Gap year - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Podróże, wakacje, wycieczki

Notka

Podróże, wakacje, wycieczki Forum dla osób, które lubią podróże, wakacje i wycieczki. Dołącz do nas i podziel się opinią na temat ciekawych miejsc, promocji, organizacji wyjazdu itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-10-23, 14:29   #1
thecherrycloud
Przyczajenie
 
Avatar thecherrycloud
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2

Gap year


Cześć Jestem obecnie w klasie maturalnej i zastanawiam się co dalej. W mojej głowie pojawił się pomysł "gap year", czyli zrobienia sobie rocznej przerwy przed podjęciem studiów. Myślałam, żeby w tym czasie na przykład pojechać za granicę i tam popracować, nic ambitnego, może w jakiejś kawiarni. Chciałabym móc używać języka angielskiego, więc wyjazd najlepiej do Stanów, Wielkiej Brytanii ewentualnie Kanady.
Czy macie z tym jakieś doświadczenia? Czy da się w ogóle załatwić taką wizę (do USA), biorąc pod uwagę, że nie będę w tym czasie jeszcze studentką? Czy potrzebne jest też pozwolenie na pracę?
Dodam, że nie interesuje mnie praca jako Au Pair.

Edytowane przez thecherrycloud
Czas edycji: 2015-10-23 o 21:06
thecherrycloud jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-26, 13:02   #2
Baby14
Zakorzenienie
 
Avatar Baby14
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 12 206
Dot.: Gap year

Według mnie gap year to najlepsze co można zrobić po klasie maturalnej. Sama zdecydowałam się na niego, w ostatniej chwili i nie żałuję że to zrobiłam. Spędziłam pół roku pracując w Szkocji i pół roku w Holandii, a w wolnym czasie podróżowałam po Europie.
O moim gap year można by dużo mówić, na pewno pozwoliło mi to na podszkolenie języka, odłożeniu pieniędzy i dzięki temu zdecydowałam się na studia w Wielkiej Brytanii, więc na prawdę było warto.

Jak wiesz, do Wielkiej Brytanii wyjechać jest najłatwiej, nie potrzeba wizy, możesz załatwiać praktycznie wszystko na miejscu.

Nie wiem jak jest z USA, ale w zeszłym roku spędziłam rok na wymianie studenckiej w Kanadzie i spotkałam wiele osób, które aplikowały o working holiday visa. Pozwala Ci ona na podjęcie pracy na terenie kanady do 12 miesięcy. Wydaje mi się, że warto się zastanowić nad aplikacją.Jednakże radzę wcześniej zebrać informację jak i kiedy o nią aplikować, ponieważ miejsca są ograniczone i ścisłe terminy aplikacji. Będąc w Kanadzie z moją koleżanką z Niemiec, próbowała ona aplikować o tą wizę ( gdzieś w lutym) ale niestety nie wysłała badań medycznych do aplikacji na czas i wiza jej przepadła. Dodam, że miała dosłownie parę dni żeby wykonać te badania.
Natomiast mój znajomy z Anglii, przebywa obecnie w Toronto na working holiday visa i mówił , że nie miał żadnych problemów z aplikacją i bardzo szybko dostał tą wizę i jak najbardziej poleca aplikowanie o nią.
Baby14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-26, 20:45   #3
thecherrycloud
Przyczajenie
 
Avatar thecherrycloud
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2
Dot.: Gap year

Bardzo dziękuję za odpowiedź Na pewno poczytam sobie o roku w Kanadzie, bo to rzeczywiście świetna możliwość. A czy mogłabyś się podzielić jak wyglądało u Ciebie zakwaterowanie? Gdzie i jak szukać jakiegoś miejsca?
thecherrycloud jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-26, 22:34   #4
Baby14
Zakorzenienie
 
Avatar Baby14
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 12 206
Dot.: Gap year

Cytat:
Napisane przez thecherrycloud Pokaż wiadomość
Bardzo dziękuję za odpowiedź Na pewno poczytam sobie o roku w Kanadzie, bo to rzeczywiście świetna możliwość. A czy mogłabyś się podzielić jak wyglądało u Ciebie zakwaterowanie? Gdzie i jak szukać jakiegoś miejsca?
Jeżeli chcesz pracować w Kanadzie to polecam Toronto, Vancouver, Edmonton, Calgary albo jakieś mniejsze miejscowości w Albercie/Brytyjskiej Kolumbii gdzie teraz na prawdę trwa boom ekonomiczny. Nie polecam Ottawy. Wydaję się, że stolica ale szanse na prace są na prawdę ograniczone, moja przyjaciółka początkowo chciała znaleźć pracę w Ottawie, ale bardzo szybko wyjechała do Toronto. Plus Ottawa, Montreal, Quebec w większości prac będą Cię pytać o znajomość języka francuskiego. Sama w Ottawie miałam ograniczone możliwości właśnie z tego względu, każdy mówi w dwóch językach.
Ogólnie Kanadę mogę polecić z czystym sumieniem. Bardzo piękny, bezpieczny, przyjazny kraj. W większości wszystkie miasta są zlokalizowane na południu, więc do USA jak ''rzut beretem''. Kanada też nadal potrzebuje więcej ludzi do pracy ( szczególnie Alberta i Brytyjska Kolumbia- świetne zarobki!), więc myślę że są duże szanse na uzyskanie wizy pracowniczej.

Co do zakwaterowania to ja zdecydowałam, że na pierwsze 2 miesiące poszukam mieszkania na homestay. Polega to na tym, że mieszkasz z Kanadyjską rodziną, w większości przypadków też dla Ciebie gotują. Wybrałam tą opcje na początek, gdyż nie wiedziałam co i jak, nigdy wcześniej nie byłam w Kanadzie, nie miałam tam znajomych więc stwierdziłam, że będzie to bezpieczna opcja na początek. Niestety szybko się zmyłam, ponieważ mieszkając 1h od Ottawy, płaciłam 750 $ za miesiąc, gdzie pokój studencki w centrum miasta kosztował mnie 450 $ miesięcznie, więc spora różnica.
Jednak uważam, że jak się nie ma pomysłu jak szukać mieszkania to warto brać taką opcje pod uwagę na początek zanim poznasz ludzi i zobaczysz co i jak.
Baby14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-04, 13:11   #5
KosmetyczkaPielegniarki
Raczkowanie
 
Avatar KosmetyczkaPielegniarki
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 126
Dot.: Gap year

A orientujecie się ile kosztują bilety lotnicze do Kanady? Jakimi liniami najlepiej lecieć z Polski?
KosmetyczkaPielegniarki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-07, 01:18   #6
Baby14
Zakorzenienie
 
Avatar Baby14
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 12 206
Dot.: Gap year

Ja płaciłam 3,5 tysiące w 2 strony, leciałam Lufthansa. Uważam, że przepłaciłam.
Można o wiele taniej dolecieć z London Gatwick do Kanady, linia Westjet. Obecnie są bilety od 200 funtów.
Baby14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Podróże, wakacje, wycieczki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-11-07 02:18:38


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:05.