Jak zwężać tę czapkę na drutach? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne > Druty, igła i szydełko

Notka

Druty, igła i szydełko Forum dla miłośników drutów, szydełka i igły. Tu dowiesz się jak ozdobić spodnie, na jaki kolor pofarbować koszulkę oraz jak uratować zniszczony sweter.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-06-05, 11:46   #1
Jamamjuzdosc
Raczkowanie
 
Avatar Jamamjuzdosc
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 88

Jak zwężać tę czapkę na drutach?


Mam już jakieś 18 cm czapki, z tym że 12cm to podwinięcie, czyli na pół. Z tego wynika, że mam 12 cm czapki I nie wiem kiedy zacząć ją zwężać? Według instrukcji było że jeszcze 3 cm i zwężanie wg tego:
"w co 2 rzędzie:
- 2 x 6 oczek
- 2 x 5 oczek
- 2 x 4 oczka"
Czy ta czapka nie będzie za krótka? Pierwotnie (w instrukcji) była robiona na podwójnej nitce i większych drutach, ja zaś robię na 3,5 oraz na pojedynczej nitce.
No i jeszcze jedno, w instrukcji było 76 oczek, ja mam 100. Jak to przeliczyć?

Z góry dziękuję za pomoc, przepraszam jesli coś jest niezrozumiałe to mogę wyjaśnić. To moja pierwsza czapka i bardzo chciałabym żeby wyszła, ale bez schematu sama nie umiem przeliczyć wszystkiego.
Jamamjuzdosc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-06, 08:53   #2
little_ola
Zakorzenienie
 
Avatar little_ola
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: na sofie
Wiadomości: 13 587
Dot.: Jak zwężać tę czapkę na drutach?

Cytat:
Napisane przez Jamamjuzdosc Pokaż wiadomość
No i jeszcze jedno, w instrukcji było 76 oczek, ja mam 100. Jak to przeliczyć?
Ja lubię jak liczba oczek jest podzielna przez 8, bo wtedy ładnie się "zamyka " czapka, ale ze 100 oczkami można podzielić na 10
Np:
rząd 1: * 8 oczek na prawo (nie wiem jakim wzorem dziergasz ), 2 oczka razem na prawo * ; powtarzasz od * do * do końca rządka, czyli redukujesz o 10 oczek po całości i po przerobieniu tego rządka będziesz miała 90 oczek
rząd 2: przerabiam wszystkie oczka na prawo
rząd 3: * 7 oczek na prawo, 2 oczka razem na prawo * ; powtarzasz od * do * do końca rządka, czyli redukujesz o 10 oczek po całości i po przerobieniu tego rządka będziesz miała 80 oczek
rząd 4 i wszystkie kolejne parzyste - przerabiam wszystkie oczka na prawo
rząd 5: * 6 oczek na prawo, 2 oczka razem na prawo * ; powtarzasz od * do * do końca rządka, czyli redukujesz o 10 oczek po całości i po przerobieniu tego rządka będziesz miała 70 oczek

itd
tzn. redukujesz po 10 oczek w co drugim rządku, aż do momentu kiedy zostanie Ci tylko 10 oczek i przeciągasz przez nie nitkę i robisz supełek

co do długości czapki, to raczej powinnaś przymierzyć na sobie ...
w zależności czy chcesz czapkę krótką, przylegającą do głowy, czy chcesz czapkę długą, typu smerfetka, długość czapki będzie inna
little_ola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-06, 20:09   #3
Jamamjuzdosc
Raczkowanie
 
Avatar Jamamjuzdosc
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 88
Dot.: Jak zwężać tę czapkę na drutach?

Cytat:
Napisane przez little_ola Pokaż wiadomość
Ja lubię jak liczba oczek jest podzielna przez 8, bo wtedy ładnie się "zamyka " czapka, ale ze 100 oczkami można podzielić na 10
Np:
rząd 1: * 8 oczek na prawo (nie wiem jakim wzorem dziergasz ), 2 oczka razem na prawo * ; powtarzasz od * do * do końca rządka, czyli redukujesz o 10 oczek po całości i po przerobieniu tego rządka będziesz miała 90 oczek
rząd 2: przerabiam wszystkie oczka na prawo
rząd 3: * 7 oczek na prawo, 2 oczka razem na prawo * ; powtarzasz od * do * do końca rządka, czyli redukujesz o 10 oczek po całości i po przerobieniu tego rządka będziesz miała 80 oczek
rząd 4 i wszystkie kolejne parzyste - przerabiam wszystkie oczka na prawo
rząd 5: * 6 oczek na prawo, 2 oczka razem na prawo * ; powtarzasz od * do * do końca rządka, czyli redukujesz o 10 oczek po całości i po przerobieniu tego rządka będziesz miała 70 oczek

itd
tzn. redukujesz po 10 oczek w co drugim rządku, aż do momentu kiedy zostanie Ci tylko 10 oczek i przeciągasz przez nie nitkę i robisz supełek

co do długości czapki, to raczej powinnaś przymierzyć na sobie ...
w zależności czy chcesz czapkę krótką, przylegającą do głowy, czy chcesz czapkę długą, typu smerfetka, długość czapki będzie inna
Super, bardzo dziękuję za pomoc, myślę że zrozumiałam, teraz sprawdzę w praktyce A co do długości to jeszcze nie wiem, bo musze doliczyć jeszcze te 20 (?) rzędów jeśli dobrze liczę?
Jamamjuzdosc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-06, 21:22   #4
little_ola
Zakorzenienie
 
Avatar little_ola
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: na sofie
Wiadomości: 13 587
Dot.: Jak zwężać tę czapkę na drutach?

Pochwal się czapką, jak już ją skończysz
little_ola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-07, 15:19   #5
Jamamjuzdosc
Raczkowanie
 
Avatar Jamamjuzdosc
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 88
Dot.: Jak zwężać tę czapkę na drutach?

Cytat:
Napisane przez little_ola Pokaż wiadomość
Pochwal się czapką, jak już ją skończysz
A czy dobrze napisałam że to zwężanie zajmie 20 rzędów?
Jamamjuzdosc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-07, 17:03   #6
little_ola
Zakorzenienie
 
Avatar little_ola
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: na sofie
Wiadomości: 13 587
Dot.: Jak zwężać tę czapkę na drutach?

Cytat:
Napisane przez Jamamjuzdosc Pokaż wiadomość
A czy dobrze napisałam że to zwężanie zajmie 20 rzędów?
teoretycznie 19 rzędów, bo po rzędzie gdzie robisz 10x 2 oczka razem na prawo kończysz już robótkę

ale część zwężająca raczej nie daje już długości
little_ola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-07, 18:24   #7
Jamamjuzdosc
Raczkowanie
 
Avatar Jamamjuzdosc
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 88
Dot.: Jak zwężać tę czapkę na drutach?

Cytat:
Napisane przez little_ola Pokaż wiadomość
teoretycznie 19 rzędów, bo po rzędzie gdzie robisz 10x 2 oczka razem na prawo kończysz już robótkę

ale część zwężająca raczej nie daje już długości
Ach, no tak, to logiczne Mam nadzieję ze mi wystarczy na wysokość, jeszcze zmierzę.
Czy to ma znaczenie na której stronie zbieram oczka? Robię ścieg prawe-lewe i w prawych zbierałam a lewe przerabiałam normalnie. Nie wiem czy dobrze mi to wychodzi...
Jamamjuzdosc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-06-07, 20:46   #8
aga__tka
Zakorzenienie
 
Avatar aga__tka
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 9 899
Dot.: Jak zwężać tę czapkę na drutach?

jeśli robisz rząd prawych, rząd lewych i zbierasz zawsze w prawych to będzie ok tak jak robisz = czyli że zbierasz w czasie robienia prawych, jeśli robisz ściągacz (1 o prawe 1 o lewe) to z tym zbieraniem możnaby trochę pokombinować żeby paski ładnie się schodziły...
to zwężanie trochę na wysokości jednak da, choć jak pisze Iwonka mniej niż normalne rzędy... może masz w domu jakąś gotową czapkę i mogłabyś sobie obejrzeć "kształt" i ile bez zwężania musi być - z tym że jeśli zwężasz po 8 oczek to góra będzie się zwężać wolniej niż jeśli po 10 (wtedy przybędzie trochę mniej wysokości)... jakbyś chciała taką elfią czapkę z czubkiem, to byś zwężała np po 3/4 oczka co drugi rząd (te przykłady dla zobrazowania ile na wysokości się doda przy różnym zwężaniu)
aga__tka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-08, 16:57   #9
Jamamjuzdosc
Raczkowanie
 
Avatar Jamamjuzdosc
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 88
Dot.: Jak zwężać tę czapkę na drutach?

Cytat:
Napisane przez aga__tka Pokaż wiadomość
jeśli robisz rząd prawych, rząd lewych i zbierasz zawsze w prawych to będzie ok tak jak robisz = czyli że zbierasz w czasie robienia prawych, jeśli robisz ściągacz (1 o prawe 1 o lewe) to z tym zbieraniem możnaby trochę pokombinować żeby paski ładnie się schodziły...
to zwężanie trochę na wysokości jednak da, choć jak pisze Iwonka mniej niż normalne rzędy... może masz w domu jakąś gotową czapkę i mogłabyś sobie obejrzeć "kształt" i ile bez zwężania musi być - z tym że jeśli zwężasz po 8 oczek to góra będzie się zwężać wolniej niż jeśli po 10 (wtedy przybędzie trochę mniej wysokości)... jakbyś chciała taką elfią czapkę z czubkiem, to byś zwężała np po 3/4 oczka co drugi rząd (te przykłady dla zobrazowania ile na wysokości się doda przy różnym zwężaniu)
Rozumiem i dziękuję. Skończyłam już i mam 10 oczek na drucie i nie wiem co zrobić, jak zakończyć tę czapkę. Przewlekłam igłę i przełożyłam na nią oczka, ale to ebz sensu, bo nitke chyba za krótko obcielam i niezszyję nią całej czapki. Czy może powinnam ją zszyć ta nitką, która na początku została na dole?

---------- Dopisano o 17:57 ---------- Poprzedni post napisano o 16:57 ----------

Zrobiłam i zszyłam, może być jak na pierwszą czapkę, tylko jest za duża!!! No nie moge... jak robilam wydawala mi sie za mala, ale chyba przesadzilam w druga strone. Super )))
Jamamjuzdosc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Druty, igła i szydełko


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-06-08 17:57:31


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:22.