...kontakty w pracy.... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2004-04-18, 19:18   #1
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757

...kontakty w pracy....


Mam nietypowa prośbę,piszę w imieniu mojej siostry, ja sama jej nie umię pomóc bo moje kontakty z ludźmi też są problemowe jestem za dobra duszyszka i wszyscy mnie wykorzystują,poza tym brak mi asertywności i powiedzenie komus NIE to dla mnie męka Wiec do rzeczy:
Sisotra pracuje w przepieknym nowoczesny biurze wraz z koleżanka ,ktora to pracowała tam znacznie wcześniej...Na poczatku ich uklady byly idalne,wspolne rozmowy,ploteczki,wzajemn a pomoc w pracy (chociaż ja uważam że siostra bardziej sie angażowala w ta pomoc i byla troszeczke wykorzystywana..ale skoro jej to nie przeszkadzało..)itp..
W pewnym momencie gdy siostra juz nie byla ta "nowa" gdy poazała ze sobie radzi i okazalo że szefowie ja lubia i
cenią z dnia na dzień wzystko sie zmienilo..Nie nie chodzi tu o zmianę formy ich wzajemnej relacji ale o to ze owa kobieta dręczy psychicznie moja siostrę,dokucza jej slownie,wysmiewa,kpi,zlos liwie komentuje jej pracę..Oczywiscie jak nikt inny tego nie slyszy tylko moja siostra,ktora placi za to kolosalnumi nerwami,ponoc nawet rozpłakala sie przy tej babie a ta cholera usmiechneła sie pod nosem!Zwaraca jej uwagę że wzieła jej dlugopis,że kalendarz biurkowy przesunął sie na jej stronę (!) -biurka połączone!...Ze ukradła tej babie pieniądze,gdy okazało sie ze nie-nawet nie przeprosiła.. Zupelnie nie wiem co jej poradzic gdy mi sie skarży, bo jak wspomnialam sama jestem taka wiecej ulegla i bezradna (rodzinne??? hi hi) w kontaktach z innymi ludźmi..Ja widze tylko ze milczenie siostry i próby ugodowego naprawienia stosunków nic nie daja , a nawet jest gorzej z miesiaca na miesiąc....
Może Wy Koleżanki poradzicie..
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-04-18, 19:35   #2
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Re: ...kontakty w pracy....

Może kontakt z profesjonalistami?
http://www.mobbing.most.org.pl/
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-04-18, 19:49   #3
dziewczyna
Zakorzenienie
 
Avatar dziewczyna
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 29 945
Re: ...kontakty w pracy....

Mam podobny charakter - chętna do pomocy, niepotrafiąca powiedzieć nie. Będąc w podstawówce słyszałam różne docinki na swój temat, mówiono mi różne przykre rzeczy, zdarzyło się nawet, że niektórzy bezwstydnie wciskali mi kit, że pożyczyli mi pieniądze, więc kiedy je oddam. Nie były to wielkie sumy, ale jednak. Przodowała w tym "Moja" klasa (prawdę powiedziawszy to od niej wszystko się zaczeło).Wiec wiem jak to boli. W tym wypadku dam radę jaką dała mi wtedy moja mama - zaciśnij żeby, nie dawaj po sobie jak bardzo to boli, bo na to ta baba czeka, starać się niektóre rzeczy obrócić w żart lub dociąć np. jak ta twierdzi, że kalendarz przesunął się na biurko Twojej siostry to niech odpowie "to nie moja wina, tylko bałaganu na twoim biurku" lub "to nie rozpychaj się tak". I niech zacznie rozszeżać krąg znajomych, bo ta cholera jak zobaczy, że jej złośliwości nie trafiają do Twojej siostry lub zaczeła odpyskowywać to może szerzyć negatywną propagandę wśród innych, a z masowym atakiem żłośliwości będzie gorzej.
Pozdrawiam i trzymam kciuki.
dziewczyna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-04-18, 20:42   #4
youare
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Wiadomości: 1 253
Re: ...kontakty w pracy....

Tak, to chyba coś w rodzaju...mobbingu...? http://www.fuw.edu.pl/~jt/mobbing-odp.html

Sama kilka miesięcy temu szukałam na ten temat informacji, i jakoś mi ten link „na wszelki wypadek” został w Ulubionych

youare jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-04-19, 07:17   #5
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Re: ...kontakty w pracy....

Dzięki nigdy bym nie powiedziała, że to mobbing..myślałam że tylko szef może mobbingować ...No cóż ..zastanowimy się co dalej..i JAK REAGOWAC na takie zachowanie współpracownicy..skoro milczenie nie pomaga,szwagier twierdzi że trzeba jej powiedzieć dosadnie i nie porzebierając w slowach ..ale ja mam wątpliwości..Wiem jedno, że na pewno jest cholernie ciężko pracować w takiej atmoswerze...
Pozdrawiam!!
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-04-19, 09:18   #6
maja101
Rozeznanie
 
Avatar maja101
 
Zarejestrowany: 2002-11
Wiadomości: 534
Re: ...kontakty w pracy....

Formalnie rzecz biorąc to masz rację - tylko dręczenie przez przełozonego mozna nazwać mobbingiem. Tak mówiono u mnie na zajęciach... Ale sytuacja jest i tak nieciekawa. Ja nie mam tego typu problemów, bo nikt mnie nigdy nie męczył. Wydaje mi sie jednak, że najlepiej będzie się przełamać i byc dla tej flądry dwa razy bardziej chamskim. Oczywiscie jak nikt nie widzi I jednocześnie starać się zdobyć jak największą liczbę przyjaciół, którym w razie czego mozna szepnąć to i owo...
maja101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-04-19, 10:34   #7
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Re: ...kontakty w pracy....

> Formalnie rzecz biorąc to masz rację - tylko dręczenie przez przełozonego mozna nazwać mobbingiem.

Niezupełnie
"Zgodnie z art. 943 § 2 K.p. mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Jak widzimy, treść wyżej powołanego przepisu swoim zakresem obejmuje nie tylko zachowania czy działania podejmowane przez pracodawcę w odniesieniu do swojego pracownika, ale ogół kierowanych do niego działań czy zachowań. Stosować mobbing może więc nie tylko pracodawca, ale też współpracownicy. "
http://www.bankier.pl/wiadomosci/art...e_id=1&lang=PL

Mobberem, czyli stosującym terror psychiczny może być przełożony, grupa współpracowników, pojedynczy współpracownik, a także (choć to najrzadsze) grupa pracowników przeciwko przełożonemu.

"Mobbing określa się jako wrogie i nieetyczne, systematycznie powtarzające się zachowanie skierowane wobec jednej lub kilku osób, którego rezultatem jest psychiczne, psychosomatyczne i społeczne wyniszczenie pracownika lub też jako zmasowany terror psychiczny ze strony pracodawcy, przełożonego, grupy pracowników, skierowany przeciwko jednemu lub grupie pracowników.
Międzynarodowa Organizacja Pracy reprezentuje pogląd, że mobbing to: „obraźliwe zachowanie poprzez mściwe, okrutne, złośliwe lub upokarzające usiłowania zaszkodzenia jednostce lub grupie pracowników (...), którzy stają się przedmiotem psychicznego dręczenia. Mobbing zawiera w sobie stałe negatywne uwagi lub krytykę, izolowanie osoby od kontaktów społecznych, plotkowanie lub rozprzestrzenianie fałszywych informacji.

W badaniach prowadzonych nad mobbingiem wskazuje się, że jego przyczyn należy upatrywać przede wszystkim w złej organizacji pracy i braku umiejętności rozwiązywania konfliktów przez osoby znajdujące się na kierowniczych stanowiskach. Nie jest to jednak regułą, zdarza się również, że to współpracownicy stosują terror psychiczny wobec swoich kolegów z pracy. Przyczyną może być chęć awansu czy też poczucie zagrożenia ze strony osoby, która jest dręczona psychicznie.
Efektem stosowania przemocy psychicznej wobec pracowników jest spadek ich wydajności pracy, zwiększona absencja czy też w najbardziej skrajnych przypadkach „wyniszczenie” pracownika prowadzące do chorób psychicznych, jak również powodujące dolegliwości fizyczne."
http://www.infor.pl/dokument.html?P1....239.000001700
(Autorka jest aplikantem radcowskim, pracownikiem Kancelarii Radców Prawnych Nowakowski i Wspólnicy spółka jawna. Artykuł opublikowany w: Gazeta Prawna 239/2003)


Z tego, co napisała Nutka, koleżanka poczuła się zagrożona kompetencją i docenianiem przez przełożonych osiągnięć siostry Nutki i stosuje wojnę psychologiczną. Moim zdaniem nasilenie działań odwetowych wobec tej współpracowniczki jedynie zaostrzy konflikt, a gwałtowne reakcje Twojej siostry Nutko, zauważone przez osoby postronne, mogą spowodować uznanie jej za osobę niezrównoważoną lub konfliktową, a więc dokładnie to, o co kolezance chodzi. Osobiscie doradzałabym jak najbardziej zrównoważone reagowanie na złośliwe uwagi, nie okazywanie emocji (zwłaszcza zdenerwowania czy oznak zranienia), bo to tylko zachęca prześladowcę do dalszych ataków. Lepsze jest obracanie sprawy w żart, reagowanie śmiechem, żartobliwymi uwagami lub w najgorszym przypadku, obojetnością. To trudne, ale mozna sie tego nauczyć. Jeśli ta pani zauważy, ze jej strzały chybiają celu, po jakimś czasie da sobie spokój. Okazywanie żalu, płaczu, gniewu jedynie utwierdza ją w przekonaniu o skuteczności tej taktyki.
Uważam, że włączanie innych pracowników w ten konflikt, tylko pogorszy sytuację i rozszerzy niesnaski na całe biuro, a taktyka "szeptania na uszko" może spowodować, że to Twoja siostra będzie postrzegana jako źródło konfliktu.
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2004-04-19, 16:13   #8
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Re: ...kontakty w pracy....

czyli mowisz babciu wszystko na sokojnie..?..hmmm ja też uważam że pokojowe rozwiazanie byloby najlepsze,obawiam sie tylko że owa pani moze poczuć się jeszcze bardziej bezkarna..??..no nie wiem...przemyslimy to rodzinnie ..
dziekuje Wszystkim za pomoc i rady
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-08, 21:53   #9
kassi190
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 9
Dot.: Re: ...kontakty w pracy....

NUTKA no... to już jest na miare mobbingu w pracy.... moim zdaniem Twoja siostrapowinna jak najszybciej zgłosić ten broblem do kierownika, ktoremu ufa.... dyrekcja powinna zmienić jej stanowisko pracy i partnera....... a ta zlośliwśą kobiete ukarać naganą.... jeśli dyrekcja nie zmieni nic ...... to Twiojej siostrzepozostaje tylko miana pracy.............
kassi190 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-08, 22:23   #10
mysza007
Zakorzenienie
 
Avatar mysza007
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Z daleka :)
Wiadomości: 3 436
Dot.: ...kontakty w pracy....

Ja - tak jak to napisała Babcia - zaczęłabym to obracać w żart, a nawet śmiać się z tych docinek! Reagowanie gniewem mogłoby po prostu rozpocząć solidną wojnę przez co już kompletnie wykańczałby się człowiek psychicznie! Więc tak jak piszę, zaczęłabym się z tej baby śmiać, bo i tak sama robi z siebie pośmiewisko!
mysza007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-08, 22:25   #11
Elaiza186
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 415
Dot.: ...kontakty w pracy....

dziewczyny jestem ciekawa czy widzicie ze wątek jest z 2004 roku??
Elaiza186 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-07-08, 22:27   #12
mysza007
Zakorzenienie
 
Avatar mysza007
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Z daleka :)
Wiadomości: 3 436
Dot.: ...kontakty w pracy....

Elaiza o kurcze...własnie zauwazyłam to dopiero jak wysłałam wiadomość..hahaha...ale zakręcona jestem!
mysza007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:00.