Oczepiny ? Jest sens ? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Ceremonia i tradycja ślubna, weselna

Notka

Ceremonia i tradycja ślubna, weselna W tym miejscu możesz podzielić się widzą, jak zaplanować ceremonię ślubną. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu sali weselnej. Przypomnieć tradycje weselne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-07-30, 07:58   #1
jkasprzak
Raczkowanie
 
Avatar jkasprzak
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 31
Unhappy

Oczepiny ? Jest sens ?


Hej
jak uważacie:
wesele mam za rok, skromne na 45-50 osób z czego 10 to dzieci
Biorąc pod uwagę status gości to na oczepinach bedzie:
- dwie dorosłe dziewczyny (pod warunkiem, że brat przyjdzie z kimś ) + 2 dziewczynki w wieku 10 lat :P + ew. 2 dziewczynki w wieku 3 i 6 lat
- dwóch dorosłych chłopaków + 1 chłopiec w wieku 11 lat + chłopcy w wieku 4,4,7,2,2 lat

Ci najmniejsi pewnie nie bedą brać w tym udziału
Myślicie, że oczepiny dla dwóch par pają sens bytu ? W sumie to tradycja, ale kółko wokół rzucających trochę kulejące... :/
jkasprzak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-30, 09:48   #2
cranberry juice
ctrl alt delete
 
Avatar cranberry juice
 
Zarejestrowany: 2013-05
Lokalizacja: San Escobar
Wiadomości: 4 826
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

Czytałam gdzieś, że jak jest tylko jedna para, to zamiast rzucać przekazuje się welon i muchę - ale przy dwóch to już nie mam pojęcia
Masz wesele z tańcami czy tylko obiad? IMHO jak tylko obiad, to oczepiny faktycznie są bez sensu.
cranberry juice jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-30, 10:10   #3
acidka
Zakorzenienie
 
Avatar acidka
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 5 621
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

Ja bym sobie darowała.
__________________
kliknij i pomóż -> http://www.poomoc.pl/


mama 2015 i 2018
acidka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-31, 07:24   #4
jkasprzak
Raczkowanie
 
Avatar jkasprzak
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 31
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

Cytat:
Napisane przez cranberry juice Pokaż wiadomość
Czytałam gdzieś, że jak jest tylko jedna para, to zamiast rzucać przekazuje się welon i muchę - ale przy dwóch to już nie mam pojęcia
Masz wesele z tańcami czy tylko obiad? IMHO jak tylko obiad, to oczepiny faktycznie są bez sensu.
Mam wesele z tańcami do białego rana - tradycyjnie raczej
Przy dwóch parach pewnie sie robi oczepiny tylko śmiesznie to może wyglądać
no bo takie 10 letnie dzieci to raczej już jako zabawę mogą traktować
__________________
Znamy się od 7.02.2007
Zaręczeni od 7.02.2014
Ślub 3.09.2016
jkasprzak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-31, 12:58   #5
sQuaara
Zakorzenienie
 
Avatar sQuaara
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 34 671
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

to nie rzucaj welonem... zrób konkurss jakis dla Pan.. i 2druzyny, panny beda kierownikami druzyn, ktora wygrywa ta dostaje welon i analogicznie dla panów
a w ogole to proponuje Ci poszukać wątek PM 2016 i tam kosultować z grupa dziewczyn bo widze ze masz duzo wątpliwosci/pytan i zapału a temat na pytanie to robi sie tego dużo
__________________
mał(a)żonka
sQuaara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-31, 13:21   #6
201607040940
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 6 562
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

Darowałabym sobie.
201607040940 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-31, 14:03   #7
Orimonka
Raczkowanie
 
Avatar Orimonka
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 323
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

Myślę, że można zrobić fajne oczepiny z paroma parami Z rzucaniem welonu/bukietu i krawata/muchy może być śmiesznie, ale nie na tym oczepiny się kończą, można zrobić np. taką zabawę, że para młoda siedzi do siebie plecami na środku sali i ma w rękach jeden but współmałżonka i jeden swój, padają pytania od ludzi dotyczące waszego związku (jakieś np. kto głośniej beka, kto więcej je, itp) i para młoda na trzy-cztery podnosi do góry but osoby, którą uważa za spełniającą warunki pytania

Pomysłów jest sporo, może warto poszukać
Orimonka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-07-31, 14:17   #8
jkasprzak
Raczkowanie
 
Avatar jkasprzak
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 31
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

Zabawy weselne to co innego. Chodzi mi o sam fakt oczepin z rzucaniem welonu/krawata do gości stanu wolnego
Tradycja weselna o północy, która na każdym weselu się pojawiała (i chyba wszędzie )
A przez to, że zapraszamy tylko rodzinę i to tą bliższą, bez koleżanek i kolegów to są tylko dwie pary i dzieci do łapania a każde wesele na którym byłam miało spore kółko wokół rzucającej osoby więc dwie łapiące osoby + ew. dzieci to trochę ubogo....
__________________
Znamy się od 7.02.2007
Zaręczeni od 7.02.2014
Ślub 3.09.2016
jkasprzak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-31, 15:35   #9
kagadul
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 31
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

Tradycja tradycją, ale nic na siłę.
kagadul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-31, 20:43   #10
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

ja nie miałam oczepin, mimo, że panny były.
Mnie to nie bawi.

Na znanych mi oczepinach młodzi wręcz uciekali z sali i trzeba było prosić, by nie robili przykrości pannie młodej.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-08-02, 21:33   #11
lexis1306
Raczkowanie
 
Avatar lexis1306
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: lubelskie
Wiadomości: 367
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

My mieliśmy wesele na 35-40 osób (do tej pory nie policzylam ile przyszlo) i zrezygnowalismy z oczepin.
Były dwie pary w wieku "oczepinowym" i dzieciaki, więc uznaliśmy, że nie ma sensu. No ale my jesteśmy dziwolagi, bo na każdym weselu uciekalismy w czasie oczepin gdzie pieprz rośnie. A poza tym ja nie miałam welonu
ani bukietu (został w kościele), a mąż nie miał muchy, więc nie mieliśmy czym rzucać.
A tak poważnie, nie podoba mi się ta tradycja i uważam, że dwie pary to za mało, nic na siłę. Na Twoim miejscu oczepin nie robiłam.
Za to zabawy weselne mieliśmy i to akurat było ok.
lexis1306 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-09-04, 14:51   #12
Orimonka
Raczkowanie
 
Avatar Orimonka
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 323
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

Jak wiesz, że np. po welon będą skakać tylko dwie dziewczyny, ale np. są świetnymi kumpelami i będzie ubaw czy tak czy siak, to można zrobić, czemu nie przemyśl to pod kątem osób, które biorą udział, jak są rozrywkowe to będzie wesoło, jak raczej nieśmiałe i spokojne, to będzie to dla nich krępująca chwila

Co do oczepin i zabaw to chyba zależy od regionu, byłam na niejednym weselu, na którym właśnie o 12 w ramach oczepin były zabawy weselne nie chodzi mi o takie taneczne, ale jakieś konkurencje, przebieranki, te sprawy.
Orimonka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-14, 08:58   #13
LenaMonika
Przyczajenie
 
Avatar LenaMonika
 
Zarejestrowany: 2014-11
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk/Londyn
Wiadomości: 25
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

Orimonka ma rację- to nic nas przecież nie kosztuje więc nie zaszkodzi zrobić takie oczepiny chociaż dla kilku osób- po co im odbierać frajdę
LenaMonika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-14, 19:57   #14
201607040940
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 6 562
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

Cytat:
Napisane przez LenaMonika Pokaż wiadomość
Orimonka ma rację- to nic nas przecież nie kosztuje więc nie zaszkodzi zrobić takie oczepiny chociaż dla kilku osób- po co im odbierać frajdę
o ile to dla nich frajda
201607040940 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-23, 18:05   #15
Terha
Zakorzenienie
 
Avatar Terha
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 16 500
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

Podepnę się pod temat, bo nie chcę tworzyć nowego wątku.
U nas na pewno nie będzie rzucania welonem ani muchą, bo nie będzie miał kto tych rzeczy łapać, a robić to tylko dla dzieciaków to bez sensu.
Tż rzucił hasło, że możemy zrobić kilka zabaw, ale niekoniecznie wszystkie na raz o północy tylko pierwszą zabawę np. o 20.00 a ostatnią np. o 2.00. No bo po co zmuszać ludzi którzy lubią tańczyć do półgodzinnej przerwy w zabawie? No i teraz się tak zastanawiam... Północ na wszystkich weselach to taka magiczna godzina i chyba głupio byłoby, gdyby minęła niepostrzeżenie (u mnie w rodzinie o tej godzinie zawsze były typowe oczepiny więc goście będą się tego na pewno spodziewać). Na tort o 24.00 chyba trochę za późno. Nie planujemy dziękować rodzicom na forum, więc ta opcja też odpada. Lampiony to też nie w naszym stylu. Macie jakiś pomysł w jaki sposób podkreślić tę godzinę? Mi najbardziej podoba się opcja tortu zwłaszcza że planuję zrobić menu, żeby każdy wiedział co o której godzinie będzie podane. Ale nie jestem przekonana na 100 %.
__________________
Kosmetyki, ubrania i dodatki - https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=831247
Książki, filmy, CD, kasety - https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...1#post57613011





Terha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-24, 08:51   #16
1999a18a2ffdaccef542471663304a63305f1c5c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 10 807
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

Cytat:
Napisane przez Terha Pokaż wiadomość
Podepnę się pod temat, bo nie chcę tworzyć nowego wątku.
U nas na pewno nie będzie rzucania welonem ani muchą, bo nie będzie miał kto tych rzeczy łapać, a robić to tylko dla dzieciaków to bez sensu.
Tż rzucił hasło, że możemy zrobić kilka zabaw, ale niekoniecznie wszystkie na raz o północy tylko pierwszą zabawę np. o 20.00 a ostatnią np. o 2.00. No bo po co zmuszać ludzi którzy lubią tańczyć do półgodzinnej przerwy w zabawie? No i teraz się tak zastanawiam... Północ na wszystkich weselach to taka magiczna godzina i chyba głupio byłoby, gdyby minęła niepostrzeżenie (u mnie w rodzinie o tej godzinie zawsze były typowe oczepiny więc goście będą się tego na pewno spodziewać). Na tort o 24.00 chyba trochę za późno. Nie planujemy dziękować rodzicom na forum, więc ta opcja też odpada. Lampiony to też nie w naszym stylu. Macie jakiś pomysł w jaki sposób podkreślić tę godzinę? Mi najbardziej podoba się opcja tortu zwłaszcza że planuję zrobić menu, żeby każdy wiedział co o której godzinie będzie podane. Ale nie jestem przekonana na 100 %.
Dlaczego i dla kogo za późno?
Byłam na weselach gdy tort wjeżdżał o godzinie 21, ale również zaraz po oczepinach czyli po 12 w nocy.
Zależy od pomysłu Młodych, w obu przypadkach nie słyszałam negatywnych opinii
1999a18a2ffdaccef542471663304a63305f1c5c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-24, 10:47   #17
sQuaara
Zakorzenienie
 
Avatar sQuaara
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 34 671
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

Mnie tanczacej bardziej by te przerwy co chwila draznily niz raz a dobrze inna sprawa ze moj zespol gral blokami jakis30min grania15 przerwy...zabawy byly w przerwie i trwaly 25 min
Ewentualnie o polnocy zrobcie jedna zabawe taneczna- kazdy tanczy z mloda para... U mnie tak bylo ze my na srodku w kolku ludzie dookola nas i jak ktos chcial zatanczyc to podbiegal i odbijal... Zespol gral jakas piosenke ok5min i wszyscy chetni potanczyli niektorzy nawet dwa razy
A moze o polnocy zrobcie sobie zdjecie ze sztucznymi ogniami?
A jak nic to nic na sile..moze to i lepiej...typ pt'wychodzimy po oczepinach' zostana dluzej zanim sie zorientuja ktora godzina)
__________________
mał(a)żonka
sQuaara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-24, 11:13   #18
Terha
Zakorzenienie
 
Avatar Terha
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 16 500
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

[1=1999a18a2ffdaccef542471 663304a63305f1c5c;5440354 6]Dlaczego i dla kogo za późno?
Byłam na weselach gdy tort wjeżdżał o godzinie 21, ale również zaraz po oczepinach czyli po 12 w nocy.
Zależy od pomysłu Młodych, w obu przypadkach nie słyszałam negatywnych opinii [/QUOTE]

Tak czytałam w wątku dotyczącym tortu, że podobno jak ludzie sobie popiją to potem już nie chcą jeść słodkiego.

Cytat:
Napisane przez sQuaara Pokaż wiadomość
Mnie tanczacej bardziej by te przerwy co chwila draznily niz raz a dobrze inna sprawa ze moj zespol gral blokami jakis30min grania15 przerwy...zabawy byly w przerwie i trwaly 25 min
Ewentualnie o polnocy zrobcie jedna zabawe taneczna- kazdy tanczy z mloda para... U mnie tak bylo ze my na srodku w kolku ludzie dookola nas i jak ktos chcial zatanczyc to podbiegal i odbijal... Zespol gral jakas piosenke ok5min i wszyscy chetni potanczyli niektorzy nawet dwa razy
A moze o polnocy zrobcie sobie zdjecie ze sztucznymi ogniami?
A jak nic to nic na sile..moze to i lepiej...typ pt'wychodzimy po oczepinach' zostana dluzej zanim sie zorientuja ktora godzina)
My mamy mieć DJja który będzie grał prawie non stop, więc taka przerwa konkursowa mogłaby być fajna. Ale w sumie nie mamy jeszcze nic wymyślonego. Ja bym zrobiła tylko test zgodności o 24.00 i tyle. Tż nie jest przekonany i wspominał coś o zabawach, ale pewnie jak on nic nie wymyśli to ja nie będę szukać specjalnie zabaw.

Sztuczne ognie to też jest jakaś opcja .
__________________
Kosmetyki, ubrania i dodatki - https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=831247
Książki, filmy, CD, kasety - https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...1#post57613011





Terha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-24, 14:00   #19
sQuaara
Zakorzenienie
 
Avatar sQuaara
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 34 671
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

przeciez to DJ/zespol daje zestaw zabaw i wybierasz co chcesz miec... nad niczym myslec nie musisz...
__________________
mał(a)żonka
sQuaara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-01-24, 15:23   #20
Terha
Zakorzenienie
 
Avatar Terha
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 16 500
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

Cytat:
Napisane przez sQuaara Pokaż wiadomość
przeciez to DJ/zespol daje zestaw zabaw i wybierasz co chcesz miec... nad niczym myslec nie musisz...
No w sumie tak. Tylko będzie trzeba coś wybrać .
__________________
Kosmetyki, ubrania i dodatki - https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=831247
Książki, filmy, CD, kasety - https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...1#post57613011





Terha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-14, 14:11   #21
luna_laula
catwoman
 
Avatar luna_laula
 
Zarejestrowany: 2016-03
Lokalizacja: New Cat City
Wiadomości: 9 855
Dot.: Oczepiny ? Jest sens ?

Cytat:
Napisane przez jkasprzak Pokaż wiadomość
Hej
jak uważacie:
wesele mam za rok, skromne na 45-50 osób z czego 10 to dzieci
Biorąc pod uwagę status gości to na oczepinach bedzie:
- dwie dorosłe dziewczyny (pod warunkiem, że brat przyjdzie z kimś ) + 2 dziewczynki w wieku 10 lat :P + ew. 2 dziewczynki w wieku 3 i 6 lat
- dwóch dorosłych chłopaków + 1 chłopiec w wieku 11 lat + chłopcy w wieku 4,4,7,2,2 lat

Ci najmniejsi pewnie nie bedą brać w tym udziału
Myślicie, że oczepiny dla dwóch par pają sens bytu ? W sumie to tradycja, ale kółko wokół rzucających trochę kulejące... :/

Brałam udział w takich oczepinach, gdzie byłam ja, jakaś młodsza dziewczyna i same malutkie dzieci :P Dziwnie to wyglądało, welon został złapany chyba przez 3 letnie dziecko, no ale młodzie chcieli oczepiny. Tak samo było z drugim kółkiem, też same malutkie chłopięta... No ale było wesoło i uroczo
luna_laula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ceremonia i tradycja ślubna, weselna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-03-14 15:11:51


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:00.