K³opot ze sformu³owaniem tezy do prezentacji maturalnej - Wizaz.pl

Wróæ   Wizaz.pl > Kobieta > Szko³a i edukacja

Notka

Szko³a i edukacja Szko³a i edukacja, to forum dla osób, które chc± siê uczyæ. Tu dowiesz siê wszystkiego o szko³ach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzêdzia
Stary 2014-02-21, 18:10   #1
Luna1905
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomo¶ci: 3

K³opot ze sformu³owaniem tezy do prezentacji maturalnej


Hej!
Mam bardzo wielki problem. Nie mogê sformu³owaæ poprawnej i sensownej tezy do swojej prezentacji. Mój temat to "Omów rolê ¶wiata nadprzyrodzonego w wybranych tekstach kultury" Wiem o czym chcê mówiæ , lecz nie wiem jak postawiæ tezê. Mianowicie skupiam siê na na za¶wiatach (czy¶ciec, raj, piek³o - g³ównie). Jako literaturê podmiotu wybra³am Beyond: Two Souls (gra), Inni (film z Nicole Kidman) i Bosk± Komediê Dantego. Mo¿e macie jakie¶ pomys³y. Bêdze wdziêczna za ka¿d±, nawet najmniejsz± pomoc.
Luna1905 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2014-02-22, 09:08   #2
pffe
BAN sta³y
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomo¶ci: 19 306
Dot.: K³opot ze sformu³owaniem tezy do prezentacji maturalnej

Cytat:
Napisane przez Luna1905 Poka¿ wiadomo¶æ
Hej!
Mam bardzo wielki problem. Nie mogê sformu³owaæ poprawnej i sensownej tezy do swojej prezentacji. Mój temat to "Omów rolê ¶wiata nadprzyrodzonego w wybranych tekstach kultury" Wiem o czym chcê mówiæ , lecz nie wiem jak postawiæ tezê. Mianowicie skupiam siê na na za¶wiatach (czy¶ciec, raj, piek³o - g³ównie). Jako literaturê podmiotu wybra³am Beyond: Two Souls (gra), Inni (film z Nicole Kidman) i Bosk± Komediê Dantego. Mo¿e macie jakie¶ pomys³y. Bêdze wdziêczna za ka¿d±, nawet najmniejsz± pomoc.
masz w temacie "teksty" a Ty bierzesz film? Nie czytasz ze zrozumieniem, wziê³a¶ temat typowo z literatury a upychasz film i jeszcze grê "mdleje: Gra w ogóle nie powinna siê znale¼æ w prezentacji. Dante oczywi¶cie ksi±¿ka, mam nadziejê? I teraz wybierz siê do biblioteki i zag³êbiæ siê musisz w literaturze a nie w filmach i grach. Jak chcia³a¶ wzi±æ filmy to trzeba by³o wzi±æ temat z innej kategorii.

Czyli w zasadzie jeste¶ na starcie bo najpierw musisz z³o¿yæ bibliografiê podmiotu i przedmiotu i dopiero braæ siê za tezê i ca³± resztê.
pffe jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2014-02-22, 16:40   #3
Jace
Wtajemniczenie
 
Avatar Jace
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomo¶ci: 2 016
Dot.: K³opot ze sformu³owaniem tezy do prezentacji maturalnej

Cytat:
Napisane przez pffe Poka¿ wiadomo¶æ
masz w temacie "teksty" a Ty bierzesz film? Nie czytasz ze zrozumieniem, wziê³a¶ temat typowo z literatury a upychasz film i jeszcze grê "mdleje: Gra w ogóle nie powinna siê znale¼æ w prezentacji. Dante oczywi¶cie ksi±¿ka, mam nadziejê? I teraz wybierz siê do biblioteki i zag³êbiæ siê musisz w literaturze a nie w filmach i grach. Jak chcia³a¶ wzi±æ filmy to trzeba by³o wzi±æ temat z innej kategorii.

Czyli w zasadzie jeste¶ na starcie bo najpierw musisz z³o¿yæ bibliografiê podmiotu i przedmiotu i dopiero braæ siê za tezê i ca³± resztê.
To akurat nie jest prawda, wiêc nie wprowadzaj dziewczyny w b³±d. Teksty kultury =/= teksty literackie. Tekstami kultury nazywamy wszystkie wytwory kultury, czyli te¿ malarstwo, rze¼bê, film itd.

Autorko, poczytaj, poszukaj, zg³êbiaj temat, a teza sama siê wyklaruje. Nie wiem, co umie¶cisz w prezentacji i jakie wnioski wyci±gniesz, wiêc jak mogê wymy¶liæ tezê za Ciebie? Ty masz tê tezê obroniæ, nie ja. Wskazówka: przeanalizuj, jak to wygl±da³o na przestrzeni lat. Rola siê zmienia³a czy nie? Wizja piek³a, nieba, czy¶æca (je¶li koniecznie na tym chcesz siê opieraæ) pozosta³a taka sama czy nie?

Ech, jako¶ nie widzê zestawienia Dantego i tego, co wybra³a¶. Zreszt± "Boska komedia" nie jest ³atwa i b³agam, je¶li nie zamierzasz przeczytaæ, to sobie daruj. Sama j± mia³am w prezentacji, dlatego dobrze radzê.
__________________
Nie bierz ¿ycia na powa¿nie, bo i tak nie wyjdziesz z niego ¿ywy.
Jace jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2014-02-22, 18:05   #4
pffe
BAN sta³y
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomo¶ci: 19 306
Dot.: K³opot ze sformu³owaniem tezy do prezentacji maturalnej

Cytat:
Napisane przez Jace Poka¿ wiadomo¶æ
To akurat nie jest prawda, wiêc nie wprowadzaj dziewczyny w b³±d. Teksty kultury =/= teksty literackie. Tekstami kultury nazywamy wszystkie wytwory kultury, czyli te¿ malarstwo, rze¼bê, film itd.

Autorko, poczytaj, poszukaj, zg³êbiaj temat, a teza sama siê wyklaruje. Nie wiem, co umie¶cisz w prezentacji i jakie wnioski wyci±gniesz, wiêc jak mogê wymy¶liæ tezê za Ciebie? Ty masz tê tezê obroniæ, nie ja. Wskazówka: przeanalizuj, jak to wygl±da³o na przestrzeni lat. Rola siê zmienia³a czy nie? Wizja piek³a, nieba, czy¶æca (je¶li koniecznie na tym chcesz siê opieraæ) pozosta³a taka sama czy nie?

Ech, jako¶ nie widzê zestawienia Dantego i tego, co wybra³a¶. Zreszt± "Boska komedia" nie jest ³atwa i b³agam, je¶li nie zamierzasz przeczytaæ, to sobie daruj. Sama j± mia³am w prezentacji, dlatego dobrze radzê.
ok, pomyli³am z tekstami literackimi, za szybko przeczyta³am wypowied¼, przepraszam.

Ale gra? na boga. jak dobrze, ¿e ju¿ nie bêdzie prezentacji bo to produkcja nierobów.
pffe jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2014-02-24, 14:49   #5
Luna1905
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomo¶ci: 3
Dot.: K³opot ze sformu³owaniem tezy do prezentacji maturalnej

Co do gry to rozmawia³am z polonistk± i popiera mój pomys³. Beyond to bardziej interaktywny film, ni¿ gra. Ta w sumie wielka cut scenka. Dantego mam zamiar wybraæ tylko wybrane pie¶ni, które co¶ wnosz± do mojej prezentacji. Wiem ¿e "komedia ..." jest ciê¿ka, ale wszyscy mi j± w³a¶nie polecaj±. Poloni¶ci, bibliotekarki... a by³am u du¿ej grupy ludzi.
w prezentacji bêdzie opisany wygl±d za¶wiatów w ka¿dym przypadku, dodatkowo czy te ¶wiaty nak³adaj± siê na nasz, czy po prostu w nim siê zawieraj±, chcê zaznaczyæ, ¿e wygl±d ¶wiat duchów zale¿y w g³ówniej mierze od tego w jakim celu zosta³ stworzony. ale nie wiem jak obraæ to wszystko w jedno ³adne zdanie, które ma byæ tez±.

---------- Dopisano o 14:49 ---------- Poprzedni post napisano o 14:40 ----------

Cytat:
Napisane przez Jace Poka¿ wiadomo¶æ
To akurat nie jest prawda, wiêc nie wprowadzaj dziewczyny w b³±d. Teksty kultury =/= teksty literackie. Tekstami kultury nazywamy wszystkie wytwory kultury, czyli te¿ malarstwo, rze¼bê, film itd.

Autorko, poczytaj, poszukaj, zg³êbiaj temat, a teza sama siê wyklaruje. Nie wiem, co umie¶cisz w prezentacji i jakie wnioski wyci±gniesz, wiêc jak mogê wymy¶liæ tezê za Ciebie? Ty masz tê tezê obroniæ, nie ja. Wskazówka: przeanalizuj, jak to wygl±da³o na przestrzeni lat. Rola siê zmienia³a czy nie? Wizja piek³a, nieba, czy¶æca (je¶li koniecznie na tym chcesz siê opieraæ) pozosta³a taka sama czy nie?

Ech, jako¶ nie widzê zestawienia Dantego i tego, co wybra³a¶. Zreszt± "Boska komedia" nie jest ³atwa i b³agam, je¶li nie zamierzasz przeczytaæ, to sobie daruj. Sama j± mia³am w prezentacji, dlatego dobrze radzê.
Jace mia³a¶ na prezentacji Dantego. a pamiêtasz mo¿e jakie zadawali ci do niego pytania??
Luna1905 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2014-02-24, 15:07   #6
Mome
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomo¶ci: 188
Dot.: K³opot ze sformu³owaniem tezy do prezentacji maturalnej

Po pierwsze bez przesady, co jest z³ego w grach? Takie same teksty kultury jak ka¿de inne. I przynajmniej nie oklepane, bo badania na ich temat dopiero ruszaj± od kilku lat.

Po drugie - podstawowe spostrze¿enie: pomiêdzy "Bosk± komedi±" a pozosta³ymi rzeczami, które wybra³a¶, jest bardzo du¿y rozd¼wiêk. I czasowy, i stylistyczny. Zak³adam, ¿e chcesz je po³±czyæ, bo widzisz podobieñstwa - albo przeciwnie. Opar³abym wiêc tezê na stwierdzeniu o trwa³o¶ci/zmienno¶ci wizji za¶wiatów.
Mome jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2014-02-24, 18:34   #7
Jace
Wtajemniczenie
 
Avatar Jace
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomo¶ci: 2 016
Dot.: K³opot ze sformu³owaniem tezy do prezentacji maturalnej

Cytat:
Napisane przez Luna1905 Poka¿ wiadomo¶æ
Co do gry to rozmawia³am z polonistk± i popiera mój pomys³. Beyond to bardziej interaktywny film, ni¿ gra. Ta w sumie wielka cut scenka. Dantego mam zamiar wybraæ tylko wybrane pie¶ni, które co¶ wnosz± do mojej prezentacji. Wiem ¿e "komedia ..." jest ciê¿ka, ale wszyscy mi j± w³a¶nie polecaj±. Poloni¶ci, bibliotekarki... a by³am u du¿ej grupy ludzi.
w prezentacji bêdzie opisany wygl±d za¶wiatów w ka¿dym przypadku, dodatkowo czy te ¶wiaty nak³adaj± siê na nasz, czy po prostu w nim siê zawieraj±, chcê zaznaczyæ, ¿e wygl±d ¶wiat duchów zale¿y w g³ówniej mierze od tego w jakim celu zosta³ stworzony. ale nie wiem jak obraæ to wszystko w jedno ³adne zdanie, które ma byæ tez±.

---------- Dopisano o 14:49 ---------- Poprzedni post napisano o 14:40 ----------



Jace mia³a¶ na prezentacji Dantego. a pamiêtasz mo¿e jakie zadawali ci do niego pytania??
Kurczê, o to chodzi, ¿eby¶ sama tê tezê postawi³a. Mo¿esz przynajmniej próbowaæ, wrzucaæ tutaj i bêdziemy korygowaæ. Albo zwyczajnie ID¬ DO POLONISTKI (skoro tak poleca³a Ci Dantego, to niech¿e Ci teraz pomo¿e) i wyja¶nij, ¿e masz pomys³, ale nie wiesz, jak z tego sformu³owaæ tezê.

P.S. Nie zadawali mi pytañ na temat "Boskiej komedii". Pewnie dlatego, ¿e nie mieli siê za bardzo do czego przyczepiæ i nie by³o nic do dodania. Zreszt± mój temat by³ zupe³nie inny od Twojego.
__________________
Nie bierz ¿ycia na powa¿nie, bo i tak nie wyjdziesz z niego ¿ywy.
Jace jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Najlepsze Promocje i Wyprzeda¿e

REKLAMA
Stary 2014-02-25, 20:11   #8
Luna1905
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomo¶ci: 3
Dot.: K³opot ze sformu³owaniem tezy do prezentacji maturalnej

"Sposób przedstawiania za¶wiatów jest zale¿ny do funkcji jakie maj± spe³niaæ"??
Dla mnie to trochê zbyt... ogólne.
Luna1905 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Odpowiedz

Nowe w±tki na forum Szko³a i edukacja


Ten w±tek obecnie przegl±daj±: 1 (0 u¿ytkowników i 1 go¶ci)
 
Narzêdzia

Zasady wysy³ania wiadomo¶ci
Nie mo¿esz zak³adaæ nowych w±tków
Nie mo¿esz pisaæ odpowiedzi
Nie mo¿esz dodawaæ zdjêæ i plików
Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów

BB code is W³±czono
Emotikonki: W³±czono
Kod [IMG]: W³±czono
Kod HTML: Wy³±czono

Gor±ce linki


Data ostatniego posta: 2014-02-25 20:11:48


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:26.