woda nie stałaby w miejscu, tylko byłaby "wymieniana". Co o tym rozwiązaniu sądzicie ? Czy zda egzamin ? Słyszałam, że stawy powinno się oczyszczać co 3-5 lat, czy to prawda ? Jaka będzie woda w takim stawie, czy będzie mozliwość kąpieli ? Czy spadające liście z drzew "zepsują" staw po pierwszym roku, czy jakieś filtry dadzą im radę ?

Zalety:
- nieograniczone możliwości przebudowy
- woda bez chloru
- tani w budowie (mój tato ma koparkę )

Wady:
- brak możliwości budowy "zabudowy", która pozwala korzystać z akwenu cały rok
- brak możliwości kupna maty chroniacej przed liśćmi
- brak możliwości budowy przy samym tarasie

Pomysł nr 2:

Basen - nie wiem, czy kupować gotową bryłę, czy budować od podstaw.

Zalety:
- zabudowa - cały rok
- mata - brak liści, itp.
- z sypialni na taras, z tarasu wchodzę do basenu

Wady:
- drogi w budowie i utrzymaniu
- chlor
- brak możliwości przebudowy

Wiem, że są też stawy kąpielowe (nie na wodach gruntowych), jednak nie wiem, w czym mogą być lepsze od mojego stawu ? Na razie wiem, że są droższe w budowie i zajmują więcej miejsca przestrzenią roślinną, w której się nie pływa...

Bardzo proszę o jakieś spostrzeżenia, rady. Co jest lepiej wybrać ?

Z góry dziękuję za pomoc
Amargura jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-17, 11:45   #2
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Basen czy staw w przydomowym ogrodzie ?

Staw też nie jest tani w utrzymaniu. Jeśli się odpuści jego czyszczenie, dbanie o zieleń wokoło to będziecie mogli go tylko podziwiać. Zielona, brudna woda.
W czasie deszczu wymaga uwagi, bo może wylać.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-17, 18:03   #3
Amargura
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 66
Dot.: Basen czy staw w przydomowym ogrodzie ?

Dziękuję za zainteresowanie Tak, jak wcześniej pisałam, w moim przypadku koszt czyszczenia jest tani, ponieważ mój tato ma koparkę Ale nie pomyślałam o tym, że może wylać... wezmę to pod uwagę. Z tą zielenią będzie problem na pewno i nie mam na nią pomysłu niestety

Ktoś ma jeszcze jakieś uwagi, pomysły ? Proszę pisać
Amargura jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-18, 08:38   #4
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Basen czy staw w przydomowym ogrodzie ?

mam na działce staw na wodach gruntowych. Dba o niego mój ojciec (nie korzystam z działki).
Masakra. Nie polecam.

+ w pewnym momencie wprowadziły się tam: wydry, potem na dokładkę ... bobry Serio, troche nieuwagi wczesną wiosna (a moze jesienią?) i ojciec zastał na stawie żeremie i w koło mega rozkopy bobrowe + wyciete w pień drzewa wciągnięte i wkopane w staw.

Oraz wszytko co tylko lubi wodę, wali do niego na wyścigi z całej okolicy, wszelkie żaby, robale, ślimaki, ptaki.
Zwierzęta dawno przestały się bac ludzi, obok mojej działki stoja domy a teraz nawet osiedle mieszakalne.


+ wyobraź sobie swoją wyniunianą działeczke z trawniczkiem, po wjeździe na nią kopary i oczyszczaniu stawu.



Taniej, milej, higieniczniej jest kupic karnet na basen, zamiast szarpac sie latami ze stawem czy przydomowym basenem. Zwłaszcza w naszym klimacie.
ja mam czasami ochotę swojego ojca za ten staw zadusić po prostu. Bo to była jego inicjatywa i on go tam wyrył, zamiast wsadzić w ziemię kanał melioracyjny odprowadzający wode
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-18, 10:48   #5
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Basen czy staw w przydomowym ogrodzie ?

Jako dziecko to byłam zadowolona z tych żab przy stawie biegających, ale żeby się z nimi kąpać to nie
Staw był używany tylko do przejażdżek łódką, pontonem i łowienia ryb.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-31, 07:39   #6
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 368
Dot.: Basen czy staw w przydomowym ogrodzie ?

I staw i basen to i robota i koszty. Ja już się wyleczyłam z takich rozwiązań, nie lubię wywalać kasy w błoto, tutaj dosłownie. Mam bardzo duży ogród i też myślałam, żeby zrobić basen. Potem wszystko przemyślałam i zrezygnowałam:
- klimat w Polsce (mało skorzystam)
- drogi w utrzymaniu
- jak mam ochotę to w sezonie rozstawiam wielki basen z drabinkami, potem czyszczę, chowam do piwnicy i cześć (tzn. mąż to robi)



Podejrzewam, że ze stawem też jest bardzo duzo pracy, nienawidzę być czymś zniewolona.
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-09, 09:26   #7
dolwa09
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 9
Dot.: Basen czy staw w przydomowym ogrodzie ?

To prawda. Staw nie jest łatwy w utrzymaniu i wymaga sporo pracy
dolwa09 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-11-20, 08:25   #8
ona_jest_ok
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 76
Dot.: Basen czy staw w przydomowym ogrodzie ?

Czy masz albo planujesz mieć dzieci? Mi takie pomysły skutecznie wyleciały z głowy, gdy pomyślałam, że wiecznie trzeba będzie pilnować wszystkie dzieci (czy gościnne czy domowe), żeby coś się nie stało... Rozumiem, że można zabezpieczyć wejście itp., ale jednak wolę mieć trawnik i święty spokój
ona_jest_ok jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-29, 17:30   #9
cansada
Zakorzenienie
 
Avatar cansada
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: .....
Wiadomości: 6 491
Dot.: Basen czy staw w przydomowym ogrodzie ?

Basen to nie tylko chlor, mozna miec baseny solne, ozonowane badz zamiast chloru uzywac Bromine-uzywane zazwyczaj w SPA. Wszystko zalezy od instalacji oraz indywidualnego wyboru. Chlor wiadomo najtanszy. oprocz chloru kilka innych srodkow nalezy doliczyc typu anti algas, kwas do wyrownania Ph, koagulant itp.

Koszt, bardzo wysoki i nie pisze o instalacji, budowie itd. pisze o srodkach chemicznych i o rachunkach elektrycznych bo kazdy basen musi miec pompy filtrujace ktore pracuja dzien w dzien po kilka godzin. nie jest wazne czy korzystasz czy tez nie.

Sprzatanie, czyszczenie rozumiem we wlasnym zakresie, wiec odkurzacze wodne.

Klimat w Poslce nie sprzyja , ale kto komu zabroni posiadac basen?

Jak chcesz korzystac non stop, to musisz miec basen podgrzewany. extra kasa na podgrzewanie a nie wiadomo czy w pomieszczenu utrzymasz ogrzana wode czy bedziesz musiala cale pomieszczenie ogrzewac non stop. pomoc moze nakrycie tafli wody ale to tylko pomaga, ogrzewac dalej trzeba. I nie da sie ogrzac w ciagu kilku godzin, zazwyczaj dwa dni przy niewielkich wymiarach i wiecej. tutaj tez duzo zalezy od ogrzewacza.

Spokojnie mozna miec basen przy dzieciach, od tego sa zabezpieczenie drzwi jak i alarmy basenowe uaktywniane jak tafla wody sie poruszy.

Napisze tak, bardzo droga impreza i w 99% przypadkow po pierwszych kilku miesiacach przestaniesz korzystac codziennie. Koszt zostanie, chyba ze spuscisz wode, z tym tez nie do konca fajnie bo sa budowane tak aby dzialaly non stop. bedziesz musiala pompe i tak trzymac w suchym i cieplym miejscu. dochodzi pozniej zabawa w ustabilizowanie PH wody ktora bedziesz wlewac od nowa.... Zle PH i to spoiwo ktore trzyma plutki/mozaike jest rozpuszczane ....chyba ze uzyjesz aproxy. drogi produkt i malo kto sie podejmuje z tym pracowac. Zreszta to spoiwo bez wody w niektorych basenach i przy zlych warunkach atmosferycznych czasami peka.

Duzo zachodu i wysokie koszta.

Czy warto? napisalam co musisz wziac pod uwage, wybor nalezy do Ciebie.

Aha ... co tydzien ze szczota jedziesz i myjesz rowniez sciany basenu jak odkurzacz czysci dno.
cansada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-11-29 18:30:42


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:19.