Jaka ksiazke z fantastyki mi poradzicie ? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-01-25, 08:23   #31
lipcowa87
Zadomowienie
 
Avatar lipcowa87
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Ezoteryczny Poznań
Wiadomości: 1 106
GG do lipcowa87
Dot.: jaka ksiazke z fantastyki mi poradzicie ?

A to żałuj, pod koniec pierwszego tomu akcja się rozkręca, nabiera pędu. Dzieją się takie rzeczy, że szczęka opada - później czytasz drugi tom i okazuje się, że to był tylko wstęp Chociaż pod względem fabuły to i tak druga część trzeciego tomu [Nawałnica mieczy: Krew i złoto] zjada wszystko.
Mogę polecić również Viriconium. Opowiadania, których akcja kręci się wokół tytułowego, czasem dosłownego, czasem mitycznego miasta. W polskim wydaniu są ułożone chronologicznie co daję doskonały pogląd na zmianę zainteresowań autora - od niemalże heroic fantasy do new-weirdowych przemyśleń o ludziach. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie są napisane pięknym językiem, co parę stron zdarzają się cudowne zdania. Nic tylko czekać na kolejne książki autora.
__________________
zaczynam
53-52-51-50-49-48
lipcowa87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-25, 08:25   #32
Balth
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 4
Dot.: jaka ksiazke z fantastyki mi poradzicie ?

Cytat:
Napisane przez lipcowa87 Pokaż wiadomość
A to żałuj, pod koniec pierwszego tomu akcja się rozkręca, nabiera pędu. Dzieją się takie rzeczy, że szczęka opada - później czytasz drugi tom i okazuje się, że to był tylko wstęp Chociaż pod względem fabuły to i tak druga część trzeciego tomu [Nawałnica mieczy: Krew i złoto] zjada wszystko.
Mogę polecić również Viriconium. Opowiadania, których akcja kręci się wokół tytułowego, czasem dosłownego, czasem mitycznego miasta. W polskim wydaniu są ułożone chronologicznie co daję doskonały pogląd na zmianę zainteresowań autora - od niemalże heroic fantasy do new-weirdowych przemyśleń o ludziach. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie są napisane pięknym językiem, co parę stron zdarzają się cudowne zdania. Nic tylko czekać na kolejne książki autora.
Eee... dobra to ja tylko się nie przelogowałem, będzie
Balth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-25, 09:04   #33
Carya
Wtajemniczenie
 
Avatar Carya
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 2 117
Wyślij wiadomość przez ICQ do Carya GG do Carya
Dot.: jaka ksiazke z fantastyki mi poradzicie ?

Trza było ładnie trochę przeedytować i nikt by nie "zajarzył"
__________________
10 lat z Wizażem

Druga
Carya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-25, 09:38   #34
lipcowa87
Zadomowienie
 
Avatar lipcowa87
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Ezoteryczny Poznań
Wiadomości: 1 106
GG do lipcowa87
Dot.: jaka ksiazke z fantastyki mi poradzicie ?

No ładnie, a TŻ wczoraj śmiał się ze mnie jak ja napisałam przez nieuwagę posta z jego profilu

To ja też coś polecę ale już od siebie Skoro dopiero zaczyasz z fantasy to myślę, że może Ci się spodobać: "Małe, duże" Johna Crowleya i "Wieki światła" Iana R. MacLeoda. Nie umiem ładnie pisać o książkach więc sobie zacytuję :P

O "Małe, duże" (stąd: http://www.literatura.gildia.pl/twor...tla/recenzja):
Cytat:
Wielopokoleniowa saga rodziny Drinkwaterów i ich kuzynów, mieszkających w Edgewood i okolicach. Wszyscy wierzą, że obok naszego, realnego świata, istnieje drugi, w którym magia jest możliwa, ryby mówią ludzkim głosem, a las zamieszkują wróżki, gnomy i inne stworzenia. Drinkwaterowie są z tym światem nierozerwalnie związani i chronieni, jednak z czasem - wskutek upływu czasu i zapomnienia - ta więź słabnie i na rodzinę spadają kolejne nieszczęścia. Również świat ogarnia powoli szaleństwo.
O "Wiekach światła" (stąd: http://www.literatura.gildia.pl/twor...tla/recenzja):
Cytat:
Pomimo iż w opisanej przez autora Anglii nie ma już królowej pozostała ciągle hierarchia klasowa. Na jej szczycie stoją największe cechy przemysłowe skupiające w swoich rękach złoża eteru i operujące najbardziej skomplikowanymi urządzeniami. Jednak ten stan nie może trwać wiecznie. W powietrzu unosi się wiatr zmian, który doprowadzi do upadku dotychczasowej struktury.
W tych trudnych czasach przyjdzie żyć naszym głównym bohaterom. Ich losy będą się przeplatać z najgorętszymi wydarzeniami nadchodzącej rewolucji. To ich głosy będziemy słyszeć w pomrukach nadchodzącej burzy. W tle czai się straszliwa tajemnica, która zmieni nie tylko system społeczny Anglii, ale również podwaliny świata. Wir wydarzeń wciąga postaci nie pozwalając im na chwilę wytchnienia i powodując, że ich desperackie poszukiwania miłości skazane są na nieuchronną klęskę.
Cytat:
Napisane przez Carya Pokaż wiadomość
Ja mam męża mola książkowego i mnie zaraża tą fantastyką, chociaż "skłonności" miałam już wcześniej.
U nas jest podobnie Zawsze dużo czytałam, ale raczej nic z kręgu fantastyki czy science-fiction. Odkąd jesteśmy razem nie mam kiedy czytać nic "normalnego" bo TŻ mi ciągle coś podsuwa
__________________
zaczynam
53-52-51-50-49-48
lipcowa87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-27, 08:00   #35
sihaja88
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 107
Dot.: jaka ksiazke z fantastyki mi poradzicie ?

ja polecam oczywiście Sapkowskiego - totalnie wszystko co napisał jest ekstra bardzo mi pasuje jego styl pisania humor itp
podobała mi się też dość mocno "Achaja" Andrzeja Ziemiańskiego - wciągające niesamowicie szczególnie pierwszy tom
sihaja88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-03, 20:20   #36
kalincia
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 13 025
Dot.: jaka ksiazke z fantastyki mi poradzicie ?

Sapkowski, Sapkowski, Sapkowski! Wg. mnie niepowtarzalny i nie do naśladowania. Mam na myśli sagę o Wiedźminie i Trylogię Śląską, broń Boż nie Żmiję, zupełnie nie w jego stylu i niedobrą (moje prywatne zdanie).
kalincia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-03, 20:29   #37
Syringa
Zakorzenienie
 
Avatar Syringa
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Częstochowa
Wiadomości: 4 931
GG do Syringa
Dot.: jaka ksiazke z fantastyki mi poradzicie ?

Z czystym sumieniem mogę polecić Piekarę i Sapkowskiego. Rewelacyjnie się czyta. Z takich lekko odbiegających od typowego fantasy książek to "Siewcę wiatru" Kossakowskiej. Cholernie mi się podobała.
A, i już wspomnianą Diunę też, chociaż to bardziej może s-f, niż fantasy? Nie wiem...
__________________

------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam do galerii zdjęć


Syringa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-02-04, 07:47   #38
Carya
Wtajemniczenie
 
Avatar Carya
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 2 117
Wyślij wiadomość przez ICQ do Carya GG do Carya
Dot.: Jaka ksiazke z fantastyki mi poradzicie ?

Mi "Siewca wiatru" zupełnie nie podpasował... wstyd przyznać ale nie zmęczyłam do końca

"Diuna" za to jak najbardziej, chociaż końcówka mnie nudziła ciut (jakaś taka "chłopakowata". Kolejne tomy czekają bo drugiego mi brakuje, ale jakoś i zapału brak (po tym zakończeniu Diuny).

Sapkowskiego fajnie czytało się też i Narreturn, chociaż już teraz nie pamiętam zupełnie o czym to było jak dobrze pamiętam to wkurzała mnie masa łaciny chyba że pomyliłam książki.

Oaa, zapomniałam - wielkie tomisko - "Tracę ciepło" Orbitowskiego. O chłopaku/facecie który ma dziwne wizje, w zasadzie widzi inny świat. Do tego zagadki, tajemnice, poszukiwanie rozwiązania... wciąga
__________________
10 lat z Wizażem

Druga
Carya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-04, 11:40   #39
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: jaka ksiazke z fantastyki mi poradzicie ?

Cytat:
Napisane przez Syringa Pokaż wiadomość
Z czystym sumieniem mogę polecić Piekarę i Sapkowskiego. Rewelacyjnie się czyta. Z takich lekko odbiegających od typowego fantasy książek to "Siewcę wiatru" Kossakowskiej. Cholernie mi się podobała.
A, i już wspomnianą Diunę też, chociaż to bardziej może s-f, niż fantasy? Nie wiem...

Diuna to na 100% S-F.
Polityka, intryga, walka o wpływy gospodarcze, obce cywilizacje i podróże kosmiczne.
Tam nie ma krzty magi, zadnych wrózek, elfów, i tym podobnych . Jest technologia i eugenika.

Jest trochę ponadnormalnych umiejętności parapsychicznych, uzyskanych przez wyuczenie i przekaz genetyczny, prezentowanych przez kobiety z zakonu Bene Gesserit i przekazanych przez matkę Lady Jessicę ( w wyniku złamania przez nią zasad kontrolowanej prokreacji, narzucanych jego członkiniom przez zakon), jej synowi Paulowi Atrydzie.
Ale to nie magia i nie fantasy.

Choć faktycznie , tą pozycję, chyba byłoby łatwo przełknąć czytelnikom fantasy.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-04, 12:02   #40
tamis
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 11
Dot.: Jaka ksiazke z fantastyki mi poradzicie ?

Z takich, co jeszcze sie nie pojawiły w tym wątku, polecam:

Dragonlance - trylogia Kroniki - Margaret Weis i Tracy Hickman - czarodzieje, elfy, smoki... - wszystko, co fantastyczne, jest w tej książce.

Terry Goodkind - cykl "Miecz Prawdy"
tamis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-05, 18:54   #41
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Jaka ksiazke z fantastyki mi poradzicie ?

Wrzuce tu jeszcze 2 propozycje, obie własciwie z pogranicza i kompletnie rózne.

"Opowieści sieroty" Catherynne M. Valente. 2 tomy, jeszcze ciepłe stoi na półkach księgarni - wydał MAG w seri uczta wyobraźni
Własnie to czytam i cóz. pierwsze wrażenie to nużanie się w cudowności. Książka jest napisana tak pięknie, tak cudownie że momentami chce mis ię płąkać ze wzruszenia.
jest to bardziej może baśń niż fantasy - ale te 2 gatunki blisko siebie leża, a "opowieści sieroty" to pozycja wymykająca się z szufladek.
jesli ktoś kocha baśnie Andersena, opowieści Szecherezady, prozę Leśmiana i opowieści 1001 nocy, będzie szczęsliwy czytając te ksiązkę.

Ja jestem, absolutnie oczarowana, dawno ie miałam w ręku czegoś tak cudownego.
pozycja dla ludzi w każdym wieku, choć dziecku jak i Andersena, raczej bym nie przeczytała.


A teraz z innej beczki "hard fantasy" czyli.. pozdrowienia z Szerereu
Feliks W. Kres - "Prawo sepów" i potem cała reszta a sam mister Kres choć zrzędzi że z racji że jest coraz starszy to będzie pisał coraz nudniej i gorzej, pisze wciąż RE-WE-LA-CYJ-NIE i sporo spłodził, a nudnego nic.

W skrócie- proza Kresa, to fantasy specyficzne. Twarde, brutalne, ociekajace krwią, seksem, przemocą, zdradą, ludzkimi dramatami. Po pierwszym spotkaniu z jego prozą "Prawo sepów" czułam się, jakbym się zderzyła z ciezarówką. Nie byłam przygotowana na taki hardkor.

Największy bohater bywa podła szują, kochanek gwałcicielem, przyjaciel mordercą, król przydrożnym zbójem. Magia jest groźna i latwo zwrócić ja przeciwko sobie, najwięcej honoru mają koty (mówiące i inteligentne- jeden z głównych bohaterów jest wielkim bojowym kocurem szlachcicem) a bóg jest zły, magowie szaleni, kobiety piękne choć nigdy nie wiadomo co z nich wylezie, strzyga czy zaginiona królowa, a nad tym wszystkim unoszą się potworne sępy (mówiące i inteligentne)
Bardzo polecam, takiej fantasy, nie spotkałam nigdzie indziej, Kres stworzył własny gatunek, własny styl i zrobił to genialnie.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-02-06, 12:09   #42
daf502bc9430c04b8cbdbd94f51a8624bed02f84_61e0bd2ac4d4e
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 16 867
Dot.: Jaka ksiazke z fantastyki mi poradzicie ?

Z Polskich polecam Sapkowskiego i Kossakowską ("Siewca Wiatru"). Z zagranicznych to póki co chyba tylko Tolkien.
daf502bc9430c04b8cbdbd94f51a8624bed02f84_61e0bd2ac4d4e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-28, 19:26   #43
Imperialista
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Z północy
Wiadomości: 4 919
Dot.: Jaka ksiazke z fantastyki mi poradzicie ?

Pieśń Lodu i Ognia autorstwa Georga Martina - najlepsza fantastyka jaka może być, bo wiernie oddaje klimaty średniowiecza. Władca Pierścieni czy Hobbit przy tym to jest opowiadanie dla dzieci.

A Diuna to zdecydowanie science-fiction i nawet trochę realne, bo nie ma kosmitów.
Imperialista jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-30, 05:31   #44
kalincia
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 13 025
Dot.: Jaka ksiazke z fantastyki mi poradzicie ?

Cytat:
Napisane przez Imperialista Pokaż wiadomość
Pieśń Lodu i Ognia autorstwa Georga Martina - najlepsza fantastyka jaka może być, bo wiernie oddaje klimaty średniowiecza. Władca Pierścieni czy Hobbit przy tym to jest opowiadanie dla dzieci.

A Diuna to zdecydowanie science-fiction i nawet trochę realne, bo nie ma kosmitów.
Tolkien to ojciec gatunku, a wyznacznikiem poziomu fantasy nie jest wierne oddawanie klimatów średniowiecza.
kalincia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-30 06:31:07


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:03.