Składka ZUS dla nowych firm - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-03-07, 11:20   #1
maharet1092
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 7 907
GG do maharet1092

Składka ZUS dla nowych firm


Mam problem.Mąż założył w grudniu firmę.Z tego co słyszałam opłata ZUS wynosi 400 zł.Jednak nie wiem jak to zapłacić, gdzie,na jakie konto jak zatytułować?Czy mogę wysłać ze swojego prywatnego konta, czy musi być firmowe?Prcownicy ZUS nie chcą udzielić tych informacji przez telefon,a mąż wyjechał więc nie może stawić się osobiście.Firma nie przynośi dochodów jak na razie.
maharet1092 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-07, 17:50   #2
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 4 242
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

płaci się z konta firmowego, tylko i wyłącznie
aktualne stawki na 2011 rok:
UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE
z chorobowym - 123,24 zł
bez chorobowego - 113,05 zł
konto nr 8310101023000026139510000 0

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE
kwota - 243,39 zł
konto nr 7810101023000026139520000 0

a czy firma przynosi dochody czy też nie dla składek ZUS nie ma żadnego znaczenia

Edytowane przez 2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6
Czas edycji: 2011-03-07 o 17:52
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-07, 19:01   #3
marz
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 18
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Prowadząc spółkę cywilną - czyli dwie działalności gospodarcze działające razem - płacę ZUS z konta indywidualnego a nie z firmowego (moja wspólniczka także)! Nie wiem jak to jest w przypadku jednoosobowej działalności.
marz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-08, 06:23   #4
maharet1092
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 7 907
GG do maharet1092
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Jeszcze mam pytanie.Czy doliczane są jakieś odsetki jak się nie zapłaci w terminie?
maharet1092 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-08, 09:34   #5
trivial
Rozeznanie
 
Avatar trivial
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 698
GG do trivial
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Ja mam jednoosobową działalność i płacę z konta osobistego. Nie wiem jak w innych bankach, ale w mBanku jest taki specjalny przelew do ZUS-u, gdzie wpisujesz tylko kwoty ;]
__________________

trivial jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-08, 11:54   #6
Ninlil
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninlil
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 839
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Ja również płacę z konta osobistego, jest to dozwolone. Nie rozumiem skąd pomysł, ze nie można Odsetki są naliczane, ale jeśli spóźnisz się kilka dni to nic się przecież nie stanie Ja płacę zazwyczaj tydzień po terminie. Pod warunkiem oczywiście, że nie opłacasz chorobowego który musi być płacony w terminie, bo później mogą Ci robić problemy jeśli zachorujesz.
Przez internet można spokojnie zapłacić składki ZUS i US posługując się szablonami na koncie. Są tam już numery kont, wystarczy wpisać kwoty i kilka danych ( nazwę płatnika, kwotę, pesel czy nip)

Prcownicy ZUS nie chcą udzielić tych informacji przez telefon,a mąż wyjechał więc nie może stawić się osobiście.

Przecież Ty sama możesz się przejść do zusu po dane dotyczące wysokości składek. Wystarczy sięgnąć po karteczki leżące na biurkach urzędniczek.

Edytowane przez Ninlil
Czas edycji: 2011-03-08 o 12:01
Ninlil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-08, 13:05   #7
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 4 242
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Cytat:
Napisane przez trivial Pokaż wiadomość
Ja mam jednoosobową działalność i płacę z konta osobistego. Nie wiem jak w innych bankach, ale w mBanku jest taki specjalny przelew do ZUS-u, gdzie wpisujesz tylko kwoty ;]

Cytat:
Napisane przez Ninlil Pokaż wiadomość
Ja również płacę z konta osobistego, jest to dozwolone. Nie rozumiem skąd pomysł, ze nie można Odsetki są naliczane, ale jeśli spóźnisz się kilka dni to nic się przecież nie stanie Ja płacę zazwyczaj tydzień po terminie. Pod warunkiem oczywiście, że nie opłacasz chorobowego który musi być płacony w terminie, bo później mogą Ci robić problemy jeśli zachorujesz.
Przez internet można spokojnie zapłacić składki ZUS i US posługując się szablonami na koncie. Są tam już numery kont, wystarczy wpisać kwoty i kilka danych ( nazwę płatnika, kwotę, pesel czy nip)
ciekawe po co ma się wobec tego obowiązek założenia konta firmowego?
i jak masz małe pojęcie to może nie doradzaj innym głupot - jeśli zapłacisz ZUS po terminie jesteś po prostu nieubezpieczona - co może mieć smutne konsekwencje finansowe w razie np. pobytu w szpitalu

Edytowane przez 2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6
Czas edycji: 2011-03-08 o 13:15
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-03-08, 13:24   #8
Ninlil
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninlil
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 839
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Ponieważ każda firma musi mieć swoje konto. To jasne. Taki obowiązek i już, co nie znaczy, że nie można płacić z innego rachunku.
Autorka nie pytała, czy są z tego konsekwencje, ale pytała jedynie o naliczanie odsetek. Tak się składa, ze też prowadzę firmę, i jeśli nie zapłaci się w terminie to świat się nie zawali. Odsetki nie są naliczane natychmiast od 11 każdego miesiąca.

co może mieć smutne konsekwencje finansowe w razie np. pobytu w szpitalu
Nieprawda. Moja mama miała akurat taką sytuację, że trafiła do szpitala nie opłacając wcześniej składek. Ma się 7 dni na dostarczenie dowodu wpłaty. Wystarczy zrobić w tym czasie przelew.

Edytowane przez Ninlil
Czas edycji: 2011-03-08 o 16:11
Ninlil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-09, 05:58   #9
maharet1092
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 7 907
GG do maharet1092
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Cytat:
Napisane przez Ninlil Pokaż wiadomość

Przecież Ty sama możesz się przejść do zusu po dane dotyczące wysokości składek. Wystarczy sięgnąć po karteczki leżące na biurkach urzędniczek.

Rozumiem,jednak firma w której ma staż ma takie same godziny pracy co ZUS i musiałabym brać urlop,żeby pójść osobiści.

---------- Dopisano o 05:58 ---------- Poprzedni post napisano o 05:57 ----------

[1=2f6abb6d3878858271ffdb3 efd65c95d1f4fde9b_623d0cb 3af0b6;25587883]c
i jak masz małe pojęcie to może nie doradzaj innym głupot - jeśli zapłacisz ZUS po terminie jesteś po prostu nieubezpieczona - co może mieć smutne konsekwencje finansowe w razie np. pobytu w szpitalu[/QUOTE]

No ale jeśli ureguluję wszystkie zaległe opłaty i spłacę odsetki to chyba mam z powrotem to ubezpieczenie(tzn mąż,bo to jego firma).

A duże są te odsetki.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
maharet1092 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-09, 07:39   #10
Ninlil
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninlil
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 839
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Jakieś nieznaczne grosiki.

No ale jeśli ureguluję wszystkie zaległe opłaty i spłacę odsetki to chyba mam z powrotem to ubezpieczenie
Jak najbardziej, dlatego podałam przykład szpitala powyżej. ZUS jest dla ludzi , a nie ludzie dla ZUSu . Po co to straszenie dotyczące wszystkich urzędów? "Nie zapłacisz w terminie to my się zemścimy, nie będziesz mógł się leczyc w państwowym szpitalu nawet jeśli urwie Ci nogę, nie przyjmiemy....", " Dowalimy Ci takie odsetki że się nie pozbierasz, a wszystkie pieniądze masz przelewać najpierw na konto firmowe a dopiero z niego do nas! Inaczej nie zaksięgujemy i będziesz mieć kłopoty..."itd itd. Wiadomo, że nie zawsze ma się pieniądze na 10.Nie zabije się z tego powodu że mogę zapłacić dopiero za kilka dni. Zusowska łapa jeszcze mnie za to nie dosięgła
Pamiętajmy, że to my w konfrontacji z ZUS jesteśmy najważniejsi

Edytowane przez Ninlil
Czas edycji: 2011-03-09 o 07:50
Ninlil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-09, 10:56   #11
Rilla82
Zakorzenienie
 
Avatar Rilla82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 528
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Pozwólcie, że poruszę jeszcze raz sprawę kont firmowych. Zostałam poinformowana, że możliwe jest używanie konta osobistego jako firmowego. Czy ktoś z Was próbował, czy też wszystkie macie osobne konta dla firmy? Zastanawia mnie np. kwestia kontroli z US, gdy na koncie obok wpłat od klientów mam przelewy prywatne.
Rilla82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-03-09, 11:10   #12
Ninlil
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninlil
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 839
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

firma musi mieć konto firmowe Z punktu widzenia prawa nie, ale wymagają tego banki, bez tego się nie obejdzie.Taki obowiązek. Mozesz korzystać z innego, ale musisz mieć konto na firmę. Można wydrukować potwierdzenia wpłat od klientów, gdzie w tytule jest przecież nazwa i adres firmy
Cytat:

"Zgodnie z prawem nie trzeba mieć konta firmowego, by zarejestrować i prowadzić działalność gospodarczą. Obowiązek taki powstaje wówczas, gdy kwota jednorazowej transakcji pomiędzy przedsiębiorstwami przekracza 15 tysięcy euro (około 60 tysięcy złotych). Tymczasem we wszystkich niemalże informatorach dla przedsiębiorców czytamy, że wizyta w banku jest jednym z warunków, które trzeba spełnić po to, żeby otrzymać odpowiednie wpisy w urządach. Oczywiście na niedoinformowaniu przedsiębiorców najwięcej zarabiają banki, ponieważ konta firmowe (rzekomo obowiązkowe) są jednymi z najdroższych rachunków: ich cena waha się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych! Co prawda, wielu płatności przedsiębiorca dokonuje w formie przelewów, na przykład do US czy ZUS. Nigdzie jednak nie jest zapisane, że musi je wykonać z konta firmowego. Może być to zwykły rachunek bankowy. Obowiązek posiadania rachunku firmowego i przechowywania tylko na nim środków finansowych funkcjonował do 2002 roku, kiedy wprowadzone zostało opodatkowanie oszczędności gromadzonych na kontach indywidualnych. Wcześniej podatek taki musieli płacić tylko przedsiębiorcy – stąd też przymus trzymania pieniędzy firmowych na określonym koncie. Posiadanie rachunku firmowego bywa często opłacalne – pod warunkiem, że wykonujemy dużo przelewów czy też mamy dostęp do produktów kredytowych. "

Edytowane przez Ninlil
Czas edycji: 2011-03-09 o 11:16
Ninlil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-09, 11:31   #13
Rilla82
Zakorzenienie
 
Avatar Rilla82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 528
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Hmm, no tak, ale mogę przecież zgłosić moje konto osobiste, które już istnieje, jako firmowe, wtedy unikam wizyt w banku. Czy tak?
Rilla82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-09, 11:34   #14
Ninlil
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninlil
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 839
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Nie możesz. Konto osobiste jest dla klientów indywidualnych, firmowe jest dla klientów prowadzących działalnosć gospodarczą czyli dla firm. Nie można tego zamienic.Przede wszystkim konta firmowe są płatne. ja płacę niewiele, ale już mój ojciec płaci za prowadzenie takiego konta 70 zł.miesięcznie. O to właśnie bankom chodzi między innymi. Poza tym US wymaga posiadania konta firmowego .

Edytowane przez Ninlil
Czas edycji: 2011-03-09 o 11:47
Ninlil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-09, 11:47   #15
Rilla82
Zakorzenienie
 
Avatar Rilla82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 528
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Hmmm, ale to ja jeszcze podrążę. Czyli tak - teoretycznie nie muszę mieć konta firmowego, ale w US w formularzu zgłaszaniu firmy i tak pytają o nr konta osobistego oraz konta powiązanego z działalnością gospodarczą. Pytałam urzędnika, potwierdził, że w obu rubryczkach można wpisać to samo. Czyli rozumiem, że konto osobiste służy mi wtedy jako firmowe, a właściwie służy moim klientom do dokonywania wpłat, a mi do rozliczania się z ZUSem i US. Czytałam regulamin kont mojego banku i nigdzie nie znalazłam zapisu, że jest to zabronione.
Rilla82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-09, 11:50   #16
Ninlil
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninlil
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 839
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

konto osobiste służy mi wtedy jako firmowe, a właściwie służy moim klientom do dokonywania wpłat, a mi do rozliczania się z ZUSem i US.
Oczywiście możesz opłacac ZUS i US z konta osobistego, a klienci mogą na nie wpłacać pieniądze.Sama jednak zobaczysz, że bez konta firmowego się nie obejdzie. Na każdym kroku będziesz napotykała trudności.

Edytowane przez Ninlil
Czas edycji: 2011-03-09 o 11:53
Ninlil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-09, 11:59   #17
Rilla82
Zakorzenienie
 
Avatar Rilla82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 528
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Znam osobę, która prowadzi tak firmę od dłuższego czasu i póki co jest zadowolona. Po prostu podaje nr swojego konta, gdy ktoś chce zapłacić przelewem, a wpłatę dokumentuje fakturą. Możesz rozwinąć, o jakie ewentualne trudności może chodzić? Mi się wydaję, że przy małej działalności potrzeba posiadania ko0nta firmowego jest sztucznie podkręcana przez banki, które, tak jak piszesz, chcą zarobić. Ale być może o czymś nie wiem.
Rilla82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-09, 12:08   #18
Ninlil
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninlil
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 839
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Mam na myśli taką trudność jak np. rejestracja firmy. Pani wymagała ode mnie posiadania konta firmowego . Pomimo tego, że nie jest to obowiązkowe robiła problem. To samo może mieć miejsce w razie kontroli z US. Nie miałam takiej jeszcze więc nie wiem jak to dokładnie wygląda.
Też uważam, że ten głupi obowiązek to nakręcanie kasy bankom, ale po co sobie robić pod górkę?
Ninlil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-09, 12:52   #19
Rilla82
Zakorzenienie
 
Avatar Rilla82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 528
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Akurat mi sam urzędnik US zasugerował, że tak można. Mam nadzieję, że przy kontroli nie będzie niespodzianek. Tak na zdrowy rozum, jeśli ktoś ma tylko kilka przelewów miesięcznie, a resztę wpłat obsługuje gotówkowo, to po co mu osobne konto zakładać? Pozostaje mieć nadzieję, że wszystko będzie ok.
Rilla82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-03-10, 05:59   #20
maharet1092
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 7 907
GG do maharet1092
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Edytowane przez maharet1092
Czas edycji: 2011-03-10 o 06:02
maharet1092 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-12, 09:01   #21
karolina2020
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 556
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

Cytat:
Napisane przez Ninlil Pokaż wiadomość
Ja również płacę z konta osobistego, jest to dozwolone. Nie rozumiem skąd pomysł, ze nie można Odsetki są naliczane, ale jeśli spóźnisz się kilka dni to nic się przecież nie stanie Ja płacę zazwyczaj tydzień po terminie. Pod warunkiem oczywiście, że nie opłacasz chorobowego który musi być płacony w terminie, bo później mogą Ci robić problemy jeśli zachorujesz.
Przez internet można spokojnie zapłacić składki ZUS i US posługując się szablonami na koncie. Są tam już numery kont, wystarczy wpisać kwoty i kilka danych ( nazwę płatnika, kwotę, pesel czy nip)

Prcownicy ZUS nie chcą udzielić tych informacji przez telefon,a mąż wyjechał więc nie może stawić się osobiście.

Przecież Ty sama możesz się przejść do zusu po dane dotyczące wysokości składek. Wystarczy sięgnąć po karteczki leżące na biurkach urzędniczek.
A wplacasz ta kwote po terminie z odsetkami? Bo jak nie, to jak pojdziesz kiedys po zaswiadczenie o niezaleganiu do ZUSu to mozesz sie zdziwic. Ich system dziala tak, ze przy wplaty ksieguja na pierwszy miesiac w ktorym zalegasz, tzn moze sie zadrzyc tak ze przy zaplacie za styczen czesc pieniedzy pojdzie na pokrycie odsetek z grudnia i masz nie zaplacona skladke za styczen o te pare groszy i odsetki rosna w kolko.

Rozumiem jak ktos nie ma kasy i placi po pol roku, ale czy ten tydzien zwloki jest warty tylu problemow?
__________________
karolina2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-04, 10:56   #22
navika90
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 371
GG do navika90
Dot.: Składka ZUS dla nowych firm

wracając do kont firmowych to nie ma obowiązku posiadania konta formowego... mówi o tym min ustawa o swobodzie działalności gospodarczej!!!

Wystarczy tylko trochę poczytać różne ustawy tam znajdzie się odpowiedź na wszystkie pytania.
navika90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:34.