Roaccutane, próby wątrobowe... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-02-20, 17:47   #1
Mrowencja
Przyczajenie
 
Avatar Mrowencja
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 6

Roaccutane, próby wątrobowe...


Witam, od 2 miesięcy biorę roaccutane, oraz harmonet. Lekarz ginekolog który wczesniej mi to przepisał nie zlecil uprzednio żadnych zadan typu morfologia,proby watrobowe itp. Postanowilam zrobic to na wlasna reke, odebralam dzisiaj wynik badania czynnosci watroby i ALT mam 12 J U/L. Nie wiem czy to dobrze czy nie wiem że norma jest chyba do 40, czytałam na forach to ludzie maja po 30 itp, nie wiem czy to nie za mało ? Dzisiaj robiłam rowniez morfologie, jutro ide po wyniki. Nie wiem co robic, gdyz dopiero po tygodniu zazywania roa, wpadlam na pomysl zeby sprawdzic co to na lek.. co prawda widze po nim spora poprawe, ale nie chce sie truc i miec pozniej problemow rozrodczych..
Mrowencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-20, 18:57   #2
aneczka8
Zadomowienie
 
Avatar aneczka8
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 244
Dot.: Roaccutane, próby wątrobowe...

Norma jest od 5-40. Dziwne że nie masz podanych widełek. Jeszcze nigdy nie otrzymałam wyników bez norm.
Lepiej zmień lekarza. Ja bym już więcej nie poszła do takiego co dał roaccutane bez wczesniejszych badań. Wogóle nie dba o zdrowie pacjentki.
aneczka8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-20, 19:06   #3
Mrowencja
Przyczajenie
 
Avatar Mrowencja
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 6
Widełek tzn ? Przepraszam nie za bardzo sie znam na tych wszystkich wynikach... na karte która otrzymałam miałam tylko wynik ALT.. skierowanie dostalam od lekarza rodzinnego.. Czyli mój wynik jest OK?

Wiesz, ze wlasnie tak zrobie. Tez mnie to zaniepokoilo.. ;/ w ogole to biore 3 opakowanie roa, wczesniej mialam 2 po 10mg, teraz trzecie 20mg, ale koncze bo nie chce sie truc ;/ efekt widze, moze sie utrzyma przez jakis czas... jesli nie trudno - nie chce miec problemow ze zdrowiem pozniej. Skoncze to opakowanie i nie biore wiecej. Jak on mi to przepisal to w ogole nie pomyslalam zeby wczesniej sprawdzic w necie opinie na temat roa, dopiero po tygodniu stosowowania ;/

Edytowane przez jaga_2001
Czas edycji: 2008-02-20 o 20:01 Powód: Post pod postem. Istnieje opcja edycji/multicytatu, z której proszę korzystać!
Mrowencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-20, 19:12   #4
aneczka8
Zadomowienie
 
Avatar aneczka8
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 244
Dot.: Roaccutane, próby wątrobowe...

Cytat:
Napisane przez Mrowencja Pokaż wiadomość
Widełek tzn ? Przepraszam nie za bardzo sie znam na tych wszystkich wynikach... na karte która otrzymałam miałam tylko wynik ALT.. skierowanie dostalam od lekarza rodzinnego.. Czyli mój wynik jest OK?
Widełek takie moje określienie... obok wyniku ALT powinna być podana norma czyli najmiejszy możliwy wynik i największy. Twój wynik jest ok bo norma to 5- 40 U/I a Ty masz 12.
Nie zapomnij że po tym środku zajście w ciąże jest odradzane przez najbliższe 12 miesięcy po skończeniu kuracji.

Obok ALT robi się jeszcze zazwyczaj AST. Też odnośnie wątroby.
aneczka8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-20, 19:18   #5
Mrowencja
Przyczajenie
 
Avatar Mrowencja
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 6
Post

Tak, wiem o tym, mam dopiero 20 lat, takze do ciazy mi sie nie spieszy jak narazie. Boje sie tylko zebym nie miala w przyszlosci problemow jakis rozrodczych po tym leku... czytalam na forach to niektorzy 10 miesiecy [!!] stosowali te kuracje.. :|

Właśnie mam AST ale nic nie jest wpisane.. po prostu mialam skierowanie na samo ALAT.. :| a czy to ma jakies znaczenie bo napisalas ze norma to 5-40 U/I a ja mam napisane : ALT 12 J U/L

Edytowane przez jaga_2001
Czas edycji: 2008-02-20 o 20:01 Powód: Post pod postem. Istnieje opcja edycji/multicytatu, z której proszę korzystać!
Mrowencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-20, 19:32   #6
ukrycior
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 504
Dot.: Roaccutane, próby wątrobowe...

Cytat:
Napisane przez Mrowencja Pokaż wiadomość
Właśnie mam AST ale nic nie jest wpisane.. po prostu mialam skierowanie na samo ALAT.. :| a czy to ma jakies znaczenie bo napisalas ze norma to 5-40 U/I a ja mam napisane : ALT 12 J U/L
5-40 znaczy, ze taka jest norma. Tzn. Twoje 12 mieści się pomiędzi 5-40, czyli masz wynik w normie.
ukrycior jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-20, 19:34   #7
Mrowencja
Przyczajenie
 
Avatar Mrowencja
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 6
Dot.: Roaccutane, próby wątrobowe...

wlasnie sie dowiedzialam tego przed chwila tylko mi chodzilo bardziej to czy ma jakies znaczenie skoro ja mam napisane na kartce U/L a wyzej koelzanka podala mi wynik w formie U/I
Mrowencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-02-20, 19:38   #8
ukrycior
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 504
Dot.: Roaccutane, próby wątrobowe...

Cytat:
Napisane przez Mrowencja Pokaż wiadomość
wlasnie sie dowiedzialam tego przed chwila tylko mi chodzilo bardziej to czy ma jakies znaczenie skoro ja mam napisane na kartce U/L a wyzej koelzanka podala mi wynik w formie U/I
Sądzę, ze to to samo. Jeśli są inne normy to są podawane zwykle w molach i wtedy się nie zgadza. Tu mi wygląda na tą samą jednostkę.
ukrycior jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-20, 19:40   #9
aneczka8
Zadomowienie
 
Avatar aneczka8
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 244
Dot.: Roaccutane, próby wątrobowe...

Cytat:
Napisane przez Mrowencja Pokaż wiadomość
wlasnie sie dowiedzialam tego przed chwila tylko mi chodzilo bardziej to czy ma jakies znaczenie skoro ja mam napisane na kartce U/L a wyzej koelzanka podala mi wynik w formie U/I
Wydaje mi się że to to samo.
aneczka8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-20, 19:41   #10
Mrowencja
Przyczajenie
 
Avatar Mrowencja
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 6
Dot.: Roaccutane, próby wątrobowe...

Rozumiem, dziekuje za pomoc Przydatne to forum a korzystam z niego po raz pierwszy od czasu rejestracji.
Mrowencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-20, 20:13   #11
jaga_2001
Zakorzenienie
 
Avatar jaga_2001
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: ★ zakrzywiona czasoprzestrzeń ★
Wiadomości: 8 574
Dot.: Roaccutane, próby wątrobowe...

Normy sa rozne i zaleza od laboratorium. Mnie uczono, ze norma zarowno dla AspATu (ASPu) i dla AlATu (ALTu) to 5 - 50 IU/L (IU/l, L i l to to samo tylko raz pisane wielka a raz mala litera i oznacza litr ), czyli, ze jesli wynik miesci sie miedzy 5 a 50 to osoba badana ma watrobe w porzadku. Skoro wynik wynosi 12 to nie ma sie czym przejmowac. Ja gdy jakis czas temu robilam sobie badania to tez mialam gdzies ok 12 (skorzystalam z faktu, ze jestem studentka i poprosilam adiunkta o mozliwosc wykonania barmowych badan . Lekarz powiedzial, ze jest wszystko ok i ze nie ma sie do czego przyczepic.
__________________
Każdy z Nas jest "białym krukiem"! Współżyjesz = jesteś gotowy na potomstwo! A.A.B.-P.

AV by jaga_2001
jaga_2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-02-20, 20:24   #12
Mrowencja
Przyczajenie
 
Avatar Mrowencja
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 6
Dot.: Roaccutane, próby wątrobowe...

Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz )) teraz moge spac spokojnie.. Chociaz jeszcze musze zrobic badania na OB, i cholesterol, zrobie to jutro jak odbiore wynik morfo, wlasciwie to nie wiem dlaczego dzisiaj nie zrobilam wszystkiego razem, tylko znowu bede musiala sie kloc ) Nie wiem w ogole po co zaczynalam ta kuracje roa...
Mrowencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-12, 11:11   #13
Ankalime
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: z jaskini
Wiadomości: 1 807
Dot.: Roaccutane, próby wątrobowe...

odświeże wątek
otóż robiłam próby wątrobowe, APTT, glukoze i lipidogram (19 lat miesięcznie, 20-rocznik; badania robilam ponieważ chcę zacząc brac tabletki antykoncepcyjne).

zaniepokoiły mnie wyniki prób wątrobowych:
AST 38 U/l max 31
Bilirubina całkowita 19,8 U/l max 17,7

wszystkie inne wyniki (oprocz cholesterolu calkowitego 3,6 mmol/l ---> min 3,9; max 5,2) mam w normie. mam jeszcze oznaczenie, ze przedzial wynikow badan jest zastosowany do mojego przedziału wiekowego. mam takie pytanie czy te podwyższone wyniki mogą być skutkiem brania przez ostatni tydzien (nic nie bralam 2 dni przed badaniem i w dzien badania takze nie) tabletek typu 'fat burner'? pytam się ponieważ urodzilam sie z ciezka zołtaczka fizjologiczną i no trochę się martwię tymi wynikami - stężenie bilirubiny w 5 dobie mojego zycia wynosilo 24,5.
odstawiam na okolo tydzien dwa wszelkie tabletki, wykonam proby watrobowe jeszcze raz plus zbadam mocz.
tu nasuwa sie moje kolejne pytanie, czy nawet jesli ktos ma lekko podwyzszona bilirubine, moze przyjmowac tabletki antykoncepcyjne? czy np. bede musiala do nich zazywac takze jakies tabletki na watrobe?
dziekuje za odpowiedzi
Ankalime jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-13, 19:19   #14
Ankalime
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: z jaskini
Wiadomości: 1 807
Dot.: Roaccutane, próby wątrobowe...

nikt nie jest w stanie pomoc? chociaz podpowiedziec?
Ankalime jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-13, 19:28   #15
jaga_2001
Zakorzenienie
 
Avatar jaga_2001
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: ★ zakrzywiona czasoprzestrzeń ★
Wiadomości: 8 574
Dot.: Roaccutane, próby wątrobowe...

Cytat:
Napisane przez Ankalime Pokaż wiadomość
odświeże wątek
otóż robiłam próby wątrobowe, APTT, glukoze i lipidogram (19 lat miesięcznie, 20-rocznik; badania robilam ponieważ chcę zacząc brac tabletki antykoncepcyjne).

zaniepokoiły mnie wyniki prób wątrobowych:
AST 38 U/l max 31
Bilirubina całkowita 19,8 U/l max 17,7

wszystkie inne wyniki (oprocz cholesterolu calkowitego 3,6 mmol/l ---> min 3,9; max 5,2) mam w normie. mam jeszcze oznaczenie, ze przedzial wynikow badan jest zastosowany do mojego przedziału wiekowego. mam takie pytanie czy te podwyższone wyniki mogą być skutkiem brania przez ostatni tydzien (nic nie bralam 2 dni przed badaniem i w dzien badania takze nie) tabletek typu 'fat burner'? pytam się ponieważ urodzilam sie z ciezka zołtaczka fizjologiczną i no trochę się martwię tymi wynikami - stężenie bilirubiny w 5 dobie mojego zycia wynosilo 24,5.
odstawiam na okolo tydzien dwa wszelkie tabletki, wykonam proby watrobowe jeszcze raz plus zbadam mocz.
tu nasuwa sie moje kolejne pytanie, czy nawet jesli ktos ma lekko podwyzszona bilirubine, moze przyjmowac tabletki antykoncepcyjne? czy np. bede musiala do nich zazywac takze jakies tabletki na watrobe?
dziekuje za odpowiedzi
nie sadze aby to bylo spowodowane przyjmowaniem termogenikow.
Raczej masz problemy z watroba. I tak jest juz obciazona, wiec nie powinnas jej jeszcze bardziej obciazac hormonami. W twoim wypadku hormonalna antykoncepcja nie jest wskazana.
__________________
Każdy z Nas jest "białym krukiem"! Współżyjesz = jesteś gotowy na potomstwo! A.A.B.-P.

AV by jaga_2001
jaga_2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-14, 20:20   #16
Ankalime
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: z jaskini
Wiadomości: 1 807
Dot.: Roaccutane, próby wątrobowe...

dziekuje Ci bardzo
narazie i tak odsunę od siebie ten dylemat (antykoncepcja hormonalna); moze kiedys jak podlecze watrobe sie na nia zdecyduję...
byłam na badaniu usg, watroba nie jest powiększona wszystko z nią w porządku, ale lekarz znalazł 6 mm kamien w mojej prawej nerce, w dolnym kielichu ;( jestem zalamana tą informacją
Ankalime jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:55.