Praca po kierunkach technicznych - kobiety. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-09-06, 19:45   #1
Rocker
Raczkowanie
 
Avatar Rocker
 
Zarejestrowany: 2014-03
Lokalizacja: podkarpackie
Wiadomości: 164

Praca po kierunkach technicznych - kobiety.


Jestem w 2 klasie LO o profilu mat-fiz-inf. Mam zamiar zdawać rozszerzoną matematykę i fizykę, z tym że z matmy czuję się zdecydowanie mocniejsza niż z fizy.
Ostatnio zaczęłam myśleć o kierunku studiów - biorę pod uwagę matmę stosowaną, budownictwo lub inne kierunki inżynierskie.
Teraz moje pytanie - czy taka kobieta inżynier jest dyskryminowana? No bo wiecie, techniczne kierunki to raczej męskie zawody i boję się że będę miała problem ze znalezieniem pracy...

Poza tym, jakie kierunki (po mat-fizie) są bardziej przyszłościowe a jakie mniej?
Rocker jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-06, 20:12   #2
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Praca po kierunkach technicznych - kobiety.

Cytat:
Napisane przez Rocker Pokaż wiadomość
Jestem w 2 klasie LO o profilu mat-fiz-inf. Mam zamiar zdawać rozszerzoną matematykę i fizykę, z tym że z matmy czuję się zdecydowanie mocniejsza niż z fizy.
Ostatnio zaczęłam myśleć o kierunku studiów - biorę pod uwagę matmę stosowaną, budownictwo lub inne kierunki inżynierskie.
Teraz moje pytanie - czy taka kobieta inżynier jest dyskryminowana? No bo wiecie, techniczne kierunki to raczej męskie zawody i boję się że będę miała problem ze znalezieniem pracy...

Poza tym, jakie kierunki (po mat-fizie) są bardziej przyszłościowe a jakie mniej?
Wiadomo, że to kierunki "męskie" ale wierz mi, już zaczynają pracodawcy dostrzegać, że kobiety są świetnymi specjalistami

Przyszłościowe czy nie, najpierw stwierdź co chciałabyś robić bo jak się dostosujesz do kierunku a nie kierunek do siebie to będzie bardzo zły wybór. Ja tak zrobiłam, zamiast iść na informatykę, poszłam na automatykę i robotykę, po roku to rzuciłam, bo nudne i wcale nie ma tak dużo ofert pracy jak by się wydawało. Teraz jestem na informatyce, drugi rok i jestem przeszczęśliwa, że zdecydowałam się zmienić kierunek.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-06, 20:40   #3
MsLizard
Zadomowienie
 
Avatar MsLizard
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1 296
Dot.: Praca po kierunkach technicznych - kobiety.

Cytat:
Napisane przez Rocker Pokaż wiadomość
Jestem w 2 klasie LO o profilu mat-fiz-inf. Mam zamiar zdawać rozszerzoną matematykę i fizykę, z tym że z matmy czuję się zdecydowanie mocniejsza niż z fizy.
Ostatnio zaczęłam myśleć o kierunku studiów - biorę pod uwagę matmę stosowaną, budownictwo lub inne kierunki inżynierskie.
Teraz moje pytanie - czy taka kobieta inżynier jest dyskryminowana? No bo wiecie, techniczne kierunki to raczej męskie zawody i boję się że będę miała problem ze znalezieniem pracy...

Poza tym, jakie kierunki (po mat-fizie) są bardziej przyszłościowe a jakie mniej?
Dyskryminowane raczej nie są, ale trzeba brać pod uwagę, że faceci mają trochę łatwiej ze względów 'naturalnych'. Weźmy np. takie budownictwo, mężczyzna kończąc taki kierunek i nie mogąc znaleźć pracy pójdzie pracować jako pomocnik budowlany i bardzo prawdopodobne, że w przyszłości dostanie pracę zgodnie z kwalifikacjami a kobieta... ma bardziej przerąbane. I tak jak mówi pffe, trzeba lubić to czego się uczy i mieć do tego predyspozycje, jak nie będziesz dobra w tym co robisz to będzie ciężko z pracą nawet po tak perspektywicznym kierunku jak informatyka.
MsLizard jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-06, 23:16   #4
Tutli
Zadomowienie
 
Avatar Tutli
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 777
Dot.: Praca po kierunkach technicznych - kobiety.

Obracam się głównie w towarzystwie kobiet po kierunkach ścisłych i szczerze? Nigdy nie słyszałam o żadnym przejawie dyskryminacji.

Jakie kierunki są przyszłościowe? Na pewno dłuuugo jeszcze informatyka.
Statystyka i inne ekonometrie, bo coraz więcej firm zaczyna rozumieć potrzebę poważnych analiz a na rynku już jest wielki problem z doświadczonymi pracownikami. Kierunki, które wymieniłam są mega uniwersalne, bo każda firma - niezależnie od branży, potrzebuje informatyków i analityków. Na typowo inżynierskich kierunkach się nie znam, ale często są to kierunki, które nie dają bardzo szerokich perspektyw. Jeśli myślisz o matematyce, to zdecydowanie bym się ukierunkowała i wybrała specjalizację finansową albo statystyczną. Nie wiem gdzie myślisz o matematyce stosowanej, ale np. plan zajęć na PWr to totalny misz-masz, mało egzaminów i wątpię, by coś takiego dawało konkretną wiedzę, ogólnie te matematyki stosowane brzmią dla mnie dziwnie.
__________________
http://oleosa.blogspot.com

Kobiety
-statystyka spojrzenie na makijaż, kuchnię i co-do-głowy-przyjdzie.

Obiecuję, że nie będzie statystyki.
Tutli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-07, 00:30   #5
imakaszu
Raczkowanie
 
Avatar imakaszu
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 90
Dot.: Praca po kierunkach technicznych - kobiety.

Cytat:
Napisane przez MsLizard Pokaż wiadomość
Weźmy np. takie budownictwo, mężczyzna kończąc taki kierunek i nie mogąc znaleźć pracy pójdzie pracować jako pomocnik budowlany
Naprawdę myślisz, że ludzie po budownictwie nie mogą znaleźć pracy i muszą nosić cegły?

Do autorki wpisu: idź na studia techniczne, bo nic innego się nie opłaca. Bycie kobietą na polibudzie ma mnóstwo plusów i minusów, choć i tak ja bym swoich studiów na żadne inne nie zamieniła. Poza tym bez przesady, dziewczyn na takich kierunkach jest coraz więcej.
__________________
.
! autostopem po świecie - www.podrozezajedenusmiech.pl !


Wszystko o Tanich Lotach - jak ich szukać? http://www.podrozezajedenusmiech.pl/...zukiwania.html
.
imakaszu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-07, 03:41   #6
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Praca po kierunkach technicznych - kobiety.

Cytat:
Napisane przez imakaszu Pokaż wiadomość
Naprawdę myślisz, że ludzie po budownictwie nie mogą znaleźć pracy i muszą nosić cegły?
Zdziwiłabyś się. Akcja "budownictwo w każdej wsi" i kryzys zrobiły swoje. Ale fakt, inż. rzadko noszą cegły, po prostu bardziej opłaca się zatrudnić kogoś po budowlance, mniejsze wymagania finansowe, a cegłę widział "na żywo" a nie na Bardzo Fachowym Rysunku
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-07, 08:09   #7
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Praca po kierunkach technicznych - kobiety.

Cytat:
Napisane przez imakaszu Pokaż wiadomość
Naprawdę myślisz, że ludzie po budownictwie nie mogą znaleźć pracy i muszą nosić cegły?

Do autorki wpisu: idź na studia techniczne, bo nic innego się nie opłaca. Bycie kobietą na polibudzie ma mnóstwo plusów i minusów, choć i tak ja bym swoich studiów na żadne inne nie zamieniła. Poza tym bez przesady, dziewczyn na takich kierunkach jest coraz więcej.
Zdziwiłabyś się jak narzekają po budownictwie na brak pracy.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-09-07, 08:10   #8
dziuba85
Zakorzenienie
 
Avatar dziuba85
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 6 838
Dot.: Praca po kierunkach technicznych - kobiety.

Jestem przykładem kobiety inżyniera budowy. W przyszłym roku robię uprawnienia budowlane. Ukończyłam inżynierię środowiska - sanitarną.
Co do dyskryminacji - szczerze - ja jako takiej nie odczuwam. Wiadomo, wszędzie można się nasłuchać, że kobiety pchają się tam i tam, ale ja nie biorę jakoś tego do siebie. W mojej firmie - zaczyna być więcej kobiet niż mężczyzn pod względem kierowników i inżynierów.
Praca jednak jest o wiele cięższa niż w biurach. Praca od 10 godzin i więcej. Do tego często delegacje - ja już od roku, mąż od 3 lat. No to niestety jest minus pracy. Dużym plusem jest możliwość zarobienia niezłej kasy oraz ta satysfakcja przy ukończeniu budowy
Jeśli jesteś stanowcza i wiesz, że potrafisz postawić na swoim - zapraszam na budowę. Jeśli nie - pozostaje Ci biuro projektowe.

Jeśli chcesz się "załapać" do pracy - staż w lepszym firmach, starać się jak można i przyjmują do siebie.
Na pewno lepiej iść na techniczny niż na human - bo po tych kierunkach, to przepraszam, ale jest o wiele ciężej znaleźć pracę.
__________________
10.08.2008
28.04.2012

Córcia 21.04.2018 <3


Edytowane przez dziuba85
Czas edycji: 2014-09-07 o 08:12
dziuba85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-07, 10:18   #9
MsLizard
Zadomowienie
 
Avatar MsLizard
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1 296
Dot.: Praca po kierunkach technicznych - kobiety.

Cytat:
Napisane przez imakaszu Pokaż wiadomość
Naprawdę myślisz, że ludzie po budownictwie nie mogą znaleźć pracy i muszą nosić cegły?
Ja nie piszę o swoim 'widzimisię', tylko o faktach które obserwuję w rzeczywistości.
MsLizard jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-07, 11:01   #10
asia10933
Rozeznanie
 
Avatar asia10933
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 977
Dot.: Praca po kierunkach technicznych - kobiety.

Jeżeli nie jesteś odważna i wygadana to lepiej zrezygnuj. Nie jest to praca dla nieśmiałych osób a raczej jej zdobycie. Kiedy ja ostatnim razem byłam na rozmowie kwalifikacyjnej, stanowisko pracy nie było typowo techniczne ale była to firma międzynarodowa i jeszcze nie zdarzyło się, żeby takie stanowisko zajmowała kobieta. Dodam że w jednej jednostce było ich ok 30 (tych stanowisk). Pracę dostałam, ale musiałam tak inteligentnie zrypać pana który odbywał ze mną rozmowę że aż mu w pięty poszło. Oczywiście nie było łatwo bo jako jedyna byłam na okresie próbnym. Przez jakiś czas byłam traktowana jako ,,to ta" bo nigdy wcześniej kobiety tam nie mieli. Dziś jestem z siebie dumna b okazałam się najlepsza.

Jeżeli chodzi ogólnie o dyskryminacje to kobiety zawsze mają gorzej. Jest udowodnione że mężczyzna pracujący na ty m samym stanowisku co kobieta zawsze zarabia więcej. Bo mężczyzna nie rodzi dzieci i nie odchodzi z tego tytułu na urlopy.
__________________
Facet jest jak burak cukrowy co z tego że słodki jak i tak burak

http://jzabawa11.blogspot.com/
asia10933 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-07, 12:08   #11
dziuba85
Zakorzenienie
 
Avatar dziuba85
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 6 838
Dot.: Praca po kierunkach technicznych - kobiety.

Cytat:
Napisane przez asia10933 Pokaż wiadomość
Jeżeli nie jesteś odważna i wygadana to lepiej zrezygnuj. Nie jest to praca dla nieśmiałych osób a raczej jej zdobycie. Kiedy ja ostatnim razem byłam na rozmowie kwalifikacyjnej, stanowisko pracy nie było typowo techniczne ale była to firma międzynarodowa i jeszcze nie zdarzyło się, żeby takie stanowisko zajmowała kobieta. Dodam że w jednej jednostce było ich ok 30 (tych stanowisk). Pracę dostałam, ale musiałam tak inteligentnie zrypać pana który odbywał ze mną rozmowę że aż mu w pięty poszło. Oczywiście nie było łatwo bo jako jedyna byłam na okresie próbnym. Przez jakiś czas byłam traktowana jako ,,to ta" bo nigdy wcześniej kobiety tam nie mieli. Dziś jestem z siebie dumna b okazałam się najlepsza.

Jeżeli chodzi ogólnie o dyskryminacje to kobiety zawsze mają gorzej. Jest udowodnione że mężczyzna pracujący na ty m samym stanowisku co kobieta zawsze zarabia więcej. Bo mężczyzna nie rodzi dzieci i nie odchodzi z tego tytułu na urlopy.

Nie zgodzę się - w moim przypadku zarabiam podobnie albo więcej od innych mężczyzn na takim samym stanowisku, co i ja.
__________________
10.08.2008
28.04.2012

Córcia 21.04.2018 <3

dziuba85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-09-07, 14:41   #12
6610e975c85461a73511d7b83bf3e01cd5d91d24_6487a38504e0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 1 105
Dot.: Praca po kierunkach technicznych - kobiety.

Ja tu widzę dwie kwestie.
To zależy od kierunku i specjalizacji, trudno to wrzucić wszystko do jednego worka. Musiałabyś się zorientować co dokładnie będziesz robiła, np. po robotyce i automatyce nieraz dziewczyny spotykają się z wcześniej wspomnianym tematem tzn. różnic wynikające z płci, czyli możliwość dźwigania części - łatwiej mieć 2 in 1, czyli osobę, która zaprojektuje i wykona wszystko montując niż mieć projektanta, który wymaga "fizycznego" do pary, czyli przy wyborze osób o podobnych umiejętnościach wybór padnie na faceta.
Czasami też pracodawcy "boją się" "nowości", jaką są kobiety w niektórych zawodach, ale wcześniej czy później się do tego przyzwyczają.
Tutaj zaczyna się druga kwestia, czyli zmiany jakie zajdą w trakcie Twoich studiów - rynek zmienia się dość dynamicznie i pracodawcy się zorientują w większości, że tracą pomijając kobiety przy zatrudnianiu (o ile rzeczywiście tracą, ale to już czas pokaże). Podobnie "przyszłościowość" kierunków całkiem szybko się zmienia i np. przeciętnych informatyków mamy na pęczki (z samych publicznych uczelni w Warszawie wychodzi ponad 1000 rocznie - a ile jest prywatnych?) i o ile osobom, które już teraz są na rynku jest wygodnie, to nie wiem co będzie za kolejne 5 lat. No i przeciętniaki nie zarabiają buk wie jak dobrze.

Cytat:
Napisane przez imakaszu Pokaż wiadomość
Naprawdę myślisz, że ludzie po budownictwie nie mogą znaleźć pracy i muszą nosić cegły?

Do autorki wpisu: idź na studia techniczne, bo nic innego się nie opłaca. Bycie kobietą na polibudzie ma mnóstwo plusów i minusów, choć i tak ja bym swoich studiów na żadne inne nie zamieniła. Poza tym bez przesady, dziewczyn na takich kierunkach jest coraz więcej.
No tak, pytanie na ile opłaca się bycie kobietą PO polibudzie, nie studiuje się wiecznie.

Cytat:
Napisane przez asia10933 Pokaż wiadomość
Jeżeli nie jesteś odważna i wygadana to lepiej zrezygnuj. Nie jest to praca dla nieśmiałych osób a raczej jej zdobycie. Kiedy ja ostatnim razem byłam na rozmowie kwalifikacyjnej, stanowisko pracy nie było typowo techniczne ale była to firma międzynarodowa i jeszcze nie zdarzyło się, żeby takie stanowisko zajmowała kobieta. Dodam że w jednej jednostce było ich ok 30 (tych stanowisk). Pracę dostałam, ale musiałam tak inteligentnie zrypać pana który odbywał ze mną rozmowę że aż mu w pięty poszło. Oczywiście nie było łatwo bo jako jedyna byłam na okresie próbnym. Przez jakiś czas byłam traktowana jako ,,to ta" bo nigdy wcześniej kobiety tam nie mieli. Dziś jestem z siebie dumna b okazałam się najlepsza.
Co? Odradzasz dziewczynie wszystkie techniczne kierunki, jeśli jest nieśmiała?

Cytat:
Napisane przez asia10933 Pokaż wiadomość
Jeżeli chodzi ogólnie o dyskryminacje to kobiety zawsze mają gorzej. Jest udowodnione że mężczyzna pracujący na ty m samym stanowisku co kobieta zawsze zarabia więcej. Bo mężczyzna nie rodzi dzieci i nie odchodzi z tego tytułu na urlopy.
Cytat:
Napisane przez dziuba85 Pokaż wiadomość
Nie zgodzę się - w moim przypadku zarabiam podobnie albo więcej od innych mężczyzn na takim samym stanowisku, co i ja.
Serio? Nie zgadzasz się z ogólną tendencją, bo się w nią nie wpisujesz? Matematyka była tylko ZZZ, rozumiem? Już pomijam wszystkie aspekty tego tematu, bo jest to naprawdę złożony problem.
6610e975c85461a73511d7b83bf3e01cd5d91d24_6487a38504e0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-07, 15:09   #13
dziuba85
Zakorzenienie
 
Avatar dziuba85
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 6 838
Dot.: Praca po kierunkach technicznych - kobiety.

mala ruda
A Ty masz jakieś doświadczenie w tej sprawie? Czy po prostu mądrość nabyta z życia Tobą przemawia.
Bo emot wyśmiewający rozmówcę jednak przedstawia wręcz odwrotną sytuację.
__________________
10.08.2008
28.04.2012

Córcia 21.04.2018 <3

dziuba85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-07, 15:20   #14
layla_lbn
Zakorzenienie
 
Avatar layla_lbn
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Warszawa (czasem Lublin)
Wiadomości: 17 437
GG do layla_lbn Send a message via Skype™ to layla_lbn
Dot.: Praca po kierunkach technicznych - kobiety.

Kobieta inzynier, nigdy nie mialam problemow z dyskryminacja. Jedyne przejawy byly na studiach "co kobiety robia na polibudzie?!". Pracuje w zawodzie.
__________________
Gdy już posmakowałeś lotu,
zawsze będziesz chodzić po ziemi z oczami utkwionymi w niebo,
bo tam właśnie byłeś i tam zawsze będziesz pragnął powrócić.

Chciałbym poznać człowieka, który wymyślił seks, żeby zobaczyć nad czym teraz pracuje


layla_lbn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-07, 19:53   #15
M123MM
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 121
Dot.: Praca po kierunkach technicznych - kobiety.

dziuba85

mówisz że skonczyłąś inżynierie środowiska, możesz przybliżyć w jakich biurach szukać pracy? CO można po tym kierunku robić? Pracujesz w firmie założożonej przez Ciebie czy u kogoś- co tam robisz?
M123MM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-07, 20:50   #16
6610e975c85461a73511d7b83bf3e01cd5d91d24_6487a38504e0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 1 105
Dot.: Praca po kierunkach technicznych - kobiety.

Cytat:
Napisane przez dziuba85 Pokaż wiadomość
mala ruda
A Ty masz jakieś doświadczenie w tej sprawie? Czy po prostu mądrość nabyta z życia Tobą przemawia.
Bo emot wyśmiewający rozmówcę jednak przedstawia wręcz odwrotną sytuację.
Wiesz, ja zdaję sobie sprawę, że moje osobiste doświadczenia nie kształtują ogólnonarodowych statystyk.

A doświadczenia mam takie, że na zarobki bezpośrednio przekładają się elastyczność, chęć rozwoju i zmian (także pracodawcy), umiejętność logicznego myślenia. Ciężko mi uogólnić te kilkadziesiąt, może setkę znajomych w zawodzie, szczególnie, że wśród nich jest zdecydowanie mniej dziewczyn - może 10%?
6610e975c85461a73511d7b83bf3e01cd5d91d24_6487a38504e0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-09-07 21:50:49


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:43.