Zmiana pracy na bardziej rozwojową, ale gorzej płatną? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes Szukasz pracy, pracujesz, prowadzisz własny biznes, masz wiele pytań i wątpliwości, a może masz wiedzę, którą chciałabyś się podzielić z osobami, które jej poszukują. To forum jest właśnie dla Ciebie.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2017-09-13, 12:48   #1
charlotte89
Zakorzenienie

Zmiana pracy na bardziej rozwojową, ale gorzej płatną?

Dziewczyny, mam pewien dylemat związany ze zmianą pracy i potrzebuję porady osób z zewnątrz

Od 2 lat pracuje w średniej wielkości polskiej firmie, na specjalistycznym stanowisku. Zarabiam całkiem nieźle, ale praca, którą wykonuje jest bardzo monotonna, nudzi mnie i frustruje, bo mam poczucie, że marnuje w niej swój czas.. Niestety struktura firmy jest płaska więc nie mam szans na awans ani zmianę działu. Ostatnio rozmawiałam z moim przełożonym o tym, że chciałabym zajmować się rzeczami bardziej zgodnymi z moim wykształceniem, ale podobno nie ma takiej możliwości Dodatkowo w biurze panuje mocno średnia atmosfera, większość pracowników to znajomi znajomych, którzy pracują ze sobą od wielu lat i tworzą bardzo hermetyczne środowisko, a ja mimo dwuletniego stażu pracy nadal jestem dla nich osobą z zewnątrz, co dają mi odczuć na każdym kroku. Wszystko to sprawia, że od dłuższego czasu codziennie zmuszam się, aby przyjść do biura i z trudem jestem w stanie wysiedzieć tu 8h. Dobija mnie to, że wykonuję pracę, która nie daje mi żadnej satysfakcji i z którą nie wiążę swojej przyszłości.

W tym roku kończę drugi kierunek studiów, mam sprecyzowane plany na przyszłość. Początkowo zakładałam, że przemęczę się w mojej obecnej pracy do końca kolejnego roku akademickiego i dopiero wtedy pomyślę o zmianie. Ostatnio dostałam jednak propozycje przejścia do innej firmy, która odpowiada mi w 100% zarówno pod względem profilu działalności, jak i zakresu obowiązków, jakie miałabym wykonywać. Wiem, że gdybym zdecydowała się na tę zmianę, to byłaby to dla mnie doskonała okazja do zdobycia cennego doświadczenia w branży, z którą wiążę swoją przyszłość Jedyne ale, to wysokość zarobków, która na początku byłaby kilkukrotnie niższa od moich obecnych.. Mam oszczędności więc względy finansowe nie są dla mnie w tym momencie kluczowe i wiem, że jeśli zdecyduję się na tę zmianę, to powinnam podejść do tego jak do pewnego rodzaju inwestycji w swoją przyszłość. Mimo to cały czas mam wątpliwości, czy powinnam zrezygnować z niesatysfakcjonującej, ale stabilnej i dobrze płatnej pracy na rzecz z pewnością mniej stabilnej i początkowo nisko płatnej pracy moich marzeń? Co zrobiłybyście na moim miejscu? Poszłybyście za głosem serca czy rozumu?
Stary 2017-09-13, 17:52   #2
beatrx
Wtajemniczenie

Dot.: Zmiana pracy na bardziej rozwojową, ale gorzej płatną?

rozum podpowiada, żeby iść do tej nowej pracy i ja bym tak właśnie zrobiła. jeśli będziesz w stanie się utrzymać, masz jasno sprecyzowaną ścieżkę rozwoju, realne szanse na podwyżkę to nawet nie ma się nad czym zastanawiać.
beatrx jest teraz online   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-13, 21:17   #3
Ana_Marie
Raczkowanie

Zależy jak szybko Ci się ta inwestycja zwróci. Jeśli najpóźniej po 3-4 latach w nowej pracy znajdziesz pracę płatną na poziomie Twojej obecnej to poszłabym na to. Jeśli nie, to pewnie nie, ale zależy od poziomu Twojej frustracji.
Ana_Marie jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-15, 18:41   #4
charlotte89
Zakorzenienie

Dzięki dziewczyny za rady, też skłaniam się w kierunku zmiany, ale trochę martwią mnie te finansowe kwestie. Myśle, że za 3-4 lata na pewno uda mi się osiągnąć podobny lub wyższy poziom zarobków, ale za to przez najbliższy 1-2 lata będą one pewnie znacząco niższe..

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Stary 2017-09-16, 10:59   #5
invisible_01
Zakorzeniona

Pomyśl o tym jako o inwestycji - ja mam zresztą tę samą sytuację. Po jednych studiach poszłam na kolejne, ale wcześniej wykonywałam pracę związaną jedynie z pierwszym kierunkiem, obecnie rozglądam się za pracą w nowej branży, powiązanej z drugimi studiami. Zdaję sobie jednak doskonale sprawę, że będę musiała na początku zarabiać mniej - podchodzę jednakże do tego w ten sposób, że nawet zarabiając mniej teraz, za ok. 3 lata zapewne "przegonię" moje obecne zarobki, a będę przynajmniej robić to, co lubię i w czym chcę się rozwijać. Czym jest ten okres w stosunku do 40 lat pracy zawodowej? Korzystaj z tego, że trafiła Ci się taka szansa! W pracy spędzamy 8h dziennie i naprawdę nie warto męczyć się w pracy, która Cię nie rozwija, skoro masz lepsze perspektywy.
invisible_01 jest teraz online   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-18, 21:02   #6
Kaelea
Przyczajenie

Mam bardzo podobny dylemat!
Od kilku lat pracuję w budżetówce. Mam nudną i nierozwojową pracę, która niestety z nazwy stanowiska jest zgodna z moim wykształceniem. Na awans czekałam ponad rok i dostałam całe 60 zł brutto podwyżki ale jest to tylko awans na papierze, bo nie robię nic nowego i na to nie ma szans. Na kolejny awans czy podwyżkę nie mam co liczyć, bo "nie ma pieniędzy". Nic mnie w tym miejscu nie czeka, bo w mojej jednostce jest nas 3 osoby i ja jestem na najniższym miejscu w tej hierarchii.
Zrobiłam kurs, aby się przekwalifikować i aktywnie szukam pracy. Dostałam ofertę z nowej branży ale z niższą niż obecnie pensją.
Przyznam szczerze, że się boję tego ryzyka. Moi znajomi pukają się w czoło, że mogłabym rzucić budżetówkę z umową na stałe, trzynastką, "gruszowym", brakiem nadgodzin i ogólną stabilizacją na rzecz pracy "u prywaciarza", z mniejszą pensją, bez dodatków, na początek umową na 3 miesiące (a potem docelowo na stałe).
Nie wiem co mam zrobić - zmienić pracę na rozwojową ale na gorszych warunkach czy lepiej zacisnąć zęby i trwać na stanowisku w budżetówce, o której marzy wiele osób?
Boję się, że jestem niewdzięczna względem losu, bo nie szanuję tego co mam i potem to się na mnie zemści i nie będę miała nic.
Jakieś rady?
Kaelea jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-19, 11:29   #7
beatrx
Wtajemniczenie

Cytat:
Napisane przez Kaelea Pokaż wiadomość
Nie wiem co mam zrobić - zmienić pracę na rozwojową ale na gorszych warunkach czy lepiej zacisnąć zęby i trwać na stanowisku w budżetówce, o której marzy wiele osób?
a w tej rozwojowej pracy masz szansę na wyższe zarobki? to pewna praca i w razie czego znajdziesz zatrudnienie w innej firmie?
Stary 2017-09-19, 18:35   #8
Kaelea
Przyczajenie

W nowej pracy na początku będę miała gorsze zarobki, bo zmieniam całkowicie branżę i nikt mi bez doświadczenia nie da kokosów.
Mając już doświadczenie będę mogła liczyć albo na podwyżkę albo na zmianę firmy.

Wybrałam nowy zawód tak, aby był o wiele bardziej praktyczny już obecny.
Co nie zmienia faktu, że nadal jestem w kropce...
Stary 2017-09-20, 11:02   #9
beatrx
Wtajemniczenie

w takim razie ja bym zmieniała. nie podążaj za czyimiś marzeniami, tylko za swoimi
Stary 2017-09-20, 13:02   #10
dziuba85
Zakorzenienie

Zmień. Jak Ci tak podpowiada intuicja. Za 3-4 lata możesz już pracować gdzieś indziej i mieć jeszcze lepsze wypłaty.

Powodzenia!

dziuba85 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-21, 20:25   #11
Kaelea
Przyczajenie

Dzięki za rady! To zabieram się do działania
Stary 2017-09-25, 18:07   #12
findsomething
Zadomowienie

Kalea, zdecydowanie zmień, uwierz mi że mało kto "marzy" o pracy w budżetówce, bo to ciężka psychicznie praca i dość "sztywna", potrafi szybko wypalić.
Do ryzykantów świat należy!
findsomething jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-27, 11:47   #13
charlotte89
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Pomyśl o tym jako o inwestycji - ja mam zresztą tę samą sytuację. Po jednych studiach poszłam na kolejne, ale wcześniej wykonywałam pracę związaną jedynie z pierwszym kierunkiem, obecnie rozglądam się za pracą w nowej branży, powiązanej z drugimi studiami. Zdaję sobie jednak doskonale sprawę, że będę musiała na początku zarabiać mniej - podchodzę jednakże do tego w ten sposób, że nawet zarabiając mniej teraz, za ok. 3 lata zapewne "przegonię" moje obecne zarobki, a będę przynajmniej robić to, co lubię i w czym chcę się rozwijać. Czym jest ten okres w stosunku do 40 lat pracy zawodowej? Korzystaj z tego, że trafiła Ci się taka szansa! W pracy spędzamy 8h dziennie i naprawdę nie warto męczyć się w pracy, która Cię nie rozwija, skoro masz lepsze perspektywy.
Dokładnie tak samo mówią mi znajomi, że muszę to potraktować jako inwestycję w swoją przyszłość Wiem, że w obecnym miejscu pracy nic dobrego mnie już nie czeka więc decyzja o zmianie byłaby pewnie kwestią czasu.. Żal mi też rezygnować z propozycji, którą otrzymałam, bo bez wątpienia będzie to dla mnie doskonała okazja do zdobycia cennego doświadczenia. A lepsze wynagrodzenie mam nadzieję, że przyjdzie z czasem

Cytat:
Mam bardzo podobny dylemat!
Od kilku lat pracuję w budżetówce. Mam nudną i nierozwojową pracę, która niestety z nazwy stanowiska jest zgodna z moim wykształceniem. Na awans czekałam ponad rok i dostałam całe 60 zł brutto podwyżki ale jest to tylko awans na papierze, bo nie robię nic nowego i na to nie ma szans. Na kolejny awans czy podwyżkę nie mam co liczyć, bo "nie ma pieniędzy". Nic mnie w tym miejscu nie czeka, bo w mojej jednostce jest nas 3 osoby i ja jestem na najniższym miejscu w tej hierarchii.
Zrobiłam kurs, aby się przekwalifikować i aktywnie szukam pracy. Dostałam ofertę z nowej branży ale z niższą niż obecnie pensją.
Przyznam szczerze, że się boję tego ryzyka. Moi znajomi pukają się w czoło, że mogłabym rzucić budżetówkę z umową na stałe, trzynastką, "gruszowym", brakiem nadgodzin i ogólną stabilizacją na rzecz pracy "u prywaciarza", z mniejszą pensją, bez dodatków, na początek umową na 3 miesiące (a potem docelowo na stałe).
Boję się, że jestem niewdzięczna względem losu, bo nie szanuję tego co mam i potem to się na mnie zemści i nie będę miała nic.
Jakieś rady?
Jeśli możesz sobie pozwolić na tę zmianę pod względem finansowym, to ja bym się chyba na nią zdecydowała Jeśli praca jest bardziej rozwojowa, to prędzej czy później osiągniesz pewnie lepszy poziom zarobków niż obecny, a patrząc po sobie wiem jak ważna jest satysfakcja z pracy, którą się wykonuje. Niektórzy są w stanie męczyć się w miejscu, którego nie lubią, wykonując pracę, do której nie mają serca, ale ja do takich osób zdecydowanie nie należę i z tego co piszesz wnioskuję, że Ty też niekoniecznie Ja po przemyśleniu wszystkich za i przeciw zdecydowałam się na zmianę i w tym tygodniu składam wypowiedzenie. Mam nadzieję, że nie będę żałowała tej decyzji
Stary 2017-09-30, 00:11   #14
Kaelea
Przyczajenie

Dzięki za rady!
Złożyłam już wypowiedzenie w mojej pracy i zaczynam nową. Na pewno w niektórych aspektach będzie lepiej a w innych gorzej, ale czasem trzeba zaryzykować
Stary 2017-09-30, 12:50   #15
Timon i Pumba
hakuna matata

Cytat:
Dzięki za rady!
Złożyłam już wypowiedzenie w mojej pracy i zaczynam nową. Na pewno w niektórych aspektach będzie lepiej a w innych gorzej, ale czasem trzeba zaryzykować
Powodzenia
Stary 2017-10-02, 23:38   #16
findsomething
Zadomowienie

Cytat:
Dzięki za rady!
Podziwiam, miło się czyta takie posty, również pracuję w budżetówce i również szykuję się do zmiany pracy... Twój post bardzo mi pomógł.
findsomething jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-06, 10:42   #17
spencerxxx
Przyczajenie

Zależy też o jakiego rzędu obniżce wynagrodzenia mówimy. Ja nie wyobrażam sobie zejść przykładowo z 3000 na rękę na 1800 zł .. Wówczas szukałabym opcji nr 3 - czyli nowej pracy, ale lepiej płatnej.
spencerxxx jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-06, 22:32   #18
Kaelea
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez findsomething Pokaż wiadomość
Podziwiam, miło się czyta takie posty, również pracuję w budżetówce i również szykuję się do zmiany pracy... Twój post bardzo mi pomógł.
Powodzenia w zmianie pracy!

Pracując w budżetówce pułap zarobków 3000 jest dla mnie nieosiągalny Miałam na myśli zmianę rzędu 400-500 zł.
Stary 2017-10-24, 23:46   #19
invisible_01
Zakorzeniona

Dziewczyny, ja też złożyłam wypowiedzenie i rozpoczynam pracę gorzej płatną (na szczęście niewiele, ale na ogół pracę zmienia się na taką z wyższą stawką), ale rozwojową i w nowej branży
invisible_01 jest teraz online   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości