Ciąża, krótki okres zatrudnienia, L4 i kontrola ZUS - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-04-09, 15:49   #1
dagietka30
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 4

Ciąża, krótki okres zatrudnienia, L4 i kontrola ZUS


Hej dziewczyny,
Czy któraś z Was miała taką sytuację, że została zatrudniona jak już była w ciąży i po niecałych 2 miesiącach od zatrudnienia poszła na L4.
Jeśli tak, to czy miała ona lub jej pracodawca kontrolę z ZUS i na czym ona polegała?
dagietka30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-10, 08:26   #2
asiulka_22
Zakorzenienie
 
Avatar asiulka_22
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 4 214
Dot.: Ciąża, krótki okres zatrudnienia, L4 i kontrola ZUS

.

Edytowane przez asiulka_22
Czas edycji: 2014-04-10 o 12:45
asiulka_22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-10, 09:29   #3
pianka2013
Zadomowienie
 
Avatar pianka2013
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 1 152
Dot.: Ciąża, krótki okres zatrudnienia, L4 i kontrola ZUS

Pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, czyli jeżeli przepracowałaś ponad miesiąc to teoretycznie zasiłek się należy. W praktyce prawdopodbnie będziesz miała kontrolę z Zusu i pracodawca również. Kontrola z Zusu sprawdza u pracodawcy, czy jesteś akurat w pracy i czy faktycznie pracowałaś przez te 2 miesiące a nie było to może zatrudnienie tylko dla zasiłku. Kontrola z Zusu w domu to tylko sprawdzenie, czy w domu faktycznie przebywasz, podpisujesz jakiś kwitek i już. Ja poszłam na zwolnienie po 1,5roku pracy (wcześniej nie miałam żadnych L4) a i tak kontrola z Zusu była u pracodawcy, u mnie w domu nie.
pianka2013 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-10, 21:35   #4
flammis
Raczkowanie
 
Avatar flammis
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 284
Dot.: Ciąża, krótki okres zatrudnienia, L4 i kontrola ZUS

Dziewczyna z mojej rodziny zaszła w ciążę w marcu. Zaczęła pracę na umowę w czerwcu (wcześniej dłuuuuugo pracowała na czarno), od września była na L4. Żadnych problemów i kontroli ZUS nie było, ale to pewnie zależy od miasta. Mam wrażenie, że w mojej miejscowości płacą wszystkim ciężarnym bez szczególnego wyszukiwania oszustw i dopatrywania się wyłudzaczek zasiłków
flammis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-10, 22:00   #5
Dorotii83
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 280
Dot.: Ciąża, krótki okres zatrudnienia, L4 i kontrola ZUS

Cytat:
Napisane przez pianka2013 Pokaż wiadomość
Pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, czyli jeżeli przepracowałaś ponad miesiąc to teoretycznie zasiłek się należy. W praktyce prawdopodbnie będziesz miała kontrolę z Zusu i pracodawca również. Kontrola z Zusu sprawdza u pracodawcy, czy jesteś akurat w pracy i czy faktycznie pracowałaś przez te 2 miesiące a nie było to może zatrudnienie tylko dla zasiłku. Kontrola z Zusu w domu to tylko sprawdzenie, czy w domu faktycznie przebywasz, podpisujesz jakiś kwitek i już. Ja poszłam na zwolnienie po 1,5roku pracy (wcześniej nie miałam żadnych L4) a i tak kontrola z Zusu była u pracodawcy, u mnie w domu nie.
Małe sprostowanie… prawo do zasiłku nabywasz po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia. Właśnie to przechodziłam...
Dorotii83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-11, 00:35   #6
KlauDDynka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: ok.krakowa
Wiadomości: 69
Dot.: Ciąża, krótki okres zatrudnienia, L4 i kontrola ZUS

owszem przechodziłam.
Wcześniej miałam staż pół roku, później dostałam umowę na 3 miesięce.
Po miesiącu od dostania umowy musiałam pójść na zwolnienie chorobowe ze względu na skracającą się szyjkę macicy.
Pracodawca miał kontrole - chcieli od niego wszystkie moje dokumenty (mąż dowoził moje świadectwa itp.) Obniżyli mi wtedy zasiłek do podstawy 1500 brutto czyli do najniższej krajowej na czas postępowania wyjaśniającego, po półtora miesiącu dostałam wyrównanie i naliczony zasiłek zgodnie z podstawą z umowy.

I Pianka ma rację - 30 dni trwa okres wyczekiwania i później jest dopiero płatne chorobowe. 90 dni jest w przypadku dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczenia. http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=429
__________________
"Władza jaką mają nad nami ukochane osoby, jest zawsze większa od tej jaką mamy sami nad sobą." La Rochefoucauld

28.05.2005 - początek czegoś pięknego
01.07.2012 - "czy zostaniesz moją żonką?"
07.09.2012 - dwie krechy
08.12.2012 - ślub

03.05.2013, g.12:35
Moja Kukułka

<3<3<3<3<3<3<3
KlauDDynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-11, 14:33   #7
Monisia2836
Przyczajenie
 
Avatar Monisia2836
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Pomorskie
Wiadomości: 13
Dot.: Ciąża, krótki okres zatrudnienia, L4 i kontrola ZUS

Ja miałam podobną sytuację. W październiku zaczęłam pracę i wtedy też byłam w ciąży oczywiście jeszcze wtedy nie wiedziałam o tym. Po 4 miesiącach od zatrudnienia poszłam na L4. Mam to szczęście,że w pracy mam świetnych przełożonych i nic nie mówili na temat mojego chorobowego,a jeżeli chodzi o Zus to u mnie do tej pory nie było kontroli i mam nadzieję,że nie będzie, może dlatego,że pracuję na pół etatu i wcześniej praktycznie cały czas przez kilka ładnych lat pracowałam i odprowadzałam składki.
Monisia2836 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-01-07, 11:06   #8
Nusiaa0
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 3
Dot.: Ciąża, krótki okres zatrudnienia, L4 i kontrola ZUS

Witam,
Mam pytanie, czy jeśli pracodawca zatrudnił mnie na umowę o pracę w 17 tygodniu ciąży, to czy i kiedy mogę pójść na L4 ? Jak to wygląda ze strony ZUS ? Jestem zatrudniona od października... i w dalszym ciągu pracuje...

Dziękujże z góry za odp.
Nusiaa0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-07, 12:08   #9
ZamyslonaRoztargniona
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 5 580
Dot.: Ciąża, krótki okres zatrudnienia, L4 i kontrola ZUS

Cytat:
Napisane przez Nusiaa0 Pokaż wiadomość
Witam,
Mam pytanie, czy jeśli pracodawca zatrudnił mnie na umowę o pracę w 17 tygodniu ciąży, to czy i kiedy mogę pójść na L4 ? Jak to wygląda ze strony ZUS ? Jestem zatrudniona od października... i w dalszym ciągu pracuje...

Dziękujże z góry za odp.
A czy to przypadkiem nie lekarz określa kiedy jesteś niezdolna do pracy?
ZamyslonaRoztargniona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-07, 12:37   #10
Nusiaa0
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 3
Dot.: Ciąża, krótki okres zatrudnienia, L4 i kontrola ZUS

Cytat:
Napisane przez ZamyslonaRoztargniona Pokaż wiadomość
A czy to przypadkiem nie lekarz określa kiedy jesteś niezdolna do pracy?
Zapewne, ale chodziło mi bardziej o to żeby sie zus nie doczepił, że zbyt szybko poszłam na l4, skoro tylko 3 m-ce jestem zatrudniona...
Nusiaa0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-07, 19:16   #11
ZamyslonaRoztargniona
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 5 580
Dot.: Ciąża, krótki okres zatrudnienia, L4 i kontrola ZUS

Cytat:
Napisane przez Nusiaa0 Pokaż wiadomość
Zapewne, ale chodziło mi bardziej o to żeby sie zus nie doczepił, że zbyt szybko poszłam na l4, skoro tylko 3 m-ce jestem zatrudniona...
Nie ma reguły. Mnie w ciąży ZUS się nie czepiał, a jak dziecko miało kilka miesięcy i było w szpitalu, a potem w domu chorowało i moja nieobecność w pracy wynosiła 1,5 miesiąca, kontrola do moich drzwi zapukała. Zatrudniona byłam w tej firmie kilka lat.
ZamyslonaRoztargniona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-01-02, 13:57   #12
futureshorts
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 7
Dot.: Ciąża, krótki okres zatrudnienia, L4 i kontrola ZUS

Ja akurat nie zostałam zatrudniona będąc w ciąży, ale mam problemy z ZUSem i kontrole. Przez pół roku pracowałam na umowę zlecenie w przedszkolu i od września przeszłam na umowę o pracę. W połowie października dowiedziałam się, że jestem w ciąży, powiedziałam mojej pracodawczyni, mimo, iż moja umowa o pracę wygasnąć miała przed 3 miesiącem ciąży, liczyłam na to, że będzie chciała mi przedłużyć umowę. Dowiedziałam się, że jednak tak nie będzie, bo po co jej pracownica w ciąży.... 2 tygodnie przed wygaśnięciem mojej umowy przeszłam zgodnie z zaleceniami mojej pani ginekolog na zwolnienie.
Umowy mi nie przedłużyli, a ZUS zaczął postępowanie wyjaśniające w sprawie tego, czy faktycznie pracowałam, tam, gdzie pracowałam. Umowa o pracę trwała przez krótki okres czasu, więc mają podejrzenia, że była to umowa pozorna, a ja rzeczywiście - fizycznie tam nie pracowałam. Wcześniej wzywali mnie do ZUSu, żebym wyjaśniła im dlaczego jestem nadal w bazie zarejestrowana na umowę zlecenie. Także, przez to, że mój pracodawca miał burdel i nie wyrejestrował mnie z bazy z umowy zlecenia, od początku ciąży mam kontakt z ZUSem, a listy od nich miałam przez kilka dni, codziennie
Powiem szczerze, że jest to dość upokarzające, że człowiek musi udowadniać, że gdzieś pracował. Ode mnie chcieli potwierdzenia od osób trzecich, wydruki maili z pracodawcą bądź pracownikami, zdjęcia potwierdzające, różne dokumenty, w których się podpisywałam czy też zeznania od rodziców dzieci. Wysłałam im bardzo obszerne informacje i czekam co dalej. Póki co, jestem bez pracy i bez żadnych pieniędzy. Całe szczęście, że nie jestem samotną matką, bo nie potrafię sobie nawet wyobrazić przez co muszą przechodzić w takich sytuacjach....
futureshorts jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-01-02 14:57:50


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:22.