Wosk wybielający, a biała patyna / postarzająca pasta woskowa wybielająca - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne > Decoupage

Notka

Decoupage Pod-forum decoupage to miejsce przygotowane specjalnie dla miłośników tej techniki. Lubisz decoupage? Dołącz do nas.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-09-30, 13:42   #1
Harmonia Mundi
Luzik
 
Avatar Harmonia Mundi
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 42

Wosk wybielający, a biała patyna / postarzająca pasta woskowa wybielająca


Dziewczyny,
czy używała któraś z Was produktów z tytułu wątku (wosk wybielający, np. Liberon, patyna biała, np. DecorFin lub Stamperia, postarzająca pasta wybielająca, np. Pentart na bazie wosku z olejkiem pomarańczowym) i jest w stanie powiedzieć, czym one się od siebie różnią? Chodzi mi wyłącznie o efekt jaki dają na drewnie

Mam do pobielenia malutki kawałek lampy. Transparentny efekt wybielającego wosku byłby tu idealny, ale to dosłownie dwie małe obrączki na drewnianym walcu, więc jak kupię 250 ml Liberona, wykorzystam odrobinkę i reszta będzie leżała bezużytecznie. Za to patyna i pasta są w małych słoiczkach ok. 20 ml. Tylko czy efekt będzie taki ładny i podobny do wosku?

A może ktoś mógłby mi odstąpić łyżeczkę białego wosku Liberona?
A może ktoś robi sobie sam wybielający wosk i poda przepis i proporcje?
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg wybielajace.jpg (70,3 KB, 7 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg lampa-drewno (3a).jpg (36,1 KB, 12 załadowań)
__________________
Nie przejmuj się ludźmi. W końcu i tak wszyscy umrą

Edytowane przez Harmonia Mundi
Czas edycji: 2015-10-01 o 16:09
Harmonia Mundi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-01, 12:26   #2
Pupil
Osiołek z zakątka :)
 
Avatar Pupil
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 11 757
Dot.: Wosk wybielający, a biała patyna / postarzająca pasta woskowa wybielająca

Ja używałam pastę wybielającą Starwax a teraz używam białą patynę Decor.
Pobielałam też farbą akrylową - przy użyciu prawie suchego pędzla. A teraz wpadł mi w oko filmik o pobielaniu przy użyciu farb kredowych https://www.youtube.com/watch?v=X9w9UP4ONwo
Może to będzie dla Ciebie przydatne
__________________
Zapraszam:

[SIGPIC][/SIGPIC]

Pupil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-01, 16:09   #3
Harmonia Mundi
Luzik
 
Avatar Harmonia Mundi
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 42
Dot.: Wosk wybielający, a biała patyna / postarzająca pasta woskowa wybielająca

Cytat:
Napisane przez Pupil Pokaż wiadomość
Ja używałam pastę wybielającą Starwax a teraz używam białą patynę Decor.
No i jakie dają efekty te preparaty?
StarWaxa mogę sobie trochę wyobrazić po tym, co widziałam tutaj: https://youtu.be/RrJJqWhyOsY?t=46s i nie jest to do końca efekt, o jaki mi chodzi.

Ja nie tyle chcę pobielić lampę bo jej kolor mi się podoba, ile zasymulować efekt przetarcia na samiutkim rancie dwóch wytoczonych w drewnie obrączek, więc to musi się dobrze rozcierać i zanikać, no i wyglądać naturalnie dlatego się tak uparłam na wosk (może niesłusznie).


Z kolei efekt białej patyny Stamperia jest do pooglądania tutaj: https://youtu.be/fbiHh3Gyzgo?t=4m27s i chyba sama użytkowniczka nie jest do niej przekonana skoro uważa, że rozwodniony farba da ten sam.
__________________
Nie przejmuj się ludźmi. W końcu i tak wszyscy umrą

Edytowane przez Harmonia Mundi
Czas edycji: 2015-10-01 o 20:26
Harmonia Mundi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-01, 16:40   #4
Pupil
Osiołek z zakątka :)
 
Avatar Pupil
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 11 757
Dot.: Wosk wybielający, a biała patyna / postarzająca pasta woskowa wybielająca

Jeśli chcesz delikatnie zaznaczyć tylko pobielenie w formie przetarcia to ja bym zdecydowanie spróbowała patyną. Możesz to zrobić wielokrotnie, aż efekt końcowy Cię zadowoli. Patyna ma to do siebie, że można ją dowolnie ścierać i nakładać - warunek, że wcześniej pomalujesz lakierem powierzchnię bo inaczej to będzie Ci ją bardzo trudno usunąć, gdyby efekt okazał się nie taki jak oczekiwałaś.
Możesz bielenie patyną spróbować na dowolnym kawałku drewna jak to wychodzi, a gdy efekt okaże się zadowalający to zrobić go dopiero na docelowym przedmiocie
__________________
Zapraszam:

[SIGPIC][/SIGPIC]

Pupil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-04, 20:10   #5
Harmonia Mundi
Luzik
 
Avatar Harmonia Mundi
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 42
Dot.: Wosk wybielający, a biała patyna / postarzająca pasta woskowa wybielająca

Dzięki. Chyba masz rację z tą patyną, bo wosk jest podobno od niej bardziej kryjący.
A jesteś w ogóle zadowolona z tego białego DecorFina?

Muszę kupić też czarna patynę do rzeczy bejcowanych na ciemny orzech i widzę, że DecorFin ma i biel antyczną i czerń antyczną, więc dałoby się zamówić za jednym zamachem.

Co prawda bardziej przymierzałam się do czarnej patyny Nerchau, bo bardzo podobają mi się efekty nią uzyskane (i też ma wersję białą) i jest tańsza. Linka do zdjęcia na blogu wkleić nie mogę, ale może autorka się nie obrazi za wklejenie fotki - ta skrzynka wg opisu jest patynowana czarnym Nerchauem i po prostu
Może ktoś używał patyn Nerchau?
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg decorFin-patina anticante.jpg (179,9 KB, 5 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg nerchau-patina.jpg (154,0 KB, 7 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg DSC_8183.jpg (103,7 KB, 16 załadowań)
__________________
Nie przejmuj się ludźmi. W końcu i tak wszyscy umrą

Edytowane przez Harmonia Mundi
Czas edycji: 2015-10-04 o 20:48
Harmonia Mundi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-24, 16:19   #6
Harmonia Mundi
Luzik
 
Avatar Harmonia Mundi
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 42
Dot.: Wosk wybielający, a biała patyna / postarzająca pasta woskowa wybielająca

Ostatecznie kupiłam i użyłam białą patynę Nerhau, więc jeśli komuś się w przyszłości przyda, mogę napisać jaki to dało efekt.

Nie taki, jak chciałam, więc poszła w ruch terpentyna.
Patyna Nerhau jest płynna, kremowa, przypomina rozwodnioną farbę z pigmentami doskonałej jakości. Nie uzyskałam nią efektu, na jakim mi zależało, wyłącznie z powodu materiału na jakim próbowałam go osiągnąć. Lampa była gładka w kolorze jasnego buka, więc efekt wyszedł, jak zasmarowane ledwowidoczną białą kredą jasne drewno. Na obrączkach, na których chciałam efekt przetarcia była w ogóle niewidoczna.

To oczywiście moja wina. Teraz już wiem, że żeby miało to sens drewno musi mieć pory (efekt kornika), w które jasna farba może wejść. Dobrze też, żeby było ciemne. Na gładkim i jasnym jej po prostu nie widać.
__________________
Nie przejmuj się ludźmi. W końcu i tak wszyscy umrą

Edytowane przez Harmonia Mundi
Czas edycji: 2015-11-24 o 16:21
Harmonia Mundi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Decoupage


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-11-24 16:19:01


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:48.