Wielbicielki chilli i ostrych dan :) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-09-25, 13:12   #1
spaghettii
Wtajemniczenie
 
Avatar spaghettii
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Oslo/Sopot
Wiadomości: 2 986

Wielbicielki chilli i ostrych dan :)


Nie znalazlam tu podobnego tematu, wiec postanowilam sama taki zalozyc czy znajduja sie tutaj jak w temacie, wielbicieki pikantnych dan?
ja uwielbiam chilli, nie wytrzymam nawet kilku dni bez ostrego jedzenia. I mam na mysli tutaj prawdziwe chilli, nie to sprzedawane w Europie. Najbardziej lubie chilli przywiezione z Tajlandii, gdzie pestki sa cale, nie zmielone dodaje je praktycznie do kazdego dania.


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________





Moj blog
_________________________ ___

ZAPUSZCZAM WLOSY

pije pokrzywe-12.08.2012
lotion seboradin-25.08.2012
drozdze w tabletkach-28.08.2012
Cel I - do ramion



cwicze:
6.01.2013
spaghettii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-25, 20:23   #2
JohnLena
Zadomowienie
 
Avatar JohnLena
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 474
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

Zgłaszam się
__________________

Я свободен, словно птица в небесах,
Я свободен, я забыл, что значит страх.




Sowa, córka piekarza
JohnLena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-26, 07:55   #3
a3389c1658f289371e9f53ba70ebd6b73c85f48f
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 967
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

Cytat:
Napisane przez spaghettii Pokaż wiadomość
Nie znalazlam tu podobnego tematu, wiec postanowilam sama taki zalozyc czy znajduja sie tutaj jak w temacie, wielbicieki pikantnych dan?
ja uwielbiam chilli, nie wytrzymam nawet kilku dni bez ostrego jedzenia. I mam na mysli tutaj prawdziwe chilli, nie to sprzedawane w Europie. Najbardziej lubie chilli przywiezione z Tajlandii, gdzie pestki sa cale, nie zmielone dodaje je praktycznie do kazdego dania.


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
Ja myslalem ze piszac o prawdziwej chilli mialas na mysli swieza chilli typu np habanero, jolokia, jalapeno itd. a nie o jakims produkcie suszonym w torebkach.
W Europie mozna kupic prawie wszystkie gatunki chilli swiezej jak i suszonej (mielone albo w platkach). Jak nie w sklepie to przez internet.
Ja czesto uzywam swieza Habanero ...pierunsko ostra ale dobrze dawkowana daje specyficzny smak daniu i oczywiscie pikantnosc
Mam Tajlandzka chilli suszona w platkach i zadna rewelacja. Kazda swieza chilli jest lepsza. Ja osobiscie preferuje turecka suszona w platkach Pul Biber
a3389c1658f289371e9f53ba70ebd6b73c85f48f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-26, 08:11   #4
spaghettii
Wtajemniczenie
 
Avatar spaghettii
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Oslo/Sopot
Wiadomości: 2 986
Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

Mam na mysli kazda chilli i nie mowie o takiej w torebkac kupionej, tylko tu mialam na mysli suszona owszem, ale nie pakowana tylko przywieziona z targu w Tajlandii. I takiej nie ma wlasnie w Europie. Tak samo swieza chilli najostrzejsza wg mnie jest ta malutka tajska, duzo ostrzejsza niz habanero
Wiadomo, ze swieza jest lepsza, ale akurat dalam przyklad jaka jest roznica miedzy takim europejskim a azjatyckim. A zastanawia mnie jak jest ono suszone, ze jest takie mokre?

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________





Moj blog
_________________________ ___

ZAPUSZCZAM WLOSY

pije pokrzywe-12.08.2012
lotion seboradin-25.08.2012
drozdze w tabletkach-28.08.2012
Cel I - do ramion



cwicze:
6.01.2013

Edytowane przez spaghettii
Czas edycji: 2014-09-26 o 08:12
spaghettii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-26, 09:12   #5
JohnLena
Zadomowienie
 
Avatar JohnLena
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 474
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

Cytat:
Napisane przez LegoJedi Pokaż wiadomość
Ja myslalem ze piszac o prawdziwej chilli mialas na mysli swieza chilli typu np habanero, jolokia, jalapeno itd. a nie o jakims produkcie suszonym w torebkach.
W Europie mozna kupic prawie wszystkie gatunki chilli swiezej jak i suszonej (mielone albo w platkach). Jak nie w sklepie to przez internet.
Ja czesto uzywam swieza Habanero ...pierunsko ostra ale dobrze dawkowana daje specyficzny smak daniu i oczywiscie pikantnosc
Mam Tajlandzka chilli suszona w platkach i zadna rewelacja. Kazda swieza chilli jest lepsza. Ja osobiscie preferuje turecka suszona w platkach Pul Biber
Podpowiesz mi do czego i jak dawkować habanero? Mam na nią ochotę od dłuższego czasu
__________________

Я свободен, словно птица в небесах,
Я свободен, я забыл, что значит страх.




Sowa, córka piekarza
JohnLena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-26, 10:38   #6
a3389c1658f289371e9f53ba70ebd6b73c85f48f
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 967
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

Cytat:
Napisane przez spaghettii Pokaż wiadomość
Mam na mysli kazda chilli i nie mowie o takiej w torebkac kupionej, tylko tu mialam na mysli suszona owszem, ale nie pakowana tylko przywieziona z targu w Tajlandii. I takiej nie ma wlasnie w Europie. Tak samo swieza chilli najostrzejsza wg mnie jest ta malutka tajska, duzo ostrzejsza niz habanero
Wiadomo, ze swieza jest lepsza, ale akurat dalam przyklad jaka jest roznica miedzy takim europejskim a azjatyckim. A zastanawia mnie jak jest ono suszone, ze jest takie mokre?

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
Tajskie chilli sprzedawane na targu jest suszone na powietrzu dlatego ma w sobie tyle wilgotnosci. Taka wersja jako na export do europy nie nadaje sie, bo europejczycy nie jedza tyle chilli co azjaci wiec by sie zepsula. Dlatego w sklepach mozna dostac tajska chilli w calosci ale wysuszona w suszarkach (trzyma sie dluzej) napewno na specjalne zamowienie (hotele Restauracje) idzie zamowic orginalna chilli tajska.
Ja kiedys kupilem w chinskim sklepie malutkie chilli takie 2-3 cm dlugie szpiczaste i musze powiedziec ze Habanero ma wiecej "poweru" (wg listy jest na 2-gim miejscu po Joloki w ostrosci chilli)

---------- Dopisano o 11:38 ---------- Poprzedni post napisano o 11:20 ----------

Cytat:
Napisane przez JohnLena Pokaż wiadomość
Podpowiesz mi do czego i jak dawkować habanero? Mam na nią ochotę od dłuższego czasu
Jasne ze powiem. Zakladam ze jestes poczatkujaca jesli chodzi o habanero. Ja stosuje Habanero do wszystkich dan gdzie chce osiagnac jakas pikantnosc. Najlepiej kup 1 habanero na probe. W habanero najostrzejsze (jak w kazdej chilli) sa pestki wiec ostroznie z dawkowaniem na wstepie. Na poczatku radzilbym uzywac habanero bez pestek. Nie wiem jak ostro lubisz. Kazdy czlowiek inaczej odbiera.
1 sposob na habanero to.. kawalek(i) chilli z paroma pestkami wrzucam do butelki z oliwka (moze byc inny olej) po paru dniach mam ostra oliwke do salatek ...do smazenia itd. (jako dodatek)
2. ostre pasuje do slodkiego wiec robie do miesa np. tzw mango chutney sos (drzem) z mango i chilli (samo habanero bez pestek drobno pokrojone tak 1/3 habanero na mango) jako basis, recepty znajdziesz w necie
3. pomysl na habanero to slynne chilli con carne tam wrzucam prawie cale habanero (drobno pokrojone) na duzy garnek
Jak zasmakuja tobie te 3 pomysly to .. sama wpadniesz na idee gdzie i ile habano (czy inne swieze chilli) zastosowac. Ja tez zaczynalem z wypalonymi ustami i lzami w oczach o poceniu nie wspomne hihihihi.
UWAGA! krojac chilli na desce nalezy dobrze umyc noz deske i rece (nie dotykac sie rekoma po krojeniu chilli albo uzywac rekawiczek)
a3389c1658f289371e9f53ba70ebd6b73c85f48f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-28, 11:11   #7
JohnLena
Zadomowienie
 
Avatar JohnLena
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 474
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

Dzięki LegoJedi

Kupiłam wczoraj świeże jalapeno
__________________

Я свободен, словно птица в небесах,
Я свободен, я забыл, что значит страх.




Sowa, córka piekarza
JohnLena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-09-28, 12:17   #8
a3389c1658f289371e9f53ba70ebd6b73c85f48f
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 967
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

Cytat:
Napisane przez JohnLena Pokaż wiadomość
Dzięki LegoJedi

Kupiłam wczoraj świeże jalapeno
Ciekawy jestem wynikow daj koniecznie znac
a3389c1658f289371e9f53ba70ebd6b73c85f48f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-28, 15:08   #9
ellish
Zakorzenienie
 
Avatar ellish
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: różnie to bywa
Wiadomości: 5 910
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

my uwielbiamy ostra kuchnie, indyjska i meksykanska.
Papryczka jalapeno to u nas obowiazkowy produkt w kuchni.
ellish jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-29, 06:57   #10
spaghettii
Wtajemniczenie
 
Avatar spaghettii
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Oslo/Sopot
Wiadomości: 2 986
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

Akurat ta wilgotna nie byla z targu ja rzadko w Europie kupuje, bo niestety ostra w ogole nie jest, wiec wole sobie zrobic duze zapasy.. Lub dostac taka przywieziona


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________





Moj blog
_________________________ ___

ZAPUSZCZAM WLOSY

pije pokrzywe-12.08.2012
lotion seboradin-25.08.2012
drozdze w tabletkach-28.08.2012
Cel I - do ramion



cwicze:
6.01.2013
spaghettii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-29, 18:01   #11
a3389c1658f289371e9f53ba70ebd6b73c85f48f
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 967
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

Nic nie zrozumialem
a3389c1658f289371e9f53ba70ebd6b73c85f48f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-09-29, 22:56   #12
spaghettii
Wtajemniczenie
 
Avatar spaghettii
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Oslo/Sopot
Wiadomości: 2 986
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

Tej mokrej chilli nie kupowalam na targu, kupowalam tam sucha. Wiem, ze w Europie sa rozne rodzaje, ale ja uzywam najczesciej tych kupionych w Tajlandii. To mialam na mysli
Ale ogolnie lubie wszystko co ostre i w sumie do kazdego dania dodaje chilli.
Jak sie zaczela wasza przygoda z ostrymi daniami? Ja w sumie juz od 12 mniej wiecej roku zycia jadlam ostre dania, a jak w wieku 14 lat pojechalam
1 raz do Tajlandii to od tej pory nie wytrzymam dluzej niz 2 dni brz naprawde ostrego jedzenia

http://gadzetomania.pl/2012/02/23/tr...papryka-swiata

Tej nie probowalam




Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________





Moj blog
_________________________ ___

ZAPUSZCZAM WLOSY

pije pokrzywe-12.08.2012
lotion seboradin-25.08.2012
drozdze w tabletkach-28.08.2012
Cel I - do ramion



cwicze:
6.01.2013
spaghettii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-30, 18:47   #13
ellish
Zakorzenienie
 
Avatar ellish
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: różnie to bywa
Wiadomości: 5 910
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

U mnie się zaczęło od wizyty w restauracji hindusa. Ale ostre dania od dziecka lubilam. Z tymże wtedy ostre to znaczyło pieprzne. Papryczki w dorosłym zyciu odkrylam.
ellish jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-30, 18:53   #14
Czcijmarchewe
Raczkowanie
 
Avatar Czcijmarchewe
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 224
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

Dodam, że idealne są oliwki z papryczkami piri piri w zalewie Na początku wydawały mi się nie do przejścia, ale potem już były na liscie zakupów regularnie
__________________
Nikt nie przeżyje Twojego życia za Ciebie
Czcijmarchewe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-01, 10:22   #15
spaghettii
Wtajemniczenie
 
Avatar spaghettii
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Oslo/Sopot
Wiadomości: 2 986
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

Cytat:
Napisane przez Czcijmarchewe Pokaż wiadomość
Dodam, że idealne są oliwki z papryczkami piri piri w zalewie Na początku wydawały mi się nie do przejścia, ale potem już były na liscie zakupów regularnie

Musze sprobowac


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________





Moj blog
_________________________ ___

ZAPUSZCZAM WLOSY

pije pokrzywe-12.08.2012
lotion seboradin-25.08.2012
drozdze w tabletkach-28.08.2012
Cel I - do ramion



cwicze:
6.01.2013
spaghettii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-01, 11:22   #16
JohnLena
Zadomowienie
 
Avatar JohnLena
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 474
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

A lubicie desery z chili? Ja uwielbiam czekoladę gorzką i mleczną do picia z chili
__________________

Я свободен, словно птица в небесах,
Я свободен, я забыл, что значит страх.




Sowa, córka piekarza
JohnLena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-01, 11:29   #17
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

Cytat:
Napisane przez JohnLena Pokaż wiadomość
A lubicie desery z chili? Ja uwielbiam czekoladę gorzką i mleczną do picia z chili
Mam bardzo niską tolerancję pikantnych smaków, ale czekoladę z chilli bardzo lubię
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-01, 15:20   #18
spaghettii
Wtajemniczenie
 
Avatar spaghettii
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Oslo/Sopot
Wiadomości: 2 986
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

Ja tez czekolade z chilli lubie, ale gorzka, za mleczna ogolnie nie przepadam.


Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________





Moj blog
_________________________ ___

ZAPUSZCZAM WLOSY

pije pokrzywe-12.08.2012
lotion seboradin-25.08.2012
drozdze w tabletkach-28.08.2012
Cel I - do ramion



cwicze:
6.01.2013
spaghettii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-04, 12:20   #19
Lazurowewybrzeze
Zadomowienie
 
Avatar Lazurowewybrzeze
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Marsylia
Wiadomości: 1 719
Dot.: Wielbicielki chilli i ostrych dan :)

Bardzo ostre chilli to wg. mnie habanero i piri piri. Moze sa i ostrzejsze, ale nie znam tysiaca chilli i te sa dla mnie wystarczajaco ostre. Habanero w kolorach od zielonego przez zolty, pomaranczowy do czerwonego, mozna tu znalezc bardzo latwo na targach warzywnych w warzywniakach itp. Z tego powodu uzywam najczesciej wlasnie habanero. Czesto robie z niego przecier, ktory sluzy mi do doprawiania roznych potraw (praktyczne, bo nie trzeba za kazdym razem rozgniatac chilli z sola) lub uzywam go jako dip.

W Sklad tego przecieru wchodzi od 5 do 7 papryczek habanero (zalezy od ich wielkosci), ocet (lub sok z cytryny) i olej (lub oliwa z oliwy) w rownych ilosciach, tyle zeby dobrze pokryly nozyk w blenderze (tak troche ponad nozyk), 1 duza cebula lub 2 mniejsze, jedna glowka czosnku, 2 duze miesiste papryki (zgrillowane w piekarniku, lub surowe), sol. Z reguly nie chce mi sie bawic w grillowanie papryk, wiec najczesciej robie go z surowa papryka. Z papryk wyjmuje pestki z chilli nie. Wlewam najpierw do blendera ocet i olej, nastepnie miksuje wszystko pokrojone wczesniej na kawalki w blenderze stopniowo zaczynajac od chilli, poprzez papryke, cebule, konczac na czosnku. Przecier przechowuje sie bardzo dobrze i dosc dlugo w lodowce w zamknietym sloiku. Bawie sie kolorami, jak chce zeby przecier byl zolty, pomaranczowy, lub czerwony, to do takiego koloru chilli habanero dodaje taki sam kolor papryki.

Poza tym, jest tu sporo watkow z ostra kuchnia, np. kuchnia hiszpanska, kreolska itp. Azjatyckie watki chyba tez sa. Ale chilli mozna doprawic praktycznie kazde danie i bedzie wtedy ostre, nie trzeba specjalnie jakiejs kuchni, zeby ostro zjesc, jak ktos lubi pikantnie. Nawet do plackow ziemniaczanych mozna podac taki przecier z chilli jako dip.

---------- Dopisano o 13:20 ---------- Poprzedni post napisano o 12:58 ----------

Cytat:
Napisane przez Czcijmarchewe Pokaż wiadomość
Dodam, że idealne są oliwki z papryczkami piri piri w zalewie Na początku wydawały mi się nie do przejścia, ale potem już były na liscie zakupów regularnie
Tez je lubie. Lubie tez oliwe z oliwy z papryczkami chilli do pizzy, makaronow, zup. Kupuje taka w Auchan, jest dobra i niedroga
http://www.auchandirect.fr/epicerie-.../id1/482/52273

Edytowane przez Lazurowewybrzeze
Czas edycji: 2014-10-04 o 12:12
Lazurowewybrzeze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-10-04 13:20:23


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:44.