Umrzeć po szwajcarsku - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-01-20, 10:57   #1
fredka
Rozeznanie
 
Avatar fredka
 
Zarejestrowany: 2004-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 704

Umrzeć po szwajcarsku


Przeczytałam właśnie ten oto artykuł:

http://wiadomosci.onet.pl/1307211,2678,kioskart.html

i jestem bardzo zaskoczona, nie miałam pojęcia o istnieniu takiej organizacji.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy to etyczne? Zgodne z prawem? Zależne od przekonań?

Dla mnie samej to odrobine przerażające, choć na pewno zupełnie inaczej wygląda to z perspektywy ludzi ciężko chorych. Ale tez nie potrafie zrozumieć, dlaczego ktoś zupełnie zdrowy fizycznie i psychicznie umiera na własne życzenie? w końcu życie mamy tylko jedno.
fredka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 11:09   #2
Jula
Zakorzenienie
 
Avatar Jula
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: wizaż
Wiadomości: 4 671
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

A mnie sie podoba ten pomysł. Życie mamy tylko jedno, owszem, ale dlaczego sami nie możemy decydowac, co z nim zrobić? Nie mamy wpływu na nasze przyjście na świat, miejmy chociaż wybór, kiedy je zakończyć.
__________________
"Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną powszechnie dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.

/T.Pratchett, "Blask Fantastyczny"/


Jula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 11:20   #3
Złośnica81
Zadomowienie
 
Avatar Złośnica81
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 1 716
GG do Złośnica81
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Mnie się to podoba i uważam, że eutanazja powinna być dozwolona i u nas. Uważam, że każdy ma prawo do decydowania o sobie, ma też prawo zdecydować się na śmierć.

W przypadku osób ciężko chorych nie ma według mnie absolutnie żadnych "ale", natomiast w przypadku osób zdrowych - uważam, że powinien być wymagany pewien "okres próbny" - tak, by decyzja była naprawdę przemyślana, by nie była powodowana chwilowym załamaniem.
Złośnica81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 11:34   #4
Rosario
Zadomowienie
 
Avatar Rosario
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 716
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Uważam,że każdy powinnien decydować o swoim zyciu
Osoby cierpiące na nie uleczalne choroby.
W pełni świadome swoich decyzji.Mogły by taka podjąć!

Jest to trudna decyzja.Bo każdy z nas zawsze bedzie walczyło życie!
Nie podaje sie .Widziałam wiele chorych którzy bardzo pragneli życ.I nigdy by takiej decyzji nie podjeli!
__________________
W życiu nie ma prób, od razu zaczyna się przedstawienie

Marianne Faithfull

Rosario jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 11:48   #5
fredka
Rozeznanie
 
Avatar fredka
 
Zarejestrowany: 2004-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 704
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Ale sama organizacja jest, przynajmniej dla mnie, mocno dyskusyjna. Może i dla niektorych to jest wyjście, ale czlowiek, ktory sie tym zajmuje (Minelli?) podchodzi do tego tak "lekko", wręcz chełpi się tym pokojem i innymi rzeczami... Mam wrażenie, że to w pewien sposób "zachęca" (jeśli można użyć takiego słowa) ludzi i popularyzuje takie,a nie inne wyjście.
fredka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 11:59   #6
Jula
Zakorzenienie
 
Avatar Jula
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: wizaż
Wiadomości: 4 671
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Cytat:
Napisane przez fredka
Ale sama organizacja jest, przynajmniej dla mnie, mocno dyskusyjna. Może i dla niektorych to jest wyjście, ale czlowiek, ktory sie tym zajmuje (Minelli?) podchodzi do tego tak "lekko", wręcz chełpi się tym pokojem i innymi rzeczami... Mam wrażenie, że to w pewien sposób "zachęca" (jeśli można użyć takiego słowa) ludzi i popularyzuje takie,a nie inne wyjście.
Skoro jest to legalne, on ma w tym interes i jeszcze pozwala ludziom odejść godnie, to czemu ma się nie "cieszyć"?
__________________
"Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną powszechnie dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.

/T.Pratchett, "Blask Fantastyczny"/


Jula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 12:02   #7
seemore
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 2 476
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

W sumie dobre to, mogłoby być w Polsce ale ja bym nie skorzystała. Jest tyle sposobów na zabicie się a najlepszym na pewno nie jest płacenie jakiejś instytucji aby Ci w tym pomogła. Noo ale to oczywiście jeśli bym się chciała uczynić ten krok.
__________________
Życie jest piękne. Nareszcie w Niemczech

seemore jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-01-20, 12:08   #8
Złośnica81
Zadomowienie
 
Avatar Złośnica81
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 1 716
GG do Złośnica81
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Cytat:
Napisane przez fredka
Ale sama organizacja jest, przynajmniej dla mnie, mocno dyskusyjna. Może i dla niektorych to jest wyjście, ale czlowiek, ktory sie tym zajmuje (Minelli?) podchodzi do tego tak "lekko", wręcz chełpi się tym pokojem i innymi rzeczami... Mam wrażenie, że to w pewien sposób "zachęca" (jeśli można użyć takiego słowa) ludzi i popularyzuje takie,a nie inne wyjście.
Nie odniosłam wrażenia, by ktokolwiek był zachęcany

Wydaje mi się, że jest u nas (zwłaszcza w religii katolickiej) wyjątkowo zakorzenione i silne przekonanie, że "cierpienie uszlachetnia", "trzeba nieść swój krzyż" itd... Sądzę, że między innymi dlatego eutanazja budzi u nas tak ogromny sprzeciw. A niesłusznie, według mnie.
Złośnica81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 12:31   #9
fredka
Rozeznanie
 
Avatar fredka
 
Zarejestrowany: 2004-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 704
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Cytat:
Napisane przez Złośnica81
Nie odniosłam wrażenia, by ktokolwiek był zachęcany

Wydaje mi się, że jest u nas (zwłaszcza w religii katolickiej) wyjątkowo zakorzenione i silne przekonanie, że "cierpienie uszlachetnia", "trzeba nieść swój krzyż" itd... Sądzę, że między innymi dlatego eutanazja budzi u nas tak ogromny sprzeciw. A niesłusznie, według mnie.
Ja (choć może tego nie dało sie zauważyć) również jestem za tym, aby każdy miał prawo decydowania o sobie i swoim życiu. Ale jednak takie wyjście jest wg mnie czymś zupełnie ostatecznym, w końcu śmierć kogos bliskiego to straszna tragedia i argument "chce umrzeć, bo zabrakło mi woli życia" nie jest wystarczający dla takich czynów.
fredka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 12:32   #10
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

polecam film "w strone morza" o eutanazji,piekny i wzruszajacy film,o podjeciu decyzji,nie akceptacji tego pomyslu przez rodzine.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 12:41   #11
kamaO
Wtajemniczenie
 
Avatar kamaO
 
Zarejestrowany: 2003-10
Wiadomości: 2 157
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Choc pomysł rodem z "Rodziny Addamsów" to jednak jakoś nie czuję oburzenia. Musze to spokojnie przemyśleć, ale to chyba dobrze, że ludzie umierają godnie, prawda?
__________________
Psy mają właścicieli - koty mają służących
kamaO jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-01-20, 12:42   #12
Złośnica81
Zadomowienie
 
Avatar Złośnica81
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 1 716
GG do Złośnica81
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Cytat:
Napisane przez fredka
Ja (choć może tego nie dało sie zauważyć) również jestem za tym, aby każdy miał prawo decydowania o sobie i swoim życiu. Ale jednak takie wyjście jest wg mnie czymś zupełnie ostatecznym, w końcu śmierć kogos bliskiego to straszna tragedia i argument "chce umrzeć, bo zabrakło mi woli życia" nie jest wystarczający dla takich czynów.
W tym momencie mimo wszystko wkraczamy "odgórnie" w czyjeś życie, decyzje.
Oczywiście - każda śmierć jest strasznym ciosem dla bliskich, ale czy w imię ich dobra mamy prawo ingerować? Czy w imię chronienia rodziny, partnera, mamy prawo zakazywać komuś tego, czego sam pragnie, a co dotyczy jego życia? To już - według mnie - jest sprawa osoby chcącej samobójstwa (bo rozumiem, że omawiamy teraz przypadek osoby zdrowej) i musimy założyć, że rozważa wszystkie za i przeciw, myśli więc też o bliskich.
Osoba zdrowa, sprawna - jeżeli chce śmierci - może do niej zawsze doprowadzć na wiele sposobów i jeżeli będzie naprawdę zdesperowana - popełni samobójstwo i tak, więc zakazując takiej działalności, jaką prowadzi firma opisana w artykule - po prostu odcinamy tylko jedną z wielu dróg i pozbawiamy kogoś możliwości śmierci w bezbolesny, nieuciążliwy dla otoczenia sposób.
Złośnica81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 12:51   #13
sylwónia
Zadomowienie
 
Avatar sylwónia
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 1 557
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

A mnie się nie podoba. Oczywiście nie umiem sie postawić w sytuacji osoby cierpiącej, trwającej w bólu przez długie lata, przykutej do łóżka, ale z mojej perspektywy jestem przeciwna. Jak dla mnie ta sytuacja jest identyczna z nastepującą: wchodzisz do domu i widzisz ,że osoba która kochasz chce sie powiesić czy połknąc tabletki, i co wtedy też przeszłybyście spokojnie do innego pokoju, włączyły TV i powiedziały : OK, Twoje życie, Ty decydujesz co z nim zrobić? Nie sądzę... Ułatwianie samobójstwa osobom zdrowym, ciepriącym np. dla depresję jest dla mnie mnie zabójstwem ,wykorzystaniem chwili słabości, żalu, przygnębienia i jeszcze czerpaniem z tego zysku. Nie rozumiem człowieka , który potrafi zajmować sie podobnym procederem, nie rozumiem jego moralności, nie wiem jak potrafi prowadzić te osoby do smierci tak zupełnie bez emocji jak to pokazano w artykule, zupełnie jakby to była zwykła marketingowa usługa. Nie rozumiem i absolutnie nie popieram.
__________________
"Jednocześnie muszę prać skarpetki i zastanawiać się nad Zagadką Wszechbytu. Rozpiętość, skala i wielość planów jest doprawdy wielka. Odbija mi się po jedzeniu oraz podobno mam duszę nieśmiertelną"


Widzisz błąd w mojej wypowiedzi? Proszę popraw mnie na PW, będę wdzięczna
sylwónia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 13:06   #14
Złośnica81
Zadomowienie
 
Avatar Złośnica81
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 1 716
GG do Złośnica81
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Sylwóniu - nie rozpatrywałam akurat przypadku chorób psychicznych.

Co do osób zdrowych - tu wchodzi w grę ten "okres próbny", można próbować przekonać taką osobę by nie decydowała się na taki krok, ale jeżeli nie przynosi to rezultatu? Jeżeli ten ktoś po prostu nie chce żyć? I tak będzie w stanie się zabić, to tylko kwestia metody.

Czy w przypadku osób cierpiących, nieuleczalnie chorych też jesteś przeciw?
Złośnica81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 13:10   #15
tygrysiatko18
Zadomowienie
 
Avatar tygrysiatko18
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 1 063
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

eutanazja nie jest dla mnie niczym zlym, uwazam ze stary schorowany czlowiek, ktory juz swoje w zyciu wycierpial i ma juz dosc bolu i codziennej walki ma prawo do podjecia takich krokow. Firma o ktorej mowa stwarza okolicznosci i daje srodek ale z tego co zrozumialem to oni nie zabijaja tego klienta on robi to sam, wiec co za roznica czy ten samobojca skoczy z mostu czy polknie jakis srodek? moim zdaniem taka ze w drugim przypadku umrze godniej niz w pierwszym
__________________
Jestem stuprocentowym facetem, na prawie stuprocentowo babskim forum

Edytowane przez tygrysiatko18
Czas edycji: 2006-01-20 o 13:31
tygrysiatko18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 13:11   #16
Hexxana
Zakorzenienie
 
Avatar Hexxana
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 11 972
GG do Hexxana Wyślij wiadomość przez MSN do Hexxana
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Jestem ZA prawem do eutanazji i zdaje sobie sprawe jak kontrowersyjny jest to temat.Nie ma sensu rozpisywanie sie na ten temat,bo zaden moj argument nie bedzie czytelny dla przeciwnika;jednak kazdy z Nas ma prawo do decydowania o swoim zyciu -prawo wyboru,to co kazdy z Nas posiada.
__________________
Hexxana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 13:17   #17
fredka
Rozeznanie
 
Avatar fredka
 
Zarejestrowany: 2004-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 704
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Cytat:
Napisane przez sylwónia
Ułatwianie samobójstwa osobom zdrowym, ciepriącym np. dla depresję jest dla mnie mnie zabójstwem ,wykorzystaniem chwili słabości, żalu, przygnębienia i jeszcze czerpaniem z tego zysku. Nie rozumiem człowieka , który potrafi zajmować sie podobnym procederem, nie rozumiem jego moralności, nie wiem jak potrafi prowadzić te osoby do smierci tak zupełnie bez emocji jak to pokazano w artykule, zupełnie jakby to była zwykła marketingowa usługa.
Całkowicie się z tym zgadzam.

Cytat:
Napisane przez Złośnica81
zakazując takiej działalności, jaką prowadzi firma opisana w artykule - po prostu odcinamy tylko jedną z wielu dróg i pozbawiamy kogoś możliwości śmierci w bezbolesny, nieuciążliwy dla otoczenia sposób.
Ale ja jednak mam obawy, czy pozwalając na działanie takiej organizacji z tak słabą kontrolą nie popełnia sie dużego błedu, a część z tych ludzi, ktorzy decydują sie na ten krok, normalnie nie zrobilaby tego, być może zwyczajnie baliby sie targnąć na swoje życie,a tak.. ktoś wszystko im poda na tacy, i jeszcze puści muzyke i opowie dowcip.
fredka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 13:20   #18
Ines1985
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-01
Wiadomości: 11 837
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Cytat:
Napisane przez Złośnica81
Mnie się to podoba i uważam, że eutanazja powinna być dozwolona i u nas. Uważam, że każdy ma prawo do decydowania o sobie, ma też prawo zdecydować się na śmierć.

W przypadku osób ciężko chorych nie ma według mnie absolutnie żadnych "ale", natomiast w przypadku osób zdrowych - uważam, że powinien być wymagany pewien "okres próbny" - tak, by decyzja była naprawdę przemyślana, by nie była powodowana chwilowym załamaniem.
Zgadzam sie ze Złośnicą.
Tez mysle ze powinien byc jakis "okres próbny" w przypadku osób zdrowych. W przeciwnym razie byloby wiele śmierci "nieprzemyslanych". Ludzie czasem takie decyzje podejmuja zbyt pochopnie, pod wplywem jakiejs jednej tragicznej dla nich chwili...
Mysle ze kazdy potencjalny klient takiej organizacji powinien dostac czas na zastanowienie sie nad swoja decyzją, jakieś ochłoniecie, przygotowanie sie do tego...
Na pewno nie powinno sie to wszystko dziać zbyt szybko.

Ale ogolnie jestem "za" bo popieram tez eutanazje.
Jedno jest pewne - w Polsce taki pomysl by nie przeszedł.
__________________


Ines1985 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 13:26   #19
oshinek
Wtajemniczenie
 
Avatar oshinek
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 2 847
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Jestem zdecydowanie na NIE!!! Dużo się mówi o tym że każdy ma prawo decydować o sobie i swoim życiu. Skoro tak to dlaczego pary homoseksualne nie mogą zaadoptować dziecka, jak to??? Przecież chcą żyć jak inni, mają do tego prawo, a jednak...Z kolei eutanazja tak oczywiście proszę bardzo, przecież oni cierpią etc. Wiele jest takich paradoksalnych przykładów. Wg mnie świat schodzi na psy...
__________________
Nie palę
http://www.suwaczek.pl/cache/d98bd85f35.png


Bycie konfidentem to najgorsza forma upodlenia człowieka


oshinek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-01-20, 13:33   #20
sylwónia
Zadomowienie
 
Avatar sylwónia
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 1 557
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Złośnico ponawiam pytanie czy w przypadku bliskiej CI osoby tez dałabys jej okres próbny, a potem pozwoliła umrzeć skoro tak woli, czy raczej walczyłaś byś o nią wszystkimi mozliwymi sposobami? Jesli przegra się taką walkę, trudno, ma się tę świadomość, ze zrobiło się wszystko co w Twojej mocy (choć zapewne i tak do końca życia pozostaje obawa, że mozna było zrobić więcej). Dla mnei chęć odejścia ze świata osoby zdrowej jest tylko słabością, zbiegiem zdarzeń , które sprawiły że ktoś się pogubił, czyms przejściowym co mija i dlatego nie wolno tu chyba mówić o jakiejś stanowczej decyzji w tek kwestii.
Co do osób chorych nie chcę wydawać tu równie ostatecznych sądów i zdań w stylu "nigdy, nie wolno, absolutnie". Nie chcę bo tak jak napisałam w pierwszym poscie nie zetknęłam się aż z tak wielkim cierpieniem, z bolem ponad ludzkie siły ,dlatego nie umiem sądzić z miejsca osoby zupełnie zdrowej jakie emocje wtedy budzą się w człowieku. Moja śp. babcia umierała na raka ,okres bólu, okres szpitalny trwał "tylko" ok. 2 tygodni, ale widziałam wtedy jej walkę o zycie, widziałam jak człowiek rozpaclziwie broni się przed śmiercią, taki instynkt samozachowawczy. Nie wiem jak czuja ludzie wymęczeni choroba przez lata, nie wiem kiedy traci się ten instynkt.Bardzos ugestywny i działający na sumienie jest przykład tego mężczyzny podany na końcu artykułu. wiem, że trochę w tym dziennikarskiej propagandy, kanarek w klatce itp, ale ta historia jest bardzo piękna mimo wszystko. Bo odwagą jest życ pomimo wszystko.Na chwilę obecną działąnie tym podobnych przedsiębiorstw jest dla mnie straszne i bardzo "odczlowieczone", szczegolnie istnienie tej dziwnej popkulturowej otoczki wokół tego.Bardzo zastanawia mnie też tak jak mówiłam człowiek zajmujący się tym, jego morale i sumienie. Nie wczytałam się w ten artykuł, pan chyab nie jest lekarzem, o ile się nie mylę? Przysięga Hipokratesa wydaje mi się że wyłacza lekarzy z tego typu profesji, które są jej zaprzeczeniem? Podsumowując "na teraz" jestem przeciwna na 80% (o ile tak można), dopuszczam chyba pewien margines na wątpliwości,więc nie moge powiedzieć że umiem wyrazić się w tej sprawie ostatecznie.
__________________
"Jednocześnie muszę prać skarpetki i zastanawiać się nad Zagadką Wszechbytu. Rozpiętość, skala i wielość planów jest doprawdy wielka. Odbija mi się po jedzeniu oraz podobno mam duszę nieśmiertelną"


Widzisz błąd w mojej wypowiedzi? Proszę popraw mnie na PW, będę wdzięczna
sylwónia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 13:35   #21
Złośnica81
Zadomowienie
 
Avatar Złośnica81
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 1 716
GG do Złośnica81
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Cytat:
Napisane przez fredka
Całkowicie się z tym zgadzam.

Ale ja jednak mam obawy, czy pozwalając na działanie takiej organizacji z tak słabą kontrolą nie popełnia sie dużego błedu, a część z tych ludzi, ktorzy decydują sie na ten krok, normalnie nie zrobilaby tego, być może zwyczajnie baliby sie targnąć na swoje życie,a tak.. ktoś wszystko im poda na tacy, i jeszcze puści muzyke i opowie dowcip.

Tu masz trochę racji - faktycznie, to pewne ułatwienie dla kogoś, kto bałby się na przykład rzucić pod pociąg... Wydaje mi się, że dla osób zdrowych, oprócz "okresu próbnego" mogłyby zostać wprowadzone - np - obowiązkowe spotkania z psychologiem, w czasie tego okresu do namysłu.

Cytat:
Napisane przez oshinek
Jestem zdecydowanie na NIE!!! Dużo się mówi o tym że każdy ma prawo decydować o sobie i swoim życiu. Skoro tak to dlaczego pary homoseksualne nie mogą zaadoptować dziecka, jak to??? Przecież chcą żyć jak inni, mają do tego prawo, a jednak...Z kolei eutanazja tak oczywiście proszę bardzo, przecież oni cierpią etc. Wiele jest takich paradoksalnych przykładów. Wg mnie świat schodzi na psy...
Widzisz, ja uważam, że pary homoseksualne powinny mieć takie prawo (swoją drogą, trochę chybiony przykład, bo samobójstwo ma się nijak do adopcji, w przypadku tej drugiej decydujemy o życiu dziecka, samobójca kończy tylko swoje własne życie). Zakaz eutanazji w przypadku osó nieuleczalnie chorych uważam już za głupotę i okrucieństwo
Złośnica81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 13:46   #22
Złośnica81
Zadomowienie
 
Avatar Złośnica81
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 1 716
GG do Złośnica81
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Cytat:
Napisane przez sylwónia
Złośnico ponawiam pytanie czy w przypadku bliskiej CI osoby tez dałabys jej okres próbny, a potem pozwoliła umrzeć skoro tak woli, czy raczej walczyłaś byś o nią wszystkimi mozliwymi sposobami? Jesli przegra się taką walkę, trudno, ma się tę świadomość, ze zrobiło się wszystko co w Twojej mocy (choć zapewne i tak do końca życia pozostaje obawa, że mozna było zrobić więcej). Dla mnei chęć odejścia ze świata osoby zdrowej jest tylko słabością, zbiegiem zdarzeń , które sprawiły że ktoś się pogubił, czyms przejściowym co mija i dlatego nie wolno tu chyba mówić o jakiejś stanowczej decyzji w tek kwestii.

Właśnie dlatego jestem za długim "czasem do ostatecznego namysłu", może konsultacjami z psychologiem.
Gdyby bliska mi osoba chciała podjąć taką decyzję - starałabym się ją przekonać ze wszystkich sił, pomóc, spróbować zmienić jej decyzję. Gdyby jednak mi się nie udało, gdyby nie zmieniała swojego zdania przez długi czas - musiałabym się z tym pogodzić i pozwolić jej odejść tak, jak tego pragnie, choć mogę się tylko domyślać, jak okropne byłoby to przeżycie. Może to zabrzmi dziwnie, ale według mnie na tym polega miłość, czasem trzeba pozwolić komuś odejść, nie można robić nic na siłę.

Mnie zmierziła ta historia na końcu. Niektórzy mają ogromną wolę życia, bez zględu na jego jakość, trzymają się go kurczowo i noszą w sobie ogromne pokłady cierpliwości i odwagi, zmagają się ze strasznym bólem i cierpieniem. Podziwiam takie osoby. Ale są różne "stopnie" cierpienia, różne progi wytrzymałości. Niektórzy po prostu nie chcą już cierpieć i ja to bardzo dobrze rozumiem, w moim osobistym odczuciu cierpienie nie uszlachetnia i nie pomaga. I znoszenie go, gdy nie ma już nadziei i nie ma sił, nie ma według mnie sensu.
Złośnica81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 13:47   #23
Ines1985
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-01
Wiadomości: 11 837
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Cytat:
Napisane przez tygrysiatko18
eutanazja nie jest dla mnie niczym zlym, uwazam ze stary schorowany czlowiek, ktory juz swoje w zyciu wycierpial i ma juz dosc bolu i codziennej walki ma prawo do podjecia takich krokow. Firma o ktorej mowa stwarza okolicznosci i daje srodek ale z tego co zrozumialem to oni nie zabijaja tego klijeta on robi to sam, wiec co za roznica czy ten samobojca skoczy z mostu czy polknie jakis srodek? moim zdaniem taka ze w drugim przypadku umrze godniej niz w pierwszym
Wlasnie, jesli ktos jest zdecydowany na odebranie sobie zycia to prawdopodobnie predzej czy pozniej i tak to zrobi.
Tyle tylko ze w Polsce mozna to zrobic np. rzucajac sie pod pociag (mozna w ten sposob spowodowac powazny wypadek na ktorym ucierpi wiecej osob), skaczac z okna (przy okazji mozna jeszcze odebrac zycie przypadkowej osobie - na moim osiedlu samobojcy zawsze skakali tam gdzie jest chodnik, czyli przy wyjsciu z klatki... A gdyby tak ktos wychodzil?), wieszajac sie gdzies na drzewie w lesie (a co kiedy takiego wisielca znajdzie dziecko ktore rano poszlo sobie na grzyby albo na spacer z psem?)... Spotkalam sie jeszcze z przypadkiem, gdzie samobojca powiesil sie na rurze od kaloryfera na klatce schodowej (tez mogl go znalezc kazdy! Ja bym chyba dostała zawału).
To nie jest godna śmierć. Przy okazji moze miec wplyw na zupelnie przypadkowe osoby i tym samym moze doprowadzic do wiekszej tragedii...
Nie potrafie nie brac tego pod uwage, chociaz to tylko szczegol.


Do czego zmierzam... Otóż stworzenie samobójcy warunkow do godnej smierci jak najbardziej ma sens.
Z tym ze - powtorze - cala "procedura" nie powinna trwać zbyt krótko. Aby osoba, ktora ma ciezki okres i chce umrzec, nie skorzystala z tych ulatwien tylko dlatego ze to takie wygodne. Ona musi byc pewna swojej decyzji. Dlatego znowu zgodze sie ze Złośnicą - okres do namysłu i np. obowiazkowe spotkania z psychologiem to bardzo dobre rozwiazanie.
__________________


Ines1985 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 13:48   #24
oshinek
Wtajemniczenie
 
Avatar oshinek
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 2 847
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Przykład nie wydaje mi się chybiony, wg mnie samobójca nie kończy tylko i wyłącznie swojego życia(pozostawia bliskich) no ale to tylko i wyłącznie moje zdanie. Zastanawiam się czasem co przyniesie kolejne półwiecze i myślę, że więcej legalizacji prawnych ad eutanazji, narkotyków itp. nie sprawi że ludzie będą bardziej szczęśliwi
__________________
Nie palę
http://www.suwaczek.pl/cache/d98bd85f35.png


Bycie konfidentem to najgorsza forma upodlenia człowieka


oshinek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 13:51   #25
fredka
Rozeznanie
 
Avatar fredka
 
Zarejestrowany: 2004-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 704
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Cytat:
Napisane przez Złośnica81
Tu masz trochę racji - faktycznie, to pewne ułatwienie dla kogoś, kto bałby się na przykład rzucić pod pociąg... Wydaje mi się, że dla osób zdrowych, oprócz "okresu próbnego" mogłyby zostać wprowadzone - np - obowiązkowe spotkania z psychologiem, w czasie tego okresu do namysłu.
Gdyby te wszystkie środki zapobiegawcze, ktore wymieniłaś, zostaly spelnione i dodatkowo byłaby lepsza kontrola nad tą firma (tak, aby sfałszowane badania nie były podstawą do odebrania komuś życia), być może mialoby to jakiś sens, choć i tak mimo wszystko chyba ciężko jest jednoznacznie określić, kiedy ktoś, zdrowy człowiek, na 100% jest gotowy do samobójstwa.
fredka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 14:06   #26
Złośnica81
Zadomowienie
 
Avatar Złośnica81
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 1 716
GG do Złośnica81
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Cytat:
Napisane przez oshinek
Przykład nie wydaje mi się chybiony, wg mnie samobójca nie kończy tylko i wyłącznie swojego życia(pozostawia bliskich) no ale to tylko i wyłącznie moje zdanie. Zastanawiam się czasem co przyniesie kolejne półwiecze i myślę, że więcej legalizacji prawnych ad eutanazji, narkotyków itp. nie sprawi że ludzie będą bardziej szczęśliwi
Samobójca może nie mieć bliskich
Pisałam już wyżej, że jest tu problem czy w imię ochrony uczuć bliskich mamy prawo kazać komuś źyć. To naprawdę jest tylko kwestia metody, bo jeżeli ktoś będzie zdesperowany - i tak odbierze sobie życie.
Eutanazja w przypadku osób chorych, które tego chcą, jest - według mnie - aktem miłosierdzia. legalizacja narkotyków to zupełnie odrębna (też całkiem dla mnie ciekawa ) kwestia.
Złośnica81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 14:36   #27
sylwónia
Zadomowienie
 
Avatar sylwónia
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 1 557
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Cytat:
Napisane przez Hexxana
Jestem ZA prawem do eutanazji i zdaje sobie sprawe jak kontrowersyjny jest to temat.Nie ma sensu rozpisywanie sie na ten temat,bo zaden moj argument nie bedzie czytelny dla przeciwnika;jednak kazdy z Nas ma prawo do decydowania o swoim zyciu -prawo wyboru,to co kazdy z Nas posiada.
Jak dla mnie JEST SENS. Kontrowersyjne tematy są właśnie po to , aby rozmawiać, a nie zamykać się w skorupce własnych poglądów. I chętnie poznałabym te argumenty. Pozdrawiam

Złosnico w pewnym sensie masz racje jeśli chodzi o kwestie wolnego wyboru danej osoby i nie zatrzymywanie jej przy sobie z czysto egoistycznych pobudek. Ale to dla mnie ma tylko uzasadnienie w przypadku cięzkeij choroby i cierpienia, na pewno nie w przypadku zaburzeń psychicznych.

W ogole to wszystko są tylko teoretyczne rozważania, ktore można snuć i podawać racjonalne argumenty, ale jestem przekonana ,że wszystko zmienia się w momencie, gdy chodzi o nas albo o bliską nam osobę. Dopiero z takiej perspektywy można powiedzieć , czy jest się za czy przeciw.
__________________
"Jednocześnie muszę prać skarpetki i zastanawiać się nad Zagadką Wszechbytu. Rozpiętość, skala i wielość planów jest doprawdy wielka. Odbija mi się po jedzeniu oraz podobno mam duszę nieśmiertelną"


Widzisz błąd w mojej wypowiedzi? Proszę popraw mnie na PW, będę wdzięczna
sylwónia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 14:38   #28
oshinek
Wtajemniczenie
 
Avatar oshinek
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 2 847
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Cytat:
Napisane przez Złośnica81
Samobójca może nie mieć bliskich
Pisałam już wyżej, że jest tu problem czy w imię ochrony uczuć bliskich mamy prawo kazać komuś źyć. To naprawdę jest tylko kwestia metody, bo jeżeli ktoś będzie zdesperowany - i tak odbierze sobie życie.
Eutanazja w przypadku osób chorych, które tego chcą, jest - według mnie - aktem miłosierdzia. legalizacja narkotyków to zupełnie odrębna (też całkiem dla mnie ciekawa ) kwestia.
Rozumiem Twoje podejście do sprawy naprawdę, ale wydaje mi się, że może zamiast skupiać się na unormowaniach prawnych eutanazji należałoby zwiększyć nakłady na badania, a chociażby na silniejsze środki uśmierzające ból(zdaję sobie sprawę, że wielu ludzi cierpi, nie pomagają im żadne środki medyczne, gdy ludzie cierpią śmierć jawi się jako uwolnienie od bólu). Nie wyobrażam sobie że pomagam komuś umrzeć, bo nigdy tak naprawdę nie można mieć 100% pewności że dana osoba nie wyzdrowieje. Czasami słyszę w TV o "cudownych uzdrowieniach" i dlatego gdybym zagłosowała ZA zawsze zastanawiałabym się ...a może ta właśnie osoba mogłaby wyzdrowieć... Myślę po prostu że to kwestia mojej wiary
__________________
Nie palę
http://www.suwaczek.pl/cache/d98bd85f35.png


Bycie konfidentem to najgorsza forma upodlenia człowieka


oshinek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 14:44   #29
sylwónia
Zadomowienie
 
Avatar sylwónia
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 1 557
Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

Cytat:
Napisane przez oshinek
nigdy tak naprawdę nie można mieć 100% pewności że dana osoba nie wyzdrowieje.
Popieram. Z tym, że nie mówię o cudwonych uzdrowieniach, ale o rozwoju nauki jaki ciągle sie dokonuje. Przykład: fakt że dziś z wirusem HIV można żyć o wiele, wiele dłużej niemal w zupelnym zdrowiu niż było to mozliwe zaledwie parę lat temu.
__________________
"Jednocześnie muszę prać skarpetki i zastanawiać się nad Zagadką Wszechbytu. Rozpiętość, skala i wielość planów jest doprawdy wielka. Odbija mi się po jedzeniu oraz podobno mam duszę nieśmiertelną"


Widzisz błąd w mojej wypowiedzi? Proszę popraw mnie na PW, będę wdzięczna
sylwónia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 15:46   #30
Paula07
Wtajemniczenie
 
Avatar Paula07
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Dania
Wiadomości: 2 053
Post Dot.: Umrzeć po szwajcarsku

ZA prawem do eutanazji dla osób nieuleczalnie chorych jestem jak najbardziej na tak, jeśli osoba ta tylko cierpi i także przez to najbliżsi to takie wyjście powinno być udostępnione.
Ale jeśli ktoś jest zupełnie zdrowy (raczej tak nie zupełnie, ponieważ ktoś zdrowy nie ma takich myśli). I są to raczej stany depresyjne i w takich przypadkach powinno się tą osobę wysłać na leczenie do psychologa, a nie dawać zastrzyk śmierci!! To jest poprostu chore, zamiast człowiekowi pomóc w wyleczeniu się z tego stanu to proponuje mu sie śmierć
Paula07 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:50.