Samodzielne utrzymanie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-01-01, 22:32   #1
Dosia2929
Przyczajenie
 
Avatar Dosia2929
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 2

Samodzielne utrzymanie


Cześć! Jestem obecnie w klasie maturalnej i od października zamierzam rozpocząć studia w Warszawie. Istnieje możliwość, że będę zmuszona utrzymać się bez pomocy rodziców ze względu na nasze relacje. Czy ktoś z was zdołał poradzić sobie samemu już od pierwszego roku? Jestem raczej oszczędna i nie przepłacam, nie muszę mieć dużych wygód. Jeżeli tak, polecalibyście mi rozważać studia dziennie czy zaoczne?
Dosia2929 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-02, 17:48   #2
serenavanderwoodsen
Zadomowienie
 
Avatar serenavanderwoodsen
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 421
GG do serenavanderwoodsen
Dot.: Samodzielne utrzymanie

Teoretycznie rodzice mają obowiązek cię utrzymywać...no ale to nie jest najładniejsza droga, kłócenie się o alimenty.
Wszystko pewnie zależy od studiów, ile godzin zajęć, ile pracy samodzielnej, czy i jak możesz ustawić sobie plan.
Warto rozważyć wyjazd w wakacje do pracy zagranicę.
serenavanderwoodsen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-02, 18:43   #3
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 036
Dot.: Samodzielne utrzymanie

W Warszawie za mniej niz 1500 zl ciezko sie bedzie utrzymac, wiec dowiedz sie czy
a) masz szanse na miejsce w akademiku
b) masz szanse na stypendium socjalne
A ktore studia lepsze to ci nie powiem. Pamietaj ze za zaoczne trzeba sporo placic, wiec czesto bardziej sie oplaca pracowac mniej i byc na dziennych. No ale wiadomo zalezy jaka prace znajdziesz i ile masz zajec.
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-03, 14:45   #4
Kika3342
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 170
Dot.: Samodzielne utrzymanie

[1=7d825fa9fec57cf5623273f e7eca2ef8f2442710_5d59d87 1e15d0;69194446]W Warszawie za mniej niz 1500 zl ciezko sie bedzie utrzymac,[/QUOTE]

Bez przesady,da się utrzymać za mniej, oczywiście bez szaleństw ale też bez jedzenia tylko chleba z masłem Przy akademiku(oczywiście nie mówię o tych "wypasionych", do których dostanie się graniczy z cudem) 1000 albo im mniej w zależności od osoby wystarczy spokojnie, pokój w mieszkaniu zwłaszcza z kimś na spółkę też można wynająć w przyzwoitej cenie.
Autorko na jaką uczelnię i kierunek się wybierasz? Bo na UW na przykład jest naprawdę przyzwoite stypendium socjalne,możesz też rozważyć kredyt studencki.
Kika3342 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-03, 19:30   #5
wild_horse
Zakorzenienie
 
Avatar wild_horse
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 855
Dot.: Samodzielne utrzymanie

Cytat:
Napisane przez Dosia2929 Pokaż wiadomość
Cześć! Jestem obecnie w klasie maturalnej i od października zamierzam rozpocząć studia w Warszawie. Istnieje możliwość, że będę zmuszona utrzymać się bez pomocy rodziców ze względu na nasze relacje. Czy ktoś z was zdołał poradzić sobie samemu już od pierwszego roku? Jestem raczej oszczędna i nie przepłacam, nie muszę mieć dużych wygód. Jeżeli tak, polecalibyście mi rozważać studia dziennie czy zaoczne?
Ja ogólnie wybrałabym studia zaoczne. Nie dość, że możesz więcej pracować i zarabiać większe pieniądze, to jeszcze zdobywasz doświadczenie zawodowe, które jest na wagę złota. No i tak, jak pisał ktoś wyżej - jeśli sytuacja w Twojej rodzinie faktycznie jest fatalna, możesz ubiegać się o alimenty.

Na pierwszym roku wiadomo, najgorzej, bo spory przeskok itd, dlatego tym bardziej polecam zaoczne. Myślę, że spokojnie powinnaś sobie poradzić.

Myślisz już o jakiś konkretnym kierunku?
__________________
love

Edytowane przez wild_horse
Czas edycji: 2017-01-03 o 19:31
wild_horse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-08, 12:09   #6
Dosia2929
Przyczajenie
 
Avatar Dosia2929
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 2
Dot.: Samodzielne utrzymanie

Cytat:
Napisane przez Kika3342 Pokaż wiadomość
Autorko na jaką uczelnię i kierunek się wybierasz? Bo na UW na przykład jest naprawdę przyzwoite stypendium socjalne,możesz też rozważyć kredyt studencki.
Najbardziej interesuje mnie UW oczywiście, liczę że uda mi się dostać na filologię angielską.

---------- Dopisano o 13:09 ---------- Poprzedni post napisano o 13:07 ----------

Cytat:
Napisane przez wild_horse Pokaż wiadomość
Ja ogólnie wybrałabym studia zaoczne. Nie dość, że możesz więcej pracować i zarabiać większe pieniądze, to jeszcze zdobywasz doświadczenie zawodowe, które jest na wagę złota. No i tak, jak pisał ktoś wyżej - jeśli sytuacja w Twojej rodzinie faktycznie jest fatalna, możesz ubiegać się o alimenty.

Na pierwszym roku wiadomo, najgorzej, bo spory przeskok itd, dlatego tym bardziej polecam zaoczne. Myślę, że spokojnie powinnaś sobie poradzić.

Myślisz już o jakiś konkretnym kierunku?
Jak wyżej - filologia angielska. Doświadczenie zawodowe brzmi bardzo zachęcająco. Napełnia mnie to optymizmem
Dosia2929 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-08, 13:27   #7
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Samodzielne utrzymanie

Filologię zaocznie wybrałabym tylko w ostateczności. To są studia wymagające czasu i systematyczności, a nie zjazdów 2x w miesiącu. Poza tym, UW nawet nie ma filologii zaocznych, tylko wieczorowe.

Edytowane przez casus_belli
Czas edycji: 2017-01-08 o 13:30
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-01-08, 17:27   #8
blue3
dead & alive
 
Avatar blue3
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 3 330
Dot.: Samodzielne utrzymanie

Cytat:
Napisane przez casus_belli Pokaż wiadomość
Filologię zaocznie wybrałabym tylko w ostateczności. To są studia wymagające czasu i systematyczności, a nie zjazdów 2x w miesiącu. Poza tym, UW nawet nie ma filologii zaocznych, tylko wieczorowe.
Studiuję filologię zaocznie i masz 50% racji, bo:
-mamy tyle samo godzin co studenci dzienni, ale nasz plan jest ściśnięty
-systematycznym można być bez bata w postaci ćwiczeniowców i doskonale widać, kto robi niezbędne minimum na zajęcia, a kto uczy się samodzielnie i na zjazdach wyznacza sobie kierunki nauki i wyjaśnia ewentualne niejasności
-niektórym jednak przydałby się ten bat w postaci codziennych zajęć, bo po połowie roku dalej nie potrafią poprawnie czytać
blue3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-10, 22:13   #9
_balance
Raczkowanie
 
Avatar _balance
 
Zarejestrowany: 2017-01
Lokalizacja: łódzkie
Wiadomości: 324
Dot.: Samodzielne utrzymanie

Nie mieszkam w Warszawie i nie znam stawek, domyślam się jednakże, że są proporcjonalnie wyższe do tych, które obowiązują w Łodzi. Jednak myślę, że jeżeli podjęłabyś pracę i zamieszkała w akademiku (bo to raczej najtańsza opcja) to jest do przeżycia. Oczywiście, bez wygód i szaleństw, ale jednak.

Poza tym, są jeszcze stypendia socjalne dla studentów, którzy mają niższe dochody.
_balance jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-01-10 23:13:46


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:22.