Firma dekoratorska - czy musi być na VAcie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-01-09, 18:23   #1
miodzia9
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Podlasie
Wiadomości: 157

Firma dekoratorska - czy musi być na VAcie?


Witam,

właśnie otworzyłam działalność gospodarczą. Jest to studio dekoracji imprez (czyli wesela, przyjęcia prywatne, imprezy firmowe itp.). Dzisiaj księgowa uświadomiła mnie, że będę musiała przejść na zasady ogólne, a nie na ryczałt tak jak chciałam. Podobno pkd nie odpowiada ryczałtowi i kwalifikuje się już na vat. Tak jak wyczytałam na internecie większośc firm dekoratorskich jest na ryczałcie - jak to zrobić żeby też być? Zmienić PKD? Ale na jakie? Przeszukałam już internet i nic w tej sprawie nie znalazłam
miodzia9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-09, 20:20   #2
_Aneta
Zakorzenienie
 
Avatar _Aneta
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 5 243
Dot.: Firma dekoratorska - czy musi być na VAcie?

Jakie masz pkd? 74.10.Z ?
__________________
Są rzeczy, których kupić nie jesteś w stanie - honor, szacunek, zaufanie.
_Aneta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 07:23   #3
miodzia9
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Podlasie
Wiadomości: 157
Dot.: Firma dekoratorska - czy musi być na VAcie?

w tej chwili tak
miodzia9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 10:04   #4
_Aneta
Zakorzenienie
 
Avatar _Aneta
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 5 243
Dot.: Firma dekoratorska - czy musi być na VAcie?

Po pierwsze, skąd założenie, że będziesz ryczałtowcem? Usługi, które świadczysz, są wyłączone z ryczałtu już bodajże od 2011 roku. Całkiem możliwe, że trafiłaś na jakieś starsze informacje (wcześniej chyba ryczałt obejmował Twoją działalność według stawki 8,5%) i nie zweryfikowałaś ich - tu odsyłam do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie wiem jak to obejść, musiałabyś chyba oficjalnie świadczyć inne usługi niż w rzeczywistości, a to już zapewne nie jest całkiem legalne, niestety w tej kwestii się nie orientuję.

Po drugie, nie warto bez dokładnej analizy zakładać, że ryczałt byłby dla Ciebie korzystniejszy tylko dlatego, że stawka podatku jest niższa. Niestety wyklucza on większość odliczeń, nie możesz też odliczyć praktycznie żadnych kosztów, jeśli zakładasz, że będą małe - to ok, ale jeśli miałabyś ich sporo to już korzystniejsza może (nie musi - to też zależy od uzyskanych przychodów) być opodatkowanie na zasadach ogólnych. Polecam skorzystać z usług doradcy podatkowego lub dobrej księgowej.

Po trzecie, mylisz pojęcia. Vat i ryczałt to całkiem inne niezależne podatki. Nie mają ze sobą nic wspólnego i regulują je osobne ustawy. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dotyczy podatku dochodowego, a vat to podatek od towarów i usług. Jeśli przysługuje Ci zwolnienie z vat to sama decydujesz czy będziesz vatowcem czy nie (w zależności co jest korzystniejsze), niezależnie od formy opodatkowania.
__________________
Są rzeczy, których kupić nie jesteś w stanie - honor, szacunek, zaufanie.
_Aneta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-10 11:04:54


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:48.