Opalanie a antykoncepcja - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dermatologia

Notka

Dermatologia Forum dla osób, które interesują się dermatologią lub mają problemy ze skórą. Masz trądzik lub atopowe zapalenie skóry? Dołącz do nas, pomóż sobie i innym.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-12-11, 12:21   #1
troszeczke
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 18

Opalanie a antykoncepcja


Dziewczyny, mam problem, z którym borykam się od półtora roku.
Zeszłego lata rozpoczęłam zażywanie tabletek antykoncepcyjnych Artizia przepisanych mi przez lekarza. Wszystko było w porządku.

Tego lata po raz pierwszy miałam problemy z opalaniem. Mimo stosowania kremu z filtrem, wyskoczyło mi okropne uczulenie, z którym walczyłam długo i nieskutecznie. Silne leki nie pomagały, dopiero zastrzyki ze sterydami przepisane przez dermatologa po dwóch tygodniach męki, odniosły jakiś skutek.
Próbowałam znaleźć jakieś wytłumaczenie, gdyż nigdy wcześniej nie miałam problemu z opalaniem, wręcz przeciwnie, moja opalenizna zawsze była złocista, nigdy nie podrażniała mi skóry.
Dermatolog jednak kwitował moje pytania ogólnym stwierdzeniem, że opalanie było, jest i będzie szkodliwe, więc muszę po prostu unikać słońca.

Po tamtym wydarzeniu stałam się oczywiście znacznie bardziej ostrożna, kupowałam kremy z wyższym filtrem, nigdy nie leżałam godzinami na słońcu. W tym roku wybrałam się jednak na dwa tygodnie nad morze i skończyło się podobnie. Tym razem odbyło się bez bolesnych zastrzyków, jednak problem był zasadniczo ten sam.

Żaden lekarz nie potrafił odpowiedzieć mi na pytania o przyczynę tego paskudnego uczulenia, ale kilka miesięcy temu wpadłam na odpowiedź sama. Czytając (z innych przyczyn) ulotkę moich tabletek antykoncepcyjnych, wyczytałam, że przy ich stosowaniu należy uważać na słońce. No i wszystko stało się jasne.

Wiem, że jest początek zimy i moje zmartwienia wybiegają w przyszłość, jednak w tym roku chciałabym czuć się swobodnie, wybierając się na wakacje.

Stąd moje pytanie- czy jest jakiś sposób, czy uniknąć tego przykrego uczulenia, nie rezygnując z doustnej antykoncepcji? A może to jedynie kwestia konkretnych tabletek?

Jeśli ktoś ma podobne doświadczenia, proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam,

Ania, 24 lata
troszeczke jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-12, 15:31   #2
akusia1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 108
Dot.: Opalanie a antykoncepcja

Może nie poradzę ci za bardzo, ale to co miałaś jest reakcją alergiczną i może poszukaj co jeszcze jadłaś, piłaś i czym się smarowałaś podczas opalania. Przy zażywaniu hormonów owszem trzeba uważać na słońcu ale tu chodzi o przebarwienia (ostuda) jakie powstają na skutek aktywności hormonów, mogą pojawić się fotouczulenia, ale częściej jest to od innych leków, antybiotyków. Nawet preparaty z dziurawcem są szkodliwe gdy się opalamy. Jeżeli to od tabletek to jeśli nie chcesz ich odstawić to może je zmień. Ja biorę od lat różne i nigdy mnie nic nie spotkało.
akusia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-12, 15:35   #3
Agaciak24
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 16
Dot.: Opalanie a antykoncepcja

l
Cytat:
Napisane przez akusia1 Pokaż wiadomość
Może nie poradzę ci za bardzo, ale to co miałaś jest reakcją alergiczną i może poszukaj co jeszcze jadłaś, piłaś i czym się smarowałaś podczas opalania. Przy zażywaniu hormonów owszem trzeba uważać na słońcu ale tu chodzi o przebarwienia (ostuda) jakie powstają na skutek aktywności hormonów, mogą pojawić się fotouczulenia, ale częściej jest to od innych leków, antybiotyków. Nawet preparaty z dziurawcem są szkodliwe gdy się opalamy. Jeżeli to od tabletek to jeśli nie chcesz ich odstawić to może je zmień. Ja biorę od lat różne i nigdy mnie nic nie spotkało.
hm, z tego co pamiętam to nie miałam oproblemu z opalaniem przy tabletkach, więc rzeczywiście może to być reakcja alergiczna. u mnie był spokój.

Edytowane przez Agaciak24
Czas edycji: 2013-12-12 o 15:36
Agaciak24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dermatologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:56.