Picie zielonej herbaty a ciąża - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem > Poczekalnia - będę mamą

Notka

Poczekalnia - będę mamą Forum dla przyszłych rodziców. Poczekalnia - będę mamą to miejsce, w którym podzielisz się tematami związanymi z oczekiwaniem na potomstwo.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-01-02, 10:27   #1
new_look
Przyczajenie
 
Avatar new_look
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 20
Question

Picie zielonej herbaty a ciąża


Cześć dziewczyny Uwielbiam zieloną herbatę!
I tu pojawia się moje pytanie, dlatego że spotkałam się z dwoma odmiennymi opiniami na temat jej picia w ciąży. Jedna mówi, że można ją pić bez ograniczeń, druga, że w nadmiarze szkodzi tak samo jak kawa, ponieważ zawiera kofeinę.
A Wy co o tym sądzicie? Słyszałyście/czytałyście coś na ten temat?
new_look jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 10:50   #2
ObserwujeCie
Wtajemniczenie
 
Avatar ObserwujeCie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: To tu, to tam
Wiadomości: 2 021
Dot.: Picie zielonej herbaty a ciąża

Pić bez ograniczeń nie można właśnie ze względu na zawartość kofeiny/teiny.

Dzienna dawka dopuszczalna 200 -300 mg w zależności od badań.

"Powyżej tej dawki zwiększa się ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka ? hamuje aktywność hormonu wzrostu, wzrasta ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu oraz wystąpienia bezdechu u noworodka"

Jakoś nie widzę tu miejsca na sprzeczne opinie.

---------- Dopisano o 11:50 ---------- Poprzedni post napisano o 11:46 ----------

A w zależności od rodzaju i sposobu zaparzania filiżanka herbaty zielonej 35-75 mg. Ale pamiętaj żeby sobie zsumować kofeinę z kawy i innych np czekolady i kakao (też mają ! ) tu masz przykładową listę:

http://dietadlazdrowia.pl/artykuly/e...aciel/414.html

W sieci można też kupić zielone herbaty bez kofeiny, nie koniecznie w pl, ale na ebayu czy przez znajomych w UK na 100 % to tak na pocieszenie.
__________________
Dziedzic

Edytowane przez ObserwujeCie
Czas edycji: 2013-01-02 o 10:52 Powód: dodany cytat
ObserwujeCie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 10:59   #3
new_look
Przyczajenie
 
Avatar new_look
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 20
Dot.: Picie zielonej herbaty a ciąża

O kurczę... Dzięki wielkie ObserwujeCie!

Kawy nie piję, więc muszę jedynie uważać na czekoladę i herbatę. Wypijam 2 filiżanki liściastej zielonej herbaty dziennie, w tym druga jest z drugiego parzenia.

Edytowane przez new_look
Czas edycji: 2013-01-02 o 11:03
new_look jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 11:18   #4
ObserwujeCie
Wtajemniczenie
 
Avatar ObserwujeCie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: To tu, to tam
Wiadomości: 2 021
Dot.: Picie zielonej herbaty a ciąża

A tyle to spokojnie można pić Więc bez stresu !
__________________
Dziedzic
ObserwujeCie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 12:55   #5
Nue
Rozeznanie
 
Avatar Nue
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 802
Dot.: Picie zielonej herbaty a ciąża

Zielona herbata ma dużo antyoksydantów, które unieczynniają kwas foliowy, dlatego picie jej we wczesnej ciąży może być szkodliwe.
__________________
Tugeza.

Nue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 14:59   #6
Patrilla
Zakorzenienie
 
Avatar Patrilla
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 5 725
Dot.: Picie zielonej herbaty a ciąża

dobra nie popadajmy w skrajności 1 kubek lub dwie filiżanki wątpię by zaszkodziły ludzie sobie innymi rzeczami dużo bardziej szkodzą a raczej dziecku w ciąży ...
__________________
Apolonia rośnie poza brzuchem od 03.09.2007'
Bruno dołączył do nas 28.02.2011'
Patrilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 18:05   #7
ObserwujeCie
Wtajemniczenie
 
Avatar ObserwujeCie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: To tu, to tam
Wiadomości: 2 021
Dot.: Picie zielonej herbaty a ciąża

Cytat:
Napisane przez Nue Pokaż wiadomość
Zielona herbata ma dużo antyoksydantów, które unieczynniają kwas foliowy, dlatego picie jej we wczesnej ciąży może być szkodliwe.

A ciekawe info, rzeczywiście poszperałam w necie i znalazłam co nieco.


"Galusan epigallokatechiny (EGCG) jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. EGCG ma właściwości profilaktyczne w celu zapobiegania rozwojowi komórek nowotworowych. Ta bardzo cenna właściwość niestety ma poważną wadę. EGCG blokuje metabolizm kwasu foliowego. A wszystkie komórki, nie tylko komórki nowotworowe, potrzebują kwasu foliowego do prawidłowego wzrostu.
W wieloczynnikowej analizie regresji przeprowadzonej przez M. Shiraishi i wsp (2008) z Uniwersytetu w Tokio wykazano, że wysokie spożycie zielonej herbaty może obniżyć stężenia kwasu foliowego w surowicy krwi w czasie ciąży.

Dodatkowo badanie Correa’s A i wsp. z National Center for Environmental Health (USA) opublikowane w 2000 r. wykazało powiązanie między piciem herbaty przez ciężarne a rozszczepem kręgosłupa u ich płodu. Kobiety, które piły więcej niż trzy filiżanki herbaty dziennie, rodziły prawie trzy razy częściej dziecko z rozszczepem kręgosłupa. Galusan epigallokatechiny obniża stężenie kwasu foliowego we krwi matki, a tym samym może przyczyniać się do wad rozwojowych u dziecka.
Ta informacja z pewnością skłoni kobiety w ciąży do refleksji. Ciężarne powinny zrezygnować z picia zielonej herbaty przez 6 miesięcy przed planowanym zapłodnieniem oraz w pierwszym trymestrze ciąży (a więc w okresie kiedy zażywają preparaty kwasu foliowego)."

http://www.ekorodzice.pl/herbata-w-c...40,93,998.html

Czyli z umiarem
__________________
Dziedzic
ObserwujeCie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-01-02, 20:21   #8
paolinek
Raczkowanie
 
Avatar paolinek
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Londyn
Wiadomości: 56
Dot.: Picie zielonej herbaty a ciąża

Jestem w szoku ja bez zielonej herbaty nie umiem funkcjonować. Uwielbiam . A tu teraz się okazuje że może zaszkodzić ciąży
paolinek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-03, 08:49   #9
Patrilla
Zakorzenienie
 
Avatar Patrilla
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 5 725
Dot.: Picie zielonej herbaty a ciąża

no ale jeśli suplementujemy się kwasem foliowym? niebezpieczeństwo jest zmniejszone
ObserwujeCie bardzo dziękuję za te info (ale sobie tak myślę badania robione w usa, a tam nie ma zwyczaj suplementacji chyba tak jak w PL?)
__________________
Apolonia rośnie poza brzuchem od 03.09.2007'
Bruno dołączył do nas 28.02.2011'
Patrilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-03, 09:29   #10
ObserwujeCie
Wtajemniczenie
 
Avatar ObserwujeCie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: To tu, to tam
Wiadomości: 2 021
Dot.: Picie zielonej herbaty a ciąża

Cytat:
Napisane przez Patrilla Pokaż wiadomość
no ale jeśli suplementujemy się kwasem foliowym? niebezpieczeństwo jest zmniejszone
ObserwujeCie bardzo dziękuję za te info (ale sobie tak myślę badania robione w usa, a tam nie ma zwyczaj suplementacji chyba tak jak w PL?)
Jest zalecana suplementacja do dawki nawet większej niż w pl. (dla kobiet w ciąży określono je na 450 µg (Polska) – 600 µg (USA). Pomijając już fakt że w USA jest obowiązek suplementacji części żywności tym kwasem np mąki. Poza tym suplementacja nie ma znaczenia gdyż jeśli coś "blokuje metabolizm kwasu foliowego" to nie ma znaczenia ile się go zje, skoro jest nie metabolizowany. Jak widać badania mówią o ilości powyżej 3 filiżanek dziennie i konkretnych momentach w ciąży więc chyba można się na ten czas ograniczyć.
__________________
Dziedzic
ObserwujeCie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-03, 09:43   #11
Patrilla
Zakorzenienie
 
Avatar Patrilla
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 5 725
Dot.: Picie zielonej herbaty a ciąża

aha czyli blokuje, a nie zmniejsza wchłanialność - bardzo Ci dziękuję za info lubie takie rzeczy wiedzieć
__________________
Apolonia rośnie poza brzuchem od 03.09.2007'
Bruno dołączył do nas 28.02.2011'
Patrilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-01-06, 13:19   #12
czarnamadonna1982
Zakorzenienie
 
Avatar czarnamadonna1982
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 5 509
Dot.: Picie zielonej herbaty a ciąża

ja pilam zielona herbatei nic sie nei stalo
czarnamadonna1982 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-09, 11:50   #13
scarlett26
Zakorzenienie
 
Avatar scarlett26
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 9 934
Dot.: Picie zielonej herbaty a ciąża

Cytat:
Napisane przez czarnamadonna1982 Pokaż wiadomość
ja pilam zielona herbatei nic sie nei stalo
No ale mogło - widać miałaś farta. Nie każdy ma.
__________________
"The past is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift. That is why it is called the present" Anon.


- 100/2017 (28304 strony)
- 143/2018 (35435 strony)
- 45/2019 (9833 strony)
scarlett26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-09, 21:37   #14
elaine-blath
Zakorzenienie
 
Avatar elaine-blath
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 9 904
GG do elaine-blath
Dot.: Picie zielonej herbaty a ciąża

ObserwujeCie: dzieki za link do artykułu
__________________
Zawsze i na wieczność uczyńmy z życia święto

https://instagram.com/rudymspojrzeniem
http://www.rudymspojrzeniem.pl

Galeria pazurkowa:
https://wizaz.pl/forum/showpost.php?...postcount=1692
elaine-blath jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-10, 12:49   #15
wrily_curly
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 645
Dot.: Picie zielonej herbaty a ciąża

Kocham argumenty pt. ja tak robiłam i nic się nie stało. To chlejmy wszyscy alkohol w ciąży, też znam takie patologie, że potem kobieta urodziła i nic nie było dziecku. Czyli wolno. Moja ciotka, można nawet powiedzieć że z klasy wyższej, całą ciążę wesoło przekopciła. I dziecko zdrowe. Czy o czymkolwiek to świadczy?
Boże.

Z tego, co pamiętam ze studiów, to kwestia rozszczepów to pierwsze kilka tygodni ciąży, 10 czy 12. Więc jeśli w tym czasie zaistnieje jakiś czynnik,który zakłóci łączenie się tkanek to może dojść do różnych rozszczepów (bo w końcu są też rozszczepy w obrębie twarzy (wargi, podniebienie itd. czy w obrębie ucha). Potem się zrasta i oczywiście to nie oznacza, że można robić wszystko bo potem rozwijają się inne narządy i układy.

Kiedy ja w ciąży miałam specjalną potrzebę np. herbaty to oczywiście robiłam to od święta i parzyłam dość słabą. Jeśli jesteś wielbicielką herbaty to może spróbuj czegoś takiego jak roiboos, całkowicie bezpieczne bo bez kofeiny czy teiny i innych rzeczy (bo to de facto nie jest herbata ale jakiś afrykański krzew), bardzo ciekawy smak. W rossmanach są na bank, pychota. Ja piję tego dużo, piłam w ciąży i przy karmieniu kontynuuję. Bardzo lubię też zioła - rumianek, melisa itd., ale tu trzeba wiedzieć, które można i znać ewentualne konsekwencje. I nie przestraszyć się, jak brzuch przedrzemie po melisie calutki dzień (przy karmieniu piersią szklanka melisy dla mamy to potem zbawienie dla chorego czy obolałego niemowlaka, po szczepieniu, przy kolkach czy ząbkowaniu).

Tak czy inaczej - nic nie zastąpi myślenia na pewno nie jesteś lekkomyślna i będziesz potrafiła dostosować swoje nawyki do nowej sytuacji.
wrily_curly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-10, 13:49   #16
scarlett26
Zakorzenienie
 
Avatar scarlett26
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 9 934
Dot.: Picie zielonej herbaty a ciąża

Cytat:
Napisane przez wrily_curly Pokaż wiadomość
Kocham argumenty pt. ja tak robiłam i nic się nie stało. To chlejmy wszyscy alkohol w ciąży, też znam takie patologie, że potem kobieta urodziła i nic nie było dziecku. Czyli wolno. Moja ciotka, można nawet powiedzieć że z klasy wyższej, całą ciążę wesoło przekopciła. I dziecko zdrowe. Czy o czymkolwiek to świadczy?
Boże.

Z tego, co pamiętam ze studiów, to kwestia rozszczepów to pierwsze kilka tygodni ciąży, 10 czy 12. Więc jeśli w tym czasie zaistnieje jakiś czynnik,który zakłóci łączenie się tkanek to może dojść do różnych rozszczepów (bo w końcu są też rozszczepy w obrębie twarzy (wargi, podniebienie itd. czy w obrębie ucha). Potem się zrasta i oczywiście to nie oznacza, że można robić wszystko bo potem rozwijają się inne narządy i układy.

Kiedy ja w ciąży miałam specjalną potrzebę np. herbaty to oczywiście robiłam to od święta i parzyłam dość słabą. Jeśli jesteś wielbicielką herbaty to może spróbuj czegoś takiego jak roiboos, całkowicie bezpieczne bo bez kofeiny czy teiny i innych rzeczy (bo to de facto nie jest herbata ale jakiś afrykański krzew), bardzo ciekawy smak. W rossmanach są na bank, pychota. Ja piję tego dużo, piłam w ciąży i przy karmieniu kontynuuję. Bardzo lubię też zioła - rumianek, melisa itd., ale tu trzeba wiedzieć, które można i znać ewentualne konsekwencje. I nie przestraszyć się, jak brzuch przedrzemie po melisie calutki dzień (przy karmieniu piersią szklanka melisy dla mamy to potem zbawienie dla chorego czy obolałego niemowlaka, po szczepieniu, przy kolkach czy ząbkowaniu).

Tak czy inaczej - nic nie zastąpi myślenia na pewno nie jesteś lekkomyślna i będziesz potrafiła dostosować swoje nawyki do nowej sytuacji.
Zgadzam się z Tobą, mnie też taka argumentacja strasznie wkurza.

Ale, ale - jest jeszcze inna kwestia. We wszystkich ciężarówkowych gazetkach i książkach ciągle tylko o tych rozszczepach - a to tylko jedna z funkcji kwasu foliowego. Pełni też np. bardzo ważną rolę w produkcji krwi, a o tym się już nie mówi.

Zatem totalnie nie rozumiem podejścia, że jestem w ciąży i coś zjem, co z tego, że to zakazane, jak tylko trochę to nie zaszkodzi. Hola, a czy wiesz jaka jest bezpieczna dawka? Skąd masz pewność, że akurat w tej ociupinie niedozwolonego żarcia, którą jesz nie ma bakterii, która uszkodzi mózg dziecka?
__________________
"The past is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift. That is why it is called the present" Anon.


- 100/2017 (28304 strony)
- 143/2018 (35435 strony)
- 45/2019 (9833 strony)
scarlett26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-12, 20:58   #17
Makrela w kapeluszu
Raczkowanie
 
Avatar Makrela w kapeluszu
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 465
Dot.: Picie zielonej herbaty a ciąża

kurka, to się podłamałam. piję zieloną codziennie- 1 kubek. od innych herbat mnie odrzuca, ta jako jedna z nielicznych 'wchodzi' a tu taka informacja ... muszę powaznie ograniczyc! mam nadz ze nie za pozno (jestem gdzie w 6, moze 8 tc)
__________________
Nie ma brzydkich kobiet, sa tylko niezadbane
C. Chanel


Haneczka 22/08
Makrela w kapeluszu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Poczekalnia - będę mamą


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:06.