Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem??? - Strona 5 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-08-26, 18:40   #121
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Cytat:
Napisane przez OYE Pokaż wiadomość
to ze kaza karmic piersia to nie zadne sredniowiecze
ale to ze nie maja MM dla niemowlakow tylko poja woda z glukoza to jest sredniowiecze i to akurat dziala na niekorzysc, poja pustymi kaloriami, nie by nakarmic i dac dziecku to co potrzebuje tylko by zapchac...tragedja! Dziwie sie ze matki sie na to zgadzaja, ja bym nei miala wyjscia i musiala tam rodzic zabrala bym mleko do torby na wrazie czego
zgadzają,
wręcz proszą o nakarmienie glukozą, żeby tylko nie musieć siedzieć całej nocy z dzieckiem przy piersi

natomiast szpital tłumaczy decyzję o dokarmianiu glukoza ze strzykawki niemowląt, właśnie faktem, że ponoć były pacjentki, które skarżyły się na podawanie dziecku mm z butelki , że to niby laktacje zaburza i dzieci po butelce piersi nie chcą ssać i takie głupoty

a mleko można mieć w tobie tylko jak je przygotować
co prawda pytają się niby na początku czy zamierza się karmić piersią,
nawet ja powiedziałam, że zamierzam
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-26, 19:51   #122
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Ale szpital łaski nie robi, ma zakichany obowiązek posiadać mm na stanie jako posiłek dla pacjenta
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-26, 20:04   #123
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;29012739]Ale szpital łaski nie robi, ma zakichany obowiązek posiadać mm na stanie jako posiłek dla pacjenta [/QUOTE]

możliwe, nie interesowałam się tym tematem,
bo planowałam karmić w szpitalu piersią

i mi osobiscie nie jest znany przypadek, żeby kobieta odmówiła karmić piersią, więc nie wiem jak by się zachowali, a mina "łaski" by była na pewno

jak leżałam na patologi to była taka jedna co miała "w torbie mm" takie gotowe w malutkich buteleczkach i po kryjomu podawał dziecku
no ale wiadomo nie miała jak tego podgrzać ani sterylizować,
chłopiec dostał pleśniawki
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-26, 20:49   #124
Natala84
Zakorzenienie
 
Avatar Natala84
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 243
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Najpierw w temacie: jeśli Twojemu bąblowi pasuje częste ssanie piersi, to nie dopajaj, po prostu częściej przystawiaj Tobie też to na dobre wyjdzie, laktacja się podkręci i może uda się wyeliminować tą butle w ciągu dnia. Jeśli dopajanie okaże się koniecznie - najpierw próbuj z wodą. Jak nie przejdzie, to dopiero można zacząć myśleć, by czymś smak tej wody zmienić

a teraz co do samego cukru w diecie dziecka. czy tego chcemy, czy nie, cukru (w tej czy innej postaci) nie unikniemy. Słodkie są wody płodowe, słodkie (i to bardzo!) jest mleko, czy to mm, czy z piersi. I tu nasuwa mi się myśl, czy słowo "naturalny" (tak bardzo tu skrytykowane...) nie pasuje jednak w odniesieniu do słodkiego smaku? Dziecku nie robi różnicy, czy słodki smak który czuje to laktoza, glukoza czy fruktoza. Ono poznaje słodkość od samego początku swego istnienia i już się do niego przyzwyczaja
Moja córa ma 10 miesięcy. gotuje jej sama, kaszki dostaje bez cukrowe, pije czystą wodę i ogólnie super. Ale. Ale dostanie czasami wkruszonego herbatnika do jogurtu naturalnego, kilka łyżeczek waniliowego serka homogenizowanego (o najprostszym składzie, jaki znalazłam) czy podgryzie ode mnie trochę chałki. czasami do wody doleje jej soku... No, i dwa razy loda ode mnie liznęła
Moim celem nie jest nauczyć żyć ją bez cukru, bo to niemożliwe jest. Chciałabym nauczyć ją korzystać z niego racjonalnie. Tak, by umiała zjeść kostkę czy dwie czekolady i powiedzieć wystarczy. Słyszałam kiedyś o chłopcu, którego rodzice nigdy nie dawali mu słodyczy. efekt był taki, że gdy tylko trafiał do innych ludzi, gdzie słodycze były, rzucał się na nie bez opamiętania. oczywiście ciężko to później odchorowywał....
Pijam alkohol (tzn nie teraz, bo jeszcze troszkę karmię, ale tak generalnie), a nie jestem alkoholiczką. Zdarza mi się zapalić, a uzależniona od papierosów nie jestem. Więc i cukier można spożywać racjonalnie i się od niego nie uzależnić
Natala84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-27, 11:00   #125
Jaatkaa85
Zadomowienie
 
Avatar Jaatkaa85
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Prosto z serca;)
Wiadomości: 1 614
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Cytat:
Napisane przez iizabelaa Pokaż wiadomość
zgadzają,
wręcz proszą o nakarmienie glukozą, żeby tylko nie musieć siedzieć całej nocy z dzieckiem przy piersi

natomiast szpital tłumaczy decyzję o dokarmianiu glukoza ze strzykawki niemowląt, właśnie faktem, że ponoć były pacjentki, które skarżyły się na podawanie dziecku mm z butelki , że to niby laktacje zaburza i dzieci po butelce piersi nie chcą ssać i takie głupoty

a mleko można mieć w tobie tylko jak je przygotować
co prawda pytają się niby na początku czy zamierza się karmić piersią,
nawet ja powiedziałam, że zamierzam
to akurat prawda. dopajanie i podawanie mleka z biteli noworodkowi zaburza laktację i nie jest to zadna głupota.
Jaatkaa85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-27, 11:38   #126
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Cytat:
Napisane przez Jaatkaa85 Pokaż wiadomość
to akurat prawda. dopajanie i podawanie mleka z biteli noworodkowi zaburza laktację i nie jest to zadna głupota.

możliwe, ale na pewno nie u wszystkich kobiet,

natomiast słowo "głupota" to raczej w odniesieniu do faktu, że przez to nie ma wogóle mm w szpitalu,
a wg mnie to kobieta powinna mieć wybór i móc podać mm z butelki w szpitalu jeśli chce

z tego co czytałam na swoim wątku mamusiowy to we wszystkich szpitalach rozdają mm bez żadnego problemu,
buteleczki z mm stoją sobie np. u pielęgniarek i w każdej chwili można iść i zabrać
jedna dziewczyn pisała że u nich pielęgniarka co 3h jeździła z butelkami z mm po salach i pytała kto chce

a u mnie to pielęgniarka, razem z taką nawiedza od karmienia, położyły by mi się do łóżka na cały pobyt, żeby patrzeć jak mi idzie karmienie piersią
na serio
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-27, 12:14   #127
traicionera
Zakorzenienie
 
Avatar traicionera
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 10 917
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Cytat:
Napisane przez iizabelaa Pokaż wiadomość
możliwe, ale na pewno nie u wszystkich kobiet,

natomiast słowo "głupota" to raczej w odniesieniu do faktu, że przez to nie ma wogóle mm w szpitalu,
a wg mnie to kobieta powinna mieć wybór i móc podać mm z butelki w szpitalu jeśli chce

z tego co czytałam na swoim wątku mamusiowy to we wszystkich szpitalach rozdają mm bez żadnego problemu,
buteleczki z mm stoją sobie np. u pielęgniarek i w każdej chwili można iść i zabrać
jedna dziewczyn pisała że u nich pielęgniarka co 3h jeździła z butelkami z mm po salach i pytała kto chce

a u mnie to pielęgniarka, razem z taką nawiedza od karmienia, położyły by mi się do łóżka na cały pobyt, żeby patrzeć jak mi idzie karmienie piersią
na serio
nie wszędzie, u nas traktowano mm jak zlo ostateczne, a żeby podać trzeba było podpisać specjalny świstek, ze się rezygnuje z karmienia piersią, choćby się nie rezygnowało Z tego co czytałam w sieci, to w wielu warszawskich szpitalach tak jest.
__________________
przeczytane książki
2018 rok -100
2017 rok-100
2016 rok -100
2015 rok -105
2014 rok-61
2013 rok-58
2012 rok-35


Komu komu, czyli książki do oddania
traicionera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-08-27, 14:56   #128
Śniegowa
Oby do wiosny
 
Avatar Śniegowa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 17 102
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Cytat:
Napisane przez iizabelaa Pokaż wiadomość
możliwe, ale na pewno nie u wszystkich kobiet,

natomiast słowo "głupota" to raczej w odniesieniu do faktu, że przez to nie ma wogóle mm w szpitalu,
a wg mnie to kobieta powinna mieć wybór i móc podać mm z butelki w szpitalu jeśli chce

z tego co czytałam na swoim wątku mamusiowy to we wszystkich szpitalach rozdają mm bez żadnego problemu,
buteleczki z mm stoją sobie np. u pielęgniarek i w każdej chwili można iść i zabrać
jedna dziewczyn pisała że u nich pielęgniarka co 3h jeździła z butelkami z mm po salach i pytała kto chce

a u mnie to pielęgniarka, razem z taką nawiedza od karmienia, położyły by mi się do łóżka na cały pobyt, żeby patrzeć jak mi idzie karmienie piersią
na serio
No bo to nie kobiety chodzi, tylko o dziecko, które po podaniu innego pokarmu niż mleko matki jest już po prostu najedzone. Po drugie, z butelki łatwiej się dzieciom pije (więcej mleka płynie przy mniejszej sile ssania) i potem nie bardzo chca się potem wysilać ssąc pierś. Więc logiczne jest, gdy rzadziej przystawiamy do piersi, to organizm kobiety przestawia się na mniejszą produkcję. Stąd zaburzenia laktacji.
Śniegowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-27, 18:33   #129
Jaatkaa85
Zadomowienie
 
Avatar Jaatkaa85
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Prosto z serca;)
Wiadomości: 1 614
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Cytat:
Napisane przez Śniegowa Pokaż wiadomość
No bo to nie kobiety chodzi, tylko o dziecko, które po podaniu innego pokarmu niż mleko matki jest już po prostu najedzone. Po drugie, z butelki łatwiej się dzieciom pije (więcej mleka płynie przy mniejszej sile ssania) i potem nie bardzo chca się potem wysilać ssąc pierś. Więc logiczne jest, gdy rzadziej przystawiamy do piersi, to organizm kobiety przestawia się na mniejszą produkcję. Stąd zaburzenia laktacji.

I potem "za mało pokarmu"
Jaatkaa85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-27, 20:49   #130
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Cytat:
Napisane przez Śniegowa Pokaż wiadomość
No bo to nie kobiety chodzi, tylko o dziecko, które po podaniu innego pokarmu niż mleko matki jest już po prostu najedzone. Po drugie, z butelki łatwiej się dzieciom pije (więcej mleka płynie przy mniejszej sile ssania) i potem nie bardzo chca się potem wysilać ssąc pierś. Więc logiczne jest, gdy rzadziej przystawiamy do piersi, to organizm kobiety przestawia się na mniejszą produkcję. Stąd zaburzenia laktacji.

widzę, że lubisz się mnie czepiać,

właśnie, że o kobiety też,
moja siostrzenica po narodzinach była 5 dni dokarmiana mm z butli, nie mogła być przy siostrze, bardzo rzadko ją przystawiała w ciągu tych dni,
a pomimo to miała tyle pokarmu że mogła by bliźniaki wykarmić
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-28, 20:06   #131
lemoorka
Zakorzenienie
 
Avatar lemoorka
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Lemoorland
Wiadomości: 7 072
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Cytat:
Napisane przez Śniegowa Pokaż wiadomość
No bo to nie kobiety chodzi, tylko o dziecko, które po podaniu innego pokarmu niż mleko matki jest już po prostu najedzone. Po drugie, z butelki łatwiej się dzieciom pije (więcej mleka płynie przy mniejszej sile ssania) i potem nie bardzo chca się potem wysilać ssąc pierś. Więc logiczne jest, gdy rzadziej przystawiamy do piersi, to organizm kobiety przestawia się na mniejszą produkcję. Stąd zaburzenia laktacji.
Może to i prawda.

Jak to u mnie teraz po tygodniu wygląda- był w tym tygodniu jede dzien, gdzie do 15 latałam w koszuli latałam i dziecko przystawiałam co poł godziny, bo było godne, piłam w przelocie, zjadałam równiez. Dostał butle i cisza, a dziekco głodne wyło poł dnia.
Niestety jak nie pojem i nie popije, to powietrzem go nie wykarmie.
lemoorka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-08-29, 06:57   #132
stokrotka_to_ja
Zakorzenienie
 
Avatar stokrotka_to_ja
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 11 425
GG do stokrotka_to_ja
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Cytat:
Napisane przez iizabelaa Pokaż wiadomość
a u mnie to pielęgniarka, razem z taką nawiedza od karmienia, położyły by mi się do łóżka na cały pobyt, żeby patrzeć jak mi idzie karmienie piersią
na serio
duzo bym dała za taką "nawiedzoną" w szpitalu...Zamiast tego mialam super nowoczesne dokarmianie mm,wręcz presję dokarmiania.A wystarczyło pomoc mi lepiej przystawic młodą,bo pokarm miałam.
__________________
...i jest

Dziecko grzeczne/niegrzeczne to stan umysłu matki a nie dziecka.


POMOC dla dzieci z Tanzanii https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=675684
stokrotka_to_ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-29, 12:56   #133
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Cytat:
Napisane przez stokrotka_to_ja Pokaż wiadomość
duzo bym dała za taką "nawiedzoną" w szpitalu...Zamiast tego mialam super nowoczesne dokarmianie mm,wręcz presję dokarmiania.A wystarczyło pomoc mi lepiej przystawic młodą,bo pokarm miałam.

to zapraszam do mnie
ale w sumie wyszło na to, ze ja ani razu małej do piersi sama nie przystawiłam, bo zawsze mi to pielęgniarka robiła
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-29, 13:18   #134
stokrotka_to_ja
Zakorzenienie
 
Avatar stokrotka_to_ja
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 11 425
GG do stokrotka_to_ja
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Cytat:
Napisane przez iizabelaa Pokaż wiadomość
to zapraszam do mnie
ale w sumie wyszło na to, ze ja ani razu małej do piersi sama nie przystawiłam, bo zawsze mi to pielęgniarka robiła
nadgorliwa chyba była

ha,gdybym wczesniej wiedziala gdzie jest taki szpital przy drugim dziecku bede madrzejsza i każę się im wypchać
__________________
...i jest

Dziecko grzeczne/niegrzeczne to stan umysłu matki a nie dziecka.


POMOC dla dzieci z Tanzanii https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=675684
stokrotka_to_ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-29, 13:27   #135
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Cytat:
Napisane przez stokrotka_to_ja Pokaż wiadomość
nadgorliwa chyba była

ha,gdybym wczesniej wiedziala gdzie jest taki szpital przy drugim dziecku bede madrzejsza i każę się im wypchać

po prostu nieludzko się nudziły (na różne zmiany trafiłam), bo bardzoo mało dzieci w tym tygodniu się urodziło,

poza tym skoro nie ma mm, a większość matek ma jednak problemy z przystawieniem, to nie mają wyjścia jak pomagać przystawiać, żeby płaczów w całym szpitalu nie było

i jeszcze do niedawna byłam przekonana że w całej Polsce jest taki nacisk na karmienie piersią
a potem się dowiedziałam, że w innych to mm się rozdaję na prawo i lewo

ale czasami się tam na prawdę dantejskie sceny rozgrywają, jak dziewczyny po cc są tam 5 dni, czasami mają na prawdę problemy z laktacją, i dzieci płaczą
i o niczym nie marzą jak wyjść do domu i nie czuć tej presji i miec mmm pod ręką
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-29, 13:48   #136
Śniegowa
Oby do wiosny
 
Avatar Śniegowa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 17 102
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Tam gdzie rodziłam (choć to było dawno) w zasadzie tylko jedna pielęgniarka mi radą służyła przy karmieniu. Nacisk na karmienie piersą wyglądał tak, że dziecko cały czas było przy mnie, a ja po całonocnym porodzie nie spałam druga noc z rzędu majac maluszka przy piersi i bojąc się usnąć by jej krzywdy nie zrobić. Gdy drugiego dnia po porodzie miałam gości, to nawet nie pamiętam kto do mnie przyszedł (a właściwie do córci) bo jak ją tylko ktoś na ręce wziął, to zasnęłam momentalnie. No ale trudno się dziwić.... tyle godzin bez snu.
Śniegowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-29, 18:28   #137
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 514
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Cytat:
Napisane przez iizabelaa Pokaż wiadomość
to zapraszam do mnie
ale w sumie wyszło na to, ze ja ani razu małej do piersi sama nie przystawiłam, bo zawsze mi to pielęgniarka robiła
zapraszasz dokąd ??
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-29, 19:33   #138
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: Dopajanie dziecka wodą z glukozą lub cukrem???

Cytat:
Napisane przez Śniegowa Pokaż wiadomość
Tam gdzie rodziłam (choć to było dawno) w zasadzie tylko jedna pielęgniarka mi radą służyła przy karmieniu. Nacisk na karmienie piersą wyglądał tak, że dziecko cały czas było przy mnie, a ja po całonocnym porodzie nie spałam druga noc z rzędu majac maluszka przy piersi i bojąc się usnąć by jej krzywdy nie zrobić. Gdy drugiego dnia po porodzie miałam gości, to nawet nie pamiętam kto do mnie przyszedł (a właściwie do córci) bo jak ją tylko ktoś na ręce wziął, to zasnęłam momentalnie. No ale trudno się dziwić.... tyle godzin bez snu.
tez rodziłam nocą,
i też miałam małą cały czas przy sobie,
ale po tym jak leżała mi przy piersi na porodówce,
to potem praktycznie 24h przespała, ponoć tak się zdarza po sn,
a w druga dobę to już leżała cały czas przy piersi, ale za każdym razem mi ją przystawiano,
a w trzecią rano wyszłam bo stwierdzili że nie zostawią mnie do soboty

miło wspomina pobyt w szpitalu i poród,
spotkałam tam dużo życzliwych ludzi, miałam cudowna położną

u mnie nie było takich luksusów jak odwiedziny,
ponieważ salę są kilkuosobowe to ludzie z zewnątrz nie mogą wchodzić do sali
można było tylko w tam wyznaczonym miejscu się zobaczyć z odwiedzającymi,a le dzieci nie można było tam wynosić z sali

[1=749d3470e67da5a340716cf 11c99d98c9d41692a_5eab587 331573;29068427]zapraszasz dokąd ??[/QUOTE]

zaprosiłam Stokrotkę
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:01.