Zupy- dietetyczne czy nie? - Strona 4 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-01-11, 07:46   #91
ola_i_ch
Raczkowanie
 
Avatar ola_i_ch
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 223
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

a
__________________
success is my only mothafuckin option, failure's not

Edytowane przez ola_i_ch
Czas edycji: 2008-02-21 o 18:21
ola_i_ch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-11, 14:25   #92
tamonita
Zakorzenienie
 
Avatar tamonita
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Poza granicami naszego pięknego kraju
Wiadomości: 5 977
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Cytat:
Napisane przez elianka Pokaż wiadomość
zupę robi sie tak
warzywka bazę (przeważnie włoszczyznę) gotuje się do miękkości z wkładką .(mięskiem, kurczaczkiem, kostką rosołową, co kto lubi), ja zrobi się aromatyczny bulion wtedy dodaje się "kwintesenscję zupy" - kiszone ogóreczki, buraki, lub- torebke gotowej zupy i gotowe

ja uwielbiam kapuśniak z kwaśnej kapusty z majerankiem i ziemniaczkami mniaaam
kapuśniak

Osobiście nie lubie rosołu... i czarniny
__________________
Jesteśmy razem od: 21.12.2008 r. http://www.suwaczek.pl/cache/f9e7365b00.png
Zaręczeni od: 09.07.2011 r.
http://www.suwaczek.pl/cache/008a20f1c3.png
Nasz Dzień: 04.08.2012 r. http://www.suwaczek.pl/cache/d5ce1e934e.png

Niech się stanie... !
KCP

tamonita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-11, 15:20   #93
>>>CzArNuLkA<<<
Raczkowanie
 
Avatar >>>CzArNuLkA<<<
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 102
GG do >>>CzArNuLkA<<<
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Czerininy....?
To jest ta zupa na krwi robiona?
Nigdy bym tego do suta nie wziela.
A uwielbiam wszelakie zupki. Barszcz z ziemniakami, uszkami, fasola, z botwinki, krupnik, ogorkowa, pomidorowa, fasolowa, kapusniak ymmmm.... I chlebek z maselkiem do niektorych obowiazkowo!
>>>CzArNuLkA<<< jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-11, 15:29   #94
>>>CzArNuLkA<<<
Raczkowanie
 
Avatar >>>CzArNuLkA<<<
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 102
GG do >>>CzArNuLkA<<<
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

o matko jakie literowki!
*Czerniny
nie suta tylko *ust hehe
>>>CzArNuLkA<<< jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-11, 15:47   #95
agatka-a
Zakorzenienie
 
Avatar agatka-a
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 828
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Cytat:
Napisane przez >>>CzArNuLkA<<< Pokaż wiadomość
o matko jakie literowki!
*Czerniny
nie suta tylko *ust hehe
mogłaś edytować post i to zmienić a nie pisać post pod postem
agatka-a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-11, 16:01   #96
bitter
Zadomowienie
 
Avatar bitter
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 1 432
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

hej dziewczyny, przedstawiam wam zupkę dietetyczną autorstwa mojej mamy. robiła ją jak się odchudzałyśmy, a i teraz na studiach zdarza mi się ją zrobić w Warszawie

2 kostki, ja używam winiary czy knorra z oliwą z oliwek. ostatnio przerzuciłam się na te carefourrowe bo produkuje je... kamis
ulubiona warzywna mrożonka albo świeże jeśli ktoś jest takim szczęściarzem. ja wrzucam groszek, brokuły, marchewkę do wody z wywarem z kostek. zostawiam żeby się gotowało tak z pół godzinki.

do tego gotuję makaron - nitki sojowe albo ryżowe, ewentualnie taki śmieszny chyba gryczany.

i jem.

pycha, chociaż wg. TŻta makaron sojowy wygląda mocno podejrzanie :P
__________________
NIE KORZYSTAM JUŻ Z TEGO KONTA
bitter jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-11, 18:00   #97
tamonita
Zakorzenienie
 
Avatar tamonita
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Poza granicami naszego pięknego kraju
Wiadomości: 5 977
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Cytat:
Napisane przez >>>CzArNuLkA<<< Pokaż wiadomość
Czerininy....?
To jest ta zupa na krwi robiona?
Nigdy bym tego do suta nie wziela.
A uwielbiam wszelakie zupki. Barszcz z ziemniakami, uszkami, fasola, z botwinki, krupnik, ogorkowa, pomidorowa, fasolowa, kapusniak ymmmm.... I chlebek z maselkiem do niektorych obowiazkowo!
Tak, czarnina to zupa robiona z krwi. Kiedyś ją bardzo lubiłam szczególnie z takimi robionymi kluskami (ziemniaczanymi ?)
O własnie ! Ja lubie jeszcze białą z właśnie takimi kluskami i fasolową
__________________
Jesteśmy razem od: 21.12.2008 r. http://www.suwaczek.pl/cache/f9e7365b00.png
Zaręczeni od: 09.07.2011 r.
http://www.suwaczek.pl/cache/008a20f1c3.png
Nasz Dzień: 04.08.2012 r. http://www.suwaczek.pl/cache/d5ce1e934e.png

Niech się stanie... !
KCP

tamonita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-03-03, 17:36   #98
84eve
Raczkowanie
 
Avatar 84eve
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 71
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Mi się wydaje, że zupy są bardzo dietetyczne, pod warunkiem, że są to same warzywa i chude mięso. Jak już się je zaprawia mąką i śmietaną to przestają być dietetyczne.
No i oczywiście wszystkie zupy w proszku albo te z kluskami co wystarczy wrzątkiem zalać (np. nudle) mimo że smaczne (no może nie wszystkie) to do dietetycznych moim zdaniem nie należą.
84eve jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-03, 18:22   #99
Baby14
Zakorzenienie
 
Avatar Baby14
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 12 206
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Cytat:
Napisane przez 84eve Pokaż wiadomość
Mi się wydaje, że zupy są bardzo dietetyczne, pod warunkiem, że są to same warzywa i chude mięso. Jak już się je zaprawia mąką i śmietaną to przestają być dietetyczne.
No i oczywiście wszystkie zupy w proszku albo te z kluskami co wystarczy wrzątkiem zalać (np. nudle) mimo że smaczne (no może nie wszystkie) to do dietetycznych moim zdaniem nie należą.

No takie na warzywkach sa spox A nurtuja mnie zupy np. na chudym miesie tzn. np. na piersi lub udku z kurczaka? Jak to z nimi jest?

A o zupie z krwi 1 słysze
Baby14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-03, 19:40   #100
Hypnotic Eyes
Wtajemniczenie
 
Avatar Hypnotic Eyes
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 2 258
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Ja nigdy nie jadłam czerniny, ale raczej nie spróbuję. Jak byłam w 2 klasie podstawówki dowiedziałam się z czego jest to wystarczająco mi to obrzydziło :/ Bez urazy dla tych co lubią
__________________
Do you like my tight sweater?

Photoblog
Hypnotic Eyes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-04, 12:48   #101
kariera85
Wtajemniczenie
 
Avatar kariera85
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Tam i z powrotem..
Wiadomości: 2 156
GG do kariera85
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

up!

nasze dwusosobowe gospodarstwo domowe przechodzi na zupne menu
zupy mają wyprzeć obiadowe bestsellery- młode ziemniaczki, frytki (zdarzało się.. ) oraz białe makarony w stylu spagetti

najłatwiej sięgnąc po zupę z torebki, jednak wolałabym je ograniczyc do minimum
najłatwiej tez kupić mrozone mieszanki ALE.. w sumie taniej wychodzi kupić całe warzywo np kapusta biala jest w marketach po jakieś 3 zł/kg a z takiej kapusty jest kilka zup..

planuję każdą zupę wzbogacać piersią albo mieszkanką gulaszową (garstkę na 2 osoby)
tylko jak przyrządzić mieso- gulaszowe wypadałoby podsmażyć, może na teflonowej patelni z minimalna iloscią masła/oliwy? a pierś.. wrzucić surową tak nie bardzo (???)
co radzicie?

swoją drogą mam smaka na zupę rybną z porami .. robilyście kiedys podobne "cudo" ?
__________________
Małgoszova Entertainment presents:
overcoming imperfections
Episode I: Killing the ogre
Starring: Cudowna Dieta Mniej Żreć
kariera85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-06-10, 16:22   #102
daisuki
Zadomowienie
 
Avatar daisuki
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 1 030
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Zupy jarzynowe robione własnoręcznie są po prostu najlepsze, nie wiele kalorii za to dużo witamin Bez żadnej chemii itp.
Na zdrowie
__________________
;(
daisuki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-20, 12:04   #103
ThinSpire
Raczkowanie
 
Avatar ThinSpire
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 174
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

ja uwielbiam pomidorową z dużą ilością natki pietruszki. mniam.
ogólnie nie jadam z makaronem - jakoś wolę bez. chyba że taki cieniusieńkie niteczki.
bardzo dobre też są : rosół, jarzynowa, kapuśniak i botwinka, która na wakacjach była moim numerem 1
__________________

ThinSpire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-13, 14:52   #104
naonao
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 11
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Ja uwielbiam zupy. Są np zupy wyjątkowo niskokaloryczne, jeśli wam aż tak na tym aspekcie zup zależy. Polecam szczególnie zupę z liści rzodkiewki. Oto przepis. 2 spore ziemniaki, 2 pęczki liści rzodkiewki, garść rzodkiewek, bulion warzywny(doskonały jest ten ze sklepu ze zdrową żywnością), łyżeczka masła, odrobinę jogurtu naturalnego, szczypta chili.
W bulionie z dodatkiem masła gotujemy pokrojone w niewielką kostkę ziemniaki, dodajemy pokrojone i bardzo dobrze umyte liście rzodkiewki. Po ugotowaniu zupę miksujemy. Serwujemy z pokrojonymi drobno rzodkiewkami, z kleksem jogurtu posypaną szczyptą chili. Pyyyycha!

---------- Dopisano o 15:52 ---------- Poprzedni post napisano o 15:42 ----------

Z dietetycznych, domowych zup polecam też flaczki z jarzyn, boczniaka, kurczaka, zupę z roszponki, zupę z dodatkiem młodej kapusty, chłodnik, botwinkę itp.Tłuszcz do zup zawsze dodajemy(zwł przy młodych jarzynach doskonale sprawdza się odrobina masła).Niektóre witaminy są w postaci prowitamin i tłuszcz pozwala im się uwolnić. Polecam też zupę z soczewicy po tajsku i zupy chińskie(oczywiście nie te z torebek) Naprawdę jarzyny z dodatkiem wody i odrobiny tłuszczu są baaardzo niskokaloryczne i jednocześnie sycące, a co zdrowe, to zdrowe. Dla osób dbających o linię polecam też jarzyny z wody z odrobineczką np oleju lnianego/oliwy i czosnku.
naonao jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-13, 22:03   #105
Eldo_rado
amor vincit omnia
 
Avatar Eldo_rado
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 20 156
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

zabielam zupy jarzynowe jogurtem naturalnym. no i gotuję tylko ze świeżych warzyw, nigdy z mrożonek.
Eldo_rado jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-13, 22:16   #106
Konsultant Dietetyczny
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 191
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Cytat:
Napisane przez Eldo_rado Pokaż wiadomość
zabielam zupy jarzynowe jogurtem naturalnym. no i gotuję tylko ze świeżych warzyw, nigdy z mrożonek.
A co to za różnica? Wartości odżywcze prawie takie same dla zupy z mrożonych warzyw czy świeżych. Różnica jest jedynie - jeżeli chodzi o zawartość enzymów, witamin i całej gamy pierwiastków - między tym, co się zwie zupą, a tym, co do tej zupy się wkłada.

Zupa po ugotowaniu to prawie że zwykła kranówa. Takie "przeleć mnie". Ani żadnych witamin, które miałyby jakieś zbawienne znaczenie dla naszego organizmu, ani enzymów, bo większość uległa nieodwracalnej denaturacji na skutek gotowania. Jeść tylko dla samego smaku, robiąc z żołądka akwarium? Taka zupa upośledza całkowicie proces trawienia, obciążając niesamowicie nasz żołądek.

Kochani, radzę przesiąść się z gorących zup na np. shake'i lub po prostu surowe warzywa. Taniej, szybciej i - co najważniejsze - zdrowiej!
Konsultant Dietetyczny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-14, 06:46   #107
Konsultant Dietetyczny
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 191
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Cytat:
Napisane przez daisuki Pokaż wiadomość
Zupy jarzynowe robione własnoręcznie są po prostu najlepsze, nie wiele kalorii za to dużo witamin Bez żadnej chemii itp.
Na zdrowie
Proszę zatem o wymienienie chociaż czterech witamin w 100 gramach zupy wraz z podaniem ich ilości.

Większość artykułów pseudo dietetycznych z różnych portali internetowych na siłę wykazuje, że w zupie znajdują się witaminy. Skąd się one tam w tej zupie wzięły? Ano z warzyw.

Myślenie jest takie, że skoro surowe warzywa są bogate w różne minerały, enzymy i witaminy, to tak samo będzie po ich ugotowaniu (czytaj: rozgotowaniu). I tu dochodzimy do sedna. Wysoka temperatura generalnie skutecznie unicestwia te wszystkie skarby mineralne, które były dostępne w surowiźnie, przed którą tak się wzbraniamy.

Poza tym, faktycznie, można stwierdzić jakieś śladowe ilości jakichś witamin w 100 gramach zupy, jednakże proszę wykazać, że te witaminy w 100% wchłoną się do naszego organizmu. Może co najwyżej jakiś mały procent z nich się wchłonie, a reszta? A resztę po prostu albo wydalimy z moczem albo z kałem.

I gdzie tu dobroczynność zup? Ja nie widzę - poza smakiem - żadnej.
Konsultant Dietetyczny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-27, 11:50   #108
domciatko
Zakorzenienie
 
Avatar domciatko
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Anglia
Wiadomości: 9 030
GG do domciatko
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

ja nigdy nie zabielam zup, bo nie lubię ogólnie nabiału i produktów mlecznych.
ale kocham wszystkie zupy domowej roboty, zwłaszcza pomidorową, ogórkową i barszcz. i też zawsze robię zupy ze świeżych warzyw.

myślę, że zupy nadają się idealnie w okresie diet. bo nawet jeśli nie mają żadnych wartości ( !jak to napisał Konsultant!), to jednak mając do wyboru zupę albo schabowego i kluski na obiad lepiej jednak zjeść zupę)

poza tym można jeść zupy na zimno, chłodniki, szejki itp, wtedy bez obróbki termicznej można zachować całą gamę wartości jakie warzywa zawierają!
__________________
handmade by Domcia - tu tworzę
MAMA W UK- tu piszę

domciatko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-28, 19:14   #109
Janaby
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 8
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Uwielbiam zupy, są proste i szybkie w przygotowaniu i jest ich naprawde ogromna różnorodność, każdy znajdzie coś dla siebie. I co ważne porcja zupy robiona w domu koszutuje w większości przypadków stosunkowo niewiele. A jeżeli chodzi o ich dietetyczność - jeżeli zrobimy zupę na bulionie warzynym przygotowanym samodzielnie bez dodatku tłuszczu to zupa jest naprawdę bardzo mało kaloryczna, a zapełnia żołądek. A oto chodzi podczas diety.
A ja uwielbiam wszystkie zupy, kremy, chłodniki.
__________________
Moja pasja - Ubóstwiam subtelne dodatki do stroju!
Janaby jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-09-30, 15:32   #110
Janaby
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 8
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Cytat:
Napisane przez ser_w_ziołach Pokaż wiadomość
Niekoniecznie o to mi chodziło, żeby dowiedzieć się o niezdrowych zupkach, ale chodziło mi o to, czy jest jakiś przepis na zupkę serowo-ziołową.

Zupki są dietetyczne. Zupa zwykła (zabielana ma 120). Nudle mają (np. ser w ziołach) 78 kcal.
Ser w ziołach:
86% nudle (mąka pszenna, tłuszcz roślinny (zdrowy), skrobia modyfikowany, sól, sub. spulchniające)
14% przyprawy (tłuszcz roślinny, ser mozzarella w proszku (19%), sól cukier, pochodne mleka, substancje wzmacnające smak, laktoza, aromat, ekstrakt drożdżowy suszony, białka mleka, przyprawy (5,3%): czosnek (mega zdrowie), kurkuma, bazylia, szczypiorek, pieprz biały, tymianek, zagęstnik.

Czyli nie jest z tą chemią tak źle. Znam gorsze rzeczy.. Np. coca-cola, kawa (tak, tak!), herbata (teina).. długoby wymieniać.


Co do zupek w proszku - przetestowałam na sobie - w pewne wakacje na wyjeździe z moją mamą stwierdziłyśmy, że będziemy minimalnie gotować i postanowiłyśmy - że przez dwa tygodnie będziemy jeść zupki w proszku i tego typu. Po dwuch tygodniach takiej diety obie "spuchłyśmy" - robiłyśmy się więkrze o 1 rozmiar i bardzo ciężko się było tego pozbyć. Do wagi z przed wakacji wróciłam dopiero po 6 miesiącach - dużej liczby wyżeczeń.

Tak wiem to było bardzo bardzo głupia dieta wakacyjna ale lenistwo wygrało. Teraz unikam wszystkich produktów instatn jak najdalej. Nawet nie używam kostek bulionowych - wole sama ugotować bulion (wiem więcej na temat tego co mam w garnku). Zdecygowanie nie polecam jedzenia takich supek.
__________________
Moja pasja - Ubóstwiam subtelne dodatki do stroju!
Janaby jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-09, 12:05   #111
blue_apple
Zakorzenienie
 
Avatar blue_apple
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 883
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Cytat:
Napisane przez Konsultant Dietetyczny Pokaż wiadomość
A co to za różnica? Wartości odżywcze prawie takie same dla zupy z mrożonych warzyw czy świeżych. Różnica jest jedynie - jeżeli chodzi o zawartość enzymów, witamin i całej gamy pierwiastków - między tym, co się zwie zupą, a tym, co do tej zupy się wkłada.

Zupa po ugotowaniu to prawie że zwykła kranówa. Takie "przeleć mnie". Ani żadnych witamin, które miałyby jakieś zbawienne znaczenie dla naszego organizmu, ani enzymów, bo większość uległa nieodwracalnej denaturacji na skutek gotowania. Jeść tylko dla samego smaku, robiąc z żołądka akwarium? Taka zupa upośledza całkowicie proces trawienia, obciążając niesamowicie nasz żołądek.

Kochani, radzę przesiąść się z gorących zup na np. shake'i lub po prostu surowe warzywa. Taniej, szybciej i - co najważniejsze - zdrowiej!
Dlaczego?
blue_apple jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-10, 06:07   #112
Konsultant Dietetyczny
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 191
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Cytat:
Napisane przez blue_apple Pokaż wiadomość
Dlaczego?
A proszę pomyśleć, dlaczego tak się dzieje.
Konsultant Dietetyczny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-10, 09:39   #113
blue_apple
Zakorzenienie
 
Avatar blue_apple
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 883
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Cytat:
Napisane przez Konsultant Dietetyczny Pokaż wiadomość
A proszę pomyśleć, dlaczego tak się dzieje.
A ja pytam, bo chciałabym usłyszeć pańskie zdanie
Moje przemyślenia na ten temat, to jedno, a poznanie faktycznego wyjaśnienia, to drugie.
blue_apple jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-12, 07:33   #114
Konsultant Dietetyczny
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 191
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Dziś rano, przeglądając angielskojęzyczną prasę medyczno-naukową, wyczytałem niesamowite informacje, potwierdzające kolejny raz słuszność i sensowność diety biblijnej. Proszę zapoznać się z najnowszymi wynikami naukowymi jeżeli chodzi o "raw food", co ma ogromny wpływ na serce (w kontekście chorób). Wreszcie naukowo zostało to udowodnione. Co więcej, w wynikach tych podkreślone jest to, że chodzi o "raw" (surowe), a nie np. gotowane lub pół-gotowane (zupy, gotowanie na parze itp.).

Link do tego opracowania podaję poniżej:

http://www.plos.org/media/press/2011...-10-engert.pdf

Oczywiście po angielsku.
Konsultant Dietetyczny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-12, 11:55   #115
effulla
Zakorzenienie
 
Avatar effulla
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 3 392
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

jeśli chcecie to podam wam przepisy które dostałam od mojej dietetyczki
__________________
effulla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-12, 14:30   #116
domciatko
Zakorzenienie
 
Avatar domciatko
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Anglia
Wiadomości: 9 030
GG do domciatko
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Cytat:
Napisane przez effulla Pokaż wiadomość
jeśli chcecie to podam wam przepisy które dostałam od mojej dietetyczki
pewnie, że chcemy!

---------- Dopisano o 14:30 ---------- Poprzedni post napisano o 14:23 ----------

Konsultancie a Ty jesteś na raw diet?? czy tylko elementy??
__________________
handmade by Domcia - tu tworzę
MAMA W UK- tu piszę

domciatko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-12, 16:25   #117
effulla
Zakorzenienie
 
Avatar effulla
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 3 392
Dot.: Zupy- dietetyczne czy nie?

Przepisy na zupy

Zupa jarzynowa(4 porcje) cholesterol w 1 porcji 5 mg, 206 kcal

Marchew 2 szt.
Pietruszka 2 szt.
Seler ½ szt.
Cukinia mała 1 szt.
Olej 1 łyżka
Mąka 1 łyżka
Jogurt naturalny lub mleko 1 szklanka
Zielona pietruszka 1 łyżka
Koperek 1 łyżka
Sól
Oczyszczone warzywa zetrzeć na tarce o dużych oczkach zalać wodą, ugotować. Z mąki, oleju i mleka sporządzić zawiesinę, wlać mieszając zupę, zagotować. Można dodać warzywa strączkowe.


Zupa koperkowa (4 porcje) cholesterol w 1 porcji 5 mg, 102 kcal

Marchew 1 szt.
Pietruszka 1 szt.
Seler mały ¼ szt.
Koperek 2 małe pęczki
Mąka 1 łyżka
Olej słonecznikowy 1 łyżka
Mleko
Sól, pieprz
Warzywa umyć, obrać, rozdrobnić, ugotować. Następnie dodać połowę posiekanego koperku, podprawić zawiesiną zagotować. Dodac pozostały koperek, sól pieprz do smaku.

Zupa szpinakowa (4 porcje) cholesterol w 1 porcji 5 mg, 107 kcal

Marchew 1 średnia szt.
Pietruszka 1 szt.
Seler ¼ średniej szt.
Szpinak 2 czubate łyżki
Olej słonecznikowy 1 łyżka
Mąka 1 łyżka
Zielona pietruszka 1 łyżka
Cytryna sok ½ łyżeczki
Pieprz ziołowy, sól

Warzywa, oczyścić, opłukać, rozdrobnić, ugotować wywar. Do wywaru dodać oczyszczony i ugotowany szpinak, chwile gotować. Warzywa i szpinak zmiksować. Z mąki, oleju i mleka sporządzić zawiesinę, podprawić zupę, zagotować. Doprawić solą i pieprzem.


Zupa ogórkowa (4 porcje) cholesterol w 1 porcji 5 mg, 103 kcal

Marchew 1 szt.
Pietruszka 1 szt.
Seler mały ¼ szt.
Ogórki kiszone średnie 2 szt.
Sok z ogórków kiszonych 4 łyżki
Mąka 1 łyżka
Olej sojowy lub oliwa z oliwek 1 łyżka
Mleko
Zielona pietruszka łyżeczka
Sól , pieprz

Warzywa, oczyścić, opłukać, rozdrobnić, ugotować wywar. Do wywaru dodać starte na tarce ogórki kiszone i sok, chwile gotować. Z mąki, oleju i mleka sporządzić zawiesinę, podprawić zupę, zagotować. Doprawić solą i pieprzem.



Zupa z czerwonej soczewicy i kapusty

4 porcje – 1 porcja zawiera ok. 170 kcal

¾ szklanki czerwonej soczewicy
¼ małej główki białej kapusty
4 małe marchewki
2 żółte lub czerwone papryki
1 mały seler
1 średni por
2 średnie ziemniaki
natka pietruszki
2 kostki rosołowe
sól, majeranek, oregano

Selera, marchewki, paprykę, pora i kapustę pokroić w paseczki i gotować w 2 litrach
około 5 minut. Dodać soczewicę i pokrojone w kostkę ziemniaki. Drobna czerwona
soczewica gotuje się do miękkości około 20 minut. Po tym czasie dodać kostki
rosołowe , posolić i doprawić do smaku według upodobań (majerankiem, oregano
posiekaną natką pietruszki).

Krem z zielonego groszku

1 porcja - 1 porcja zawiera ok. 160 kcal

40g zielonego groszku
1 ziemniak
¼ selera
¼ ząbku czosnku
25 ml jogurtu naturalnego
szczypiorek
kminek, imbir, sól, pieprz

Ziemniaki i seler obrać, pokroić w kostkę i dodać 3 szklanki wrzącej wody. Gotować
ok. 20 minut, aż warzywa będą miękkie. Odłożyć łyżkę groszku do przybrania, resztę
warzyw zmiksować. Do kremu dodać jogurt i całość wymieszać. Doprawić do smaku
przyprawami, szczypiorkiem i zmiażdżonym czosnkiem. Przed podaniem dodać
odłożony groszek.
__________________
effulla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:40.