Czy ktoś jeszcze korzysta z klisz? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-03-29, 09:39   #1
czarno_biala1987
Raczkowanie
 
Avatar czarno_biala1987
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 232

Czy ktoś jeszcze korzysta z klisz?


Dziewczyny (i chłopaki), a co z fot. analogową? Uprawia ją ktoś jeszcze w tych scyfryzowanych czasach?

Podzielcie swoimi spostrzeżeniami, może macie jakiś dobry punkt, w którym wywołujecie?

Ja wypróbowałam w ostatnim czasie Foto-lwowska (Wrocław). Nie zachwycili mnie niestety, mają drogo i jakaś obsługa dziwna, nieraz pracownicy byli tak zajęci rozmową, że czułam się jak nieproszony gość...

Teraz testuję Pod Dachem na Komandorskiej, ale na opinie za wcześnie. Wygląda na to, że mają jeszcze drożej, ale może są warci swoich cen.


A poza tym, co fotografujecie analogiem? I jakim? Ja mam teraz Pentaxa (pożyczonego), wydaje się, ze bardzo dobry sprzęt, choć wiadomo, system pracy na analogu jest diametralnie inny, ciężko sie fotografuje, zwłaszcza bez światłomierza, trzeba targać ze sobą cyfrę...
__________________
czarno_biala1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-30, 07:27   #2
bierdonka
Wtajemniczenie
 
Avatar bierdonka
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: jestem czarownica wiec pewnie gdzies latam na miotle...
Wiadomości: 2 048
Dot.: Czy ktoś jeszcze korzysta z klisz?

bardzo wiele osób korzysta
a co do labów, ja co prawda z Poznania, ale mogę doradzić wywoływanie klisz samemu - przy fotografii czarno-białej koszty nie są aż takie duże, a wystarczy wywoływacz, utrwalacz, ocet, do tego miarka i koreks i można własną ciemnię w łazience stworzyć

Zaś robienie zdjęć analogiem wcale takie trudne nie jest - jeśli ciężko Ci ustawić parametry, istnieje taki archaiczny wynalazek, jak tablice naświetleń - z nimi przy amatroskiej fotografii powinno Ci się łatwiej fotografować. Poza Tym większość lustrzanek analogowych (poza tymi baardzo starymi) jednak światłomierz ma (nawet Zenity, które można dostać za śmieszne pieniądze na allegro - chociaż z nimi trzea uważać, żeby nie by to raczej światłomierz selenowy)

Edytowane przez bierdonka
Czas edycji: 2012-03-30 o 07:31
bierdonka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-30, 14:44   #3
kadziula
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 11
Dot.: Czy ktoś jeszcze korzysta z klisz?

Ja mam cały czas dwie klisze, które mają... około 20-stu lat! Są to zdjęcia mnie małej i rodziców znad morza. Chciałabym je kiedyś wywołać, ale jak dotąd nie było gdzie - nie ta technologia, nie to, nie tamto...
kadziula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-30, 17:37   #4
czarno_biala1987
Raczkowanie
 
Avatar czarno_biala1987
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 232
Dot.: Czy ktoś jeszcze korzysta z klisz?

Mogą Ci wyjść z tego przedziwne rzeczy. Wywołaj!

Ja jakoś nie widzę siebie mieszającej te wszystkie płyny, spędziłam rok w ciemni rentgenowskiej i przyznam, że na samo wspomnienie tego smrodu i ciemności robi mi się niedobrze... Ale jeśli ktoś lubi

---------- Dopisano o 18:37 ---------- Poprzedni post napisano o 18:36 ----------

A macie jakieś ulubione marki filmów? Ja miałam tylko Fuji - ponoć uwydatniają zielenie, no i prawda, czarna koszulka wyszła zielonkawa ;p
__________________
czarno_biala1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-01, 12:18   #5
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Czy ktoś jeszcze korzysta z klisz?

Cytat:
Napisane przez czarno_biala1987 Pokaż wiadomość
Ja jakoś nie widzę siebie mieszającej te wszystkie płyny, spędziłam rok w ciemni rentgenowskiej i przyznam, że na samo wspomnienie tego smrodu i ciemności robi mi się niedobrze... Ale jeśli ktoś lubi
Nie żartuj, przecież to jest najlepsze - jak samodzielnie decydujesz jak zdjęcie ma wyglądać. Czy odpowiada Ci robienie zdjęć na zasadzie "masz tu kartę, obrób mi jakoś te zdjęcia"? Robienie na filmie i oddawanie gdzieś jest tym samym .
Cytat:
A macie jakieś ulubione marki filmów? Ja miałam tylko Fuji - ponoć uwydatniają zielenie, no i prawda, czarna koszulka wyszła zielonkawa ;p
No właśnie o tym mowa, to nie film jest "dziwny", tylko laboratorium zrobiło ""po swojemu" - czyli albo "bez korekty", albo z korektą wymyśloną przez laboranta (lub automat).

Poza tym "tru-hardkor-fotografersi" robią tylko cz-b, i jak mają natchnienie, to zajmują łazienkę na pół dnia ( i całą noc), aby siedzieć w ciemności i wąchać opary chemii
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-03, 13:36   #6
czarno_biala1987
Raczkowanie
 
Avatar czarno_biala1987
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 232
Dot.: Czy ktoś jeszcze korzysta z klisz?

To na pewno nie wina labu, filmy fuji od zawsze miały tendencję do podbijania zielieni, stąd zielone opakowania. Tak jak kodak żółty a Agfa czerwony to wszystko dzieje się z zamysłu producentów. W czasach gdy klisza była jedynym nośnikiem, profesjonaliści potrzebowali jak najwięcej możliwości ingerowania w otrzymany obraz. Stąd pomysł, by dla różnych zastosowań robić różne filmy
__________________
czarno_biala1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-04, 10:24   #7
haiiro
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 63
Dot.: Czy ktoś jeszcze korzysta z klisz?

Co prawda nie z klisz, a z filmów
Aktywnie korzystam z moich dwóch zabaweczek, cyfrówka jakoś mnie nie pociąga. Chociaż ja akurat jestem w takim wieku, że powinna

Problem z samodzielnym wywoływaniem jest taki, że jeśli wywołuje się dużo i kolorowo, to po prostu jest to nieopłacalne. Fajną rzeczą jest natomiast wywoływanie pojedynczych zdjęć samemu, np ze szklanej płyty, ale to naprawdę trzeba zapaleńca

No to może pochwalcie się czym pstrykacie
haiiro jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-04-04, 10:34   #8
haiiro
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 63
Dot.: Czy ktoś jeszcze korzysta z klisz?

Co prawda nie kliszą, a filmem

Osobiście wolę Kodaki, szczególnie te od 400 wzwyż -- lekko przeforsowane dają dość ciekawe efekty. No i niezawodna Superia 200 przewinięta na lewą stronę
Szczerze mówiąc jeśli ktoś wywołuje dużo i kolorowo to przy amatorskim pstrykaniu jest to zwyczajnie nieopłacalne. Co innego zamknąć się w ciemni ze szklaną płytą -- to to taaak

Może ktoś się pochwali czym pstryka?
haiiro jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-04, 19:52   #9
Darkoz
Zakorzenienie
 
Avatar Darkoz
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 4 785
Dot.: Czy ktoś jeszcze korzysta z klisz?

Pentax P50. Fajna sprawa, po pierwsze, efekt jest niespodzianką, po drugie, trzeba pomyśleć nad każdym zdjęciem, bo ma się tylko 36 klatek, nie jest to takie bezsensowne pstrykanie. Warto pofocić analogiem przed kupnem lustrzanki cyfrowej - gdybym nie wyjęła go z szuflady, nawet w pełni nie zdawałabym sobie sprawy, o co w tym wszystkim chodzi .
__________________

Darkoz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-04, 22:46   #10
haiiro
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 63
Dot.: Czy ktoś jeszcze korzysta z klisz?

jeny, jak nowoczesnością powiało

Moja flota [ta, której używam na co dzień] ogranicza się do Praktiki LTL 3 i Petriego TTL. Pełna mechanika, generalnie nie ma się co zepsuć. A oprócz tego do towarzystwa czasem dołącza Zenit B [tam to już naprawdę nie ma co zepsuć, wyjątkowo solidna konstrukcja] i Canon AV-1... ale to tylko od święta, elektronika w aparatach mnie przeraża
W kolejce na nareperowanie czeka Praktica MTL 5B, fajna, ze skośnym klinem... problem tkwi w czasach -- kupiłam i nie dotarła do domu sprawna
Marzy mi się Praktisix, ale na razie to odległa przyszłość. Body może i nie drogie, ale komplet szkiełek swoje niestety kosztuje...
haiiro jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:49.