Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem > Poczekalnia - będę mamą

Notka

Poczekalnia - będę mamą Forum dla przyszłych rodziców. Poczekalnia - będę mamą to miejsce, w którym podzielisz się tematami związanymi z oczekiwaniem na potomstwo.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-03-09, 13:04   #1
larisa78
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 5

Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?


Ostatnio dużo czytam o planowaniu ciąży. Wynika z tego,że powinnam zrobić wszystkie mozliwe badania, zaszczepić się na wszelki wypadek, wybrać do stomatologa, odstawić alkohol itd..Wtedy dziecko będzie zdrowe. Ale co z tymi wszystkimi nieplanowanymi dziećmi, których mamy o ciąży dowiedziały się dopiero po dłuższym czasie i w pierwszym okresie ciąży nie wykonały wszystkich badań, piły wino, a nawet paliły papierosy. Przecież te dzieci też rodzą się duże i zdrowe...Nie wiem już co mysleć. Marzy mi sie dzidziuś "już-natychmiast". A biorąc pod uwagę zalecenia lekarzy powinnam dać sobie jakieś 6 miesięcy na przygotowanie się do ciązy. Co radzicie?
larisa78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-09, 13:07   #2
Foka29
Zadomowienie
 
Avatar Foka29
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 567
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

U mnie było warto.
Czułam się zdrowa, ale zrobiłam przed ciążą badania profilaktyczne i okazało się, że mam niedoczynność tarczycy.
Dzięki tej wiedzy i wprowadzonemu leczeniu nie martwię się teraz czy dziecko nie będzie upośledzone.


EDIT:Inne przygotowania
Wyleczyłam też zęby i zaczęłam przyjmować kwas foliowy.
Palenie rzuciłam na niecały miesiąc przed zajściem, pić przestałam od czasu wyliczonej owulacji.
Z tym pół roku to chyba lekka przesada

Edytowane przez Foka29
Czas edycji: 2009-03-09 o 13:10
Foka29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-09, 13:19   #3
Tity
Zakorzenienie
 
Avatar Tity
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 5 970
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

Trochę na pewno trzeba się przygotować. Jednak jeśli nie jesteś pewna jak to pójdź do lekarza, on Cię na pewno poprowadzi, podpowie co trzeba zrobić. Ale za bardzo szaleć z tymi badaniami chyba też nie ma co jeśli ogólnie jesteś zdrowa i nie masz większych problemów ze zdrowiem.
__________________
*Sterylizuj i kastruj swoje zwierzęta*
*Nie rozmnażaj ich bezmyślnie*

L
J
Tity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-09, 13:26   #4
precious_81
Wtajemniczenie
 
Avatar precious_81
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 447
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

Wszystko zależy od charakteru - ja wolałam mieć świadomość, że zrobiłam wszystko by moje dziecko było zdrowe, jeśli ktoś uważa, że te badania, przygotowania są zbędne i jest mu z tym dobrze to ok. Moja lekarka pochwala świadome macierzyństwo - przynajmniej nie musi później wysłuchiwać kobiet, że zrobiły coś "zakazanego" w ciąży i czy to nei zaszkodzi itp. Oczywiście takie dzieci też często rodzą sie zdrowe - na nic nie ma reguły. To tak jak z piciem alkoholu - nawet jeśli faktycznie nie szkodzi, a dziecko urodzi się chore, masz świadomosć, że to nie Twoja wina.

Zaleca się by przez 3 m-ce brać kwas foliowy, u każdej kobiety taki okres przygotowań wygląda inaczej, ale jeśli masz przeciwciała na różyczkę i WZW B to odpada Ci kilka miesięcy na szczepienie, jeśli masz zdrowe zęby to odpada Ci leczenie, jeśli masz dobre wyniki podstawowe i żadnych niedoborów to też nie ma konieczności czekania, do tego cytologia, usg - jeśli są prawidłowe. Nie wiem co akurat zalecił Ci lekarz skoro wyszło, że aż 6 m-cy.
precious_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-09, 13:31   #5
Tity
Zakorzenienie
 
Avatar Tity
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 5 970
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

Szczepienie na WZW B nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciąże, bo jest to szczepionka "martwa". Co innego różyczka, tu już konieczne jest odczekanie (chyba 3 miesiące)
__________________
*Sterylizuj i kastruj swoje zwierzęta*
*Nie rozmnażaj ich bezmyślnie*

L
J
Tity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-09, 13:32   #6
madabell
Zadomowienie
 
Avatar madabell
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 617
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

Treść usunięta

Edytowane przez madabell
Czas edycji: 2009-03-09 o 13:33
madabell jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-09, 13:46   #7
Foka29
Zadomowienie
 
Avatar Foka29
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 567
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

Oczywiście, że nie stanowi gwarancji. Nie taki był sens mojej wypowiedzi.

Badanie w kierunku chorób tarczycy wykonuje się zwykle na którymś etapie ciąży. Gdyby się okazało, że przez wiele tygodni nie wiedziałam, że mam niedobór hormonów ... oszalałabym ze strachu, ze urodzę dziecko z kretynizmem. A tak - mam jedno zmartwienie mniej. I o to mi właśnie chodziło.
Foka29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-03-09, 14:48   #8
Villa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 68
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

Moim zdaniem warto się przygotować. Napewno łykaj kwas foliowy, poproś ginekologa o podstawowe badania na cytomegalie, toxo.Ja poszłam na żywioł i nie udało się,puste jajo płodowe dlaczego?nikt nie wie - może to moja wina może męża - już nie wnikam, ale, teraz wolę chuchać na zimne.
Villa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-09, 15:59   #9
Ineczka33
Wtajemniczenie
 
Avatar Ineczka33
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 067
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

Cytat:
Napisane przez larisa78 Pokaż wiadomość
Ostatnio dużo czytam o planowaniu ciąży. Wynika z tego,że powinnam zrobić wszystkie mozliwe badania, zaszczepić się na wszelki wypadek, wybrać do stomatologa, odstawić alkohol itd..Wtedy dziecko będzie zdrowe.
Ale co z tymi wszystkimi nieplanowanymi dziećmi, których mamy o ciąży dowiedziały się dopiero po dłuższym czasie i w pierwszym okresie ciąży nie wykonały wszystkich badań, piły wino, a nawet paliły papierosy. Przecież te dzieci też rodzą się duże i zdrowe...
może i dziś są zdrowe, ale nie wiadomo, jak będzie za parę miesięcy, lat. Czy niechęć rozstania się z nałogami obojga rodziców, nie zemści się na dziecku w jakiś sposób?? Tego nie wiemy. Ja tam wolałam nie ryzykować.

Cytat:
Napisane przez larisa78 Pokaż wiadomość
Nie wiem już co mysleć. Marzy mi sie dzidziuś "już-natychmiast". A biorąc pod uwagę zalecenia lekarzy powinnam dać sobie jakieś 6 miesięcy na przygotowanie się do ciązy. Co radzicie?
Może nie trzeba się kurczowo trzymać tych 6 miesięcy, wystarczą 4, żeby zrobić podstawowe badania, żeby potem nie było przykrych niespodzianek. Wielu schorzeń/chorób nie sposób zażegnać bez kuracji antybiotykowej, lub silnych, szkodzących dziecku leków.
Mam nadzieję, że Cię przekonałam
Pozdrawiam
__________________
Życie na czas?
Czas na życie!
Ineczka33 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-09, 16:00   #10
jastinada
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Bochnia
Wiadomości: 2 279
GG do jastinada
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

Ja podam inny przykład dlaczego warto zrobić badania:

zrobiłam badania bakteryjne,okazało się że mam dość często występującą bakterię Ureasplasmę,którą w ciąży koniecznie trzeba leczyć,bo może być niebezpieczna dla płodu.Ja ją wyleczyłam wcześniej i nie było łatwo sie jej pozbyć,leczyliśmy się i ja i mąż...kupa antybiotyków itd...Da się leczyć to w ciąży,ale niestety jest to dużo bardziej kosztowne niż bez ciąży i jak zawsze leki niosą za sobą zagrożenie dla płodu...Więc ja się bardzo cieszę,że zrobiłam badania.Tym bardziej,że ureasplasma często powoduje poronienia....Po co się rozczarowywać w tak nie przyjemny sposób?Dla mnie badań moga nie robić dziewczyny,które ciąży nie planują,ale jeśli się chce śwaidomie zajść w ciążę---> to ja jestem jak najbardziej za zrobieniem badań
__________________


moje maleństwo

Edytowane przez jastinada
Czas edycji: 2009-03-09 o 16:02
jastinada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-09, 16:04   #11
malaDarunia
Wtajemniczenie
 
Avatar malaDarunia
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Swarzędz
Wiadomości: 2 415
Send a message via Skype™ to malaDarunia
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

ja też myślę, że lepiej wykonać jakieś badania przed zajściem w ciążę.
test krwi (to co się robi na Rh- czy tam Rh+) i inne, o których nie mam pojęcia.

na pewno przy planowaniu dziecko poszłabym wypytać o wszystko lekarza: jakie badania zrobić, na co uważać itp itd
no i kwasik foliowy. żeby dziecko było bardziej stabilne nerwowo niż jego mama
__________________
Kobiety są niewolnicami tylko tych, którzy potrafią je mocno trzymać i dogadzać ich kaprysom.
(Bolesław Prus)
malaDarunia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-03-09, 19:22   #12
karenina19
Zakorzenienie
 
Avatar karenina19
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Niedersachsen
Wiadomości: 6 905
Send a message via Skype™ to karenina19
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

Warto sie przygotowac w tym sensie, ze zaczac brac witaminki i porobic badania...te 6 miesiecy brzmia troche zbyt dlugo, ale nawet jesli to mysle, ze sie oplaca...Lepiej to niz kiedy trzeba leczyc jakas bakterie w trakcie ciazy - same zmartwienia i nerwy o zdrowie dziecka...
__________________
>> I nga wa o mua << Timszel...
"The world is getting so hypersensitive. Soon I won´t be able to make fun of mysel without offending someone"

karenina19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-09, 20:58   #13
sorejna
Zadomowienie
 
Avatar sorejna
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 1 009
GG do sorejna
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

konieczna jest wizyta u ginekologa, on zrobi badania na to czy wszystko jest ok. mi kazał łykać 3 miesiące wcześniej kwas foliowy i zrobił cytologie. od połowy stycznia zaczęliśmy staranka więc od początku miesiąca przestałam pić alkohol (papierosów nie pale). Resztę badań miałam robionych już w czasie ciąży m.in. na grupę krwi ale to dlatego, że w 7 tyg. trafiłam do szpitala z powodu plamienia i tam zrobili mi cały komplet badań. jest OK
trochę żałuję, że przed ciążą nie odwiedziłam stomatologa teraz muszę czekać na kolejną wizytę u gina i wówczas spytam kiedy mogę iść do dentysty-sadysty
sorejna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-11, 12:20   #14
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

Cytat:
Napisane przez Foka29 Pokaż wiadomość
Z tym pół roku to chyba lekka przesada
Jeśli policzyć szczepienie np. na różyczkę, to nie tak całkiem. No, może trochę za duży margines dołożyli, ale...
Lepiej tak niż w drugą stronę

Cytat:
Napisane przez Villa Pokaż wiadomość
Moim zdaniem warto się przygotować. Napewno łykaj kwas foliowy, poproś ginekologa o podstawowe badania na cytomegalie, toxo.Ja poszłam na żywioł i nie udało się,puste jajo płodowe dlaczego?nikt nie wie - może to moja wina może męża - już nie wnikam, ale, teraz wolę chuchać na zimne.
Puste jajo płodowe to genetyczny "przypadek", naprawdę nie warto się zastanawiać nad tym dlaczego. Pozdrawiam.

_____________

Co z tymi wszystkimi ciążami z przypadku? No nic. Ale jeśli można się przygotować to dlaczego tego nie zrobić? Czy nie lepiej wyleczyć taką np. toxo przed ciążą? Nie lepiej się zaszczepić na różyczkę i być spokojnym? Nie lepiej rzucić palenie przed niż w trakcie?
Wiele zależy od konkretnego przypadku, niestety nie dowiemy się jak by było, bo nie przetestujemy wszystkich opcji. Kobieta zachodzi w ciążę, nie wie o tym, nie bierze kwasu foliowego i dziecko ma zdrowe. Ale gdyby miała duży niedobór tego kwasu? Już nie byłoby tak różowo...

Kupujemy super sprzęty, samochody z abs'ami, z poduszkami powietrznymi i nie wiadomo czym jeszcze? Po co? Jaka jest szansa, że coś w nas wjedzie? Mała, a jednak się zabezpieczamy. To się nazywa profilaktyka. Wyczerpanie wszystkich możliwości, by w razie czego wyszło jak najlepiej. Co nie znaczy, że ktoś kto jedzie maluchem i zrobi puk, od razu spotka śmierć. Może mu się uda, wjedzie w drzewo i przeżyje. A jednak szanse ma mniejszą, prawda?
__________________

"Masz świra to go hoduj."




Edytowane przez kropka75
Czas edycji: 2009-03-11 o 12:22
kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-11, 16:58   #15
Foka29
Zadomowienie
 
Avatar Foka29
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 567
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość
Jeśli policzyć szczepienie np. na różyczkę, to nie tak całkiem. No, może trochę za duży margines dołożyli, ale...
Lepiej tak niż w drugą stronę

Fakt. Nie zwróciłam uwagi na 78 w nicku autorki. Jeżeli to rocznik, to ostatni przed obowiązkowymi szczepieniami dzieci ( o ile dobrze pamiętam).
Foka29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-14, 13:39   #16
lucky83
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 136
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

mi sie wydaje,ze lepiej isc na zywiol,ale tzw.kontrolowany i dzialac. jesli pani dobrze sie czuje i jest zdrowa, a w rodzini nie bylo jakichs powazniejszych chorob, to chyba nie ma sie czego bac. jesli sie je zdrowo i jakis sport uprawia, to powinno byc dobrze. wydaje mi sie, ze teraz lekarze duzo naciagaja na te badania prywatnie oczywiscie i przesadzaja ogolnie,osoby co maja np. po 25 lat takich badan typu usg nie mialy i zyja i sa zdrowe, nie mowie zeby w ogole nie robic, ale napewno nie dac sie naciagac tym pijawka. przyklad tej 13 latki co urodzila teraz w krakowie. nie miala prawie rzadnych badan w ciazy robionych i dziecko zdrowe urodzila, a teraz te dzieci to od malego alergie maja itp., a kiedys tego tak nie bylo.ja nie lubie lekarzy i badan i napewno przed ciaza nic nie bede specjalnie robila. jak juz zaciaze, to wtedy zbadam co potrzeba.
lucky83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-14, 14:19   #17
weruczek
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 1 872
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

niee, chyba pol roku to az nie tzreba czekac...ale ja badania bede robic...
weruczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-14, 14:31   #18
lemoorka
Zakorzenienie
 
Avatar lemoorka
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Lemoorland
Wiadomości: 7 072
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

Cytat:
Napisane przez lucky83 Pokaż wiadomość
mi sie wydaje,ze lepiej isc na zywiol,ale tzw.kontrolowany i dzialac. jesli pani dobrze sie czuje i jest zdrowa, a w rodzini nie bylo jakichs powazniejszych chorob, to chyba nie ma sie czego bac. jesli sie je zdrowo i jakis sport uprawia, to powinno byc dobrze. wydaje mi sie, ze teraz lekarze duzo naciagaja na te badania prywatnie oczywiscie i przesadzaja ogolnie,osoby co maja np. po 25 lat takich badan typu usg nie mialy i zyja i sa zdrowe, nie mowie zeby w ogole nie robic, ale napewno nie dac sie naciagac tym pijawka. przyklad tej 13 latki co urodzila teraz w krakowie. nie miala prawie rzadnych badan w ciazy robionych i dziecko zdrowe urodzila, a teraz te dzieci to od malego alergie maja itp., a kiedys tego tak nie bylo.ja nie lubie lekarzy i badan i napewno przed ciaza nic nie bede specjalnie robila. jak juz zaciaze, to wtedy zbadam co potrzeba.
Ale 13 latka to nie to samo co już 26 latka

Mówisz jak kaznodzieja- kochajcie sie i płodzicie dzieci

Osobiście jestem za badaniami- dla mnie argument,żeby nie robić brzmi rodem jak ze średniowiecza
lemoorka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-21, 13:39   #19
KERA
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 203
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

Jeśli planujesz ciąże warto się przygotować, ale nie wpadaj w panikę bo faktycznie wiele kobiet rodzi zdrowe dzieci z nieplanowanje ciąży, poza tym nasze matki i babki nie miały pojęcia o takich badaniach i też rodziły zdrowe dzieci. Z resztą teraz w ciąży można zrobić badania i jest wiele bezpiecznych leków. Z resztą nawet jeśli się super przygotujesz nie masz 100% pewności że dziecko będzie zdrowe. W ciąży też może się wiele wydarzyć.
Nie panikuj.
KERA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-05-22, 11:39   #20
mischabu
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 14
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

Zgadzam się. Ja robię badania bo to może pomóc w wykryciu ewentualnych problemów a przede wszystkim im zapobiec np tak jak USG czy badania prenatalne.
mischabu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-22, 14:36   #21
Matylda82
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 309
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

chyba tak do końca to nigdy nie jesteśmy w 100% gotowe
Matylda82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-26, 10:03   #22
kritana1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 20
Dot.: Warto przygotować się dokładnie do ciąży czy lepiej iść "na żywioł"?

Ja bym nie przesadzała z ilością badań - najlepiej pójść do gina i on podpowie, jakie badania wykonać. Z własnego doświadczenia podpowiem, że najlepiej zacząć myśleć o badaniach około pół roku przed planami zajścia. Ja poszłam do gina w styczniu i oznajmiłam, że odstawiam tabletki i chce myśleć o ciąży. Wiedziałam, że mogę mieć problemy z hormonami (długie cykle), dlatego wcześniej zaczęłam myśleć o badaniach. Teraz jest koniec maja a ja nadal robię badania poziomu hormonów (nawet leczenia nie zaczęłam). Jak dobrze pójdzie to na jesieni może będziemy mogli zacząć starania.
kritana1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Poczekalnia - będę mamą


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:46.