Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-10-16, 14:40   #1
netka0707
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 23

Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.


Witam
Mam pytanie dotyczące zasiłków i ciążowego L4.
Mianowicie 2 miesiące temu podpisałam umowę o pracę, nie wiedząc jeszcze, że jestem w ciąży. Aktualnie jestem w 10 tygodniu ciąży i póki co nie powiadamiałam o fakcie pracodawcy, ze względu na strach przed rozwiązaniem umowy. I tutaj mam pytanie: skoro byłam u ginekologa i stwierdzono ciążę tuż po podpisaniu umowy, czy po przepracowaniu tych 2-3 miesięcy (choć chciałabym jak najdłużej jednak pracować) należą mi się wszystkie świadczenia? Czy ZUS nie będzie mieć podejrzeń co do jakiegoś oszustwa/wyłudzenia świadczeń? Nie była to planowana ciąża, jednak nie chcę być posądzona o specjalne podjęcie pracy.
Druga sprawa, jeśli faktyczny okres zatrudnienia to np. 5-6 miesięcy, i po tym okresie poszłabym na L4 w razie złego samopoczucia, jak jest wyliczana wysokość L4 i macierzyńskiego? Jest to średnia z ostatnich 12 miesięcy ogółem, czyli np. 6 przepracowanych miesięcy x stawka/12miesięcy, czy biorą pod uwagę tylko te faktyczne 6 miesięcy i przez nie dzielą wypłatę?
Przepraszam, jeśli pytania są głupie, ale jestem w kropce i chciałabym znać sytuację, a niestety Panie w ZUSie mają różne wersje i nie mam pojęcia już jak to wygląda, a chciałabym rady od kogoś, kto zna sytuację w praktyce.
Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam
netka0707 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-16, 18:13   #2
kotek81
Zakorzenienie
 
Avatar kotek81
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 4 690
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Ja miałam podobna sytuację, po podpisaniu umowy okazało się, że jestem w ciąży. Ponieważ trzeba było dojeżdżać i sporo dzwigać po 3 miesiącach poszłam na l4 - dostawałam od Zusu chorobowe w takiej samej wysokości jak wypłata u pracodawcy. Macierzyński również - no ale wtedy on trwał tylko 6 miesięcy, teraz jeśli będziesz chciała iść na roczny macierzyński to dostaniesz 80% wypłaty.
Zus mnie akurat nie kontrolował ale o to byłam spokojna bo naprawdę pracowałam więc raczej nie mieliby podstaw do zakwestionowania zatrudnienia a że z ciążą wyszło jak wyszło no cóż zdarza się...
kotek81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-16, 20:35   #3
doloresd
Wtajemniczenie
 
Avatar doloresd
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 455
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Lepiej powiadomić pracodawcę o ciąży, a to z kilku powodów. Najważniejszym z nim jest taki, że jak pracodawca wie o ciąży, to zyskujesz przywileje przewidziane w kodeksie pracy: zakaz pracy w godzinach nocnych, jeżeli praca zagraża twojemu zdrowiu pracodawca obowiązany jest przenieść Cię na inne stanowisko. Jeżeli pracujesz przy komputerze, to maksymalnie możesz pracować 4 h dziennie, pozostałe 4 h - inna praca stosowna do twoich kwalifikacji i stanowiska pracy, a jak pracodawca nie może jej zapewnić - zwolnienie ze świadczenia pracy z zachowaniem wynagrodzenia.
Dodatkowo możesz w godzinach pracy mieć wizyty u ginekologa - również z zachowaniem wynagrodzenia.

Czy to jest umowa na czas określony czy na czas nieokreślony?

Warto poczytać kodeks pracy .
doloresd jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-16, 21:17   #4
kejtiCe
Zakorzenienie
 
Avatar kejtiCe
 
Zarejestrowany: 2013-06
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 12 833
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Ja podpisalam umowę w 16 tygodniu ciąży - 2 stycznia. 2 kwietnia poszłam na l4. Od 5 maja dostawałam pieniądze z ZUS. A potem od 22 macierzyński. Nikt mnie nie kontrolowal. Poszłam na roczny macierzyński, więc dostaje 80% wynagrodzenia.

Jeżeli nawet Cie skontroluja, to raczej nie masz się czego bać, skoro wszystko przebiegło uczciwie.
__________________
K & M
27.02.2013
K & M & W
22.06.2015
kejtiCe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-16, 23:13   #5
netka0707
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 23
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Dzięki Wam za odpowiedzi!
Jest to umowa na czas nieokreślony. Pocieszyłyście mnie- myślałam, że może być jakiś problem. To moja pierwsza praca "na biało" jak i ciąża i miałam dużo obaw, a najbardziej bałam się o pieniądze po tym jak jedna Pani w ZUSie powiedziała mi, że L4 jak i macierzyński jest wyliczany ze średniej z 12 miesięcy, czyli obliczając za kilka miesięcy pracy byłyby to grosze w porównaniu do wypłaty. Druga powiedziała mi to samo co i Wy. Dobrze, że jednak nie potwierdziła się teza pierwszej- chyba nie chciała być zbyt pomocna, ale to i tak była przesada pracować w ZUSie i wprowadzać ludzi w taki błąd. Chyba, że trafiłam na jakąś stażystkę...
netka0707 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-17, 08:39   #6
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Tak, L4 i macierzyński wylicza się z 12 m-cy, pani miała rację.

Ale jeśli pracujesz krócej, to logiczne, że wyliczamy z tylu miesięcy, ile przepracowałaś, pomijając miesiąc w którym nastąpiło L4.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-17, 08:41   #7
kejtiCe
Zakorzenienie
 
Avatar kejtiCe
 
Zarejestrowany: 2013-06
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 12 833
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Cytat:
Napisane przez netka0707 Pokaż wiadomość
Dzięki Wam za odpowiedzi!
Jest to umowa na czas nieokreślony. Pocieszyłyście mnie- myślałam, że może być jakiś problem. To moja pierwsza praca "na biało" jak i ciąża i miałam dużo obaw, a najbardziej bałam się o pieniądze po tym jak jedna Pani w ZUSie powiedziała mi, że L4 jak i macierzyński jest wyliczany ze średniej z 12 miesięcy, czyli obliczając za kilka miesięcy pracy byłyby to grosze w porównaniu do wypłaty. Druga powiedziała mi to samo co i Wy. Dobrze, że jednak nie potwierdziła się teza pierwszej- chyba nie chciała być zbyt pomocna, ale to i tak była przesada pracować w ZUSie i wprowadzać ludzi w taki błąd. Chyba, że trafiłam na jakąś stażystkę...
Ja otrzymuje 80% wynagrodzenia i jest gorzej, niż wypłata.
__________________
K & M
27.02.2013
K & M & W
22.06.2015
kejtiCe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-10-17, 08:55   #8
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Bo macierzyński to jest 80% (ew. 100% a potem 60%), a L4 ciążowe 100%.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-17, 08:56   #9
kejtiCe
Zakorzenienie
 
Avatar kejtiCe
 
Zarejestrowany: 2013-06
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 12 833
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Dokładnie. Autorka napisała, że gdy wylicza za kilka miesięcy, to jest mniej, no i faktycznie jest. No chyba, że wybierze się opcje na 6 miesięcy.
__________________
K & M
27.02.2013
K & M & W
22.06.2015
kejtiCe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-17, 19:46   #10
Blondi2989
Blond forever!
 
Avatar Blondi2989
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Aktualnie nad morzem
Wiadomości: 4 533
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Cytat:
Napisane przez netka0707 Pokaż wiadomość
Dzięki Wam za odpowiedzi!
Jest to umowa na czas nieokreślony. Pocieszyłyście mnie- myślałam, że może być jakiś problem. To moja pierwsza praca "na biało" jak i ciąża i miałam dużo obaw, a najbardziej bałam się o pieniądze po tym jak jedna Pani w ZUSie powiedziała mi, że L4 jak i macierzyński jest wyliczany ze średniej z 12 miesięcy, czyli obliczając za kilka miesięcy pracy byłyby to grosze w porównaniu do wypłaty. Druga powiedziała mi to samo co i Wy. Dobrze, że jednak nie potwierdziła się teza pierwszej- chyba nie chciała być zbyt pomocna, ale to i tak była przesada pracować w ZUSie i wprowadzać ludzi w taki błąd. Chyba, że trafiłam na jakąś stażystkę...
Pracodawca zatrudnił Cię od razu na czas nieokreślony? Bez okresu próbnego? Gdzie taką pracę można dostać - zazdroszczę!
__________________
Mężatka. a jaka jest Twoja supermoc?
Blondi2989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-17, 21:05   #11
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Cytat:
Napisane przez kejtiCe Pokaż wiadomość
Dokładnie. Autorka napisała, że gdy wylicza za kilka miesięcy, to jest mniej, no i faktycznie jest. No chyba, że wybierze się opcje na 6 miesięcy.
Nie, nie jest Bez względu na to, czy pracowała 3 miesiące, czy 13, to jeśli jej pensja nie uległa zmianie (podwyżka etc.) to na L4, które płatne jest 100%, powinna dostać w przybliżeniu tyle, ile dostawała pensji. Dopiero w przypadku macierzyńskiego dostaje się albo 80% przez rok, albo 100% przez pierwsze pół roku i potem 60% przez pozostały okres (o wyborze wariantu decyduje sama kobieta). Ale to też nie wynika z tego, ile miesięcy ma przepracowane.
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-10-18, 00:55   #12
kejtiCe
Zakorzenienie
 
Avatar kejtiCe
 
Zarejestrowany: 2013-06
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 12 833
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Cytat:
Napisane przez vretka Pokaż wiadomość
Nie, nie jest Bez względu na to, czy pracowała 3 miesiące, czy 13, to jeśli jej pensja nie uległa zmianie (podwyżka etc.) to na L4, które płatne jest 100%, powinna dostać w przybliżeniu tyle, ile dostawała pensji. Dopiero w przypadku macierzyńskiego dostaje się albo 80% przez rok, albo 100% przez pierwsze pół roku i potem 60% przez pozostały okres (o wyborze wariantu decyduje sama kobieta). Ale to też nie wynika z tego, ile miesięcy ma przepracowane.
Napisałam o macierzyńskim.
__________________
K & M
27.02.2013
K & M & W
22.06.2015
kejtiCe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-18, 08:25   #13
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Cytat:
Napisane przez kejtiCe Pokaż wiadomość
Napisałam o macierzyńskim.
Ale na wysokość macierzyńskiego też nie ma wpływu okres pracy a jedynie decyzja kobiety o tym, który wariant wybiera.
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-18, 14:46   #14
StayStylish
Raczkowanie
 
Avatar StayStylish
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 433
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

A może któraś z was wie co w przypadku zmiany etatu?

Jestem zatrudniona u jednego pracodawcy od półtora roku, przez rok byłam zatrudniona na pół etatu + "dopełnienie" do całego etatu zleceniem, a 6 miesięcy temu podpisałam nową umowę (na cały etat, na o wiele wyższej stawce).
Opinie są różne, czy któraś z was wie w jaki sposób wyliczyć w tym przypadku L4 ?
__________________
2016
StayStylish jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-18, 17:56   #15
badzia987
Wtajemniczenie
 
Avatar badzia987
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: 11 m2
Wiadomości: 2 886
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Cytat:
Napisane przez StayStylish Pokaż wiadomość
A może któraś z was wie co w przypadku zmiany etatu?

Jestem zatrudniona u jednego pracodawcy od półtora roku, przez rok byłam zatrudniona na pół etatu + "dopełnienie" do całego etatu zleceniem, a 6 miesięcy temu podpisałam nową umowę (na cały etat, na o wiele wyższej stawce).
Opinie są różne, czy któraś z was wie w jaki sposób wyliczyć w tym przypadku L4 ?
Liczy się ta nowa umowa bo zmienił Ci się wymiar etatu.

W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy pracownika, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta miała miejsce w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy.

ze strony ZUS.

ale w Twoim wypadku będzie to liczone od 6 miesięcy bo od tego momentu zmienił się wymiar czasu pracy.
__________________
Krzyś 19.02.2016 r.

Małgosia 06.10.2013 r.
badzia987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-19, 04:20   #16
mokrybeatka
Przyczajenie
 
Avatar mokrybeatka
 
Zarejestrowany: 2015-10
Lokalizacja: katowice
Wiadomości: 7
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Witam,jestem tutaj nowa,stawiam pierwsze kroki...mam klopot z tym,ze nie wiem w jkim momencie powiedziec kierownikowi w pracy o ciazy..nie jest to jeszce potwierdzone badaniem,wiec czas na taka wizyte w biurze,ale kiedys to nastapi..seks w 15 dniu cyklu nie moze ne skonczyc sie potomstwem...chcielismy tego ale nie wiem jak yrozegrac temat..pomozecie ???
mokrybeatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-19, 05:51   #17
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Cytat:
Napisane przez mokrybeatka Pokaż wiadomość
Witam,jestem tutaj nowa,stawiam pierwsze kroki...mam klopot z tym,ze nie wiem w jkim momencie powiedziec kierownikowi w pracy o ciazy..nie jest to jeszce potwierdzone badaniem,wiec czas na taka wizyte w biurze,ale kiedys to nastapi..seks w 15 dniu cyklu nie moze ne skonczyc sie potomstwem...chcielismy tego ale nie wiem jak yrozegrac temat..pomozecie ???
Oczywiscie, ze moze. Kobiety się latami starają o dziecko, monitorują cykle, a niekoniecznie udaje im się zajść bez trudu.

Po pierwsze to zrób najpierw test, potem idź do lekarza, a potem sie zastanawiaj jak powiedzieć w pracy.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-19, 16:30   #18
StayStylish
Raczkowanie
 
Avatar StayStylish
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 433
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Cytat:
Napisane przez badzia987 Pokaż wiadomość
Liczy się ta nowa umowa bo zmienił Ci się wymiar etatu.

W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy pracownika, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta miała miejsce w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy.

ze strony ZUS.

ale w Twoim wypadku będzie to liczone od 6 miesięcy bo od tego momentu zmienił się wymiar czasu pracy.
Dzięki, ja nie do końca byłam pewna ze względu na to, że umowę o pracę miałam na pół etatu, a drugie "pół etatu" miałam u tego samego pracodawcy na zleceniu
__________________
2016
StayStylish jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-19, 17:03   #19
netka0707
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 23
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Cytat:
Napisane przez Blondi2989 Pokaż wiadomość
Pracodawca zatrudnił Cię od razu na czas nieokreślony? Bez okresu próbnego? Gdzie taką pracę można dostać - zazdroszczę!
Po znajomości nie potrzebowałam okresu próbnego
netka0707 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-10-20, 04:17   #20
mokrybeatka
Przyczajenie
 
Avatar mokrybeatka
 
Zarejestrowany: 2015-10
Lokalizacja: katowice
Wiadomości: 7
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Test zrobiny,wynik pozytywny..nie moglo byc inaczej..
mokrybeatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-20, 11:45   #21
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Cytat:
Napisane przez mokrybeatka Pokaż wiadomość
Test zrobiny,wynik pozytywny..nie moglo byc inaczej..
Mogło. Miałaś po prostu sporo szczęścia (?)

http://www.mydiet.pl/naujiena/ile-cz...-zajsc-w-ciaze

Cytat:
30 procent zachodzi w ciążę w pierwszym cyklu (1 miesiąc)
59 procent zachodzi w ciążę w trzecim cyklu (3 miesiące)
80 procent zachodzi w ciążę w szóstym cyklu (6 miesięcy)
85 procent zachodzi w ciążę w dwunastym cyklu (jeden rok)
91 procent zachodzi w ciążę w 36 cyklu (3 lata)
Od 93 do 95 procent zachodzi w ciążę w 48 cyklu (4 lata)
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-20, 20:45   #22
netka0707
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 23
Dot.: Pierwsza umowa o pracę, a ciąża. Proszę o pomoc.

Cytat:
Napisane przez mokrybeatka Pokaż wiadomość
Test zrobiny,wynik pozytywny..nie moglo byc inaczej..
No to... gratuluje!
netka0707 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-10-20 21:45:08


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:49.