Pierwsza miesiączka a menopauza - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-08-29, 00:13   #1
201606242119
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 178

Pierwsza miesiączka a menopauza


Słyszałam kiedyś, że kobiety, które dostały bardzo wcześnie pierwszą miesiączkę, wcześniej przechodzą menopauzę, czy to prawda? Czy czas pojawienia się pierwszej miesiączki ma wpływ na czas pojawienia się menopauzy?
201606242119 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-29, 01:02   #2
Heledore
Zakorzenienie
 
Avatar Heledore
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 4 538
Dot.: Pierwsza miesiączka a menopauza

też słyszałam coś takiego i chętnie dowiedziałabym się czy istnieje jakaś zależność - zwłaszcza, że dostałam pierwszej miesiączki dość wcześnie (11lat)
__________________
"Przeznaczenie zazwyczaj czeka tuż za rogiem. Jak kieszonkowiec, dziwka albo sprzedawca losów na loterię: to jego najczęstsze wcielenia. Do drzwi naszego domu nigdy nie zapuka. Trzeba za nim ruszyć"

Heledore jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-29, 11:52   #3
hammie
Zakorzenienie
 
Avatar hammie
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 712
Dot.: Pierwsza miesiączka a menopauza

mi sie wydaje ze to prawda (no tak na logike), ale to tylko przypuszczenie
hammie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-29, 17:04   #4
ever-dream
Wtajemniczenie
 
Avatar ever-dream
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 2 491
Dot.: Pierwsza miesiączka a menopauza

Wydaje mi się to nieprawdą. Każda kobieta posiada jajeczka, które schodzą podczas owulacji. Jednak większość tych jajeczek nigdy nie zejdzie. Więc to nie działa na tej zasadzie, że coś się wyczerpuje - lub nie, tylko od stanu organizmu (ale to tylko moje przypuszczenia )
__________________
"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki".
ever-dream jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-29, 17:24   #5
Neciak89
Zakorzenienie
 
Avatar Neciak89
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Suwałki
Wiadomości: 12 007
Dot.: Pierwsza miesiączka a menopauza

znalazlam cos takiego: http://abcmenopauza.pl/pytania/pierw...ka-a-menopauza
__________________

Kosmetycznie

Cytat:
Z kobietami nigdy nic nie wiadomo, bo są jak fizyka kwantowa. Znając położenie kobiety nie jesteś w stanie stwierdzić co ona myśli a znając jej myśli nie jesteś w stanie stwierdzić gdzie ona jest.
(...)Kobieta jest dla siebie taką samą zagadką jak dla świata zewnętrznego.
Neciak89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-29, 18:20   #6
201606242119
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 178
Dot.: Pierwsza miesiączka a menopauza

dzięki za odpowiedzi

Cytat:
Napisane przez Neciak89 Pokaż wiadomość
Czyli jednak pierwsza miesiączka nie ma na to wpływu, tylko między innymi tryb życia.
201606242119 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-21, 13:24   #7
ana_kow
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 2
Dot.: Pierwsza miesiączka a menopauza

Witaj,

Rzeczywiście nie powinno mieć to żadnego wpływu i związku. Każda z nas jest inna i inaczej reagują nasze organizmy. Tryb życia także jest ważny. Im bardziej jesteśmy zabiegane i wykorzystujemy nasz organizm tym szybciej mogą pojawić się efekty niepożądane. Ogólnie polecam czytać serwisy poświęcone klimakterium, objawom klimakterium i ewentualnymi sposobami na radzenie sobie w tym trudnym okresie.

Życzę dużo optymizmu
Pozdrawiam
Edyta
ana_kow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-10-04, 13:47   #8
akinom8004
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 57
Dot.: Pierwsza miesiączka a menopauza

A ja mam troszke inne pytanie dokładnie chodzi mi o menopauze. CHce kupic mojej mamie jakis preparat na menopauze bez recepty i zaproponowano mi kapsułki z serii ProLady menopauza. Czy któraś z was może stosował ten preparat ??? zapowiada sie dobrze bo nie sa to chormony a jedna zmniejsza obiawy menopauzy. CO sadzicie???
akinom8004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-10, 10:44   #9
ana_kow
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 2
Dot.: Pierwsza miesiączka a menopauza

Do Akinom8004:

W ostatnim czasie czytałam dużo na temat menopauzy i rzeczywiście można trafić na środki, które nie muszą być przepisane przez lekarza. Są środki, których zadaniem jest ogólnie poprawiać nastrój i samopoczucie kobiet. Pytanie tylko jak zareaguje na ten środek twoja mama. Widziałam różne środki, jednak bałam się podjąć decyzję o ich stosowaniu. Koleżanka przestrzegała mnie, że nie warto wydawać pieniędzy na coś co może nie dać żadnych efektów. Dlatego też pomyśl nad kwestią wizyty wraz z mamą u lekarza. Zapytajcie go o środki bez recepty. Co na ten temat sądzi i czy jego zdaniem środki takie mogą pomóc. Może rzeczywiście warto spróbować.

Pozdrawiam
ana_kow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-09, 02:24   #10
taranturella
Rozeznanie
 
Avatar taranturella
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 958
Dot.: Pierwsza miesiączka a menopauza

Cytat:
Napisane przez ever-dream Pokaż wiadomość
Wydaje mi się to nieprawdą. Każda kobieta posiada jajeczka, które schodzą podczas owulacji. Jednak większość tych jajeczek nigdy nie zejdzie. Więc to nie działa na tej zasadzie, że coś się wyczerpuje - lub nie, tylko od stanu organizmu (ale to tylko moje przypuszczenia )
Mi moja lekarka powiedziala ,ze czesciej w swojej praktyce spotykala kobiety z menopauza ktore dostawaly okres pozno. U mnie znowu jest na odwrot wiec roznie to bywa, aczkolwiek musi cos w tym byc. Co do schodzenia jajeczek, niestety to prawda ,ze kazda kbieta ma przypisana z gory genetycznie okreslona pule jajeczek, Czasami tak sie zdarza ,ze ta pula wyczerpuje sie zbyt wczesnie i wtedy pozostaje adopcja.
ps:sa sposoby zeby mniej wiecej okreslic stan jajeczek, Zainteresowalam sie tym tematem bo przechodze przed wczesna menopauze i lekarz tak mi to wytlumaczyl.Mowiac krotko,ciezkie jest zycie kobiety
taranturella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-09, 14:43   #11
Neciak89
Zakorzenienie
 
Avatar Neciak89
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Suwałki
Wiadomości: 12 007
Dot.: Pierwsza miesiączka a menopauza

A mogłabyś napisać coś o określaniu stanu jajeczek?
__________________

Kosmetycznie

Cytat:
Z kobietami nigdy nic nie wiadomo, bo są jak fizyka kwantowa. Znając położenie kobiety nie jesteś w stanie stwierdzić co ona myśli a znając jej myśli nie jesteś w stanie stwierdzić gdzie ona jest.
(...)Kobieta jest dla siebie taką samą zagadką jak dla świata zewnętrznego.
Neciak89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-06-09, 16:25   #12
annan_
Zadomowienie
 
Avatar annan_
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 238
Dot.: Pierwsza miesiączka a menopauza

Cytat:
Napisane przez taranturella Pokaż wiadomość
Co do schodzenia jajeczek, niestety to prawda ,ze kazda kbieta ma przypisana z gory genetycznie okreslona pule jajeczek, Czasami tak sie zdarza ,ze ta pula wyczerpuje sie zbyt wczesnie i wtedy pozostaje adopcja.
z tego co mi wiadomo, każda kobieta rodzi się z podobną ilością jajeczek (formują się one na etapie życia płodowego) i jest ona zdecydowanie przewyższająca możliwości rozrodcze (pamiętam, że coś o 200 - 400 tys!). Nie ma szans, by pula się wyczerpała. Co innego jakość każdego z tych jaj - w końcu one mają tyle lat, ile my (w przeciwieństwie do plemników, które są produkowane na bieżąco - dlatego zegar biologiczny tyka kobietom, a nie mężczyznom). Bardziej jest to kwestia trybu życia i zdolności do donoszenia ciąży uwarunkowanej jeszcze innymi czynnikami.
__________________


Runners, Yeah We're Different:
http://chayden.net/Runs/Adidas/
annan_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-13, 00:10   #13
taranturella
Rozeznanie
 
Avatar taranturella
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 958
Dot.: Pierwsza miesiączka a menopauza

Cytat:
Napisane przez Neciak89 Pokaż wiadomość
A mogłabyś napisać coś o określaniu stanu jajeczek?
Każda kobieta posiada w jajnikach określoną pulę pęcherzyków jajnikowych pierwotnych zdolnych do przekształcenia się w dojrzałą komórkę jajową. W każdym cyklu część z tych pierwotnych pęcherzyków jajnikowych jest zużywana. Rezerwa jajnikowa jest zależna od ilości pozostałych w jajniku pęcherzyków pierwotnych i jest jednym z podstawowych czynników określających potencjał rozrodczy danej kobiety. Kobiety z wyczerpaną rezerwą jajnikową rzadko zachodzą w ciążę, a jeśli nawet to najczęściej ma to miejsce podczas stosowania leków hormonalnych i skomplikowanych protokołów stymulacji owulacji.
Do badania rezerwy jajnikowej służy oznaczenie FSH około 3 dnia cyklu wraz z następne wykonanym testem z cytrynianem klomifenu (Clostilbegyt). Podaje się go najczęściej od 5 do 9 dnia cyklu i oznacza FSH około 10 -12 dnia cyklu.
Wartość FSH poniżej 3 mIU/mln oznacza niewydolność przysadki.
Wartość FSH od 3 do 9 mIU/ml satysfakcjonująca rezerwa jajnikowa.
Wartość FSH od 9 do12 mIU/ml oznacza obniżoną rezerwę jajnikową.
Wartość FSH od12 do 18 mIU/ml oznacza wyczerpującą się rezerwę jajnikową.
Wartość FSH powyżej 18 mIU/ml oznacza wyczerpaną rezerwę jajnikową, stymulacja owulacji jest bardzo trudna, a często niemożliwa, prawdopodobieństwo ciąży jest bardzo małe.
Wraz ze wzrostem poziomu FSH maleje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę nawet jeśli uda się wywołać owulację:/
taranturella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:14.