Wakacje z duchami oraz te z reflekcją - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zamknięte > Fora sponsorowane > Moje wakacyjne przygody

Notka

Moje wakacyjne przygody Konkurs z nagrodami! Chcemy abyście troszkę powspominały i opisały swoje najlepsze w życiu wakacje, albo najciekawszą, najśmieszniejszą przygodę wakacyjną. Mile widziana oprawa zdjęciowa lub graficzna ;)

 
 
Narzędzia
Stary 2011-06-10, 22:23   #1
niezwykla22
Zakorzenienie
 
Avatar niezwykla22
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 8 366

Wakacje z duchami oraz te z reflekcją


Wakacje z duchami


Rok temu wybrałam się z mężem na wakacje objazdowe, typowo pod kątem zwiedzania... Obraliśmy kierunek - Mazury Pierwsze trzy noclegi zarezerwowaliśmy w Gierłoży (Wilczy Szaniec - Siedziba Hitlera). To tutaj dokonano niudanego zamachu na dyktatora. Wiem, wiem... mało romantycznie , ale uwielbiamy spędzać czas aktywnie i poznawać, nowe, nieznane, piękne i ciekawe zakątki Polski. Był to hotel, który dawniej zamieszkiwali żołnierze Hitlera (zaznaczam ten fakt, ponieważ jak się okazało, był dla mojej psychiki (??) bardzo znaczący)
Dojechaliśmy na miejsce... Godzina ok. 15.00, turystów mnóstwo - Polaków , Niemców... Myślę sobie, że "miejsce tętni życiem, raczej się w tym hotelu nie wyśpimy, bo będzie za głośno"...

Zameldowaliśmy się, wypakowaliśmy i poszliśmy zwiedzać...

Ale może najpierw krótko o tym miejscu:


Cytat:
W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hiltera. Zamaskowane miasteczko w lesie - 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe.

W 1944r. mieszkało tu ponad 2000 osób. 20 lipca 1944 roku pułownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonuje tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera.

Tu decydowano o wykorzystaniu jeńców w niemieckim przemyśle zbrojeniowym;budowie nowych obozów koncentracyjnych.Tu wcielano w życie plan budowy Tysiącletniej Rzeszy.Tu podejmowano zbrodnicze decyzje, dotyczące losów wielu narodów Europy.

Tu pracowali i przebywali m.in.: Adolf Hitler, Hermann Goring, Heinrich Himmler, Martin Bormann, Wilhelm Keitel, Joseph Goebbels, Dr Fritz Todt, Albert Speer i inni.



Z przewodniczką, która arcyciekawie opowiadała o historii tego miejsca, wyruszyliśmy zwiedzać pohitlerowskie bunkry... Pominę fakt, że atakowały nas komary i nieznane mi instety wielkości wróbli... Jednak miejsce było przeciekawe i to przycimiło tę niedogodność.

Po wycieczce, bogatci o nową wiedzę, zmęczeni wróciliśmy do hotelu. Pokój na parterze, środek lasu, turyści się porozjeżdżali, zostaliśmy sami w hotelu, w samym środku lasu. Tak przerażająca cisza, że w uszach dzwoniło Zmógł nas sen, a razcej zmęczenie. Nieprzyzwyczajona do takiej niesamowitej ciszy, z trudem usnęłam (w przeciwieństwie do mojego męza) i zaczęła się moja nocna męka

Śniło mi się, że atakują mnie żołnierze hitlerowscy. Strasznie się bałam. Chciałam krzyczeć, poruszyć się - ale NIC Wkońcu, obudziłam się...

Zasnęłam ponownie. Znów ten sam sen... Znów chcę krzyknąć COKOLWIEK, ale nie mogę!!! . Zlana potem obudziłam się... Za oknem usłuszałam pohukiwanie sowy, byłam zakryta kołdrą od stóp do głów (mimo 30 st. upału), cała mokra....

Udało się zasnąć i o zgrozo... znów ten sam sen... Obudziłam się kolejny raz, myśląc "coś ze mną nie tak już jest chyba". Tym razem za oknem było słuchać wycie wilków Teraz to już byłam przerażona na AMEN Tak przerażona nie byłam nigdy, przenigdy w życiu .

Zasnęłam kolejny raz... Tym razem śniło mi się, że żołnierze Ci zginęli... W tym śnie poczułam wielki smutek (?) - zginęli ludzie, po czym znów się obudziłam... Ale po przebudzeniu poczułam wielką ulgę, trudno do czegokolwiek to porównać: niesamowitą lekkość... Tak jakby COŚ dało mi spokój..

Co to było??? Do dziś zadaję sobie to pytanie... I chyba nie chcę znać odpowiedzi Wierzę, że to był tylko sen...




__________________

Edytowane przez niezwykla22
Czas edycji: 2011-06-10 o 23:05
niezwykla22 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-10, 22:28   #2
niezwykla22
Zakorzenienie
 
Avatar niezwykla22
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 8 366
Dot.: Wakacje z duchami oraz te z reflekcją

Co jeszcze można zobaczyć ciekawego na Mazurach:

1. MAMERKI
Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych


Na Mazurach, nad Kanałem Mazurskim, 8 km od Węgorzewa, 22 km od Giżycka, 25 km od Kętrzyna, 18 km od Gierłoży znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej.

W latach 1940-1944 zbudowano dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu około 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetonowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów.

Dużą atrakcją jest bunkier „gigant”, w takim typie bunkra Adolf Hitler mieszkał podczas wojny. Ściany i stropy mają grubość 7 metrów! Na dach, gdzie znajdowało się stanowisko przeciwlotnicze, żołnierze wchodzili po stalowych drabinach. Zbudowane współcześnie schody z balustradą prowadzą na dach schronu i dalej do punktu widokowego na jezioro Mamry i okolice. (nr 6 na mapie).

Kolejne schrony to schrony bojowe, sztabowe, ogromne bunkry, w których ukryto urządzenia techniczne. Korytarze i wnętrza schronów są niezniszczone i dostępne do zwiedzania. Zachowały się zejścia do kanałów oraz cały kanał techniczny łączący bunkry 28 i 30.

Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945.





2. SZTYNORT

Sztynort to obecnie maleńka miejscowość na Mazurach (gmina Węgorzewo), która malowniczo rozłożyła się nad niewielkim jeziorkiem Sztynorckim. Ukryta przed wzrokiem żeglarzy pływających po otaczających półwysep jeziorach: Łabap, Dargin, Kirsajty i Mamry Małe. Aby zawinąć do tutejszego portu trzeba odnaleźć między szuwarami wąski przesmyk wiodący na jezioro Sztynorckie, uważając przy okazji na znajdujące się w tym miejscu liczne kamienie (słynna mielizna "Kamienie Sztynorckie"). To od nich miejscowość wzięła swoją nazwę: Sztynort to spolszczony Steinort. W jęz. niemieckim Stein oznacza kamień, zaś Ort - miejsce, czyli Steinort to kamienne miejsce. Ale jest to miejsce niesamowite. Przez prawie 500 lat historii Sztynortu wydarzyło się tu wiele ludzkich dramatów i skryło wiele tajemnic...

[IMG][/IMG]


3. ŚLUZA GUJA i śluzy w Leśniewie

Kanał Mazurski wraz z uzupełniającymi go budowlami to niewątpliwie jeden z najbardziej tajemniczych obiektów, które możemy obejrzeć na Mazurach. Kanał Mazurski miał zapewnić wodne połączenie Wielkich Jezior Mazurskich z Bałtykiem, poprzez rzekę Pregoła. Miał służyć transportowi towarów (drewo, zboże, torf, węgiel, produkty przemysłowe) oraz odprowadzeniu nadmiaru wody z jezior mazurskich.
Projekt jego budowy powstał w latach 1862-64 i przewidywał budowę 10 śluz oraz 2 jazów mających zlikwidować różnicę poziomów wody wynoszącą 111,2m (Jezioro Mamry: 116,3m npm -rzeka Łyna: 5,1m npm), co średnio dawało niewiele ponad 2m/1 km.
Spośród 10 śluz, 5 znajduje się na terenie Polski. Są to:

- Leśniewo Górne
Jes to imponujących rozmiarów budowla hydrotechniczna. Jej komora ma glebokość 21 m, szerokość 7,5 m, dlugość 46 m i spad 17,2 m. Ocenia się że została ukończona w 30%.
W konstrukcji betonowie nie zamontowano urządzeń technicznych. Nie zdążono też doprowadzić do niej kanału. Na frontowej ścianie widać odcisk po niemieckim orle, który ponoć do dziś spoczywa w wodzie napuszczonej do śluzy.

- Leśniewo Dolne
Śluza ta znajduje się niedaleko śluzy Leśniewo Górne i według planów miałą mieć identyczną konstrukcję. Budowa została wykonana w zaledwie 15%, tak więc można zobaczyć jedynie

- Guja
Śluza Guja została nie tylko wykończona w 100%, ale działa do dziś, regulując poziom wody w jeziorze Rydzówka. Wysokość spiętrzania wody wynosi w przybliżeniu 10m. Jest to śluza komorowo-dokowa.







4. RESZEL: ZAMEK i KOŚCIÓŁ Z WIEŻĄ WIDOKOWĄ

KOŚCIÓŁ Parafia w Reszlu istniała już w r. 1337 (pierwsze znane nadanie i najstarsza wzmianka o proboszczu) jednak Kościół pafafialny prawdopodobnie był drewniany i nie przechowała się o nim zadna wzmainka.
Hala

Obecny kościół pochodzi z II-ej połowy XIV w. Jest gotycki, orientowany, murowany z cegły, na podmurowaniu z kamienia zbudowany na rzucie prostokąta z kwadratową, ośmiokondygnacyjną wieżą od zachodu. Trójnawowy piecioprzęsłowy, halowy. Sklepienie gwiaździste wzniesione przez Nielisa Schewnermanna w latach 1475 - 1476.

Od strony północnej dobudowano do korpusu kościoła pietrową zakrystię i kruchę o sklepieniach gwiaździstych. Pomiędzy zakrystią i kruchtą w okresie późniejszym wzniesiono wązką przybudówkę barokową

Od strony wschodniej przylega prostokątna, parterowa biblioteka, sklepiona kolebkowo, dobudowana w 1471 r.
Wieża

Wieża wzniesiona wraz z kościołem, odbudowana w latach 1482 - 1487, 1495 - 1503, górna kondygnacja i hełm projektu Joachima Zagrozińskiego pochodzą z r. 1837. W 1920 r. wzniesiono nową klatkę schodową przy kruchcie północnej, w miejsce gotyckiej z 1489 r.

W przyziemiu wieży kruchta, przebudowana w 1921 r. Pierwotnie otwarta z czterech stron. Obecnie ostrołukowe wejście od północy i południa zamurowane. Szczyt wschodni korpusu wzniesiony został po 1475 r.

Cały kościól opięto szkarpami, na narożach ustawionymi ukosnie.









5. PARK DZIKICH ZWIERZĄT W KOSEWIE

Sarny, jelenie, daniele

Na weekend warto wybrać się na fermę jeleniowatych, prowadzoną przez Instytut Parazytologii PAN. Zajmuje ona stuhektarowy, malowniczo pofalowany teren nad jeziorem Kuc. Na wybiegach tak dużych, że ogrodzenia stają się niemal niewidoczne, żyje kilkaset jeleni i danieli. Warto zobaczyć też liczne stado azjatyckich jeleni sika. Można również podziwiać sarny, koniki polskie, a także muflony.





6. PARK DZIKICH ZWIERZĄT KADZIDŁOWO

Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo znajduje się na terenie Puszczy Piskiej. Celem Parku jest umożliwienie poznania przede wszystkim gatunków rodzimych. Położenie Parku na śródleśnych łąkach umożliwia bytowanie zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnych. Większość zwierząt jest zaprzyjaźnionych człowiekiem, dlatego też możliwe jest wejście do niektórych gatunków na ich obszerne wybiegi a nawet karmienie, głaskanie i podziwianie z bliska. Ze względu na rozległość terenu i jego charakter, zwiedzanie Parku odbywa się tylko z przewodnikami, którzy opowiadają o poszczególnych zwierzętach, ich biologii, zwyczajach oraz potrzebie ochrony. Dotyczy to przede wszystkim gatunków rzadkich rzadkich ginących, jak ryś, wilk, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek.

Dużym sukcesem jest ich rozmnażanie na terenie Parku, co świadczy o odpowiednich warunkach ich utrzymania.

W Parku prowadzone są prace związane z ochroną i reintrodukcją gatunków obecnie ginących lub zagrożonych, jak kuraki leśne czy ryś nizinny. Patronem Parku jest znany przyrodnik i patriota Benedykt Dybowski, który zesłany na Syberię przyczynił się do poznania przyrody tej części świata. W związku z tym w Kadzidłowie znajduje się też grupa zwierząt Syberii i Dalekiego Wschodu.







7. TWIERDZA BOYEN

Twierdza Boyen w Giżycku powstała w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Na początku kwietnia 1843 r. król Fryderyk Wilhelm IV wydał rozkaz rozpoczęcia budowy twierdzy. Opracowany został projekt, który zakładał wybudowanie na planie sześcioboku ziemno–murowanego fortu zaporowego w bezpośrednim pobliżu miasta na tzw. Wyspie Giżyckiej.








8. ŚWIĘTA LIPKA I KONCERTY ORGANOWE

To sławne sanktuarium maryjne już od średniowiecza przyciągające pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski. Święta Lipka - to także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w stanie prawie nie zmienionym bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby w kamieniu i drewnie, malarstwo ścienne i obrazy na płótnie, wyroby złotnicze i snycerskie oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Do tego dodać trzeba malownicze położenie zespołu na dnie doliny w obramowaniu lasów. Święta Lipka ostatnio stała się także miejscem wypoczynkowym. Lasy i jeziora przyciągają coraz liczniejszych wczasowiczów.























Wakacje nad morzem 6 lat temu



Plaża, ukrop, ludzi mnóstwo... Niezwykły relaks... spokój

Nagle do naszego parawanu podeszło dziecko....


opiszę jutro....


Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg rainraingoaway.jpg (43,5 KB, 182 załadowań)
__________________

Edytowane przez niezwykla22
Czas edycji: 2011-06-23 o 12:23
niezwykla22 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-10, 23:53   #3
agnes188
Zakorzenienie
 
Avatar agnes188
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 15 678
Dot.: Wakacje z duchami oraz te z reflekcją

i ciekawe co bylo jak podeszlo to dziecko zostawiam piateczke i zapraszam do mnie
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=744399
Wymianka torebki sukienka

agnes188 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-11, 11:20   #4
emis_89
Raczkowanie
 
Avatar emis_89
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Suwałki
Wiadomości: 172
Dot.: Wakacje z duchami oraz te z reflekcją

Kilka lat temu byłam w Gierłoży. Na szczęście dla mnie - bez noclegu. Wspominam to miejsce jako inne niż te, które zwiedza się na wycieczkach.... coś w nim było. Bunkry wyglądały dość ciekawie

Czekam na opowieść o dziecku, może wampirku :P

zostawiam 5 i zapraszam do siebie
emis_89 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-12, 13:18   #5
_groooszek_
Zakorzenienie
 
Avatar _groooszek_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 282
Dot.: Wakacje z duchami oraz te z reflekcją

Zostawiam 5 i czekam na dalszą część
__________________


Gdzieś tu chyba zakpił los. Ona brzydka, brzydki on...
A taka ładna miłość...



_groooszek_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-12, 13:22   #6
MartaAntonina
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 15
Dot.: Wakacje z duchami oraz te z reflekcją

Mam pytanie: jak długo czekałaś na akceptacje swojego wątku? Dodałam swój konkursowy około 11 rano i do tej pory nie ma. Domyślam się, że czeka na moderatora, ale nie wiem ile im to średnio zajmuje
PS. świetne zdjęcia!
MartaAntonina jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-12, 13:37   #7
scandalistka
Zadomowienie
 
Avatar scandalistka
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: sercem w Bieszczadach
Wiadomości: 1 066
Dot.: Wakacje z duchami oraz te z reflekcją

Zapowiada się... strasznie. Czekam na więcej i zapraszam do mnie.
__________________

scandalistka jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-06-15, 11:50   #8
Onnaa88
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 6 200
Dot.: Wakacje z duchami oraz te z reflekcją

Ciekawy wątek
Onnaa88 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-17, 14:00   #9
milena22x
Raczkowanie
 
Avatar milena22x
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 281
Smile Dot.: Wakacje z duchami oraz te z reflekcją

Czytam już któryś wątek o Mazurach i po prostu muszę tam być! nie mam aż tak bardzo daleko, a nigdy nie byłam. A ruiny ruiny kwatery Adolfa Hitlera, chętnie zobaczyłabym. Zdjęcia tym bardziej mnie zachęcają zostawiam 5 i czekam na więcej
__________________
Zapraszam do mojego konkursowego wątku o wakacyjnych przygodach


Witaj górska przygodo!


milena22x jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-20, 12:26   #10
niezwykla22
Zakorzenienie
 
Avatar niezwykla22
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 8 366
Dot.: Wakacje z duchami oraz te z reflekcją

dziekuje za miłe słowa muszę się zebrac do dokonczenia drugiej opowieści, chwilowo brak jednak czasu

jeszcze raz Wam dziękuję dziewczyny
__________________
niezwykla22 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-23, 12:23   #11
niezwykla22
Zakorzenienie
 
Avatar niezwykla22
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 8 366
Dot.: Wakacje z duchami oraz te z reflekcją

dodałam atrakcje na Mazurach
__________________
niezwykla22 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-07-12, 14:04   #12
niezwykla22
Zakorzenienie
 
Avatar niezwykla22
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 8 366
Dot.: Wakacje z duchami oraz te z reflekcją

Cytat:
Napisane przez Onnaa88 Pokaż wiadomość
Ciekawy wątek
dziękuję
__________________
niezwykla22 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-07-27, 17:36   #13
tryagain
Raczkowanie
 
Avatar tryagain
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 235
Dot.: Wakacje z duchami oraz te z reflekcją

Wybieram się w sierpniu na Mazury i nie byłam z tego faktu zadowolona, ale po przeczytaniu Twojego wątku nie mogę się doczekać! Wstyd się przyznać, ale byłam przekonana, że tam to tylko jeziora, lasy, jeziora, lasy itd... Co prawda mam nadzieję, że nie będą mnie w snach nękać żołnierze Hitlera!
No i z niecierpliwością czekam na dalsze Twoje opowieści
tryagain jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-01-18, 09:51   #14
aneta86gda
Przyczajenie
 
Avatar aneta86gda
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 7
Dot.: Wakacje z duchami oraz te z reflekcją

www.wizaz.pl
aneta86gda jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Moje wakacyjne przygody


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:07.