Stieg Larsson-trylogia Millenium - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-11-12, 18:32   #1
aldi1174
Zadomowienie
 
Avatar aldi1174
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: gdzieś między Krakowem a W-wą
Wiadomości: 1 034

Stieg Larsson-trylogia Millenium


Właśnie oglądam dokument o szwedzkim dziennikarzu/pisarzu i jego książkach, które stały się bestsellerami wydawniczymi na świecie (w Sztokholmie już są nawet wycieczki śladami pisarza i bohaterów "Millennium": Blomkvista i Salander)-
"Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"
"Dziewczyna, która igrała z ogniem"
"Zamek z piasku, który runął".
Jak Wasze wrażenia po lekturze?

Edytowane przez aldi1174
Czas edycji: 2009-12-13 o 22:07
aldi1174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-12, 21:56   #2
wesna
Wtajemniczenie
 
Avatar wesna
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 482
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Pierwszą część Millenium kupiłam z ciekawości, bo pracuję w księgarni i ciekawił mnie fenomen tej książki.

Pasjonatką kryminałów i literatury szwedzkiej nie jestem ani trochę, ale...................... ..... od książki nie mogę się oderwać! Czytam i czytam i czytam, a tu już 300. strona! Przyznam, że raz nawet byłam wściekła, kiedy nastąpił mój przystanek do wysiadki (czytam głownie w podróży), bo tak bardzo byłam ciekawa "co dalej". Z pewnością sięgnę po następne tomy, bo to czytadło ma w sobie coś tak magnetycznego, że nie sposób odpuścić .

Śpieszę się z czytaniem co by zdąrzyć na ekranizację pierwszej części do kina
wesna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-12, 22:41   #3
aldi1174
Zadomowienie
 
Avatar aldi1174
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: gdzieś między Krakowem a W-wą
Wiadomości: 1 034
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Natomiast ja jestem zagorzałą czytelniczką kryminałów (zwłaszcza angielskich) a epoka szwedzkich rozpoczęła się w moim życiu za sprawą Wallandera.
Pierwszy tom Millennium przeczytałam w ciągu 4 dni, a drugi- w ciągu 2 dni leżąc w szpitalu. Czekam na 3-ci (w większej książkowej przesyłce)- jutro zaczynam.
Masz rację z tym magnetyzmem- nie można się oderwać.
Jednak obnażanie mrocznej strony szwedzkiego społeczeństwa, pełnego patologii, jest drastyczne i przygnębiające- gdyby ktokolwiek opowiedział mi choć w części, co spotykało bohaterów (a zwłaszcza kobiety) w tych powieściach- myślę, że bym po nie nie sięgnęła.
Klasyka kryminału- czyli np. A.Christie, to przy tym bajeczki dla grzecznych dzieci z morałem, gdzie dobro zawsze zwycięża.

W programie dokumentalnym o trylogii (dziś w "ale kino") były fragmenty filmu na podstawie 1-ego tomu (2008) i opinie widzów wychodzących po seansie- bardzo pozytywnie wyrażali się o filmie, ktoś nawet stwierdził, że jest lepszy niż książka. Wiadomo, kiedy premiera u nas?

Edytowane przez aldi1174
Czas edycji: 2009-12-13 o 22:07
aldi1174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-13, 09:48   #4
Ponura
Wtajemniczenie
 
Avatar Ponura
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 2 594
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Cytat:
Napisane przez aldi1174 Pokaż wiadomość

W programie dokumentalnym o trylogii (dziś w "ale kino") były fragmenty filmu na podstawie 1-ego tomu (2008) i opinie widzów wychodzących po seansie- bardzo pozytywnie wyrażali się o filmie, ktoś nawet stwierdził, że jest lepszy niż książka. Wiadomo, kiedy premiera u nas?
Już była Ja widziałam w zeszłą sobotę - bardzo dobry film, moim zdaniem. Z tym, że ja jeszcze nie czytałam - właśnie zaczynam pierwszy tom. Ale mój tata, z którym byłam w kinie, czytał już wszystkie części i powiedział, że film bardzo dobrze oddaje książkę, udało się wszystko ładnie poskładać.
__________________
Muminki cię widzą. Muminki cię śledzą. Muminki cię znajdą, zabiją i zjedzą...

************************* ***


Stultorum infinitus est numerus...

Edytowane przez Ponura
Czas edycji: 2009-11-13 o 09:49 Powód: literówka, a jednak nie literówka. Nie ma to jak zedytować edycję.
Ponura jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-13, 11:24   #5
Jula84
Wtajemniczenie
 
Avatar Jula84
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 2 424
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Nie ukrywam że będę śledzić ten wątek.
Mam straszną ochotę przeczytać tą książke, bo same dobre opinie są...aczkolwiek:
- nie czytam i nie czytałam nigdy tego typu ksiązek
- strasznie mnie korci żeby obejrzeć ten film (ekranizację 1 częsci) bo uwielbiam wprost kino skandynawskie.
Jestem w kropce
__________________
Go Vegetarian


Jula84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-13, 16:57   #6
aldi1174
Zadomowienie
 
Avatar aldi1174
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: gdzieś między Krakowem a W-wą
Wiadomości: 1 034
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Cytat:
Napisane przez Ponura Pokaż wiadomość
Już była Ja widziałam w zeszłą sobotę - bardzo dobry film, moim zdaniem. Z tym, że ja jeszcze nie czytałam - właśnie zaczynam pierwszy tom. Ale mój tata, z którym byłam w kinie, czytał już wszystkie części i powiedział, że film bardzo dobrze oddaje książkę, udało się wszystko ładnie poskładać.
Z przyczyn zawodowych przegapiłam informację o premierze- podobno była w zeszłym tygodniu- ten film był jakoś słabo reklamowany w kinie, gdzie najczęściej bywam. Muszę szybko nadrobić zaległości

Cytat:
Napisane przez Jula84 Pokaż wiadomość
Nie ukrywam że będę śledzić ten wątek.
Mam straszną ochotę przeczytać tą książke, bo same dobre opinie są...aczkolwiek:
- nie czytam i nie czytałam nigdy tego typu ksiązek
- strasznie mnie korci żeby obejrzeć ten film (ekranizację 1 częsci) bo uwielbiam wprost kino skandynawskie.
Jestem w kropce
..."tego typu książek" -tzn. jakich? brutalnych, traktujących o przemocy czy kryminałów uważanych często za gatunek drugiej albo i dalszej kategorii?
aldi1174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-13, 17:04   #7
Jula84
Wtajemniczenie
 
Avatar Jula84
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 2 424
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Cytat:
Napisane przez aldi1174 Pokaż wiadomość
Z przyczyn zawodowych przegapiłam informację o premierze- podobno była w zeszłym tygodniu- ten film był jakoś słabo reklamowany w kinie, gdzie najczęściej bywam. Muszę szybko nadrobić zaległości



..."tego typu książek" -tzn. jakich? brutalnych, traktujących o przemocy czy kryminałów uważanych często za gatunek drugiej albo i dalszej kategorii?
Kryminałów, co nie oznacza ze ten gatunek traktuje tak jak napisałaś.
__________________
Go Vegetarian


Jula84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-11-13, 17:04   #8
Naomi21
Zakorzenienie
 
Avatar Naomi21
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 10 085
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Ja, jako fanka kryminałów, kupiłam pierwszą część od razu po premierze. I nie podobała mi się Męczyłam ją chyba ponad tydzień. Spodziewałam się czegoś tak dobrego jak książki Mankella i rozczarowałam się. Za to druga część podobała mi się strasznie Część trzecia czeka na półce, aż znajdę czas, żeby ją przeczytać

Uważam, że ten cykl nie do końca zsługuje na taki niespotykany sukces. Ale można przeczytać w wolnej chwili
Naomi21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-17, 17:05   #9
gabrielkowa
Raczkowanie
 
Avatar gabrielkowa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 61
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Przeczytałam Millenium -mężczyzni, którzy nienawidzą kobiet w sierpniu, gdyż dostałam książkę w prezencie urodzinowym. Bardzo mi sie podobała, szybko przeczytałam i mam ochotę na ciąg dalszy, tylko szkoda, że tak drogo
gabrielkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-17, 21:30   #10
aldi1174
Zadomowienie
 
Avatar aldi1174
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: gdzieś między Krakowem a W-wą
Wiadomości: 1 034
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Cytat:
Napisane przez gabrielkowa Pokaż wiadomość
Przeczytałam Millenium -mężczyzni, którzy nienawidzą kobiet w sierpniu, gdyż dostałam książkę w prezencie urodzinowym. Bardzo mi sie podobała, szybko przeczytałam i mam ochotę na ciąg dalszy, tylko szkoda, że tak drogo
Jeżeli zamówisz książkę na stronie empiku z odbiorem osobiście w konkretnym sklepie, to zapłacisz 10 zł mniej, czyli zamiast ok.50 zł- 40 zł - ja tak zrobiłam.

Cytat:
Napisane przez Ponura Pokaż wiadomość
Już była Ja widziałam w zeszłą sobotę - bardzo dobry film, moim zdaniem. Z tym, że ja jeszcze nie czytałam - właśnie zaczynam pierwszy tom. Ale mój tata, z którym byłam w kinie, czytał już wszystkie części i powiedział, że film bardzo dobrze oddaje książkę, udało się wszystko ładnie poskładać.
Już widziałam, bardzo udana ekranizacja, choć zmienili kilka ważnych szczegółów- np. kto rozpoznał cytaty z biblii (córka Mikaela a nie Lisbet); że Mikael nie pamiętał opiekunki z dzieciństwa; Anita nie umarła- zamieszkała w Anglii i to ona, będąc stewardessą wysyłała Henrikowi zasuszone kwiaty w imieniu Harriet; Martin celowo wjechał pod ciężarówkę a Lisbet obserwowała to tylko z daleka (a nie tak, że mogła mu pomóc i tego nie zrobiła); głównym motywem zgody Mikaela na pracę u Vangera były nie pieniądze lecz informacje, które pomogłyby mu skompromitować Wennerstroma, a które okazały się bezwartościowe.
Świetnie wybrana aktorka do roli Lisbeth
Super zdjęcia.
Chyba wolałabym najpierw zobaczyć film, bo znając treść ogląda się inaczej, a w powieści jest więcej szczegółów, więc i tak czytałoby się ją z zainteresowaniem.
aldi1174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-19, 17:11   #11
blueania
Zakorzenienie
 
Avatar blueania
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 4 653
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Musze powiedziec,ze ekranizacja jest swietna.Napewno siegne teraz po ksiazke z czystej ciekawosci.
blueania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-12-13, 22:15   #12
aldi1174
Zadomowienie
 
Avatar aldi1174
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: gdzieś między Krakowem a W-wą
Wiadomości: 1 034
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

W tym roku sfilmowano całą trylogię Larssona- ciekawe, kiedy następne części u nas w kinach
Aktorka Lena Endre (Erika) gra w szwedzkim serialu "Wallander" (podobny klimat, naprawdę)- obecnie w "ale kino" są emitowane odcinki na podstawie nieprzetłumaczonych chyba u nas powieści Mankella.

Kończę trzeci tom, szkoda, za szybko czyta się Millennium

Edytowane przez aldi1174
Czas edycji: 2009-12-13 o 22:21
aldi1174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-13, 23:27   #13
veronicas15
Zakorzenienie
 
Avatar veronicas15
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Wonderland
Wiadomości: 14 392
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Korci mnie przeczytanie tej książki od dłuższego czasu, ale nigdy nie interesowałam się kryminałami, a z tego co pamiętam jeden tom kosztuje ok. 50 zł.. nastepnym razem jak bede w empiku to przeczytam kilka pierwszych stron
__________________
"Take my mind and take my pain
Like an empty bottle takes the rain
And heal, heal, heal, heal."
veronicas15 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-14, 08:28   #14
alamig
Zakorzenienie
 
Avatar alamig
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 4 430
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Cytat:
Napisane przez veronicas15 Pokaż wiadomość
Korci mnie przeczytanie tej książki od dłuższego czasu, ale nigdy nie interesowałam się kryminałami, a z tego co pamiętam jeden tom kosztuje ok. 50 zł.. nastepnym razem jak bede w empiku to przeczytam kilka pierwszych stron
W księgarniach internetowych kosztuje ok. 40zł, a cały komplet trzech części 96zł i tu wychodzi po 32zł jedna. Bardzo się opłaca tak kupić Ja miałam takie szczęście, że wszystkie tomy dostałam na urodziny. Jutro zaczynam czytać
__________________
alamig jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-14, 08:47   #15
Jula84
Wtajemniczenie
 
Avatar Jula84
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 2 424
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Ja przeczytałam pierwszy tom i obejrzałam ekranizację i jedno i drugie świetne!

Teraz uwaga spoilery!!!
Jednak w fimie (z przyczyn oczywistych) pominięto wiele wątków: związek Michaela z Eriką i Cecilią (który akurat wg mnie Larsson mógł sobie podarować), w książce świetnie jest opisana końcówka - czyli to jak Lisbeth opróżnia konta Wennerstoma. Kilka rzeczy jest zmienione - np. motyw biblijny pomogła odkryć głównemu bohterowi jego córka a nie Lisbeth. No i nie było rudego kota .

W każdym bądź razie dzis jadę do Empiku po kolejną część Szkoda tylko ze autor już nie żyje bo jedyne co pozostawić po sobie to tylko tą trylogię
__________________
Go Vegetarian


Jula84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-23, 15:51   #16
aldi1174
Zadomowienie
 
Avatar aldi1174
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: gdzieś między Krakowem a W-wą
Wiadomości: 1 034
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Widziałam w innych wątkach, że dużo z Was czyta "Millennium"- jak opinie?

Taka szybko przeczytałam trylogię Larssona, że teraz rozglądam się za innymi podobnymi szwedzkimi powieściami kryminalnymi...
aldi1174 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-01, 15:06   #17
Guarana
Zakorzenienie
 
Avatar Guarana
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 4 909
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Przeczytałam całą trylogię w ciągu pięciu dni. Czytałam non stop, z krótkimi przerwami na spanie. Bardzo krótkimi.
Książki te wssysają, nie można się oderwać. Doskonałość!
Konstrukcja i tempo fabuły są mistrzowskie. Szkoda, że to już koniec.....
Guarana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-27, 11:08   #18
Ashlee_
Zadomowienie
 
Avatar Ashlee_
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 1 174
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

przeczytałam 2 części Millenium i obejrzałam do nich filmy. książki sa genialne, filmy za bardzo okrojone, ale też dobrze się ogląda.
obecnie kończę 3 część i bardzo żałuję że to juz koniec. bardzo polubiłam Lisbeth
__________________
never mind... anyway...

雪が歌う夜に君を憶うよ
凍りついたこの部屋で
憧れた未来を待ち望むように
孤独を生きて…






Ashlee_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-02, 12:44   #19
majade
Zakorzenienie
 
Avatar majade
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 4 719
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Cytat:
Napisane przez Guarana Pokaż wiadomość
Konstrukcja i tempo fabuły są mistrzowskie. Szkoda, że to już koniec.....

ja jednocześnie czytając oglądam na raty film i film zdecydowanie jest straszliwie spłycony.
Brakuje wielu smaczków, jest jakoś drętwo i mało tajemniczo.

Książka rewelacyjna, zamiast robić swiąteczne porządki kończę III tom
__________________

majade jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-04-05, 20:45   #20
agamazzi
Zadomowienie
 
Avatar agamazzi
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 1 673
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Witam dziewczyny,

Ja tez pochlonelam trylogie millenium w czasie eksprwesowym, pozniej zarazilam nia cala rodzine... Widzialam ekranizacje pierwszej i drugiej czesci, ale nie jestem zachwycona, choc nie krytykuje...
Potem zaczelam czytac Lapisusa Szybki cash i zimna stal (jeszcze nie skonczylam) ale w porownaniu z millenium to nic specjalnego...

Mozecie cos poradzic w stylu Larssona? Z gory dziekuje
__________________
Come fai a dire che ami una persona, quando al mondo ci sono migliaia di persone che potresti amare di piu, se solo le incontrassi? Il fatto e che non le incontri.
agamazzi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 14:10   #21
Naomi21
Zakorzenienie
 
Avatar Naomi21
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 10 085
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Ja polecam niezmiennie Mankella. A dużo innych propozycji skandynawskich kryminałów znajdziesz na stronie http://deckare.pl/news.php
__________________
Książki 2021 98
(2020-125, 2019 - 67, 2018 - 87, 2017 - 108, 2016 - 56, 2015 - 54, 2014 - 42, 2013 - 66)
Naomi21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 14:51   #22
wesna
Wtajemniczenie
 
Avatar wesna
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 482
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Cytat:
Napisane przez Naomi21 Pokaż wiadomość
Ja polecam niezmiennie Mankella. A dużo innych propozycji skandynawskich kryminałów znajdziesz na stronie http://deckare.pl/news.php
Od której książki polecasz zacząć przygodę z Mankellem?
wesna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 16:40   #23
Ata77
Zakorzenienie
 
Avatar Ata77
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: "zawsze tam gdzie Ty" ;)
Wiadomości: 8 836
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Cytat:
Napisane przez Naomi21 Pokaż wiadomość
fajna podpowiedź, zaraz zaglądam
__________________
www.pustamiska.pl POMÓŻMY ZWIERZAKOM -KLIKAJMY....



Ata77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 16:58   #24
agamazzi
Zadomowienie
 
Avatar agamazzi
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 1 673
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

super, dzieki
__________________
Come fai a dire che ami una persona, quando al mondo ci sono migliaia di persone che potresti amare di piu, se solo le incontrassi? Il fatto e che non le incontri.
agamazzi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-08, 13:34   #25
marza_mr
Zakorzenienie
 
Avatar marza_mr
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 7 321
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Ja równiez należę do fanek tej trylogii i przymierzam sie teraz do obejrzenia filmu, ale trochę ostudziłyscie mój zapał, pisząc, że pozmianiano parę rzeczy... Bardzo nie lubię tego typu zabiegów. Rozumiem ze okrojenie fabuły jest potrzebne bo książka "zmieści" więcej, ale po co zmieniać fabułę
marza_mr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-08, 18:50   #26
nafiyqa
Zakorzenienie
 
Avatar nafiyqa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 17 000
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Cytat:
Napisane przez wesna Pokaż wiadomość
Od której książki polecasz zacząć przygodę z Mankellem?
Pozwole sobie po czesci odpowiedziec
Teoretycznie powinnas zaczac od Mordercy bez twarzy, bo to pierwsza ksiazka z serii o Wallanderze. Czytajac po kolei duzo dowiadujesz sie z zycia bohatera, gdyz jeden watek w ksiazce dotyczy rozwiazywania zagadki, a drugi zycia prywatnego Walandera (nie wspominajac juz o tle spolecznym). Dlatego takie czytanie po kolei jest wazne jesli chcesz znac dokladnie jego perypetie. Nie jest to jednak obowiazkowe, gdyz w kolejnych tomach Mankell powraca, czasem nawet streszcza wazne wydarzenia dla Wallandera. Nie wiem czy czytalas, ale porownalabym to do opisu zycia Bolitara z ksiazek Cobena.
Ja sama zaczelam od Piatej kobiety i do tej pory jest to moj ulubiony tom.
__________________
Kubeczek - 17.02.2013

nafiyqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-08, 19:23   #27
alamig
Zakorzenienie
 
Avatar alamig
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 4 430
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Cytat:
Napisane przez nafiyqa Pokaż wiadomość
Pozwole sobie po czesci odpowiedziec
Teoretycznie powinnas zaczac od Mordercy bez twarzy, bo to pierwsza ksiazka z serii o Wallanderze. Czytajac po kolei duzo dowiadujesz sie z zycia bohatera, gdyz jeden watek w ksiazce dotyczy rozwiazywania zagadki, a drugi zycia prywatnego Walandera (nie wspominajac juz o tle spolecznym). Dlatego takie czytanie po kolei jest wazne jesli chcesz znac dokladnie jego perypetie. Nie jest to jednak obowiazkowe, gdyz w kolejnych tomach Mankell powraca, czasem nawet streszcza wazne wydarzenia dla Wallandera. Nie wiem czy czytalas, ale porownalabym to do opisu zycia Bolitara z ksiazek Cobena.
Ja sama zaczelam od Piatej kobiety i do tej pory jest to moj ulubiony tom.
Bardzo mnie zainteresowałaś tą wypowiedzią Cobena wręcz uwielbiam, więc jeśli Mankell pisze w podobnym stylu, to jeszcze dziś zamawiam pierwsze dwa tomy. W księgarni internetowej Morderca bez twarzy i O krok są po 13zł
__________________
alamig jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-08, 21:36   #28
wesna
Wtajemniczenie
 
Avatar wesna
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 482
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Cytat:
Napisane przez nafiyqa Pokaż wiadomość
Pozwole sobie po czesci odpowiedziec
Teoretycznie powinnas zaczac od Mordercy bez twarzy, bo to pierwsza ksiazka z serii o Wallanderze. Czytajac po kolei duzo dowiadujesz sie z zycia bohatera, gdyz jeden watek w ksiazce dotyczy rozwiazywania zagadki, a drugi zycia prywatnego Walandera (nie wspominajac juz o tle spolecznym). Dlatego takie czytanie po kolei jest wazne jesli chcesz znac dokladnie jego perypetie. Nie jest to jednak obowiazkowe, gdyz w kolejnych tomach Mankell powraca, czasem nawet streszcza wazne wydarzenia dla Wallandera. Nie wiem czy czytalas, ale porownalabym to do opisu zycia Bolitara z ksiazek Cobena.
Ja sama zaczelam od Piatej kobiety i do tej pory jest to moj ulubiony tom.
Super! Dziękuję za tę wypowiedź . Ja swoją przygodę z kryminałami zaczęłam właśnie od Larssona, a Cobena znam tylko ze słyszenia...
wesna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-08, 22:54   #29
nafiyqa
Zakorzenienie
 
Avatar nafiyqa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 17 000
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Cytat:
Napisane przez alamig Pokaż wiadomość
Bardzo mnie zainteresowałaś tą wypowiedzią Cobena wręcz uwielbiam, więc jeśli Mankell pisze w podobnym stylu, to jeszcze dziś zamawiam pierwsze dwa tomy. W księgarni internetowej Morderca bez twarzy i O krok są po 13zł
Nie nie, to nie tak. Nie chcialam cie wprowadzic w blad!
Chodzilo mi o to, ze Mankell podobnie opisuje zycie swojego glownego bohatera co Coben - narrator kieruje intryga, a w nia wplata informacje o zyciu bohatera. Natomiast styl Mankella i Cobena nie jest podobny - temu pierwszemu zdecydowanie brakuje zartu i cietego jezyka, bardziej natomiast skupia sie na zmianach, jakie zaszly w spoleczenstwie szwedzkim. To ktos w rodzaju obserwatora.

Swoja przygode zaczynalam od Mankella - kiedys strasznie podobalo mi sie jego pisarstwo. Dopoki nie siegnelam po Cobena

Do Mankella bardzo podobna jest jeszcze Marinina. Nie wiem nawet czy nie lepsza.
__________________
Kubeczek - 17.02.2013

nafiyqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-09, 08:21   #30
alamig
Zakorzenienie
 
Avatar alamig
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 4 430
Dot.: Stieg Larsson-trylogia Millenium

Cytat:
Napisane przez nafiyqa Pokaż wiadomość
Nie nie, to nie tak. Nie chcialam cie wprowadzic w blad!
Chodzilo mi o to, ze Mankell podobnie opisuje zycie swojego glownego bohatera co Coben - narrator kieruje intryga, a w nia wplata informacje o zyciu bohatera. Natomiast styl Mankella i Cobena nie jest podobny - temu pierwszemu zdecydowanie brakuje zartu i cietego jezyka, bardziej natomiast skupia sie na zmianach, jakie zaszly w spoleczenstwie szwedzkim. To ktos w rodzaju obserwatora.

Swoja przygode zaczynalam od Mankella - kiedys strasznie podobalo mi sie jego pisarstwo. Dopoki nie siegnelam po Cobena

Do Mankella bardzo podobna jest jeszcze Marinina. Nie wiem nawet czy nie lepsza.
Teraz już rozumiem Ale mimo wszystko przeczytam kiedyś Mankella z ciekawości Cobena już wszystko przeczytałam. Bardzo w nim cenię to, że jego książki są ciągle na równym poziomie (a nawet w niektórych aspektach się ulepszają), bo spotkałam się z wieloma autorami, którzy im więcej piszą, tym gorsze dzieła im wychodzą Podobnie pisze Erica Spindler. Polecam jej "Morderca bierze wszystko". I podobno Alex Kava, ale jeszcze nie czytałam - "W ułamku sekundy" jest podobno rewelacyjne.
A Ty jakie książki w tym stylu byś mi poleciła?
__________________
alamig jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-09-27 20:22:20


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:45.