odnosnie USG - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem > Poczekalnia - będę mamą

Notka

Poczekalnia - będę mamą Forum dla przyszłych rodziców. Poczekalnia - będę mamą to miejsce, w którym podzielisz się tematami związanymi z oczekiwaniem na potomstwo.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-01-10, 16:33   #31
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: odnosnie USG

Mam nadzieję, że nasze linki Ci coś wyjaśniły, jeśli chodzi o opiekę w ciąży.

Generalnie przy zdrowej ciąży jest tak:
1. USG w 12 tc,
2. USG w 20-22 tc,
3. USG w 30-32 tc.

Badania krwi i moczu min. raz w każdym trymestrze + cała seria innych badań np. toksoplazmoza, cytomegalia, HIV, HCV, różyczka, VDRL, wszystkie sprawy związane z grupą krwi, tarczyca itd.

Jak chodzisz do lekarza prywatnie, USG jest praktycznie na każdej wizycie.

Nie zgadzam się natomiast ze słowami położnej "polozna przeprowadzila ze mna wywiad, w naszych rodzinach nie bylo takich 'chorob', wiec mowila ze nie mam sie czym martwic.", bo wiele chorób nie jest uwarunkowanych genetycznie, tzn. nie ma przypadków chorób w rodzinie, a u dziecka występują, no ale to już szczegół i nie ma o co kruszyć kopii.
U Ciebie na pewno będzie wszystko dobrze, życzę pomyślnych wyników badań w Pl
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-10, 19:22   #32
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: odnosnie USG

Cytat:
Napisane przez zzielono Pokaż wiadomość
dzieki za wszystkie odpowiedzi.
zle mnie zrozumialyscie, bo wyszlo na to ze nie chce wiedziec czy dobrze rozwija sie moje dziecko.. przed 12tyg nie zdecydowalam sie na takie badania, teraz nie wiem jeszcze czy je robic, obydwa badania nie sa refundowane, sa to dodatkowe badania, polozna przeprowadzila ze mna wywiad, w naszych rodzinach nie bylo takich 'chorob', wiec mowila ze nie mam sie czym martwic. pytam czy w Polsce takie badania sa standardem, bo tutaj to dodatkowa rzecz, dlatego ze planuje wrocic do PL za poltora miesiaca, i nie chcialabym dowiedziec sie wtedy od lekarza ze przegapilam jakies badania, ktore w PL sa obowiazkowe.
jesli nie pojde na te badania, wybiore sie kolo 22tyg do pl ginekologa prywatnie na usg, ktory na pewno oceni stan rozwoju dziecka, i dowiem sie wszystkiego, jakbym byla taka mozliwosc to ja chcialabym co miesiac miec usg
W Polsce to też jest dodatkowy koszt. Ja płaciłam zarówno w pierwszej jak i drugiej ciąży za usg połówkowe, tego z 12 tc jak pisałam nie wykonywałam, jedynie pomiar przezierności, ale to może akurat zrobić "zwykły" ginekolog. Tyle, że ja chodzę do lekarza prywatnie więc na każdej wizycie mam usg, to trochę inaczej. Z chodzenia na NFZ zrezygnowałam bo mi pani łaskawie tylko krew i mocz zapisywała.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-10, 21:45   #33
ewi83
Zadomowienie
 
Avatar ewi83
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Milton Keynes
Wiadomości: 1 669
Dot.: odnosnie USG

Cytat:
Napisane przez domciatko Pokaż wiadomość
Klarissa zgadzam się z każdym Twoim słowem.
takie same badania 12, 20, 32tc są standardem/normą w UK. jak i chyba wszędzie w europie.

a skąd jest autorka wątku i pytań???
W UK nie ma Usg w 32 tc NOrma sa 2- w 12 i 20 tc, poznia robia tylko jesli sa jakies komplikacje.
__________________
02 maj 2009- slub

21 maja 2010- Nikolas Filip
06 kwiecien 2013- Anton Leon
ewi83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-13, 23:12   #34
Hally_berry
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 542
Dot.: odnosnie USG

Cytat:
Napisane przez zzielono Pokaż wiadomość
w ulotce jaka otrzymalam od poloznej(w jez. pl, i tutejszym), jest napisane "Jeśli zdecydujesz się na przeprowadzenie tego badania..."
i ona mowila mi ze jesli chce wiedziec o ewentualnych wadach genetycznych to zebym poszla na to usg. nie wiem co robic, nie chcialabym wiedziec teraz, ze moje dziecko ma taka chorobe
jesli nie pojde na to usg, to kolejne bedzie kolo 36tyg, jesli polozna stwierdzi ze dziecko jest zle ulozone. ona sprawdza to 'macajac' brzuch. tak sie robi? nie wiem, to moja pierwsza ciaza..
mialam jedno badanie krwi do tej pory, i nastepne bedzie po 30tyg.. kolo 12 tyg mialam usg, zeby ustalic jak dlugo jestem w ciazy. i tyle do tej pory.
jestem trochę zdziwiona, że jak do tej pory miałaś jedno badanie krwi a następne prawie pod sam koniec ciąży, ja chodzę na wizyty co miesiąc i praktycznie od samego początku ciąży co miesiąc wykonujeę podstawowe badanie z krwi, mocz , po 20 tyg sprawdzano glukozę pod kątem cukrzycy ciążowej - takie podstawowe badania mogą byc podstawą do zapobiegania ewentualnym dolegliwością - podobnie jak badanie USG, które mogą dotyczyć bezpośrednio i samej mamusi jak i również dzidziusia
nie wspominam już o badaniu usg, które również wykonuję co miesiąc - dodatkowo ok 11-12 tyg badania przesiowowe, test PAPPA i ok 20 tyg badanie połówkowe .... w dzisiejszych czasach badanie usg powinno na porządku dziennym .....ciekawe o jakim zakątku na świecie piszesz
Hally_berry jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-14, 12:35   #35
83monia
Zakorzenienie
 
Avatar 83monia
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: (prawie) Koszalin, ta wiocha obok Mielna
Wiadomości: 12 219
Dot.: odnosnie USG

naduzywanie usg tez chyba nie jest konieczne.
cytuje z http://www.resmedica.pl/badania-i-pr...ograficzne-usg

Czy USG jest szkodliwe?

Nawet najprostszy zabieg jest zawsze obarczony pewną dozą ryzyka. W przypadku USG nie jest ono zbyt duże. Energia fal ultradźwiękowych jest niewielka, dlatego możliwość uszkodzenia narządów wewnętrznych jest znikoma. Nie oznacza to jednak, że można i bez specjalnych powodów wykonywać tego typu badanie. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży. Nie ma sensu robienie co miesiąc USG płodu tylko po to, żeby się przekonać, czy "na pewno wszystko jest w porządku". Struktura młodego ludzkiego życia jest zbyt delikatna, żeby ją niepotrzebnie narażać, nawet jeżeli ryzyko uszkodzeń nie jest duże.



tak samo nie widze koniecznosci kucia i testow pappa (za wikipedia: aktualnie praktycznie niestosowany, zastąpił go test podwójny) tez wydaje mi sie zbedny jak wychodzi na usg w 20tc wszystko ok...

ponadto mozna rzeczywiscie wywnioskowac wielkosc płodu po "macaniu" (pewnie jakos ładniej to sie nazyw) brzucha przez gina czy połozna, mierzeniu wielkosci brzucha (w UK z tego co wiem), szyjke bada sie tez na fotelu, niekoniecznie usg.

na poczatku fascynacji RTG kobiety w ciazy robily sobie zdjecia RTG brzucha "bo tak ładnie widac dziecko" a teraz niestety okazuje sie ze to bardzo szkodliwe...
__________________
Słoneczka, Gwiazdeczki i Złotka

BLOGUJĘ: http://www.konfabula.pl

Edytowane przez 83monia
Czas edycji: 2013-01-14 o 12:36
83monia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-15, 15:01   #36
Hally_berry
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 542
Dot.: odnosnie USG

Cytat:
Napisane przez 83monia Pokaż wiadomość
naduzywanie usg tez chyba nie jest konieczne.
cytuje z http://www.resmedica.pl/badania-i-pr...ograficzne-usg

Czy USG jest szkodliwe?

Nawet najprostszy zabieg jest zawsze obarczony pewną dozą ryzyka. W przypadku USG nie jest ono zbyt duże. Energia fal ultradźwiękowych jest niewielka, dlatego możliwość uszkodzenia narządów wewnętrznych jest znikoma. Nie oznacza to jednak, że można i bez specjalnych powodów wykonywać tego typu badanie. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży. Nie ma sensu robienie co miesiąc USG płodu tylko po to, żeby się przekonać, czy "na pewno wszystko jest w porządku". Struktura młodego ludzkiego życia jest zbyt delikatna, żeby ją niepotrzebnie narażać, nawet jeżeli ryzyko uszkodzeń nie jest duże.



tak samo nie widze koniecznosci kucia i testow pappa (za wikipedia: aktualnie praktycznie niestosowany, zastąpił go test podwójny) tez wydaje mi sie zbedny jak wychodzi na usg w 20tc wszystko ok...

ponadto mozna rzeczywiscie wywnioskowac wielkosc płodu po "macaniu" (pewnie jakos ładniej to sie nazyw) brzucha przez gina czy połozna, mierzeniu wielkosci brzucha (w UK z tego co wiem), szyjke bada sie tez na fotelu, niekoniecznie usg.

na poczatku fascynacji RTG kobiety w ciazy robily sobie zdjecia RTG brzucha "bo tak ładnie widac dziecko" a teraz niestety okazuje sie ze to bardzo szkodliwe...
Pisząc o badaniach przesiewowych i teście Pappa w I trymestrze miałam na myśli zintegrowany nawet podwójny test i nie chodziło mi o żadne kłucie w brzuchalek tylko pobiera się krew i na jej podstawie dokonuje serię wyliczeń w komputerze pod kątem chorób takich jak: zespół Down'a, zespół Edward'a i zespołu Patau'a.
Wg. mnie wszystkie te badania to bardzo indywidualna sprawa ale mierzenie płodu za pomocą tzw. macania brzucha to już dawno posłałabym do lamusa - tak samo jak porody, w trakcie których położne uciskają i gniotą brzuchy kobiet by ułatwić naturalny poród - cały czas słyszy się gdzienie gdzie o takich metodach i w większości przypadków nie kończą się one dobrze natomiast zaden lekarz ani położna nie ponosi z tego tytułu żadnych konsekwencji! Dzieje się tak bo niektórzy lekarze mają dziwnie zakorzenione, że tylko porody naturalne są dla nas kobiet i dziecka najlepsze i za wszelką cenę chcą je przeprowadzić a potem przytrafiają się takie tragedie jak w niedawno opisywanej w tv historii u sportowca olimpijczyka B. Bonka.

Wiadomo, że umiar trzeba mieć we wszystkim ale comiesięczne badania usg nie stanowią zagrożenia ani dla kobiet ani dla dzidziusia, czasami to co jemy i to co nas otacza w powietrzu może nam bardziej szkodzić
__________________
Mariolka
Hally_berry jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-15, 21:52   #37
83monia
Zakorzenienie
 
Avatar 83monia
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: (prawie) Koszalin, ta wiocha obok Mielna
Wiadomości: 12 219
Dot.: odnosnie USG

co do tych "wyciskanych porodów" wiem ze sa w polsce niedozwolone i mozna za taka praktyke nawet pozwac do sądu
__________________
Słoneczka, Gwiazdeczki i Złotka

BLOGUJĘ: http://www.konfabula.pl
83monia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-01-16, 08:52   #38
Hally_berry
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 542
Dot.: odnosnie USG

Cytat:
Napisane przez 83monia Pokaż wiadomość
co do tych "wyciskanych porodów" wiem ze sa w polsce niedozwolone i mozna za taka praktyke nawet pozwac do sądu
wiesz jak z naszymi sądami jest zwłąszcze jeśli występuję się przeciwko środowisku lekarzy

wczoraj położna wspominała, że w niektórych szpitalach nadal wykorzystuje się kleszcze w przypadku niewłaściwego ułożenia maluszka w trakcie porodu - to też są jakieś przeżytki ale tak jak dużo lekarzy i szpitali tak samo dużo różnych praktyk!

Wracając do tematu usg uważam, że lepiej mieć jedno badanie więcej niż mniej , podobnie z badaniem krwi - czasy się zmieniły w porównaniu do tego co było 20 lat temu i na naszą korzyść i niestety niekorzyść więc lepiej dbać zawczasu o profilaktykę

pozdrawiam wracając do przygotowywania omlecika bo głodna jak wilk jestem
__________________
Mariolka
Hally_berry jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-16, 09:11   #39
83monia
Zakorzenienie
 
Avatar 83monia
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: (prawie) Koszalin, ta wiocha obok Mielna
Wiadomości: 12 219
Dot.: odnosnie USG

kleszcze to nie przezytek. vaccum jest łatwiejsze w uzytku, kleszczami ciezej operowac i naprawde dobry lekarz połoznik może wykonywac taką ingerencję. byc moze dlatego po kleszczach dzieci czesto sa posiniaczone i z wygieta czaszka a po vaccum rzadko...

ponadto spotkalam sie nawet z opisami ze kiedys polozna potrafila odwrócic malucha (w trakcie albo duzo przed porodem) ktory byl skierowany nozkami. teraz jakos nikt sie w to nie bawi, woli ciąć... czy ja wiem czy to lepiej...
__________________
Słoneczka, Gwiazdeczki i Złotka

BLOGUJĘ: http://www.konfabula.pl
83monia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-16, 10:20   #40
Hally_berry
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 542
Dot.: odnosnie USG

Cytat:
Napisane przez 83monia Pokaż wiadomość
kleszcze to nie przezytek. vaccum jest łatwiejsze w uzytku, kleszczami ciezej operowac i naprawde dobry lekarz połoznik może wykonywac taką ingerencję. byc moze dlatego po kleszczach dzieci czesto sa posiniaczone i z wygieta czaszka a po vaccum rzadko...

ponadto spotkalam sie nawet z opisami ze kiedys polozna potrafila odwrócic malucha (w trakcie albo duzo przed porodem) ktory byl skierowany nozkami. teraz jakos nikt sie w to nie bawi, woli ciąć... czy ja wiem czy to lepiej...
Trudno powiedzieć, czy lepiej ......czasy się zmieniły i nie trudno tego zauważyć: obecnie pojawia się już ogromny problem u kobiet z zajściem w ciążę, potem z samym donoszeniem - trudności te dotyczą kobiet dbających o siebie, leczących się itp i to samo z samymi porodami oraz metodami. Dużą zmianą jest również samo podejście do człowieka oraz do wykonywanego zawodu, kiedyś było mniej nafaszerowane materializmem, obecnie spotkałam się z podjeściem lekarzy, którzy namawiali pierworódki koniecznie na cesarskie cięcie wykonywane w prywatnych klinikach gdzie sami pracowali z racji " podobno " dużej wagi dziecka ponad 4 kg -rzeczywistość wyglądała inaczej bo dziecko nie przekraczało takiej wagi po porodzie a mama miała szczuplejszy portfel o ok 9 tys złotych

o vaccum też słyszałam i faktycznie mniej inwazyjna metoda - co by nie była za metoda porodu najważniejszy powinien być profesjonalizm i poważne podejście do wykonywanje pracy
__________________
Mariolka
Hally_berry jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-16, 15:38   #41
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: odnosnie USG

Cytat:
Napisane przez 83monia Pokaż wiadomość
kleszcze to nie przezytek. vaccum jest łatwiejsze w uzytku, kleszczami ciezej operowac i naprawde dobry lekarz połoznik może wykonywac taką ingerencję. byc moze dlatego po kleszczach dzieci czesto sa posiniaczone i z wygieta czaszka a po vaccum rzadko...

ponadto spotkalam sie nawet z opisami ze kiedys polozna potrafila odwrócic malucha (w trakcie albo duzo przed porodem) ktory byl skierowany nozkami. teraz jakos nikt sie w to nie bawi, woli ciąć... czy ja wiem czy to lepiej...
Nie jest tak, że się nie próbuje. Zaleca się np. ćwiczenia aby pomóc maluchowi się obrócić. W trakcie porodu to chyba obrócenie dziecka jest niemożliwe gdyż jest ono już zbyt nisko. Poza tym nie wiem czy masz takie doświadczenie, mój synek obrócił się w 34 tc i to baaaaardzo boli. Nie wyobrażam sobie obracania dziecka w 40 tc....
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-01-17, 06:41   #42
zzielono
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 11
Dot.: odnosnie USG

kazda z was inaczej pisze. jedne, ze w 20tyg tzn. usg polowkowe to usg prenatalne, inne pisza, ze usg prenatalne jest bezplatne dla osob powyzej 35roku zycia, chyba ze wystepuja wskazania i jest skierowanie od lekarza,
<b>83monia</b> napisala: "<i>w pl standardem jest tzw. połówkowe usg (w polowie ciazy) podczas ktorego bada sie wlasnie przeplyw krwii, zastawki,(...). oddzielnie idzie sie na badania prenatalne. Zadaniem badań prenatalnych jest wykrycie chorób wrodzonych i genetycznych takich jak zespół Downa, wady cewy nerwowej, nieprawidłowości chromosomów.</i>"
i wlasnie o te badania pytalam, wiec wychodzi na to, ze nie sa standardem w PL, i nie KAZDA ciezarna je robi!! dlatego zdecydowalam, ze wybiore sie prywatnie do pl ginekologa i wykona mi on USG polowkowe.
rozmawialam z polozna pl, ktora tutaj pracuje, i jak pisalam wczesniej, to usg nie jest obowiazkowe, kolo 10-12 tyg ma sie usg, zeby ustalic jak dlugo sie jest w ciazy, nastepnego moze nie byc nawet do konca ciazy, chyba ze polozna stwierdzi jakies nieprawidlowosci, wowczas kieruje ciezarna na usg.
zzielono jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-18, 14:31   #43
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: odnosnie USG

Cytat:
Napisane przez zzielono Pokaż wiadomość
rozmawialam z polozna pl, ktora tutaj pracuje, i jak pisalam wczesniej, to usg nie jest obowiazkowe, kolo 10-12 tyg ma sie usg, zeby ustalic jak dlugo sie jest w ciazy, nastepnego moze nie byc nawet do konca ciazy, chyba ze polozna stwierdzi jakies nieprawidlowosci, wowczas kieruje ciezarna na usg.
Dla mnie to co napisałaś jest lekko bez sensu - jak się nie wie "ile się jest w ciąży" to skąd się wie, że akurat między 10 a 12 tygodniem? USG na tym etapie służy określeniu przypuszczalnego terminu porodu oraz właśnie pomiarowi grubości fałdu karkowego czy jak mu tam aby określić prawdopodobieństwo ZD.

I po drugie - jak położna ma stwierdzić nieprawidłowości bez badań, po głębokim spojrzeniu w oczy matki? To już nie te czasy, bada się przede wszystkim kontrolnie aby w miarę możliwości pomóc dziecku i matce. Badanie ginekologiczne może (nie musi) wykryć nieprawidłowości ale u matki, u dziecka położna nic nie wykryje przez macanie brzucha.

Oczywiście każdy może się badać i nie badać, zależy od podejścia.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-19, 07:20   #44
zzielono
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 11
Dot.: odnosnie USG

Klarissa, tutaj gdzie mieszkam (Belgia) wystarczy zrobic test ciazy, taki z drogerii, wyjda dwie kreski to zapisujesz sie do poloznej, i wg ostatniej miesiaczki wylicza Ci kiedy powinnas isc na to pierwsze usg, ktore wykonuje sie miedzy 10 a 12 tyg. i na tym usg okresla Ci ile faktycznie jestes w ciazy i kiedy masz termin porodu. jest mozliwosc zrobienia dodatkowego badania usg, platnego, podczas ktorego mierzy sie ta grubosc faldu...
jestem w 18 tyg, i mialam do tej pory, to pierwsze usg, badanie cisnienia co cztery tyg, raz badanie krwi, grupe krwi, czy mam/mialam HIV, Kiłe, rozyczke. moze gdybym mialam silne bole dolu brzucha, wtedy polozna wyslalaby mnie na usg dodatkowe, nie wiem nie mialam takiej sytuacji do tej pory. zaznaczam, ze to moja pierwsza ciaza, wiec nie wiem czy to powinno wygladac inaczej.
co ja moge wiecej zrobic? jade prywatnie na usg, (ok. 120km) bo chyba jak kazda przyszla mama, boje sie troche, i chce zobaczyc to malenstwo.. i uslyszec ze dobrze sie rozwija.
zzielono jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-20, 13:35   #45
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: odnosnie USG

Cytat:
Napisane przez zzielono Pokaż wiadomość
Klarissa, tutaj gdzie mieszkam (Belgia) wystarczy zrobic test ciazy, taki z drogerii, wyjda dwie kreski to zapisujesz sie do poloznej, i wg ostatniej miesiaczki wylicza Ci kiedy powinnas isc na to pierwsze usg, ktore wykonuje sie miedzy 10 a 12 tyg. i na tym usg okresla Ci ile faktycznie jestes w ciazy i kiedy masz termin porodu. jest mozliwosc zrobienia dodatkowego badania usg, platnego, podczas ktorego mierzy sie ta grubosc faldu...
Rozumiem.
To wcale nie jest tak tragicznie jak się na początku wydawało.

Cytat:
jestem w 18 tyg, i mialam do tej pory, to pierwsze usg, badanie cisnienia co cztery tyg, raz badanie krwi, grupe krwi, czy mam/mialam HIV, Kiłe, rozyczke. moze gdybym mialam silne bole dolu brzucha, wtedy polozna wyslalaby mnie na usg dodatkowe, nie wiem nie mialam takiej sytuacji do tej pory. zaznaczam, ze to moja pierwsza ciaza, wiec nie wiem czy to powinno wygladac inaczej.
co ja moge wiecej zrobic? jade prywatnie na usg, (ok. 120km) bo chyba jak kazda przyszla mama, boje sie troche, i chce zobaczyc to malenstwo.. i uslyszec ze dobrze sie rozwija.
Wiesz co u nas z badań więcej jest tylko krew i mocz co miesiąc, na początku ciąży dodatkowo cukier i TSH, badanie cukru pod kątem cukrzycy ciążowej ale to po połowie ciąży już, to usg "połówkowe" można sobie zrobić prywatnie, kiłę, różyczkę, hiv też robią. I na koniec ciąży wymaz w kierunku paciorkowca. Dodatkowo dla chętnych dentysta i okulista, wymazy z cewki moczowej i odbytu.

Po prostu wielu lekarzy robi usg co miesiąc na wizycie bo mają aparaty, słuchają wtedy serca płodu, a jeśli aparaty są nowsze to mogą pomierzyć malucha, oglądnąć czy wszystko jest ok.

Ja myślę, że jak sobie zrobisz usg połówkowe i wszystko będzie ok to wystarczy.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-27, 23:00   #46
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 52 423
Dot.: odnosnie USG

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Rozumiem.
To wcale nie jest tak tragicznie jak się na początku wydawało.

Wiesz co u nas z badań więcej jest tylko krew i mocz co miesiąc, na początku ciąży dodatkowo cukier i TSH, badanie cukru pod kątem cukrzycy ciążowej ale to po połowie ciąży już, to usg "połówkowe" można sobie zrobić prywatnie, kiłę, różyczkę, hiv też robią. I na koniec ciąży wymaz w kierunku paciorkowca. Dodatkowo dla chętnych dentysta i okulista, wymazy z cewki moczowej i odbytu.

Po prostu wielu lekarzy robi usg co miesiąc na wizycie bo mają aparaty, słuchają wtedy serca płodu, a jeśli aparaty są nowsze to mogą pomierzyć malucha, oglądnąć czy wszystko jest ok.

Ja myślę, że jak sobie zrobisz usg połówkowe i wszystko będzie ok to wystarczy.
Tak naprawdę to jaki jest standardowy zestaw badań - to zależy od lekarza.
Jestem drugi raz w ciąży, obecnie pod opieką czwartego ginekologa (z różnych przyczyn) i gdybym np. sama nie zadbała o badania TSH, nie wiedziałabym, że mam je obecnie na poziomie prawie 5 - żaden lekarz mi go nie zlecał, sama je wykonuję.
Mój pierwszy ginekolog kazał mi badań wszystko, cmv i tokso nawet przed zajściem, hivy nie hivy - wszystko. Obecny lekarz każde badać HIV i żółtaczki dopiero pod koniec ciąży. Za to zrobił mi już teraz wymaz na czystość pochwy, żeby sprawdzić, czy nie ma jakiegoś paskuda, który mógłby być np. przyczyną infekcji (czy w dalszej konsekwencji odejścia wód). Co lekarz, to standardy.

Dlatego ja uważnie śledzę ten dokument, który podesłałam (a który wzięłam od Mam V-VI 2012) o standardach opieki nad ciężarną i staram się mieć wszystkie potrzebne badania. Jak się skończy sezon grypowy, idę do internistki, a jak napełni się portfel - do dentysty na przegląd.

O tym USG już nawet nie piszę, bo naprodukowałam tu tyle postów o tym, że w Polsce są minimum 2 USG - w 12 i 20 tygodniu, zwał jak zwał czy prenatalne czy nie, ale są, że już mi się nie chce.

Edytowane przez ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91
Czas edycji: 2013-01-27 o 23:02
ecd9a68db8379fc22aec14635aa2645aca7c721b_6070dc99c9f91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-29, 12:14   #47
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Smile Dot.: odnosnie USG

Masz rację, że ginekolodzy mają różne standardy. Ja sama zmieniałam w 28 tygodniu ciąży bo pani nie raczyła mi zapisywać żadnych innych badań poza morfologią i moczem... Czekałam, czekałam, robiłam na koszt własny, ale w końcu mnie to zirytowało Tym bardziej, że również czekam na 2 dziecko i pamiętam, ile i czego robiłam za pierwszym razem
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-30, 00:47   #48
acha131321
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 351
Dot.: odnosnie USG

[1=ecd9a68db8379fc22aec146 35aa2645aca7c721b_6070dc9 9c9f91;38892441]Tak naprawdę to jaki jest standardowy zestaw badań - to zależy od lekarza.
Jestem drugi raz w ciąży, obecnie pod opieką czwartego ginekologa (z różnych przyczyn) i gdybym np. sama nie zadbała o badania TSH, nie wiedziałabym, że mam je obecnie na poziomie prawie 5 - żaden lekarz mi go nie zlecał, sama je wykonuję.
Mój pierwszy ginekolog kazał mi badań wszystko, cmv i tokso nawet przed zajściem, hivy nie hivy - wszystko. Obecny lekarz każde badać HIV i żółtaczki dopiero pod koniec ciąży. Za to zrobił mi już teraz wymaz na czystość pochwy, żeby sprawdzić, czy nie ma jakiegoś paskuda, który mógłby być np. przyczyną infekcji (czy w dalszej konsekwencji odejścia wód). Co lekarz, to standardy.

Dlatego ja uważnie śledzę ten dokument, który podesłałam (a który wzięłam od Mam V-VI 2012) o standardach opieki nad ciężarną i staram się mieć wszystkie potrzebne badania. Jak się skończy sezon grypowy, idę do internistki, a jak napełni się portfel - do dentysty na przegląd.

O tym USG już nawet nie piszę, bo naprodukowałam tu tyle postów o tym, że w Polsce są minimum 2 USG - w 12 i 20 tygodniu, zwał jak zwał czy prenatalne czy nie, ale są, że już mi się nie chce.[/QUOTE]



a ja narzekałam, że mój lekarz przy każdej wizycie zleca mi kolejne badania..ale czytając Twój post otwieram szeroko oczy i zaczynam doceniać to co mam (a własciwie z czego mogę korzystać). Na początku przy pierwszej wizycie dostałam standardowo badanie krwi i moczu, cukier oraz badanie na obecność HIV, różyczkę, TSH, żółtaczkę; później wymazy, posiewy moczu (już 2 razy) oraz kolejne badanie krwi i moczu; za każdym razem usg trochę mnie to denerwowało, że muszę urywać się z pracy i przejechać kilkadziesiąt kilometrów.
Jestem w 20tc i byłam na 5 wizytach, teraz idę na połówkowe i też jest refundowane
Nie wiem z czego wynikają te wszystkie różnice teoretycznie mieszkamy w jednym Państwie i powinno nam się należeć to samo, a jednak w każdym mieście podejście jest zupełnie inne.. lekarz, który prowadzi moją ciążę nie ma prywatnego gabinetu i może dlatego sytuacja wygląda tak a nie inaczej. I oby takie zachowania były u nas coraz częściej standardem, bo przecież na to pracujemy...
acha131321 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Poczekalnia - będę mamą


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:15.